Loudun ​ördögei 30 csillagozás

Aldous Huxley: Loudun ördögei

Aldous ​Huxley talán legjobb regénye – az 1952-ben megjelent Loudun ördögei – nem regény, hanem tényirodalmi mű. A démoni megszállottság és boszorkányégetés egy hírhedt, XVII. századi történetét feldolgozó kötet valós történelmi szereplőket, megbízhatóan dokumentált eseményeket és a térképen könnyedén fellelhető színhelyeket felsorakoztató áttekintés, a szaktörténészek megállapításaival lényegileg egybevágó non-fiction könyv. Mégis, a bőséggel okadatolt alapanyagot lépten-nyomon az eleven képzelet hozadékával kiegészítő munkának legalább annyi köze van Walter Scott és a nagy előd követőinek regényeihez és játékfilmjeihez – például Ken Follett Katedrálisához vagy a Max Von Sydow főszereplésével forgatott Az ördögűzőhöz –, mint a felhasznált dokumentumok és történeti feldolgozások szikárabb szövegvilágához. Az Angus Wilson, Cs. Szabó László, Sükösd Mihály és még egy sor kiváló író-kritikus elismerését is kivívó mű kétségkívül az idős Huxley egyik… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1953

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Aldous Huxley Cartaphilus

Cartaphilus, Budapest, 2011
456 oldal · ISBN: 9789632662244 · Fordította: Czigányik Zsolt

alice011>!
Aldous Huxley: Loudun ördögei

Ez még csak a harmadik könyvem Huxley-tól, de most már tényleg besoroltam a kedvenc íróim közé. Egyszerűen fantasztikus. Eszméletlen, hogy férhet ennyi tudás, műveltség, történelmi ismeret és írói tehetség egy emberbe. Lehet, hogy néhány embert elrettent az oldalak száma, de szerintem nagyon olvasmányos könyv. Én nem unatkoztam mellette egy pillanatig sem.
Bátran ajánlom azoknak, akik szeretik a történelmet, a középkort, és kíváncsiak az egyház, a papok, apácák, az akkori élet részletes, mélyre hatoló képeire. Mellesleg a szörnyűségekből is kapunk elég szaftos nyakon öntést, az ördögűzések, kínzások kapcsán.
Ezek mellet fejlődésregény. 3 életút (Grandier, Jeanne des Agnes, Surin), konfliktusok, szerelem, csalás, hazugság, mártírok, és minden egyéb meg található benne, ami kell egy ilyen regényhez. De ami (nekem legalábbis) a legfontosabb, és legértékesebb volt a könyvben, hogy rengeteg bölcsességet, igazságot, filozófiát, értékes gondolatot is tartalmaz. Valójában a regény most is aktuális, hiába játszódik a középkori Franciaországban és hiába a XIX. századi Angliában íródott.

Volt még egy dolog ami nagyon megfogott. Mégpedig az, hogy még ilyenkor is voltak olyan emberek (vannak persze ma is, de kisebb számban), akiknek nagyon erős kapcsolata volt valami földön túlival. Spirituálisabbak voltak, komolyabb lelki életük volt. Ma már ettől annyira eltávolodtunk. Szomorú, hogy ennyire szegények vagyunk…

chamichaze>!
Aldous Huxley: Loudun ördögei

Egyre jobban kedvelem Huxleyt. Ebbe a furcsa könyvbe (regény is meg nem is, doku is meg nem is), egy másik könyv kapcsán futottam bele (ahogy ez lenni szokott). A Rózsák és lángok című történelmi regény is ezt a témát dolgozta fel és annyira megtetszett a sztori, hogy amikor annak az utószavában említették ezt a könyvet is, úgy döntöttem, nem maradhat ki. És jól döntöttem.
A két könyvnek mások a szempontjai, Huxleyt sokkal történelmibb igénnyel ábrázolja a kort, a várost, a korabeli emberek elképzeléseit a világról és a vallásról, mégis regényírói beleérzéssel.
Könyvének három főszereplője van, Urbain Grandier, a varázslás és boszorkányság vádjával ártatlanul elítélt pap, Jeanne nővér, a helyi zárda fiatal főnökasszonya, akinek vádjai elősegítették az ítéletet és Surin atya, akit az ítélet után Jeanne nővér segítőjének jelölnek ki.
Mindhármuknak meg van a maga keresztje.
Az ő történetükön kivül a könyvön végigvonul az elmélkedés, miként is fejlődhetne az ember, és milyen szerepet játszhat ebben a vallás. Ilyen szempontból a harmadik fejezet kulcsfontosságú, én nem is számítottam erre a vonalra, ezért ott még is torpantam egy kicsit, de mire a könyv végére jutottam ez is helyre került.
Nagyon jó élmény volt.

Gerimur>!
Aldous Huxley: Loudun ördögei

Nagyon jó könyv, csodálatos érzékenységgel jeleníti meg a három főszereplőt, és a 17. századi embernek a valláshoz és egyházhoz való viszonyát, illetve általában az ember „önmaghaladási kísérleteit”, a politka és a diktatúrák mindenkori működését. Erősen érződik az 50-es évek hangulata, de ettől még részben aktuális, örök igazságokat tartalmazó mű. Huxley saját misztikus-ökumenikus vallási nézetei, bár elgondolkodtatóak és szépen meg vannak írva, elég fárasztóak annak, aki erre nem annyira fogékony (pl. nekem azok voltak), de ez ne szegje senki kedvét, mert ettől még egészében nagyon emlékezetes, kiváló könyv.

makaron>!
Aldous Huxley: Loudun ördögei

Lassan olvastam, nehéz könyv, de nagyon megérte. Kiváncsian állok Huxley elébe a következőkben.

Felejthetetlen és kihagyhatatlan Surin atya „jellem-fejlődésének” részletes leírása mind szépirodalmilag, mind lélektanilag a könyv vége felé. (nem teljesértékű, de önmagában is izgalmas olvasmány ez a rész, ha valaki nem akarja átrágni magát az egész könyvön…)

Vikiolvas>!
Aldous Huxley: Loudun ördögei

Nagyon érdekes volt, néha vicces, néha szarkasztikus, olykor pedig elkeserítő. Semmi nem lett jobb az eltelt évszázadok alatt, annyit leszűrhettünk. Vagyis nem fejlődött sokat az emberi természet. Vagy, más nézőpontból azt is mondhatnánk, hogy régen sem volt semmi jobb… Mindenki kiválaszthatja a neki jobban tetsző szemszöget.
Huxley jól ír, szerettem a filozófiai és teológiai részeket is, bár néha besokalltam azért. De leginkább a sok francia miatt. De ez az én egyéni szocproblémám, minthogy egyáltalán nem értem a franciát.

Kuszma>!

A nyilvános kivégzéseket nem azért tiltották be, mert ez volt a többség akarata, hanem azért, mert a különösen érzékeny reformerekből álló kisebbség elegendő befolyással rendelkezett ahhoz, hogy betiltassa őket. Bizonyos szempontból a civilizációt meghatározhatjuk úgy, hogy módszeresen megtagadnak az emberektől egyes lehetőségeket arra, hogy barbár módon viselkedjenek.

Honey_Fly P>!

Azok akik nem Istenért önmagukban, hanem az ördög ellen, másokban folytatnak keresztes hadjáratot, sosem teszik jobbá a világot, hanem olyannak hagyják hátra, amilyen volt, vagy pedig érzékelhetően rosszabb lesz a nyomukban, mint a hadjárat előtt. Ha elsősorban a gonoszra gondolunk, hajlamosak vagyunk –a legjobb szándék ellenére– alkalmat teremteni a gonosz megjelenése számára.

Honey_Fly P>!

Még akkor is, ha tényleg megpróbál igazat mondani, a sikeres szónok ipso facto hazudik. És a legtöbb sikeres szónok, talán szükségtelen is hozzátenni, meg sem próbál igazat mondani: az a céljuk, hogy rokonszenvet ébresszenek a barátaik és ellenszenvet az ellenségeik iránt.

Honey_Fly P>!

Azokat a nővéreket, akik nem tudtak latinul, csupa olyan ördög szállta meg, akik szintén nem tudtak latinul. Ezt a furcsa tényt azzal magyarázta egy prédikációjában az egyik ferences ördögűző, hogy vannak művelt és műveletlen démonok.

Honey_Fly P>!

Egy okos ember számára semmi sem könnyebb, mint érveket találni ahhoz, hogy meggyőzze önmagát: helyesen cselekszik, amikor azt teszi, amit tenni szándékozik.

Kuszma>!

A párthűség társadalmi szempontból tragikus, de az egyén számára igen jót tehet – sokszor jobbat, mint az érzékiség vagy a kapzsiság. A kurvapecérek vagy a pénzhajhászok ritkán lehetnek büszkék tevékenységükre. Párthűnek lenni azonban sokkal összetettebb szenvedély, amely lehetővé teszi, hogy akik átadják magukat neki, azok mindkét világ legjavát élvezzék. Mivel ezeket a dolgokat egy olyan csoportért teszik, amely értelemszerűen jó, sőt szent, csodálhatják magukat és gyűlölhetik felebarátaikat, kergethetik a hatalmat és a vagyont, élvezhetik az agresszivitás és a kegyetlenség örömeit, nemcsak hogy bűntudat nélkül, hanem egyenesen az öntudatos erény dicsfényétől övezve. A lojalitás a csoporthoz hőstettekké alakítja a kellemes bűnöket.

Jaumijau>!

[…] boldog volt. Vagy ha pontosabban akarunk fogalmazni, hangulatváltozásaiban a mániás fázis még dominált.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Enikő_Rácz>!

A technika fejlődésével a megszállottság fogalma új alakot nyert. Az idegbetegek gyakran panaszolják, hogy az ellenségeik által kibocsátott rádióhullámok befolyásolják őket akaratuk ellenére. A rosszindulatú állati delejesség, amely annyi éven át háborgatta szegény Mrs. Eddy képzeletét, most átalakult rosszindulatú elektronikává.

Enikő_Rácz>!

Nem a természetet kell kiirtani önmagunkból, hanem azt a halálos hajlamot, hogy a világ helyébe valami olyat állítsunk, amit magunk agyaltunk ki.