Caligula 0 csillagozás

Albert Camus: Caligula

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1938

Kriterion, Bukarest, 1982
108 oldal · Fordította: Illés Zoltán

Bogas >!

Azt hiszik, az ember azért szenved, mert akit szeretett, egy napon meghal. Pedig az igazi szenvedés nem ilyen jelentéktelen. Attól szenvedünk igazán, amikor ráébredünk: a bánat nem tart örökké.

4. felvonás

Kapcsolódó szócikkek: szenvedés
Bogas >!

Egy művészkedő császár – elfogadhatatlan! Persze, volt már egy-két ilyen császárunk. Mindenütt akadnak rühös juhok.

Első felvonás, második jelenet

CHAREA
Rendelkezz, Caius. Mivel van gondod? A nőkkel?

CALIGULA
Nem. A bevétellel. Gyenge.

MEREIA
Emelni kell a tarifát.

CALIGULA
Mereia, elmulasztottad az alkalmat, hogy hallgass.

2. felvonás 10. jelenet

Buffy2>!

Jegyezzétek meg: nyíltan meglopni a polgárokat nem erkölcstelenebb, mint életfontosságú cikkek árával közvetve megadóztatni őket. Minden kormányzat lop, ezt mindenki tudja. De különböző módon lop. Én nyíltan fogok lopni. Megváltoztatom a kisipari módszereket. Róma minden lakosa ma este aláírja végrendeletét, egy hónapon belül a vidékiek is! Küldj szét futárokat! Figyelj rám, ostoba! Ha az államkincstár olyan fontos, akkor az emberi élet nem az. Akik úgy gondolkodnak, mint te, azoknak el kell fogadniok azt az érvelést: ha a pénzt tartják a legfőbb értéknek, az életük értéktelen.

CALIGULA
Te hülye. Elhatároztad, hogy logikus leszel. Csak azt kellene tudnod, hová vezet ez a logika? (Gúnyosan)Ha ide hoznák neked a holdat, minden megváltozna, ugye? Ami lehetetlen, azonnal lehetővé válnék, és ugyanakkor egyszeriben minden más alakot öltene, ugye? És miért ne, Caligula? Ki tudhatja? (Maga köré pillant.) Különös – egyre kevesebb ember van körülöttem. (Tompa hangon mondja tükörbeli képmásának.) Sok a halott, nagyon sok a halott, egyre több a halott, lassan kiürül körülöttem a világ. Ha elhoznád a holdat, már akkor sem fordulhatnék vissza. Ha a nap simogatására újra megremegnének a holtak, a gyilkosságokat nem nyelné el a föld. (A hangjában harag lobban.) Logikát, Caligula! Logikusnak kell maradni! A hatalmat mindvégig! Az elhagyatottságot mindvégig! Nem, nem lehet visszafordulni, végig kell csinálni – a teljességig!

3. felvonás 5. jelenet