A ​bolygó neve: Halál (Alien 2.) 335 csillagozás

Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Miután visszatért a Földre, Ellen Ripley megtudja, hogy létrehoztak egy telepesekből álló kolóniát az LV-426-on, azon a bolygón, ahol a Nostromo legénysége találkozott az idegenekkel. Nemrég ráadásul megszűnt velük a rádiókapcsolat, ezért most egy tengerészgyalogos egység kíséretében visszatér, hogy kiderítse mi történt… és szembenézzen a szörnyetegekkel, akik mindennél többen vannak, és akiknek még mindig lételemük a pusztítás.

A bolygó neve: Halált 1986-ban mutatták be a mozik, és a mérföldkőnek számító előd méltó folytatása lett. Az olvasó az eredeti regény újrafordított, napjaink nyelvezetéhez és az azóta hatalmas méretűre nőtt Alien-univerzumhoz pontosabban illeszkedő kiadását tartja a kezében.

Eredeti megjelenés éve: 1986

83 tag · 212 karc · Utolsó karc: 2022. augusztus 20., 05:51 · Bővebben

Thor · Ellen Ripley · xenomorf (alien) · Dwayne Hicks tizedes · Bishop

FélszipókásŐsmoly >!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Kedvenc részem a filmek közül, és nem csak azért, mert először ezt láttam, hanem mert ebben több lény is van, sokkal változatosabbak, mozgalmasabbak a jelenetek, mint egy űrhajó belső terébe zárva. Hasonlóan az első regénynél, itt is remek munkát végzett az író, sikerült gazdagítani az élményt még a rendezői változathoz képest is. Apró változtatások (Newt feleannyi idős, mint a filmben; spoiler), a szereplők közötti ráadás jelenetek (a történetben kis súlyúak, de például a Fájdalom folyója regénybe volt, amit továbbvittek), kisebb hozzátoldások (pl. élethű hologram technológia, Amanda halálának részletei, számos találgatás, elmélkedés a lényekről), viszont kevesebb a macsóskodás és a film hangulatát remekül alapozó ízes beszólás (nem a fordító, hanem az író szépítette a katonák szövegét), sőt, kimaradt a késjáték is Bishoppal. spoiler sőt, a legvégén is akad meglepetés a filmhez képest.

Az Agave-féle egységes borítóval nagyon jól mutat mind a négy kötet.

Dawnofmyth>!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Függetlenül attól, hogy a filmet rengetegszer láttam, mégis izgalmas volt végig olvasni. Így azért teljesen más feeling volt, de túl sokszor hasonlítottam össze a filmmel. A 2. és 3. rész a kedvencem a filmek között, így utólag a könyveknél is ezeket szerettem. Sokkal izgalmasabb és pörgősebb az előzőhöz képest. Newt mindig is kedvencem volt.

Joshua182>!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Nem tehetek róla, elfogult vagyok ezzel a könyvvel kapcsolatban.
Akárhányszor olvasom, vagy nézem meg a filmet, minden egyes alkalommal magával ragad az a gyermeki lelkesedés, amit tizenévesen éltem át először, és ami miatt kedvencemmé vált a film. Ezredszerre sem veszít vonzerejéből ez a történet, gyakorlatilag nem tudom megunni, hiába fújom kívülről, hogy mi fog történni.
Annyira megfogott a hangulata első alkalommal, hogy minden további újraolvasás/újranézés csak felszínre hozza ezeket a kellemes emlékeket.
Tudom, itt most a könyvet kellene értékelni, de számomra maga a történet bír delejező varázserővel, a forgatókönyvet pedig James Cameron (és néhány kollégája, elnézést tőlük, amiért nem említem őket külön) zsenialitásának köszönhetjük. Számomra ez volt a csúcsteljesítménye, hiába készített később sikeresebb vagy népszerűbb filmeket.
Alan Dean Foster a tőle megszokott színvonalon készítette el a könyvverziót, tartalmilag nem igazán tesz hozzá a rendezői változathoz, olvasmányos, pörgős, nincsenek felesleges helykitöltések, szószaporítások. Picit sajnálom, hogy helyenként kimaradt néhány ikonikus sor vagy részlet a párbeszédekből, vagy épp cenzúrázott formában szerepel, a korszerűsített fordítás minőségére ugyanakkor nem lehet panasz. Itt-ott azért belebotlik az olvasó egy-egy kibővített jelenetbe, leírásba, magyarázatba, ezekből el tudott volna viselni a mohó rajongó énem sokkal, SOKKAL többet, bár nem tudhatjuk, hogy milyen mértékű írói szabadsággal rendelkezett a szerző…
A gyönyörű borító pedig feledteti a minimális hiányérzetem, meg amúgy is örök kedvenc, és kész! A díszdobozos tetralógiának minden valamirevaló háztartásban ott a helye!

joopsy P>!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Alig várom, hogy végre beköltözzünk az új lakásba és legyen újra tévénk. Már kész listám van azokról a filmekről, amiket szeretnék megnézni. Az élen az Alien filmek vannak. :)
Ez a rész bizonyos értelemben jobban tetszett, mint az első, bizonyos értelemben viszont nem. Abban talán több volt az izgalom, itt viszont több volt a lélektani rész és kicsit lassabbnak éreztem az eseményeket.
Ripley egyre szimpatikusabb főhős. Okos, következetes és igazi túlélő típus. Sajnáltam, hogy spoiler. A többi szereplő is pont annyira került közel hozzám, mint amennyire egy leendő spoiler közel kell kerülnie. spoiler A kedvenc mellékszereplőm egyértelműen Bishop volt.
Az alienek életmódjáról és szaporodásáról is egyre többet tudtunk meg. Veszedelmes egy faj. Érdekes lenne az ő szemszögükből megírni a történetet, hisz ők is csak túlélni szeretnének és bővíteni az életterüket (gondolom), akárcsak mi, emberek.

Riszperidon P>!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Annak ellenére, hogy filmen a második a kedvenc részem, valamint az első könyv nagyon magával ragadott, azt hittem, itt aztán juj de jó lesz nekem. De nem ez lett sajnos. Voltak szakaszok, ahol nagyon nehezen tudtam olvasni, meg úgy voltam vele, hogy jl van, haladjunk már.
Nem tudom miért? Talán arra tudok gondolni, hogy azért, mert az első részben tök jól le volt írva a bolygó, beleláttunk a szereplők fejébe, sokkal inkább volt személyiségük, mint itt. Vagy az is lehet, hogy csak szimplán rosszkor jött.
Mindenesetre, attól nem riasztott el, hogy a további részeket is elolvassam, aztán meg majd kiderül, mennyire vágyom még könyvben az Alien-univerzum további köteteire.

Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Furcsa visszafelé olvasni, hogy előbb láttam a filmet, és annak a regény változatát később olvasom. Nem sok újdonságot fedezhetek fel így, de az izgalom megmaradt. Ehhez azért hozzátesz a történet is, ami végig fenntartja az érdeklődést, hiába tudjuk, hogy mi lesz a végkimenetel spoiler, még is drukkolunk, aggódunk. De ez inkább a forgatókönyvnek, és a magának a filmek köszönhető, nem feltétlen az írói képességeknek.
A történetről felesleges bármit is mondanom, aki ismeri annak úgy sem kell, aki pedig nem, ő is megtudhat mindent a fülszövegből, ennél többet én sem árulnék el.
A borító még mindig csodálatos, az Agave kiadása – díszdobozzal – tartalmazza az alap 4 Alien film regény változatát. Nagyon igényes, szép kiadás, külön öröm a színes borító, az meg még inkább, hogy ennyire minimalista, és megmutatja a regények komor hangulatát is.

hofeherke11 P>!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Folytatódik az Alien terápia-olvasásom.
Azt kell, hogy mondjam, hogy egyre jobban szeretem ezt a sorozatot. Ez még izgalmasabb volt, mint az első rész, még úgy is, hogy már tudjuk mire számíthatunk, mire képesek ezek a lények. Lehet, hogy egy kicsit 'hálivudira' sikerült a vége, hogy ki élte túl és ki halt meg, meg az egész akció jelenet, de hát ez mégis csak egy kitalált történet, szóval én elnézem neki. Kíváncsi vagyok hova lehet ezt még fokozni.
És most jöhet ebből is a film, ami remélem, hogy szintén jobb lesz az elsőnél.

Paulina_Sándorné P>!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Érdekes volt könyvben találkozni ezzel a történettel. Már elég rég láttam a filmet, de élveztem a történetet. Felvillantak képek olvasás közben, fokozva számomra az ijedezést. :-) Ripley figura nekem kedvencem, nem semmi, ami vele történik. Burke egy szemét alak, már az elejétől magában hordozza a rosszat. Newt – szegény kislány. Olyan sok mindent túlélt fiatal kora ellenére. Nagyon nagy szerencséje volt. Hihetetlen fantáziája van az írónak, hogy egy ilyen lényt, történetet meg tudott alkotni.

Zoltan_Greenwood P>!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Egyértelműen ez a legjobb rész mint könyvben és filmen is :)

Nuwiel P>!
Alan Dean Foster: A bolygó neve: Halál

Pár oldallal a negyedik rész vége előtt az az érzésem (másokkal egyetemben), hogy ez a széria legjobban sikerült darabja, innentől már csak lefelé van. A filmek újranézésére is ez a rész sarkall leginkább.

Az Agave kiadás kétségtelenül gyönyörű, le is esett az álla az eladónak, amikor egy boltba betértem, és leraktam a pultra, amíg előkotortam a pénztárcám. El is kérte egy pillanatra, hogy megnézegesse, még azt is megkérdezte, hogy gyűjtői változatot vettem-e vagy simát.

Stone>!

A látvány felülmúlta Dante legvadabb képzeletét, de még Poe delíriumos lázálmait is.

Kapcsolódó szócikkek: Dante Alighieri · Edgar Allan Poe
Riszperidon P>!

Egy orvos kézírása, következtette ki Ripley. Nagyrészt olvashatatlannak bizonyult.

97. oldal (Agave, 2015)

csartak P>!

Egy szintetikusnak az ember mindig is rejtély marad. Nem úgy az idegenek, melyekben nincs semmi titokzatosság. Semmi érthetetlen rejtély, amin töprengeni kell, kétértelműség, amit meg kell fejteni. Az ő esetükben, előre lehet tudni, hogy adott helyzetben hogyan fognak viselkedni. És lehetnek tucatnyian, mindegyik ugyanazt fogja tenni, míg tucatnyi emberből esetleg mind más- és másféleképpen, s legalább a fele teljesen ésszerűtlenül fog viselkedni. De hát az ember nem él kaptártársadalomban. Legalábbis nem úgy tekint önmagára.

Kapcsolódó szócikkek: Bishop
Joshua182>!

Lydecker úgy nézett ki, mint egy könyvelő, akit egy tíz évvel korábbi téves adó-visszaigénylés emléke kísért.

psn>!

– Tudja, a macskával különleges kedvezményt élvez. Gatewayn nem engedélyezik a háziállatokat.
– Jones nem háziállat. – Megvakarta a kandúr füle tövét. – Ő túlélő.

Marianngabriella P>!

Szerintem a legtöbb ember túl sokat beszél, de nem mond valami sokat.

Marianngabriella P>!

– Feladták. Visszavonultak. A fegyverek megállították őket. Ez azt jelenti, hogy képesek felismerni az ok-okozati összefüggéseket.

Marianngabriella P>!

Áldottak a gyermekek, gondolta, akik bárhol át tudnak aludni bármit.

Marianngabriella P>!

Egy olyan kép tárult elé, amelyet Dante még a legvadabb rémálmaiban, Poe pedig fékezhetetlen delíriumában sem tudott volna elképzelni.

Alien sorozat · Összehasonlítás