Sziszüphosz ​mítosza 36 csillagozás

Albert Camus: Sziszüphosz mítosza

Most ​először olvashatjuk teljes terjedelmükben magyarul a Nobel-díjas francia író, Albert Camus tanulmányait, amelyek hosszú éveken keresztül meghatározták a nyugat-európai és az amerikai szellemi életet.
Camus mint szépírói műveiben, esszéiben, tanulmányaiban is egy-egy igazságot, tanulságot próbál szívünkbe lopni, fel akar vértezni bennünket az élet meglepetései s értelmetlenségei ellen, hogy jobban lássuk és tűrjük a lét csapdáit. A Közöny filozófiai alapvetéseként számon tartott Sziszüphosz mítosza valójában arra tanít, hogy hős az ember, aki mindenre képes végzete ellen, s büszke maradhat a harcban. A Gondolatok a halálbüntetésről rendkívül meggyőző írás e büntetés ellen. A Levelek egy német baráthoz egyik darabjában először fogalmazódik meg az egyesült Európa eszméje. Az irodalmi tanulmányokból egy biztos ízlésű, nyitott, tájékozott ember szól hozzánk. A két Stockholmi beszéd a művész felelősségéről, feladatairól vall.
Szerepel kötetünkben Camus első könyve, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1942

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető

Magvető, Budapest, 1990
590 oldal · ISBN: 9631417174 · Fordította: Ferch Magda, Nagy Géza, Réz Pál, Szabolcs Katalin, Vargyas Zoltán, Vásárhelyi Júlia

stella28>!
Albert Camus: Sziszüphosz mítosza

Zseniális mű lenne, ha a szerző merte volna vállalni a saját gondolatmenete következményeit. A levezetett végletes agnoszticizmus, azt hiszem, korunk egyik alapélménye, viszont ebből küzdésetikát, optimizmust levezetni szerintem bűn volt.

lencsemate IP>!
Albert Camus: Sziszüphosz mítosza

azon gondolkodom, hogy jobb lenne, ha nem tetszett volna ilyen nagyon. de hát tetszett…

UnoM69>!
Albert Camus: Sziszüphosz mítosza

Számomra sorsfordító mű volt, ajánlom minden szorongó embernek és azoknak, akik felismerték, hogy az univerzum semmilyen attribútummal nem rendelkezik, emiatt az emberiség irányába passzív, mégis újra és újra megkérdőjelezik az élet működését és értelmét.

SignorFormica>!
Albert Camus: Sziszüphosz mítosza

Camus tanulmány- és esszéköteteinek gyűjteménye. Minden sora olyan, mint mikor az ember fülledt, tacsakos fejét friss forrásvízbe dugja. A remekebbnél remekebb írások közül kiemelendő az Ördögök-értelmezés, minden aspektusában, valamint a Kafka-tanulmány, ha már..

Várhelyi_Adrián>!
Albert Camus: Sziszüphosz mítosza

„* Úgy hallottam, hogy Peregrinosznak követője is akadt, a húszas években egy író, befejezvén első könyvét öngyilkos lett…” Nem tudja esetleg valaki, hogy kiről van szó?

kulturzaj>!
Albert Camus: Sziszüphosz mítosza

Boldognak kell elképzelnünk Sziszüphoszt.
A halálraítélt az öngyilkos ellentéte.
Most olvastam először, de biztosan nem utoljára. Szerettem volna utálni, de akaratlanul is szerettem. Korkörkép.

simiszabi>!

A szeretetnek nincs határa, és mit számít nekem, hogy rosszul ölelek, ha karomba zárhatom az egész világot.

60. oldal, Színe és visszája - Életöröm (Magvető, 1990)

Kapcsolódó szócikkek: ölelés · szeretet
simiszabi>!

Mert ha bennünket nem szeretnek, az csak balszerencse, az a tragédia, ha mi nem szeretünk.

175. oldal, A nyár - Visszatérés Tipasába (Magvető, 1990)

simiszabi>!

Vannak tájak, amelyek testet öltött lelkiállapotok…

79. oldal, Nász - A szél Dzsemilában (Magvető, 1990)

Cheril>!

Néha leomlanak a díszletek. Ébresztő, villamos, négy óra hivatal vagy gyár, ebéd, villamos, négy óra munka, vacsora, alvás és hétfő, kedd, szerda, csütörtök, péntek, szombat – általában könnyedén végigcsinálja az ember. Ám egyszer csak felmerül a „miért”, s ezzel a csüggedt rácsodálkozással kezdődik minden. „Kezdődik”, ez a fontos. A csüggedtség a taposómalom végét, de egyszersmind az öntudatra ébredés kezdetét jelzi. Felráz, és válaszútra kényszerít: öntudatlan visszatérés a tamposómalomba vagy végleges ébredés. Idővel az ébredésnek is következménye van: öngyilkosság vagy talpra állás. Magában az elcsüggedésben van valami visszataszító. Itt most mégis azt mondom, hogy jó. Mert minden az öntudatal kezdődik, mindennek az ad értéket.

simiszabi>!

Valószínűleg igaz, hogy az ember megismerhetetlen, hogy mindig marad benne valami tovább nem bontható, valami érthetetlen.

202. oldal, Sziszüphosz mítosza - Abszurd gondolatmenet (Magvető, 1990)

simiszabi>!

Mindig eljön az idő, amikor választani kell szemlélődés és cselekvés közt. Ezt hívják emberré válásnak. Gyötrelmes a választás.

276. oldal, Sziszüphosz mítosza - Az abszurd ember (Magvető, 1990)

simiszabi>!

Európának az a baja, hogy nem hisz semmiben, és azt állítja, hogy mindent tud.

420. oldal, Gondolatok a halálbüntetésről (Magvető, 1990)

Mit is számítok én, a világ, csak az összhang és a csönd a fontos, mely kettőnk közt szerelmet fakasztott.

Cheril>!

A priori, megfordítva a kérdést, úgy tűnik, hogy – miként vagy öngyilkos lesz valaki, vagy sem – itt is csak két filozófiai megoldás van: igen vagy nem. Ez túl szép volna. De azokra is tekintettel kell lennünk, akik sosem következtetnek, hanem mindig csak kérdeznek. Most csak kicsit gúnyolódom: a többségről van szó.