LSD 36 csillagozás

Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése
Albert Hofmann: LSD Albert Hofmann: LSD

A ​kevés kémia mellett sok-sok kultúrtörténeti, botanikai, kulturális antropológiai ismeretről olvashatunk.

Az anyarozs származékait kutató Albert Hofmann a negyvenes években a Sandoz laboratóriumában április tizenhatodikán megszakítja munkáját, ugyanis könnyű szédüléssel vegyes nyugtalanság szállja meg.

Otthon lefeküdt, bódulatszerű, de nem kellemetlen állapotba merült, amire élénk fantáziálás volt a jellemző. Az alkonyatban csukott szemmel, szakadatlan fantasztikus, rendkívül plasztikus képek, és intenzív, kaleidoszkópszerű színes forgatag lepi meg. Majd ez az állapot két óra múlva eltűnt.

A komoly tudós, a kutatóvegyész Hofmann arra gondolt, hogy az ujjbegyére került néhány csepp, és ezért önkísérletre szánta el magát, bevett 0,25 mg vizes oldatot. A laboratóriumból az asszisztensnek kellett hazakísérnie.

Idézet a naplóból: „A szédülés és az eszméletvesztés érzése időközben annyira erőssé vált, hogy képtelen voltam egyenesen állni, és le kellett… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

Edge 2000, Budapest, 2018
Edge 2000, Budapest, 2006
198 oldal · ISBN: 9789638692719 · Fordította: Bereczky Tamás
Edge 2000, Budapest, 2003
196 oldal · ISBN: 9632104021 · Fordította: Bereczky Tamás

Aldous Huxley

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Erősen ajánlott, kiváltképp azoknak, akiknek jelentős fenntartásai és előítéletei vannak a hallucinogénekkel kapcsolatban.

Dániel_Zámbó>!

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Vegyészként rettenetesen lekötött a szakmai rész, nagyon élveztem. Ez az ember egy igazi kutató volt, egy zseni. Sokat tanultam belőle. A vége kicsit filozofikus számomra, sokszor meredek, de végülis emészthető. Ha több szakma lett volna benne, akkor még jobban tetszett volna, de akkor valószínű senki másnak nem tetszene :)

Fulter>!

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Hofmann irasmodja szerintem rettenetesen szaraz, de sok ismeretanyag van benne, es maga az LSD megtalalasanak/feltalalasanak tortenete erdekes, neha humoros.

Video>!

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

A könyv érdekes volt, engem általában még maguk a beszámolók sem untattak, sőt, még azon is túltettem magam, hogy a szerző igencsak idejétmúlt pszichológiai elméletekre hivatkozik folyamatosan (mire hivatkozna, ha egyszer akkor írta a könyvet, amikor ezek még nem voltak idejétmúltak? :), az viszont már jóval unalmasabb volt, amikor filozófiai fejtegetésekbe kezdett a kereszténységről, az alternatív valóságokról, és arról, hogy az LSD megmutatja a dolgok igazi természetét és elvezet Istenhez… a könyv elején a szerző még tudósnak tűnik, a végén viszont már egy fanatikus hívőnek, aki összetéveszti a kábítószeres tévképzeteit a valósággal…

catnipthief>!

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Informatív, tudományos munkához képest pedig meglepően olvasmányos. Tetszett, bár a végén már egy kicsit sok volt nekem a kozmikus bullshit, amiket ugyan nem vonok kétségbe (ismerek savas arcot eleget), de nem szeretem az ilyen elkerülhetetlenül maníros, túláradó lelkesedéssel fűtött beszámolókat (az ismert savas arcoktól sem). Legyen ez csak az én bajom. Valószínűleg jobban érteném az ilyet, ha túl lennék már egy acid-testen én is, de ez eddig kimaradt. Ebből a szempontból Huxley például erősebb volt, tényszerűbb, megfigyelőbb, nem dobálózott állandóan ilyen bazinagy „transzcendens” jelzőkkel, és ez előnyére vált, még akkor is, ha a szöveg maga jóval szárazabb, mint Hofmann-é.
Mondjuk még mindig jobb, mint amikor wannabe-hippik olcsó vörösbortól opálos szemmel a Deák téren minden második dolgot úgy írnak le, hogy „ez ilyen elesdés, nem?” :D

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

az ismertetés a célja, amit sikerült is elérni. akad benne néhány részletesen leírt LSD-trip, ami a szórakoztató, de összességében inkább leíró. érdekes volt olvasni.

Ardnazil P>!

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

A könyv két, egymástól jól elkülönülő részből áll. Az egyik részben a „feltaláló” írja le, hogy hogyan sikerült kivonnia szert. A második részben azonban benyomásokat és tapasztalatokat közöl. Sajnos ez utóbbi teszi ki a nagyobb részt, és ez számomra kevésbé érdekes. Azt azonban az író és a könyv nagy erényének tartom, hogy humán beállítottságom ellenére megértettem, amit az előállításról ír.

triptamin>!

Magért beszél :)

werdafckawi>!

Albert Hofmann: LSD Bajkeverő csodagyerekem, egy „varázsszer” felfedezése

Nagyon tetszett, főleg az eleje volt érdekes számomra, a felfedezés, illetve az első találkozás az anyaggal. Utána a könyv közepétől kissé száraz volt, és egy idő után soknak találtam a beszámolókat. Ami még megfogott az a Timothy Leary-s rész.
Kifejezetten pozitív volt mindemellett Hofmann nézőpontja, ami bár nem volt teljesen objektív, ám teljesen „korrekt” és következetes volt.

aled>!

Míg az egereknél csak mozgászavarok és a nyalási viselkedés megváltozása figyelhető meg, addig az LSD-vel kezelt macska olyan jeleket is mutat, mint a borzolt szőrzet és nyálfolyás, amik hallucinációk jelenlétére utalnak a vegetatív szimptómák mellett. Az állatok félve bámulnak a levegőbe, és a szóbeszéd ellenére a macska nem egerész, sőt kifejezetten retteg az egértől.

Kapcsolódó szócikkek: LSD · macska
ludovika>!

A gyűlölet határokat szab.

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet
ludovika>!

Mindent tudtam és megértettem mindent, amit tudni és érteni lehet. […] A testem és a lelkem minden atomja látta és érezte Istent. A világ melegségből és jóságból állt. Nem volt idő, nem volt tér, nem volt én. Csak kozmikus harmónia létezett. Mindez benne volt a fehér fényben. A lényem minden rostjával tudtam, hogy ez az igazság.
Magamba szívtam ezt a megvilágosodást, maradéktalanul átadtam magam neki. […] Számomra már nem volt érvényes korlátos létezésünk valósága. Láttam a végső igazságokat, és azokat tőlem már senki nem veheti el.

ZolB >!

A stockholmi konferencia volt az utolsó alkalom, hogy Aldous Huxley-val találkoztam. Külső megjelenésén már látszott súlyos betegsége, de szellemi kisugárzása töretlen maradt.
Ugyanezen év november 22-én, ugyanazon a napon, amikor Kennedy elnököt meggyilkolták, Aldous Huxley is elhunyt. Laura Huxley asszonytól megkaptam Julian és Juliette Huxley-nak írt levele egy másolatát, amiben férje utolsó napjairól tudósítja sógorát és sógornőjét. Az orvosok drámai végre készítették őt fel, mivel a légzőszervek rákbetegsége (Aldous Huxley ebben szenvedett) a végső fázisban általában görcsökkel és fulladásos rohamokkal jár. Ő azonban nyugodtan és békésen távozott.
Aznap délelőtt, amikor már annyira gyenge volt, hogy beszélni sem tudott, egy darab papírra ezt írta föl: „LSD – try it – intramuscular – 100mmg"*. Huxley asszony értette, hogy mire gondol, és a jelenlévő orvos fenntartásaival nem törődve saját maga adta be neki a kért injekciót – a moksha-gyógyszerrel segített rajta.

Kapcsolódó szócikkek: Aldous Huxley
Ardnazil P>!

Ha megtanulnánk azt, hogy hogyan lehet jobban hasznosítani az LSD azon képességét, hogy megfelelő körülmények között látomásos élményeket hívjon elő, és ezt az orvosi praxisban és meditációval összekapcsolva alkalmaznánk, akkor nézetem szerint ez az újfajta pszichofarmakon bajkeverő gyermekből csodagyerekké változhatna.

Kapcsolódó szócikkek: LSD
ZolB >!

Huxley a hallucinogén drogok jelentőségét abban látja, hogy az egyébként a misztikusokra, szentekre és nagy művészekre jellemző spontán látomásos jelenségekre képtelen embereknek is lehetőséget adnak arra, hogy ilyen szokatlan tudatállapotokat éljenek meg. Ez Huxley szerint a vallásos vagy misztikus tartalmak mélyebb megértéséhez és a nagy műalkotások újszerű észleléséhez vezethet. Ezeket a drogokat kulcsként tekinti, amelyek talán a tapasztalás új kapuit nyitják meg, kémiai kulcsok más bevált, de fáradságosabb „ajtónyitók” mellett, mint s meditáció, az izoláció és a böjtölés, vagy bizonyos jógagyakorlatok.

Kapcsolódó szócikkek: Aldous Huxley
ZolB >!

Felismertem, hogy az elmúlt éjszaka rémségeiben a saját állapotomat éltem meg: az önzésemet. Egoizmusom elválasztott az emberektől, és belső elmagányosodáshoz vezetett. Csak saját magamat szerettem és nem a felebarátaimat, hanem csak azt az élvezetet, amit ők nyújtottak. A világ csak a vágyaim kielégítésére létezett. Keménnyé, hideggé és cinikussá váltam. Ez volt tehát a pokol: önzés és a szeretet hiánya. Ezért tűnt számomra minden idegennek és elszigeteltnek, ezért volt minden oly gúnyos és fenyegető. Felszabadultan zokogva jöttem rá, hogy az igazi szeretet az önzés feladását jelenti, valamint hogy nem a bírvágy, hanem az önzetlen szeretet ver hidat embertársaim szívéhez. Kimondhatatlan boldogság hullámai töltötték el a testemet. Megtapasztaltam az Isteni kegyelmet. Hogyan volt azonban lehetséges, hogy ez éppen ebből az olcsó lámpaernyőből áradt felém? – A belső hang így válaszolt: Isten mindenhol jelenvaló.

ZolB >!

Számos beszámolót ismerünk olyan páciensekről, akik a halálos ágyukon LSD-extázisban, a fájdalomtól eloldva jutottak megvilágosító gondolatokra az életről és a halálról, majd sorsukkal megbékélve, félelem nélkül és békében néztek az elmúlás elébe.

Kapcsolódó szócikkek: LSD
ZolB >!

H. S. kisasszony, egy kórház titkárságvezetője levél útján kért tőlem személyes találkozót. Teára hívtam meg. Látogatását azzal magyarázta, hogy az egyik LSD-élményről szóló beszámolóban olyan állapot leírását találta, amit fiatal lányként maga is átélt, és ami a mai napig nyugtalanítja; talán én tudnék segíteni neki abban, hogy megértse ezt az élményt.
Kereskedelmi iskolás lány korában üzemi kiránduláson vett részt. Egy hegyi szállodában éjszakáztak. H. S. nagyon korán felébredt, és egyedül elhagyta a házat, hogy végignézze a napfelkeltét.
Amikor a hegyek felragyogtak a sugarak tengerében, hirtelen addig soha nem ismert boldogságérzés öntötte el, ami akkor is megmaradt, amikor később a kápolnában a reggeli misén találkozott a többi utassal. A szertartás alatt mindent földöntúli ragyogásban látott, és boldogságérzése annyira felfokozódott, hogy hangosan sírnia kellett. Visszavitték a szállodába, és úgy bántak vele, mint egy idegbeteggel.
Ez az élmény messzemenőkig meghatározta élete későbbi folyását. H. S. maga is attól tartott, hogy nem egészen normális. Egyrészt félt attól, amit neki idegösszeroppanásként magyaráztak, másrészt vágyott arra, hogy ez az állapot megismétlődjön. Belső megosztottsága miatt bizonytalan életet élt. Tudatosan vagy tudattalanul gyakori állásváltoztatásokkal és változó személyes kapcsolatokkal igyekezett visszaállítani azt a boldog világképetm, ami egykor úgy megörvendeztette.
Megnyugtathattam látogatómat: amit régen átélt, az nem pszichopatológiás jelenség volt, tehát nem idegösszeroppanás. Abban a kegyelemben volt része, hogy spontánul megélhette a mélyebb valóság látomásos képét, amit sokan pont az LSD segítségével igyekeznek elérni. Aldous Huxley könyvét, az Örök filozófiát ajánlottam figyelmébe, amiben összegyűjti minden kor és kultúra megvilágosodást megélt tanúit. Huxley azt írja, hogy nem csak a misztikusok és szentek, hanem az általunk sejtettnél sokkal több hétköznapi ember is megél ilyen áldott pillanatokat, viszont a legtöbben nem ismerik föl ezek jelentőségét, és mivel ezek a pillanatok nem illeszkednek a hétköznapi értelem világába, ezért elfojtják őket, ahelyett hogy sokat ígérő reménysugárként tekintenének rájuk.

Kapcsolódó szócikkek: Aldous Huxley · elfojtás · LSD · megvilágosodás · tudat
ZolB >!

A meditáció előkészület ugyanarra a célra, amit az eleuziszi misztériumokban szándékoltak és elértek. Elképzelhető lenne, hogy a jövőben az LSD-t nagyobb arányban használjuk a meditációt megkoronázó megvilágosodás elérésére.
Az LSD igazi jelentőségét abban a lehetőségben látom, hogy a misztikus megtapasztalásra irányuló meditációt az anyag oldaláról támogassuk meg. Ez a fajta alkalmazás tökéletesen megfelel az LSD, mint szakrális drog természetének és hatásjellemzőinek.
A meditáció LSD által történő segítése ugyanazokon a hatásokon alapul, amelyek alapján a pszichoanalízis és a pszichoterápia gyógyszeres támogatására használják, tehát azon képességén, hogy átmenetileg fellazítja vagy akár eltünteti az én és a te közötti határokat és a külvilág tudatos elhatárolását. Ez lehetővé teszi a valamilyen énben fixált problémakörből való kiszakadást és a rejtőzködő valóság megtalálását.

Kapcsolódó szócikkek: LSD · meditáció