Hátrahagyottak 4 csillagozás

Gyász az öngyilkosság után
Albert Y. Hsu: Hátrahagyottak

Világszerte évente egy millióan élik át a tragédiát, amikor szeretteik, vagy közeli hozzátartozóik úgy döntenek, hogy véget vetnek az életüknek. Közülük sokak történetével találkozunk a szerző könyvében, és saját gyászáról is kendőzetlenül nyilatkozik. Édesapja ötvennyolc éves volt, amikor néhány hónappal szélütését követően súlyos depresszióba esett, majd öngyilkos lett. A miértek sokaságára maga is kutatta a válaszokat. Vizsgálta az öngyilkosságban szerepet játszó tényezőket és okokat. Szembenézett a gyász transzcendens vonatkozásaival, és megtapasztalta a közösség gyógyító erejét. Nem végső megoldással akar szolgálni a tragédiára, hanem útitársul szegődik és bízik benne, hogy könyve segítőtársa lesz az érintetteknek a nehéz időszakban.

Harmat, Budapest, 2015
250 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632882536 · Fordította: Farkas Ildikó

csucsorka P

Albert Y. Hsu: Hátrahagyottak Gyász az öngyilkosság után

Bár nekem szerencsére semmi közöm a témához, (és balgatag azt remélem, hogy még egy jó 20-25 évig magával a gyásszal sem kell foglalkoznom) a Hátrahagyottak mégis nagyon érdekes olvasmány volt.

A szerző elég közel áll ahhoz a témához, hogy nagyon hitelesen tudjon beszélni ennek a feldolgozásáról, de valahogy mégis eléggé függetlenedni tudott tőle ahhoz, hogy mindenre kiterjedően, alaposan körül tudja járni a gyász fázisait és azt a sok kínzó kérdést, amit ez a sajátos helyzet szül.

Albert Y. Hsu maga is sokat olvasott az öngyilkosságról, a gyászfeldolgozásról – és előszeretettel idéz másoktól. (Sokat mosolyogtam rajta, hogy minden mindennel összér, mert az idézett művek egy része megtalálható a Harmat Kiadó kínálatában. :) )

Szerintem ez egy nagyon hasznos könyv lehet azoknak is, akik természetes(ebb) úton vesztették el a szerettüket, mert a hang, amit megüt, nagyon megértő, és úgy segít feldolgozni a gyászt, úgy ad ötleteket és tanàcsokat, hogy az embernek nincs az az érzése, hogy épp megmondják neki a tutit, ami egy ilyen téma esetén pláne nem lenne szerencsés.

Albert Y. Hsu: Hátrahagyottak Gyász az öngyilkosság után

Ez a könyv elsősorban a keresztény hitű olvasókhoz szól, illetve nekik nyújthat vigaszt a gyászban. Különösen a könyv második felében válik egysíkúvá ez a beállítottság, ami számomra már szinte teljesen élvezhetetlenné tette az olvasást, és semmitmondó is volt, tele spekulációval és vallási fantáziálással. Hogy az öngyilkos mennyországba kerülhet-e, hogy Isten miért nem tesz semmit, hogy Isten mit érez és mik a szándékai, hogy Jézus (aki mellesleg Isten is) sokkal jobban szenved minálunk stb. Nekem ez a része eléggé blabla.
Érdekes viszont, hogy pl. leírja, hogy a Bibliában hétszer fordul elő öngyilkosság:
– Abímelek fegyverhordozóját kérte meg, hogy döfje le, miután halálos sebet kapott;
– Sámson kiterjesztett öngyilkosságot hajtott végre;
– Saul király kardjával szúrta le magát, s fegyverhordozója is követte példáját,
– Ahitófel felakasztotta magát;
– Zimri király pedig felgyújtotta palotáját s vele együtt saját magát;
– Júdás pedig árulása miatti lelkifurdalásában kötötte fel magát.
Illetve bizonyos szempontból Jézus is úgy váltotta meg az emberiséget, hogy saját életét feláldozta, tehát önként vállalta a halált.

A New York Times egy szakcikkében William Styron a következőt írta:
A súlyos depresszió okozta fájdalmat el sem tudja képzelni az, aki maga nem tapasztalta, s a depresszió azért öl, mert kínját lehetetlenség tovább elviselni. Az öngyilkosságok megakadályozását mindig hátráltatni fogja, ha ilyen általános értetlenség övezi a fájdalom valóságos természetét.

111. oldal, Miért történt mindez? (Harmat, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: depresszió
Carmilla

Ha elkerüljük mások társaságát, az azért lehet, mert úgy érezzük, hogy az átélt élmények elválasztanak azoktól, akik továbbra is „normális” életet élnek.

49. oldal, Zaklatottság (Harmat, 2015)

Carmilla

Az iszlámban az öngyilkosságért örök kárhozat jár. „Mohamed kijelentette, hogy az az ember, aki öngyilkosságot követ el, nem juthat a mennybe, hanem a pokolra kerül, ahol újra és újra megismétli majd halálát okozó tettét.”

135. oldal, Az öngyilkosság a megbocsáthatatlan bűn? (Harmat, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: iszlám · kárhozat · Mohamed · öngyilkosság
Carmilla

(…) A feleségem később elmondta nekem, hogy fogalma sem volt, hogyan segítsen feldolgozni a történteket. Csupán néhány hónapja voltunk házasok, és az újdonsült pároknak szóló kézikönyv nem tartalmazott útmutatást a szülők öngyilkossága esetén szükséges teendőkről.

202. oldal, A gyógyító közösség (Harmat, 2015)

Carmilla

A Pesszimizmus párbeszéde című (az i. e. 14. századból származó babilóniai) műben az öngyilkosság az egyetlen megoldás az élet problémáira.

115. oldal, Miért történt mindez? (Harmat, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság
Carmilla

William Cowper, a 18. századi Anglia egyik legnagyobb keresztény költője és himnuszszerzője egész életében depresszióval küzdött. Noha sikeres és híres volt, többször kísérelt meg öngyilkosságot gyógyszer-túladagolással, vagy úgy, hogy leugrott egy hídról, illetve felakasztotta magát.

117. oldal, Miért történt mindez? (Harmat, 2015)

Carmilla

– A húgom felvágta az ereit, miután szakított a barátjával – mondja Amanda, a huszonhárom éves egyetemista. – A halála estéjén üzenetet hagyott a telefonomon, és azt kérte, hívjam vissza. Fáradt voltam, és úgy döntöttem, hogy majd reggel telefonálok. Soha nem tudom meg, mi történt volna, ha beszélek vele. Újra és újra eszembe jut, ahogy vár rám, én pedig csak alszom, miközben ő elvérzik a kádban.

40. oldal, Zaklatottság (Harmat, 2015)

Carmilla

Azok a gyermekek, akik otthonukban erőszakot tapasztalnak, hatszor nagyobb valószínűséggel követnek el öngyilkosságot.

109. oldal, Miért történt mindez? (Harmat, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: erőszak
Carmilla

Vannak, akik azt, hogy Jézus elfogadta a keresztre feszítést, a szeppuku egy formájának tekintik.

121. oldal, Miért történt mindez? (Harmat, 2015)

Carmilla

Egy dolog az, ha valaki megengedheti magának, hogy idős kora vagy betegsége miatt fokozatosan alakítsa ki a halállal kapcsolatos álláspontját, és teljesen más az az eset, amikor egy szerettünk önkezével vet véget saját életének.
    Emiatt a halál számomra betolakodónak tűnik. Öngyilkosság esetén a halált nem érzem a barátomnak. Terroristának tűnik, aki megölt egy ártatlan szemlélőt. Az öngyilkossággal bekövetkező halál pedig olyan, mintha a legaljasabb átverés lenne: a halál behálózta az illetőt, és rávette, hogy önként válassza őt.

79. oldal, Elengedés (Harmat, 2015)