Egyszer ​volt… Az emberiség történetének képes enciklopédiája (Egyszer volt…) 9 csillagozás

Albert Barillé: Egyszer volt… Az emberiség történetének képes enciklopédiája Albert Barillé: Egyszer volt… Az emberiség történetének képes enciklopédiája

Az enciklopédia Albert Barillé Egyszer volt… című híres és méltán népszerű rajzfilmsorozata alapján készült, mely máig sokak kedvence. A Föld keletkezése, az ember története megjelenésétől napjainkig, fontos találmányok, nagy felfedezők – egy csodálatos időutazás több mint száz tematikus oldalpáron, rengeteg színes illusztrációval és fotóval, valamint egy kisszótárral, ahol a kevésbé ismert fogalmakat magyarázza meg egyszerűen a Mester. Az átfogó enciklopédia – akárcsak a rajzfilmsorozat – játékosan, mégis érthetően és jól követhetően mutatja be az emberiség történetét.

Manó Könyvek, Budapest, 2023
208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634035800 · Fordította: Tóka Alíz · Illusztrálta: Anna Trzcinska
Manó Könyvek, Budapest, 2023
228 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634038375 · Fordította: Aczél Ferenc, Horányi Krisztina
Manó Könyvek, Budapest, 2021

Figaro

Gabye>!
Albert Barillé: Egyszer volt… Az emberiség történetének képes enciklopédiája

Gyerekként imádtam a kapcsolódó rajzfilmsorozatot, ugyhogy evidens volt, amikor megláttam a könyvtár újdonság polcán, hogy azonnalakarom..Szinte azonnal le is telepedtem és nekiálltam. Aztán rájöttem, hogy ezt nem lehet egyben olvasni. Ahhoz hirtelen túl sok információt kapunk. Inkább kiegészítő anyagnak tudnám elképzelni a vonatkozó iskolai anyag mellé, mint hogy ebből szerezzünk ismereteket, mivel annak meg túl felületes. Innen onnan kiragadott dolgok vannak benne, főleg a történelmi résznél. Egy-egy király uralkodása innen, egy másiké onnan..Így nekem kicsit furcsa, kapkodós volt.
Amit érdemes tudni, hogy ez nem csak az általános történelmi rész, hanem tulajdonképpen több témakört tartalmaz:
Egyszer volt…az ember
Egyszer volt…a felfedezők
Egyszer volt..Amerika
Egyszer volt…az ötlet
All in all, nem rossz, de a mese valahogy jobban bejött anno..

Albert Barillé: Egyszer volt… Az emberiség történetének képes enciklopédiája

Érdekesnek érdekes volt, de volt, hogy valótlant állított, csúsztatott, kihagyott fontos dolgokat. A második világháború kapcsán pl már nem tudom melyiket hagyta ki Nagasakit vagy Hirosimat, de csak az egyiket említette és hogy utána le is zárták a világháborút… Voltak még benne hajmeresztő dolgok, de nem másoltam ki. Sajnálom, meg akartam venni, de örülök,hogy csak kikölcsönöztem a csíkszeredai gyermekkönyvtárból.

Ikona>!
Albert Barillé: Egyszer volt… Az emberiség történetének képes enciklopédiája

Jó, jó… de a rajzfilm azért jobb :--D
Alapnak jó, gyerekeknek. De mondjuk tényleg több hiba is van benne.

Nienna001 P>!

Miben változott meg a társadalom?
A XIX. század eleji európai társadalom már nem ugyanaz volt, mint korábban. Számos országban a nemesek kénytelenek voltak megosztozni a hatalmon a polgársággal. Hiszen épp a polgárok tevékenységének köszönhetően fejlődött akkorát a technika és a gazdaság. A polgárság hozta létre a gyárak elődjeit, a. manufaktúrákat Ők fejlesztették tovább a kereskedelmet, használták az egyre elterjedtebb vasutat, amelyen mind több árut szállíthattak, később pedig utasokat is.

Figaro monológja
Beaumarchais a szerzője a Figaro házassága címűszíndarabnak. A gróf inasa, Figaro itt a nemesség hatalmát ostorozza. Így fordul gazdájához: „Nagyúr, az lehet, de nagy szellem soha!” /…/ Majd: „Mondja, mit tett Ön, hogy ilyen magasra jutott? /…/ Vette magánaka fáradságot, volt szíves megszületni!… (Forgách András fordítása). A darabot a cenzúra először betiltotta, majd engedélyezte. S ez a történet is bizonyítja, milyen fontos megfogalmazása lett a mű azoknak az eszméknek, amelyek végül a francia forradalomhoz vezettek.

Kapcsolódó szócikkek: Figaro · francia forradalom
Nienna001 P>!

A monarchia nem isteni adomány
A felvilágosodás korának gondolkodói tagadták az egyeduralom isteni eredetét. Védelmezték a hatalommegosztás elvét: azt kívánták, hogy a király uralkodjon, a képviselők hozzanak törvényeket, a bírák pedig ítélkezzenek, de függetlenek legyenek egymástól! Mert így képes jólműködni az állam, így lehet biztosítani a szabadságjogokat.