Előadások ​és beszédek 7 csillagozás

Üzenet a száműzött magyar íróknak
Albert Camus: Előadások és beszédek

„Albert Camus előadásról előadásra az ember iránti elkötelezettségét hirdeti, s azt kutatja, miként nyerhetik vissza hangjukat, arcukat és méltóságukat azok, akiket a fél évszázados zsivajgó harag, a szavakkal való visszaélés és a túlburjánzó eszmék mindettől megfosztottak, s önmaguk farkasává tettek.”

A magyarul most először megjelenő kötet Camus harmincöt, 1936 és 1958 között elhangzott nyilvános beszédét gyűjti egybe. Az irodalmi Nobel-díjas író számára az individuummal való foglalkozás az az eszköz, amelynek segítségével szembeszállhat a világ nyomorúságával és szenvedésével, ez az eszme hatja át minden előadását. Camus szavára az egész világ figyelt, akár az értelmiség helyzetéről, akár kulturális örökségről, akár háborúról vagy forradalomról beszélt. A magyar kiadást különösen fontossá teszi, hogy az Üzenet a száműzött magyar íróknak alcímet viselő kötet jó pár írása az ’56-os forradalommal foglalkozik.

>!
Jelenkor, Budapest, 2019
368 oldal · ISBN: 9789636768799 · Fordította: Kamocsay Ildikó
>!
Jelenkor, Budapest, 2019
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636768782 · Fordította: Kamocsay Ildikó

Várólistára tette 11

Kívánságlistára tette 14

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

cinkos>!
Albert Camus: Előadások és beszédek

Albert Camus: Előadások és beszédek Üzenet a száműzött magyar íróknak

Közérthető gondolatok a világról, amelyek nagyon jó példái annak, milyen, amikor a közéleti érdeklődés nem csúszik át moralizálásba vagy küldetéstudatba. Camus a saját generációja alapállását próbálta átadni; azt hiszem egyébként, elég magányos lehetett. Érdekes módon például Borges nem tartotta Camus-t érdekes embernek, ki tudja, lehet, élőben nem is volt az, én mindenesetre sok gondolatával egyet tudtam érteni, és attól függetlenül, mennyire gondolta komolyan, amiket összeírkált, mégiscsak bátorság kellett hozzá, és ez nem semmi. (Vannak is elméletek arról, hogy a KGB állt az autóbalesete mögött…) Meríthetünk belőle.

Smici P>!
Albert Camus: Előadások és beszédek

Albert Camus: Előadások és beszédek Üzenet a száműzött magyar íróknak

Az emberi értékek melletti kiállás nem mindig talál megértő fülekre. Abban a korban, melyben Camus élt, ez halmozottan igaz volt. Ebben a beszédeket és előadásokat tartalmazó könyvben a francia író nem csak az individuum mellett áll ki, hanem általánosságban a függetlenség mellett, és a zsarnokság minden formája ellen.

Aki ismeri Camus munkásságát, tudja, milyen letisztultak az írásai, képi megjelenésük mennyire magával ragadó és szép. Ezeket a képességeit beszédeibe is belecsempészte, holott, ahogy maga is megfogalmazza, nem különösebben szeret szónokolni.
Erős hangnemben, de nagyon világosan fogalmaz az algériai függetlenségről, a francoista rezsim szégyenteljes mindennapjairól, de kiáll a magyarok függetlenség utáni vágya mellett is az 1956-os forradalom alatt és után is.

A beszédek és előadások véleményem szerint sokkal fontosabb helyet foglal el Camus életművében, mint sokan gondolnák. Ezeknek az írásoknak köszönhetően érthetjük csak meg igazán az író filozófiáját, világnézetét, ezek a gondolatok köszönnek vissza regényeiből is.
Egyes beszédrészletek megjelennek más előadások alkalmával is, de ez elkerülhetetlen, ha valaki széles körben szeretné kifejteni világnézeteit. Az mindenesetre leszögezhető, hogy a Nobel-díjas írót sokkal nagyobb figyelem illetné meg.

Murphy_Watt>!
Albert Camus: Előadások és beszédek

Albert Camus: Előadások és beszédek Üzenet a száműzött magyar íróknak

Szabadság, igazságosság, párbeszéd.: Camus művészi és politikai programja, életének vezérlő elvei. Minden előadásának alapja, legyen szó Algériáról, a spanyol polgárháborúról vagy akár 56-ról. Egy szabad ember véleménye koráról.
A személyes kedvencem a tragédiáról szóló előadása.


Hasonló könyvek címkék alapján

Ottlik Géza (szerk.): Mai amerikai elbeszélők
Gy. Horváth László (szerk.): Égtájak 1980
Géher István (szerk.): Az elveszett kisfiú
Domokos János (szerk.): Huszadik századi dekameron I–II.
Jean-Paul Sartre: Egy vezér gyermekkora / A fal
Annie Ernaux: Az esemény
Jean-Paul Sartre: Drámák I-II.
Annie Ernaux: Árulás / Egy asszony
Ernest Hemingway: A jéghegy csúcsa
Kertész Imre – Esterházy Péter: Egy történet