A ​hírek 10 csillagozás

Felhasználói kézikönyv
Alain de Botton: A hírek

Miért tölt el elégedettséggel a politikusok bukása?
Mitől olyan izgalmas a híres emberek szerelmi élete?
Miért hagynak hidegen a távoli országok konfliktusai?

A sajtó ugyanolyan domináns helyet foglal el a modern társadalomban, mint egykoron a vallás, mégsem vagyunk tisztában életünkre gyakorolt hatásaival. Alain de Botton a repülőgép-szerencsétlenségektől a gyilkosságokon és celebinterjúkon át a politikai botrányokig a hírek huszonöt alaptípusát teszi szokatlanul beható vizsgálat tárgyává.

Az író-filozófus De Botton könyve nyugalmat, megértést és némi józan mérlegelést hoz a hírgépezetekkel való állandó érintkezésünkbe: tökéletes használati útmutató a média által bekebelezett világunkhoz.

HVG Könyvek, Budapest, 2015
316 oldal · ISBN: 9789633046777 · Fordította: Böszörményi Jenő
HVG Könyvek, Budapest, 2015
316 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633042724 · Fordította: Böszörményi Jenő

Alain de Botton: A hírek Felhasználói kézikönyv

Hajaj, már látom, az egyház mellett egy újságot is létre kell hozni, a főiskolánkon Botton féle újságíró szakot is indítani, amiben tananyag bizony a filozófia, a pszichológia és az írás, nem csak az újság, hanem bizony egy könyv megírásának a technikáit is el kellene sajátítani, és ezeket kellene egyszerre használni. Ráadásul az MI kutatással is foglalkozni kellene, hogy ne csak abban legyenek jók, hogyan szolgálják ki a legújabb diktatúrákat, hanem abban is, hogy segítsenek nekünk – többek között – kiválasztani azokat a híreket, amelyekre igazán szükségünk lenne ahhoz, hogy folyamatosan tudjunk épülni, válaszolni a kihívásokra, de ahhoz, hogy értsük, hogy miért épp ezt vagy azt választotta nekünk, erről el is tudjon velünk beszélgetni, előtte pedig meg kell minket ismernie, hogy mik az erősségeink és gyengéink. Ameddig pedig ez nem lehetséges, aki tud, saját maga megismerése érdekében ajánlatos fejlesztenie magát csoport, terápia, filozófia, könyvek segítségével akkor is, ha semmi különösebb problémája nincs, mert biztos vagyok abban, hogy alig-alig van olyan ember, aki tényleg ismeri önmagát. A leírtak között nem „vagy” kapcsolat van, hanem „és”, azaz a felsoroltakból minél többet vessünk be, amire lehetőségünk van.
No de vissza a a hírekhez. Láttam az értékelések között egy fél pontosat, aki több mint valószínű, hogy szakmabeli. És valahol meg is értem. Mi mást tehetett volna? Elismerni, hogy a jelenlegi világban úgy híreket szerkeszteni, ahogy Botton felvázolja, egyszerűen lehetetlenség, nincs egy újság a bolygón, amelyik így kezdene el működni holnaptól, márpedig ha elismerné, hogy így kell jól híreket szerkeszteni, előadni, ő pedig hírekkel foglalkozik, akkor azonnal el kellene hagynia a pályát, ha van lelkiismerete. Sőt akár az is lehetséges, hogy ha bele tudna vágni valami csoda folytán, kiderülne, hogy képtelen rá, úgy járna, mint az a lelkes tanár, aki demokratikus iskolában szeretne tanítani, fellelkesedik az ideák iránt, azonban amikor odamegy, a gyakorlatban kiderül, hogy nem képes rá mégsem, és visszamegy tanítani, egy modernebb, de hagyományos szemléletű iskolába.
Szóval nem csodálkozom sem magamon, sem azokon, akik nagy ívben elkerülik a híreket, illetve csak egy keskeny szeletet eresztenek be önvédelemből. Amennyit ezzel nyerünk, ugyanannyit veszítünk is, ezt már belátom.
Most is éreztem a másik könyvénél, a filozófia vigaszánál említett mondás szellemiségét, bár itt egyszer sem volt kimondva: Ember vagyok, semmi sem idegen tőlem, ami emberi. Úgy érzem, nálam elérte a célját, másképp fogok nézni a még celebekre is, meg akik bűnt követtek el, a fogyasztásra és az összes többire. Montaigne az előbb említett mondást felírta a mennyezetre 69 másikkal együtt, én is felírtam ezt néhány másikkal együtt – ha nem is a mennyezetre, de egy dokumentumba –, amelyet minden nap átolvasok és leírok újra és újra, hogy ne felejtkezzek el róla.

Amapola P>!

Alain de Botton: A hírek Felhasználói kézikönyv

Sok jó gondolat van benne a jelenlegi sajtóról és néhány ötlet arra, hogy milyennek kellene lennie a híradásnak egy szebb jövőben.

Moander>!

Alain de Botton: A hírek Felhasználói kézikönyv

Megvallom őszintén, egy kicsit mást vártam a könyvtől, mint amit kaptam. Valami botránykönyvre számítottam, ami feltárja azt, hogy a média pontosan milyen mértékben is manipulálja az embereket, és mekkora hatása van az élet egyéb más területeire. Ezzel szemben csupán annyi a sztori, hogy a jelenlegi hírek helyett miket kellene tudósítani és hogyan. Nincsen ezzel semmi baj, de valószínűleg nem fog belőle megvalósulni semmi.

Én abszolút nem olvasok híreket, teljesen jól meg vagyok nélkülük, köszönöm szépen.

Morpheus>!

Egy évtizednyi szülői szeretet képes egy embert felvértezni olyan erővel, hogy megbirkózzon ötven évnyi jelentéktelenség terhével is. Egyes-egyedül az a gyerekkor érdemli meg joggal a „kiváltságos” jelzőt, amelyben a gyerek érzelmi szükségleteit megfelelően kielégítették.

Morpheus>!

Korunk emberének sajátos törekvése, hogy komplex pszichológiai célkitűzéseit anyagi dolgok megszerzésével érje el.

Morpheus>!

Nem szabad elfelejtenünk, hogy ezek a fogyasztási cikkek – természetesen – nem azért nagyon olcsók, mert a Tsann Kuen Enterprise annyira nagyszerű vagy leleményes, vagy mert a modern technológia annyira zseniális lenne, hanem elsősorban azért, mert a Hsziamen környékén élő munkások olyan helyzetben sínylődnek, amelyet a közgazdászok udvarias visszafogottsággal a „piaci alkupozíció hiányaként” jellemeznek – mi viszont ennél őszintébben kilátástalanságnak is nevezhetnénk.

Morpheus>!

Mikor érezzük úgy, hogy a munkánknak értelme van? Amikor a nap végén azt érezzük, hogy valamilyen módon, még ha csak nagyon szerény mértékben is, munkánkkal hozzájárultunk mások nyomorúságának csökkentéséhez vagy elégedettségének növeléséhez. Szeretünk másokért tenni, és még inkább szeretjük megtapasztalni erőfeszítéseink embertársainkra gyakorolt hatását. Amikor azonban a munkát egyre kisebb részekre osztják fel, amikor egész életeket szentelnek olyan tárgyak előállításának, amelyek mások jólétét csak egy pillanatra vagy még annyira sem befolyásolják, akkor az értelmesség szenved csorbát.

Morpheus>!

A sajtó révén azonban immár nagyon is lehetővé vált, hogy valaki egyszerre legyen gondolkodásában középszerű, híján legyen a képzelőerőnek és a kreativitásnak, és egyúttal elképesztően jól informált legyen. Korunk hülyéje minden további nélkül tudhatja, amit korábban csak lángelmék tudtak, persze így sem lesz más, mint idióta – a jellemvonások olyan elkeserítő elegye ez, amely elmúlt korokat nem nyomasztott.

Morpheus>!

Ugyanolyan ébernek kell lennünk a média közhelyeivel szemben, mint amilyen óvatos volt Flaubert az irodalmiakkal szemben. Az utóbbi a regények sírásója; az előbbi a nemzeteké.

Morpheus>!

Méretei és mindenütt jelenvalósága miatt a modern hírszolgáltatás gépezete agyonnyomhatja az önálló gondolkodásra való képességünket.

Morpheus>!

A sajtó jelenleg nem hajlandó megadni számunkra a lehető legmegnyugtatóbb választ, amit ember bizonyos problémákra egyáltalán nyújtani képes: bizonyítékot arról, hogy ezek az élet normális velejárói, hozzátartoznak ahhoz a fajhoz, amely lényegéből fakadóan (és korántsem egyedülállóan) tökéletlen. A düh nyújtotta izgalmak és üzleti előnyök foglyaként a sajtó kegyetlenül elhanyagolja a vigasztalás feladatát.

Morpheus>!

A művészet jó néhány olyan lelki gyengeség leküzdéséhez ad erőt, amelyekkel egyébként meggyűlne a bajunk. Hozzásegít, hogy – korlátozott képességeink ellenére – önmagunkat megértsük, hibáinkon bölcsen nevessünk, együtt érezzünk és megbocsássunk, elfogadjuk a szenvedés elkerülhetetlenségét anélkül, hogy állandóan szoronganánk, többé-kevésbé reménykedők maradjunk, értékeljük a mindennapok szépségeit s felkészüljünk a halálra.

Morpheus>!

A külföldi híreknek egy mélyebb, metafizikai értelemben olyan eszközt kellene a kezünkbe adniuk, amelyek humanizálják a Másikat – azt a hegyeken vagy tengereken túli idegent, aki ösztönösen taszít, untat vagy félelemmel tölt el bennünket, és akiről segítség nélkül nem tudnánk elképzelni, hogy bármiben hasonlít hozzánk.