LSD 35 csillagozás

Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése
Albert Hofmann: LSD Albert Hofmann: LSD

A ​kevés kémia mellett sok-sok kultúrtörténeti, botanikai, kulturális antropológiai ismeretről olvashatunk.

Az anyarozs származékait kutató Albert Hofmann a negyvenes években a Sandoz laboratóriumában április tizenhatodikán megszakítja munkáját, ugyanis könnyű szédüléssel vegyes nyugtalanság szállja meg.

Otthon lefeküdt, bódulatszerű, de nem kellemetlen állapotba merült, amire élénk fantáziálás volt a jellemző. Az alkonyatban csukott szemmel, szakadatlan fantasztikus, rendkívül plasztikus képek, és intenzív, kaleidoszkópszerű színes forgatag lepi meg. Majd ez az állapot két óra múlva eltűnt.

A komoly tudós, a kutatóvegyész Hofmann arra gondolt, hogy az ujjbegyére került néhány csepp, és ezért önkísérletre szánta el magát, bevett 0,25 mg vizes oldatot. A laboratóriumból az asszisztensnek kellett hazakísérnie.

Idézet a naplóból: „A szédülés és az eszméletvesztés érzése időközben annyira erőssé vált, hogy képtelen voltam egyenesen állni, és le kellett… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

EDGE 2000, Budapest, 2018
Edge 2000, Budapest, 2006
198 oldal · ISBN: 9789638692719 · Fordította: Bereczky Tamás
Edge 2000, Budapest, 2003
196 oldal · ISBN: 9632104021 · Fordította: Bereczky Tamás

Dániel_Zámbó

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Vegyészként rettenetesen lekötött a szakmai rész, nagyon élveztem. Ez az ember egy igazi kutató volt, egy zseni. Sokat tanultam belőle. A vége kicsit filozofikus számomra, sokszor meredek, de végülis emészthető. Ha több szakma lett volna benne, akkor még jobban tetszett volna, de akkor valószínű senki másnak nem tetszene :)

Fulter

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Hofmann irasmodja szerintem rettenetesen szaraz, de sok ismeretanyag van benne, es maga az LSD megtalalasanak/feltalalasanak tortenete erdekes, neha humoros.

Video

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

A könyv érdekes volt, engem általában még maguk a beszámolók sem untattak, sőt, még azon is túltettem magam, hogy a szerző igencsak idejétmúlt pszichológiai elméletekre hivatkozik folyamatosan (mire hivatkozna, ha egyszer akkor írta a könyvet, amikor ezek még nem voltak idejétmúltak? :), az viszont már jóval unalmasabb volt, amikor filozófiai fejtegetésekbe kezdett a kereszténységről, az alternatív valóságokról, és arról, hogy az LSD megmutatja a dolgok igazi természetét és elvezet Istenhez… a könyv elején a szerző még tudósnak tűnik, a végén viszont már egy fanatikus hívőnek, aki összetéveszti a kábítószeres tévképzeteit a valósággal…

Zero MP

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Informatív, tudományos munkához képest pedig meglepően olvasmányos. Tetszett, bár a végén már egy kicsit sok volt nekem a kozmikus bullshit, amiket ugyan nem vonok kétségbe (ismerek savas arcot eleget), de nem szeretem az ilyen elkerülhetetlenül maníros, túláradó lelkesedéssel fűtött beszámolókat (az ismert savas arcoktól sem). Legyen ez csak az én bajom. Valószínűleg jobban érteném az ilyet, ha túl lennék már egy acid-testen én is, de ez eddig kimaradt. Ebből a szempontból Huxley például erősebb volt, tényszerűbb, megfigyelőbb, nem dobálózott állandóan ilyen bazinagy „transzcendens” jelzőkkel, és ez előnyére vált, még akkor is, ha a szöveg maga jóval szárazabb, mint Hofmann-é.
Mondjuk még mindig jobb, mint amikor wannabe-hippik olcsó vörösbortól opálos szemmel a Deák téren minden második dolgot úgy írnak le, hogy „ez ilyen elesdés, nem?” :D

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

az ismertetés a célja, amit sikerült is elérni. akad benne néhány részletesen leírt LSD-trip, ami a szórakoztató, de összességében inkább leíró. érdekes volt olvasni.

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

A könyv két, egymástól jól elkülönülő részből áll. Az egyik részben a „feltaláló” írja le, hogy hogyan sikerült kivonnia szert. A második részben azonban benyomásokat és tapasztalatokat közöl. Sajnos ez utóbbi teszi ki a nagyobb részt, és ez számomra kevésbé érdekes. Azt azonban az író és a könyv nagy erényének tartom, hogy humán beállítottságom ellenére megértettem, amit az előállításról ír.

triptamin

Magért beszél :)

werdafckawi

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Nagyon tetszett, főleg az eleje volt érdekes számomra, a felfedezés, illetve az első találkozás az anyaggal. Utána a könyv közepétől kissé száraz volt, és egy idő után soknak találtam a beszámolókat. Ami még megfogott az a Timothy Leary-s rész.
Kifejezetten pozitív volt mindemellett Hofmann nézőpontja, ami bár nem volt teljesen objektív, ám teljesen „korrekt” és következetes volt.

ludovika

A gyűlölet határokat szab.

ludovika

Mindent tudtam és megértettem mindent, amit tudni és érteni lehet. (…) A testem és a lelkem minden atomja látta és érezte Istent. A világ melegségből és jóságból állt. Nem volt idő, nem volt tér, nem volt én. Csak kozmikus harmónia létezett. Mindez benne volt a fehér fényben. A lényem minden rostjával tudtam, hogy ez az igazság.
Magamba szívtam ezt a megvilágosodást, maradéktalanul átadtam magam neki. (…) Számomra már nem volt érvényes korlátos létezésünk valósága. Láttam a végső igazságokat, és azokat tőlem már senki nem veheti el.

Ardnazil

Ha megtanulnánk azt, hogy hogyan lehet jobban hasznosítani az LSD azon képességét, hogy megfelelő körülmények között látomásos élményeket hívjon elő, és ezt az orvosi praxisban és meditációval összekapcsolva alkalmaznánk, akkor nézetem szerint ez az újfajta pszichofarmakon bajkeverő gyermekből csodagyerekké változhatna.

Ardnazil

Annak alapján, ahogy én az LSD-t a maga rémisztő démoni hatalmával az első önkísérletem során megtapasztaltam, egyáltalán eszembe sem jutott, hogy ez az anyag valaha is, úgymond élvezeti szerként szerepel majd.

ludovika

Az LSD tendenciája, hogy az ember éppen uralkodó pszichikai állapotát felerősít.

ludovika

Amikor ismét felragyogott a mennyezet, akkor tudtam, hogy megvan a szó, amit keresek. De nem mondtam ki, ugyanis megettem. A pulzusomban, a lélegzetemben lüktetett, a dolgok lélegzetében a látómező peremén, maga szó sem volt más, mint hatalmas ritmus. Mindenféle időmértékkel szembeni ellentmondásként definiáltam. A teremben lévő freskóról újra és újra ragyogó színek szakadtak le, kialudtak, képpé lettek. Térszerűek voltak, mintha egy másik valóságból érkeznének. A színeknek dimenziója volt. (…) A súlyom megegyezett a fény súlyával. Tehát súlytalan voltam.

87.-88. oldal

ludovika

… az LSD biokémiai szerként csak kiváltotta, de nem megteremtette látomásait, és hogy ezek a látomások egészen az ő saját belső világából erednek.

ludovika

Minden hang egy formában és színben megfelelő, élőn változó képet produkált.

ludovika

Azért megfelelő kifejezés ez, mert a lélek belső tere éppoly végtelen és titokzatos, mint a külső világűr , valamint mert sem a külső, sem a belső világűr kozmonautái nem maradhatnak e másik térben, hanem vissza kell térniük a földre, a hétköznapi tudat állapotába.

80. oldal (8. fejezet, Utazások a lélek világűrébe)