The ​Medusa Chronicles 1 csillagozás

Alastair Reynolds – Stephen Baxter: The Medusa Chronicles Alastair Reynolds – Stephen Baxter: The Medusa Chronicles

Following an accident that almost cost him his life, Howard Falcon was not so much saved as he was converted, through the use of prosthetics, into something faster, stronger and smarter …but also slightly less human and more machine than he was. And with this change came an opportunity – that of piloting a mission into Jupiter's atmosphere, and ultimately of making first contact with the life forms he discovers there. Picking up the threads of humanity versus artificial intelligences and machines, and of encounters with the alien, this collaborative novel between two superb writers is a sequel to Howard Falcon's adventures. A proper science fiction adventure, this is perfect for fans of Golden Age SF as well as the modern SF reader.

Eredeti megjelenés éve: 2016

>!
Gollancz, London, 2016
320 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781473210189
>!
Saga Press, 2016
416 oldal · ASIN: B019DKO3Z0
>!
Gollancz, London, 2016
330 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781473210202

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

Noro P>!
Alastair Reynolds – Stephen Baxter: The Medusa Chronicles

‘Tell Dr Brenner that there is life on Jupiter. And it’s big….’

A Találkozás a medúzával Arthur C. Clarke egyik klasszikus hard SF kisregénye, amely alighanem több kérdést tesz fel, mint amennyit megválaszol. Howard Falcon egy különleges léghajó fedélzetén alámerül a Jupiter légkörébe, és ott felfedez valamit. De mi az a medúza, és ha már itt tartunk, kicsoda Falcon, akiről csak a történet végén derül ki spoiler?

Reynolds és Baxter 45 évvel az eredeti megjelenése után folytatták a történetet, és nem csak a fenti kérdésekre adták meg a választ, de egyúttal az emberiség következő 750 évét is elmesélték. Igazi „future history” regény ez (a stílus amúgy egyik szerzőtől sem idegen), ami már-már kisregények füzéreként épül fel, nem egyszer évszázadokat átugorva. Hőse, a sajátos körülmények között élni kénytelen felfedező igazi aranykori SF-hős: tudós, kívülálló megfigyelő, akit általában a logika vezérel, mégis fejlett erkölcsi érzékkel rendelkezik. De a kortárs SF elvárásainak megfelelően nem egyszerű szócső és narrátor, hanem önálló jellem, aki időnként hibákat követ el, emberi kapcsolatokat ápol, és hosszú élete során meg is bán néhány dolgot. Bár nem áll szándékában formálni a történelmet, mégis mindig ott találja magát annak fordulópontjain, egy idő után pedig már egyenesen őt hívják, ha valami krízis várható.

A történet is jól felépített hibridje a klasszikus és a kortárs SF-nek. Első fejezeteiben még erősen hasonul az 1970-es évek műveihez, majd témáiban és stílusában is fokozatosan idomul a 21. századi írásokhoz. Elegáns főhajtás az elődök felé, hogy egy alternatív történelemben játszódik, amely pontosan 1968-ban vált le az általunk ismert világról, és onnantól úgy alakult, ahogy annak a korszaknak a SF-írói elképzelték. Például az űrhajózás gyorsabban, a számítástechnika viszont lassabban fejlődött. Később aztán a különbségek kiegyenlítődnek, és a távolabbi jövő emberének már olyan kihívásokkal kell szembenéznie, amikkel az ezredvégi szerzőgeneráció ismertette meg az olvasókat. Az optimizmus is fokról fokra lanyhul, és a jövő egyes évszázadai már kimondottan sötétnek bizonyulnak. De a klasszikusok szelleme valamilyen formában mindvégig velünk marad.

Érdemes megemlíteni, hogy a regény nem csak a Jupiter medúzáit idézi meg, de felbukkan az Isten pörölye is, valamint az egészet átszövik a ravaszul bújtatott Űrodisszeia áthallások. Illetve én még az Alapítvánnyal is érzek halvány kapcsolódást, de ez már alighanem csak a future history szerkezet sajátossága. A címre visszatérve, a medúzák valójában nem is állnak annyira a középpontban, mint várnánk. Bár közvetve két alkalommal is befolyásolják az eseményeket, de az igazi kihívások egészen más irányból érik az emberiséget – olyanból, amelyre Clarke eredeti kisregénye csupán néhány mondatot szánt. spoiler Közben bejárjuk szinte az egész Naprendszert, és részletes, de inkább hangulatos, nem pedig adatokkal zsúfolt leírásokból kerülhetünk közelebb annak bolygóihoz. Egyszóval van itt minden, ami a klasszikus hard SF-ben jó volt, és ami még ma is izgalmas. A regény szerintem úgyszólván tökéletes emlékműve annak a korszaknak, ami egykor népszerűvé tette az űrutazást, egy ma is olvasmányos, és új ötletekkel is előálló történet keretében


Népszerű idézetek

>!

Well—what is existence but an endless, ultimately futile delaying of the inevitable?


Hasonló könyvek címkék alapján

Adrian Tchaikovsky: Children of Memory
Peter F. Hamilton: Pandora's Star
Peter F. Hamilton: The Reality Dysfunction
Arthur C. Clarke: 2001: A Space Odyssey
Paul McAuley: Evening's Empires
Ken MacLeod: Learning the World
Gregory Benford: Great Sky River
Peter F. Hamilton: The Evolutionary Void
Adrian Tchaikovsky: Shards of Earth
Andy Weir: Project Hail Mary