Albert ​Schweitzer, a gondolkodó 3 csillagozás

Válogatás Albert Schweitzer műveiből
Albert Schweitzer: Albert Schweitzer, a gondolkodó

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

148 oldal · keménytáblás · Fordította: Dani László, Zsigmond Gyula

Georg Wilhelm Friedrich Hegel · David Hume

Albert Schweitzer: Albert Schweitzer, a gondolkodó

Albert Schweitzer: Albert Schweitzer, a gondolkodó Válogatás Albert Schweitzer műveiből

„Nem a mások iránti jóságból vagyok szelíd, békeszerető, türelmes és kedves, hanem mert ezzel a magatartással a legmélyebb helytállásomat őrzöm meg. Egymásba fonódik a saját életem iránt tanúsított tisztelet és az, amelyben mások életéért odaadással cselekszem.”

Az etikus világkép és az ezzel kapcsolatos elmélkedések különösen tetszettek. Szívesen olvastam Albert Schweitzer extrahumánus gondolatait. Talán az utolsó fejezet előremutató meglátásai is megszívelendőek lehettek volna anno – sajnos nem szívelték meg őket. Továbbra is úgy gondolom, hogy a legirgalmasabb, legőszintébb, legtisztább, legérzőbb alkotó, tudós, orvos, zenész, szellemi lény, akit van szerencsém fennmaradt művein keresztül megismernem.

ablonczy>!
Albert Schweitzer: Albert Schweitzer, a gondolkodó

Albert Schweitzer A keresztyénség és a világvallások c. esszéje egyedül ebben a válogatás kötetben található meg. Érdemes elolvasni! A szerző filozófia és teológia professzor volt (egyebek mellett :)).

Chöpp >!

A modern társadalom minden rétegére kiterjedő, általános túlhajszoltságnak az a következménye, hogy elsorvad az ember szellemi élete. Ez a hatás – közvetve – már gyermekkorában eléri. A könyörtelen munkakötelezettségbe szorított szülők nem érnek rá normális módon foglalkozni vele. Ezáltal valami pótolhatatlan marad ki a fejlődéséből. Később, maga is belekerülve a túlhajszoltságba, egyre inkább áldozatává válik a felületes szórakozás iránti igénynek. Megmaradó szabad idejét kitölthetné az önmagával való foglalkozással, másokkal folytatott komoly eszmecserékkel vagy könyvekkel, de ez olyan összeszedettséget igényel, amely nehezére esik. Az abszolút tétlenség, a menekülés önmagától és megfeledkezés lelki szükségletévé válik. Nemgondolkodóként kíván élni. Nem művelődésre vágyik, hanem szórakozásra, méghozzá olyanra, amely a legcsekélyebb szellemi erőfeszítést követeli meg.

19. oldal A kultúrát akadályozó tényezők gazdasági és szellemi életünkben

Kapcsolódó szócikkek: tétlenség · túlhajszoltság
Chöpp >!

Az élet tiszteletének etikája szerint a jogom sem igazán az enyém. Nem enged megnyugodni abban, hogy mint ügyesebb – ha megengedett eszközökkel is – a kevésbé ügyes rovására jussak előbbre. Kérdésessé teszi számomra azt, amit a törvény és az emberek véleménye megenged. Azt parancsolja, hogy gondoljak a másik emberre, és fontoljam meg, megadhatom-e magamnak azt a belső jogot, hogy minden elérhető gyümölcsöt leszakítsak.

90. oldal Az élet tiszteletének etikája

Chöpp >!

A kultúra hanyatlásának jegyében élünk.

85. oldal Az élet tiszteletének etikája

Chöpp >!

Ahol a közösség erősebben hat az egyénre, mint ahogy az egyén a közösségre, hanyatlás következik be, mert ilyenkor a leglényegesebb, a mindent meghatározó érték, az egyes emberek szellemi és erkölcsi értéke szükségszerűen kárt szenved.

48. oldal A kultúra újjászületéséhez vezető út

Kapcsolódó szócikkek: közösség
Chöpp >!

A szabadság hiányához társul a túlhajszoltság. Két vagy három nemzedék óta számos egyén csupán dolgozó és nem ember.

19. oldal A kultúrát akadályozó tényezők gazdasági és szellemi életünkben

Chöpp >!

Már az is megfigyelhető, hogy a fiatalságot olyanok oktatják, akik nem elég univerzálisak ahhoz, hogy feltárják előttük a résztudományok összefüggéseit és a természeti világ horizontjait.

21. oldal A kultúrát akadályozó tényezők gazdasági és szellemi életünkben

Chöpp >!

Tehát az embernek az a képessége, hogy a kultúra hordozója legyen – azaz megértse a kultúrát és tevékenykedjék érte –, attól függ, hogy egyidejűleg gondolkodó és szabad legyen.

18. oldal A kultúrát akadályozó tényezők gazdasági és szellemi életünkben

Chöpp >!

Korábban minden tudós gondolkodó is volt, aki valakinek számított nemzedékének szellemi életében. Korunk szert tett arra a képességre, hogy a tudományt és a gondolkodást szétválassza. Ezért bár még létezik a tudomány szabadsága, szinte alig akad már gondolkodó tudós.

47. oldal A kultúra újjászületéséhez vezető út

Chöpp >!

Mindamellett az a felismerés, hogy az emberi lénynek, mint olyannak joga van együttérzésünkhöz, soha sem nyerte el azt a teljes tekintélyt, amelyre igényt tartott. Mind a mai napig korlátozzák érvényesülését a faji, vallási és nemzeti különbözőségek.

65. oldal Az etika problémája az emberi gondolkodás továbbfejlődésében