Holnemvolt 49 csillagozás

Alan Alexander Milne: Holnemvolt Alan Alexander Milne: Holnemvolt Alan Alexander Milne: Holnemvolt

Valeriánát és Bikarbónát hiába is keresnénk a térképen, hiszen a két szomszéd ország csak Milne meseregényében létezik. Mindaddig barátságban élnek egymás mellett, mígnem egyszer Bódog király hétmérföldes csizmát kap ajándékba. Ez persze még nem volna ok a viszálykodásra, ám a csizma birtokában Bódog több ízben durván megsérti Vazul király reggelizőasztalának légi terét. Természetesen hadüzenet, majd furcsa háború követi a sértést. S míg a küzdő felek a hadszíntéren próbálgatják egymás erejét, addig Valeriánában szinte kibogozhatatlanul összekuszálja a szálakat a cselszövő Csincsilla grófnő; van is gondja az írónak, míg mindenkinek igazságot szolgáltat.
A Micimackó írójának ellenállhatatlan humora, ragyogó jellemábrázoló képessége, fordulatos meseszövése, gyereknek, felnőttnek egyaránt élvezetes olvasmánnyá teszi a kalandos, kacagtató meseregényt.

Eredeti mű: Alan Alexander Milne: Once On A Time

Eredeti megjelenés éve: 1917

Móra, Budapest, 2008
188 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631185195 · Fordította: Borbás Mária, N. Kiss Zsuzsa · Illusztrálta: Takács Mari
Holnap, Budapest, 2001
214 oldal · ISBN: 9633464692 · Fordította: Borbás Mária, N. Kiss Zsuzsa · Illusztrálta: Sajdik Ferenc
Móra, Budapest, 1983
226 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631133923 · Fordította: Borbás Mária, N. Kiss Zsuzsa · Illusztrálta: Würtz Ádám

Bikkmakk · Viola

gabiica P

Nagyon tetszett.
Humoros volt, néhol inkább éreztem szatírának, mint mesének, és talán éppen ezért volt olyan élvezetes. Minden szereplőt megkedveltem a maga módján, hiszen mindenkiben volt valami, ami miatt kedvelhető karakterré vált a szememben. Jókat nevettem a történeten, meg is lepődtem, hogy ennyire lekötött és ennyire tetszett. Sajnálom, hogy korábban nem ismertem, de jobb később, mint soha.

worsi ASP
Alan Alexander Milne: Holnemvolt

Gyerekként olvastam először. Nem emlékszem, hogy kezembe adta-e valaki, vagy én találtam a polcon. Arra viszont igen, hogy nem tetszett különösebben, cserébe kikaptam Gabi nénitől (ő volt az alsós tanítónénim), hogy miért is írtam rosszul a mesém elejét, miszerint: „Hol volt, holnemvolt…”?
Pont idén 100 éve jelent meg ez a meseregény. Valami százéves könyvre is szükség volt az RCLight-hoz, meg amúgy is régóta érett az újraolvasás, zavart, hogy nem szerettem, valahogy éreztem, hogy többet érdemelne ez a könyv tőlem.
És igen. Rajongok. Folyamatosan vigyorogtam olvasás közben, szerettem a szereplőket is (még Ubult és Csincsilla grófnőt is! Bikkmakkot meg pláne), a történet rettentő aranyos, a szerzői kiszólások meg hab a tortán. Bár pont az utóbbiak miatt gondolkoztam el azon, hogy ezt hány éves gyerek (felnőtt?) élvezhetné igazán. Legszívesebben azonnal elkezdtem volna a gyerekeknek esti mesének, de ahhoz ez még túl hosszú/komplex. És hát anno kisiskolásként én is leginkáb csak átrágtam magam rajta. (Az szerepel az 1983-ban kiadott kötetemben, hogy 9 éves kortól.)
Würtz Ádám illusztrálta az enyémet, tegnap a könyvtárban belenéztem egy másikba, Sajdik Ferenc is nagyon eltalálta, hogy mi illik a történethez.

Ha megvan nektek, poroljátok le hamar és kezdjetek bele, ha nincs, de szembejön, ki ne hagyjátok!

Lobo P
Alan Alexander Milne: Holnemvolt

Egyik kedvenc meseregényem volt. A Rózsa és a gyűrű után, persze :)

Lady_Hope I
Alan Alexander Milne: Holnemvolt

Szerintem hihetetlenül aranyos, vicces és igazán jó meseregény.
Vagy inkább paródia?
Viola királykisasszony aki Csincsilla grófnő jelenlétében mindig elveszti bátorságát, akár az író a kiadójával szemben.
A grófnő és az ő apollóni költeményei.
Vazul király a hősies aki nem retten meg egy kis háborútól vagy beretválkozástól.
Ubul az átok áldozata, Bikkmakk minden gyerkőc példaképe és Kázmér a hős lovag.
Róluk szól ez a történet. :)

Őri_András
Alan Alexander Milne: Holnemvolt

A Holnemvolt nem is mese. Meseregény, vagy szatíra, tudja a fene. Sokszor felnevettem rajta. Jó szöveg és Würtz Ádám remek grafikái csak tovább javítják az élményt. Ha még nem olvastad, akkor ne tartson vissza a mesekönyv volta, több ez annál. https://oriandras.hu/alan-alexander-milne-holnemvolt/

Alan Alexander Milne: Holnemvolt

Szórakoztató meseparódia, egyszerre önironikus és bájos, nem tudom, gyerekként is tudtam-e volna értékelni.

Habók P
Alan Alexander Milne: Holnemvolt

Ez nem is mese, ez egy meseparódia. Annak viszont tökéletes. Imádom.

DFanni
Alan Alexander Milne: Holnemvolt

Nagyon szeretem ezt a mesét. Még most is, évek elmúltával, viccesnek és aranyosnak találom!

Mileva P
Alan Alexander Milne: Holnemvolt

Ó, de imádtam! Csincsilla grófnő, Tökmag, Bikkmakk, Vazul király, Valeriána és Bikarbóna… Mai napig is, ha lázas betegen feküdnöm kell, ezt veszem elő, és rögtön megvigasztalódom. Sokkal jobb, mint a Micimackó, sztem. Ja, és ezzel a könyvvel szerettem meg Würtz Ádám illusztrációit.

worsi ASP

A híres levélírók közös bánata, hogy nem lehetnek jelen írásműveik elolvasásánál.

26. oldal, 3. Vazul király kardot ránt (Móra, 1983)

Habók P

– Annak, aki elhozza nekem Vazul király fejét, odaadom a lányomat.
A trónteremben mélységes csönd támadt…
– Melyik lányát, Felség – szólalt meg végre egy óvatos hang.
– A legidősebbet! – jelentette ki Bódog király.
Ezúttal még tovább tartott a mélységes csönd…

Bikarbóna kancellárja a rövidebbet húzza

nakomiyu

Azzal Vazul király zordon szigort erőltetett természettől kedélyes arcvonásaira, s miközben titkon azon tűnődött, vajon az „etiketttel” szót hány t-vel írják, nagy léptekkel bevonult könyvtárszobájába.

nakomiyu

Pókláb Sámson, a jeles krónikás szerint a vers nagy népszerűsségnek örvendett Valeriánában. A következőképpen hangzott:

Bá, bé, bill, bull,
vá, vé, vill, vull.

Mély eszmei mondanivaló, a tartalomhoz méltó formába öntve.

nakomiyu

Ha Csincsilla grófnő elméjét bármi gond gyötörte, naplójában mindig vigaszra lelt. Most is felütötte a tekintélyes kötetet, belelapozott, s elolvasott néhány élvezetesebb bekezdést.

„Június I. Hétfő – olvasta Csincsilla. – Ma lettem rossz.”

5. Csincsilla hódol szenvedélyének

Cicu

Minek is szaporítsam a szót: Bikkmakk megfogadta Ubul királyfi galád tanácsát. Mert mit tett három nap múlva, előre megfontolt szándékkal, a birodalom ellenségeinek épülésére, a király alattvalóinak romlására, ugyan mit? Bekente lekvárral Csincsilla grófnő székét!
Soha még lekvárt ily egyenletesen fel nem mázoltak. Dicsőségére vált volna bármelyik uralkodó udvari főszakácsának. Bele is telt Bikkmakknak egy egész délelőttjébe, ám az eredmény felülmúlta legvérmesebb reményeit is. A grófnő egész délután és egész este küszködött a szabadulásért, és végül kénytelen volt az éjszakát kertjében tölteni, fel-alá sétálgatva – mert még a függőágyába is beleragadt volna. (Ezen álmatlan éjszakának lett méltó gyümölcse az édesbús Óda a mélabúhoz.)

132. oldal, 13. fejezet - Rímel vagy nem rímel? (Móra, 1983)

nakomiyu

Mint bizonyára valamennyien tudjátok, hétmérföldes csizmában eleinte kicsit idegesítő a járás, de hamarosan úgy belejön az ember, mint kiskutya az ugatásba. Akkor aztán viszont egyenesen andalító. Őfelsége meg is tett vagy kétezer mérföldet, amikor eszébe jutott, hogy esetleg bajosan talál majd haza. És valóban.

molke P

(…) amikor az ember könyveket porol, néha egyszerűen muszáj abbahagynia, és belekukkantania az épp a kezében lévő könyvbe. Aztán az ember belekukkant a következő könyvbe is. Aztán a harmadikba.

71. oldal, 7. Viola királykisasszony levelet kap, és levelet ír (Móra, 1983.)

Cicu

– Gyere, ülj mellém – mutatott a terasz falába épített alacsony kőpadra Viola királykisasszony. Ubul magával vitte a tányérját is. Viola királykisasszony nem tudta egész biztosan, milyen mozdulattal illenék helyet mutatnia maga mellett Ubulnak – hiszen egészen más, ha az ember egy fiatalurat invitál maga mellé kecses mozdulattal, és más, ha teszem azt, Bodrinak mutatja, hogy hopp, ide mellém! Violának szerencsére sikerült eltalálnia a középutat a kétféle mozdulat között, és Ubul hálásan felzökkent melléje.

118. oldal, 12. fejezet - Ubul papája majdnem levelet kap (Móra, 1983)

molke P

Bikkmakk aranyos kislány volt, de táncolni bizony úgy táncolt, mintha meleg nyári napon hegynek felfelé igyekezne egy nagyon poros úton, és a hegy tetején (mondjuk) egy púpozott tányér grízes nudli várna rá jutalmul. Nagyjából úgy.

74. oldal, 7. Viola királykisasszony levelet kap, és levelet ír (Móra, 1983.)

Kapcsolódó szócikkek: Bikkmakk