Gipsz ​égbolt 29 csillagozás

Albert Tímea: Gipsz égbolt Albert Tímea: Gipsz égbolt Albert Tímea: Gipsz égbolt

„Egyetlen opció van. Hogy visszatalálsz.

Valójában mindenre emlékezni akarok. Ahogyan elszívtad kint az első cigarettád, majd a következőt. És reméltem, hogy előkerül abból a dobozból még sok másik, csak hogy órákon át állhassunk a verandán.”

Ez a könyv két szerelem története. Két olyan emberé, akik a legszebb világokat teremtették meg bennem. Bár néha rettentően fájt, ma már örülök, hogy az útjaink keresztezték egymást.

A Gipsz égbolt blogregény. Minden egyes bejegyzésnek saját univerzuma van. Ha beengeded őket, akkor elkezdenek működni benned, és talán képes leszel szembenézni olyan dolgokkal, amiket hosszú idő óta csak teherként cipelsz magaddal. Hiszem, hogy ezek az írások képesek gyógyítani. Lehajolnak hozzád, és arra kérnek, hogy indulj el, még a legnehezebb időkben is!

Magánkiadás, Budapest, 2020

gab001>!
Albert Tímea: Gipsz égbolt

Nem épp egy monoton monológ, bár kétségtelenül olykor meg kell szakítani, el kell gondolkodni rajta, mert annyira tele van érzelmekkel, gondolatokkal. Játék a szavakkal. A közepében pedig a szerelem áll, amely fejlődik és változik. Igazán fantáziadús alkotás, tele van kifejező szóképpel. Volt, hogy inkább csak a szavak lendülete vitt tovább és gondolatok helyett csak érzések maradtak bennem. Egyedi élmény.

Shirokuma, Budapest, 2011
112 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638889263 · Illusztrálta: Egri Mónika
Albert Tímea: Gipsz égbolt

Örülök neki, hogy ismerhetek ilyen embert, akit bár több város választ el, mégis sokkal közelebb vagyunk egymáshoz, mint bárki mással. Elfogult vagyok, tudom. Nehéz nem annak lenni ilyenkor. Mindenkinek megvannak a jók és a rosszak is az életében. Ez a könyv egy olyan darabkát mutat az olvasónak, ami mindenkiben benne van, mégha nem is írja le így nyíltan. Megküzdünk a saját démonjainkkal, a saját szívtörőinkkel és talán egy kicsit mindig bele is halunk. De van valami reményfonal minden mély gödör alján, hogy még nem szabad belehalni a csatákba, mert az álmok úgysem engedik. Akinek vannak álmai, az sosem lesz üres és magányos. Timinek vannak és örülök neki, hogy megosztja velünk. Nem számít, hogy nem tudjuk kiről szól a Cukor és cián vagy a Mandarinliget, mindenki beleérezheti a saját keserű mérgét vagy éppen az édes „áfonya illatú boldogságát”.
Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki valaha is élt, érzett, égig emelkedett és esetleg le is zuhant.

***Valóság-Álmok-Illúziók***

zsofigirl>!
Albert Tímea: Gipsz égbolt

Nagyon régóta vártam rá, és biztos voltam benne, hogy nagyon fogom szeretni. Nagy csalódás volt, hogy mégsem szerettem annyira. Szerintem ez egy napló. És ugyan én azzal kezdtem a naplóm, hogy 'légy szíves, ne olvasd el', időnként beleírom, hogy nagyon szeretném, ha valaki elolvasná. Valaki, aki megérti. De mivel tudom, hogy úgysem ért(h)e(t)né meg senki, ezért inkább ne is olvassa el. Hát valahogy így vagyok én ezzel a könyvvel. Nincs vele semmi baj. Csak nem az én naplóm. (És nem szeretem azokat a könyveket, amiknél azt hiszem, valahol abbahagytam, és csak két oldal után jövök rá, hogy várj csak, de hisz ezt már olvastam. Nem ragadnak meg bennem a szavak.)

De az utolsó mondatokért nagy-nagy hála, annyira nagyon-nagyon, hogy azt hiszem, nekem ezekért a sorokért kellett elolvasnom ezt a könyvet. Ide is másolom: 'Valójában soha senki nem fog álmodni helyetted. Senki nem lök majd rajtad, hogy indulj az álmaidért. Soha ne várj erre. Csak mélyül a szakadék az egyik lábad alatt. Mindig egyedül leszel. De mindig eldöntheted, minden egyes reggel, hogy élvezni fogod ezt, vagy sem.'

suhakata>!
Albert Tímea: Gipsz égbolt

Amikor fáj, ezek a betűk még egyet taszítanak rajtad – lehet, hogy elbotlasz a szakadék szélén, de talán éppen ez segít, hogy megtanuld, meddig vagy képes kapaszkodni, hogyan és meddig tart, amíg kimászol. Ezért hagytam, hogy megolvasszon, kikaparjon, feltépje a sebet újra meg újra, hadd fájjon a szépsége és az igazsága. Csupa lehetetlenül mosolygó, deres napfény, csupa árnyalat és lángoló szomorúság, csupa repedt, foncsorszélű valóság, ahol a darabokban még megcsillan egy-egy nevetés. Hamvadó papírfecnik, amelyeket valaki régen, gondtalanul firkált össze.
Bővebben: http://sastollpenna.blogspot.hu/2013/10/tessek-szivem-v…

eSzke>!
Albert Tímea: Gipsz égbolt

Nehéz értékelni most, ebben a hangulatomban. Amikor feliratkoztam rá, akkor napokig, hetekig olyan volt a hangulatom is, hogy tudtam, el fog találni engem a könyv.
Aztán a hangulatom változott, és már nem fogott meg mindenhol. Maga a mondanivaló. Az viszont biztos, hogy nagyon nagyon jól meg van fogalmazva, néhány helyen hangulattól függetlenül oda tud csapni. Csomó emlék villant be, jók is, rosszak is, fájdalmasak és szépek is. Köszönöm az élményt.

Mandragoria>!
Albert Tímea: Gipsz égbolt

El se tudom mondani, mióta várok már arra (és vadásztam folyamatosan szerencsétlenül), hogy ezt a könyvet végre egyben is elolvashassam! Legalább azóta, amióta megjelent.
Korábban olvastam már belőle, tudtam, hogy mire számítsak, merthogy ez a vékony kis könyv igen súlyos tartalma egy blog bejegyzéseiből tevődik össze, amit anno akkor bizonyos időközönként követtem is. Nem végig, félúton valahogy elakadtam, de nagyjából emlékszem, hogy miről szólt, és azt pontosan tudom, hogy Timi gondolatai…. nem is konkrétan a gondolatai, sokkal inkább az, ahogyan szőtte őket, rögtön a bloghoz láncolt, megnyert magának, elgondolkodtatott, felemelt és lehangolt, valami másik síkra terelt, ahol többnyire szomorú voltam általa és vele, de akadtak azért kellemesebb percek is, ami az elmémben új utakat segített megnyitni.
Mivel blog, így nem szokványos cselekményű történet ez, ami bár van neki (és ezt nehéz hatásosan megfogalmazni): ábrándosan fájdalmas szerelmek és vívódás az érzelmekkel meg a magánnyal, számomra mégsem ezen van a legfontosabb hangsúly. Emiatt nehéz is kiolvasni belőle a történetet, mert a rengeteg metaforikus, álomszerű, szinte szürreális kép vonz inkább magához, és többször is volt, hogy teljesen más irányba terelte a gondolataimat – ami nagyon jó, mivel azt jelenti, hogy megérintett. Más részről meg rossz, mert részeket újra „kellett” olvasnom (nem mintha annyira kényszer lett volna az olvasás).
Utazókönyv formájában jutottam hozzá, és már aznap neki is álltam, mikor megkaptam. 2 nap alatt elolvastam, aztán harmadnap kezdtem újra elölről, mert egy kicsit jobban akartam figyelni arra, hogy mi miért és hogyan, kivel és mi okból (sorszerűség avagy véletlen) történik.
A 2 nagy rész a prológuson és az epilóguson kívül összesen 175 tömény érzelmi töltetű bejegyzést tartalmaz, hol rövidebbet, akár csak egyetlen sort, máskor akár 2 oldalnál is többet. Sokszor igazságokat nyilatkoztat ki, gyakran lemond, még többször remél, olykor elveszik, de a végén hazatalál.
Nem emlékszem, hogy a könyvben szó szerint az anno leírt szöveg szerepel, vagy történtek-e benne változtatások, hogy jobban irodalmibb legyen. Bár alapjáratban véve is nagyon hatásosan fogalmaz Timi, mégis voltak töltelékszavak, befejezetlen mondatok és olykor ismétlések, amiket én kitöröltem volna. Vagy a túl konkrétan személyes részeket érthetőbbé tenni és a túlzott bizonytalanságot eltüntetni. Ez a mondanivalón bőven érződik, szerintem egy irodalmi szövegbe kevésbé illik ez a személyesség és laza megfogalmazás. Bár ez egyáltalán nem ront az élvezhetőségen, azaz inkább idézőjelbe téve, mert az ilyen lelki vívódásokat egyáltalán nem lehetett élvezni, sőt, kifejezetten rossz volt átélni! Ennek ellenére az ilyen akaratlanul is feltűnik.
Amíg nálam lesz a könyv, még biztosan belelapozok és most már előbb-utóbb szert fogok tenni egy saját példányra, ahogy a folytatásokra is. Olykor érdemes lesz belelapozni és egy kicsit elmerülni ebben a keserű világban, ami minden bizonnyal segít még később is más szemmel látni a világot.
@albert_timi, nem tudok új dolgot mondani már, kívánom, hogy teljesüljenek az álmaid, és az olvasóid által érezd: igenis fontos vagy! Köszönöm, hogy bepillantást engedtél a világodba!

Végezetül pedig, amiért érdemes leülni a gipsz égbolt alá:
„Hajlékony kis középpont. Veszett búgócsigát ütlegelek egy letört bodzafaággal, szivacsossá törik a kezemben, s a csiga meg tétován tekereg. A boldogság béklyó, áfonyaillatú teher. Egy vonagló massza van a lelkem helyén. Arcéleken szerelmeskedő esőcseppek. Itt élek most. Kettéharapott valóságszirteken. Véges vagyok, mikor te a végtelennel játszol. Molekulák, meg atomrácsok közt tündököl a szemünk fénye. Tudod, az én álmom belenevet a valóság szemébe. Olvassz magadba, legyünk forraltbor-gőz, vagy forrócsoki-mámor.”

shannaro_head>!
Albert Tímea: Gipsz égbolt

Intelligensen megírt szerelmi évődés. Nehéz olvasmány egyszerre, lassú, folyamatos adagolás ajánlott. Érdekelne egy beszélgetés a szerzővel.

Christine_>!
Albert Tímea: Gipsz égbolt

Volt egyszer egy blog, ahol elkezdődött az írás, ámulva jártunk oda, elvarázsoltak a betűk. A blogból beszélgetések lettek, a beszélgetésből találkozás. Majd egyszer jött a hír, hogy könyv is lett belőle. Hát, nem is tudom mit mondjak (írjak). Úgy vagyok vele, mint Szilágyi Cs. Tibor Harakirijével, az egészet beidézném. Minden alkalommal máshogy értelmezem, minden alkalommal mást mond, és pont ezért csodálatos.

Timosz>!

De azon a délután eldöntöttem, hogy nélküled megyek tovább. Akkor még nem is sejtettem, hogy te már ötvenhét napja ezt teszed.

91. oldal esetlen dilemma

Timosz>!

Semmi okom a boldogtalanságra. Nem is vagyok az. Csak fáj a világ rendellenessége.

46. oldal nem kereslek

Timosz>!

Igen azt hiszem, az volt a legszebb pillanat, mikor meglátták rajtam, mennyire szeretlek.

32. oldal kialvatlan testek

Timosz>!

Egy ideje már csak keresem a szavakat, hogy hova is tegyelek. Fiókból fiókba pakollak, polcokra kiteszlek. Nézlek. Eltakarlak. Hogyan lenne könnyebb? Ellenállok, majd azzal a lendülettel át is engedlek. De legtöbbször csak nézlek. Mivé növesztjük egymást? Többek vagyunk-e egymás belélegzésénél, megálmodásánál?

110. oldal végállomás

mcborzaska>!

Valahogy lesz majd holnap. Kialszom magamból a bánatot. Hogy megint nem voltam elég. Hozzád. Sem.

Tudod, az én álmom belenevet a valóság szemébe.

mcborzaska>!

Én tényleg nem tudom, mi lett azzal a lánnyal, aki tudta, mit akar. […] Először tárgyakat veszítettem el, majd már embereket is. Sejthettem volna, hogy egyszer majd én következem. És persze innen is fel lehet állni. Innen is lehet még szépeket álmodni. De csak hitvány másai lesznek az egykori egésznek.

Timosz>!

Már most félelmetesen fáj, hogy nem leszel. Nem is az, akik ketten lehettünk volna. Vagy nem azok a mesék, amikben sose lesz helyed. Hanem azok a percek, melyek nem folytatódnak.

15. oldal őszinte

Timosz>!

Keresem azt, mikor még voltunk. Elhitetem magammal, hogy létezett az a pillanat. Aztán összetöröm. Elfelejtem. És ismét elfog a pánik.

108. oldal csigaházban az óceán

Timosz>!

Bennem nyugszol és szép vagy. Szemeiddel álmosan méregetsz. Hogy lesz-e jövőnk, kérdezgeted. Én meg hogy nem is igazán tudom, hogy számít-e.

109. oldal érted jöttem