Ministry 11 csillagozás

Al Jourgensen elveszett evangéliuma
Al Jourgensen – Jon Wiederhorn: Ministry

Al ​Jourgensen, a Ministry, a Lard, a Revolting Cocks és még számos zenekar vezetője, az ipari metál pápája nem okoz csalódást: humorosan, kritikusan, szarkasztikusan, néha már-már túl őszintén tárja fel előttünk élete történetét. Kubából indulunk, hogy aztán Al gyerekként megélje a gyökértelenséget Amerikában, húzós családi traumákon essen keresztül, majd alig tizenöt évesen elmerüljön a drogok és az alkohol világában. Megtudhatjuk például, hogy melyik album készítése alatt milyen szerekkel élt. Bármit kipróbált, amit elé raktak, volt bolondokházában, háromszor élesztették újra, levágták az egyik nagylábujját, kivették a fél gyomrát, és egyszer kis híján amputálni kellett a jobb karját. Zenész akart lenni, de végül rocksztár lett – annak minden előnyével és hátrányával.
Al nyíltan beszél a függőségeiről, a politikai állásfoglalásairól, az ufós kalandjairól, és arról, miért szereti az Anthraxet, vagy utálja Henry Rollinst, és hogyan kötött életre szóló barátságot Burton C.… (tovább)

Konkrét Könyvek, Budapest, 2018
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789637424991 · Fordította: Dudich Ákos

Johnny Depp · River Phoenix · Stanley Kubrick · Jonathan Davis · politikus · prostituált · ügyvéd · zseni · Al Jourgensen · Angie Jourgensen · Benmont Tench · Christina Applegate · Dick Cheney · Flea · földönkívüli · Fred Durst · Gene Roddenberry · George W. Bush · Gerard K. O'Neill · Gibson Jerome "Gibby" Haynes · Ice Cube · ifjabb Ronald Reagan · Joey Jordison · John Williams · Jon "Jonny Z" Zazula · Jon Wiederhorn · Krafft Arnold Ehricke · Madonna · Michael Ralph "Mike" Scaccia · náci · Paul Raven (zenész) · Phil "Phildo" Owen · Red Hot Chili Peppers · Stan Winston · Steven Spielberg · Timothy Leary · Tom Petty · Tommy Victor · Tony Campos

Föld · gyógyszertár · Austin (Texas) · Charlotte (Észak-Karolina) · Dallas · Fehér Ház (USA) · Hollywood · Sunset Boulevard

Al Jourgensen – Jon Wiederhorn: Ministry Al Jourgensen elveszett evangéliuma

Sosem voltam nagy rajongója a Ministrynek. Sok daluk szól szinte naponta a fülhallgatómban és a házimozirendszeremen, de az egész diszkográfiát nem ismertem (a könyv tördelése alatt egyszer azért végighallgattam megjelenési sorrendben majdnem az összes kiadványukat), Uncle Al többi zenekarával meg majdhogynem a könyv lapjain találkoztam először. Emiatt néhol kicsit nehezen tudtam követni a történteket. Viszont zseniálisan vannak elregélve Al anekdotái. Egyszerre humoros, gyomorforgató és szívszorító ez a kötet. Szóval azoknak, akiknek fogalmuk sincs, ki ez a pasas, lehet pár unalmas rész benne, de attól a néhány, dalokat és lemezeket bemutató bekezdéstől eltekintve még a „laikusok” számára is lebilincselő írás.
A rockzene szerelmeseinek pedig talán sokat elárul az a matematikai egyenlet, amivel magyar megjelenés előtt egy-két online felületen illettem a könyv főhősének életútját:
Lemmy Kilmister × Ozzy Osbourne + Keith Richards = Al Jourgensen

A_Brenner>!

Al Jourgensen – Jon Wiederhorn: Ministry Al Jourgensen elveszett evangéliuma

Vicces, de inkább szomorú, hogy mit művelt magával Al Jourgensen. A képmelléklet önmagáért beszél. Mindig szerettem a Ministry-t és sejtettem, hogy nem egyszerű eset Al, de az életútja minden képzeletemet felülmúlta.

Basset >!

Al Jourgensen – Jon Wiederhorn: Ministry Al Jourgensen elveszett evangéliuma

Nem nagyon haladtam ezzel a könyvvel, mert bár volt benne 1-2 viccesebb sztori, a legtöbb vagy szánalmas volt, vagy gusztustalan és ezen kombináció nem hozta meg a kedvem hozzá. Nagyjából arról szólt, hogyan csapatta szét magát AJ 40 év alatt és mennyire hülye volt, de amúgy nagy buli volt. A zenei dolgok – várakozásom ellenére – dögunalmasak voltak, ki hol gitározott meg milyen lemezeket hogy kevert, a „vicces” sztorijaitól meg sokszor felfordult a gyomrom… – egyébként kissé túlzásnak gondolom nagy százalékát, szerintem rakott rá egy-két lapáttal.
Alapvetően kedvelem ezt a bandát, tagadhatatlan, hogy tud valamit ez a csávesz. Meghallgattam pár dalt, amiről itt ír, de még sosem hallgattam és több is kedvencem lett. De amennyire menőnek gondoltam AJ-t a könyv előtt, annyira gondolom most, a könyv után szánalmasnak. Egy önző A-hole, tele negativizmussal, utál és leszól mindent és mindenkit, a saját lemezeit, más lemezeit, mindenki barom, még akiket kedvel is kedves idióták…
A végén amikor öregszik és kezdi elveszítgetni a barátait, onnan kicsit visszavett…
A fordítás egyébként pöpec, gondolom, az eredeti szöveg is jó lehetett, látszik, hogy irodalom szakos volt, olvasható könyv. Nem olvastam még ilyet, nincs hasonlítási alapom, de ez tetszett.
Fogalmam sincs, mit gondoljak erről a könyvről, erről az emberről, erről az életútról. Szerintem ő maga se tudja…

csabex>!

Al Jourgensen – Jon Wiederhorn: Ministry Al Jourgensen elveszett evangéliuma

A könyv kötelező megvétel volt, lévén én ipari és EBM rajongó. Al Jourgensen bármennyire is ideológiailag tőlem távol áll, de egy zseni, és élmény olvasni minden sort, lehetetlen letenni közvetlen stílusa okán, továbbá a meglepetések miatt. Soha senki nem mutatta meg a valóságot, milyen a rocksztárság. Mennyi fájdalommal, bánattal jár, milyen is, amikor ledarálnak a lemezkiadók, és a saját társaid. Al megúszta, de gyanítom, boldogabb lett volna a tapasztalat nélkül. Lubickolva az élvezetekben a poklot járta meg. Arra születni kell, hogy megúszd folyton a halált, a permanens öngyilkosságot… Külön köszönet Dudich Ákosnak, aki nagyszerűen fordította, és rendelkezésünkre bocsátotta a kötetet. Bár engem a „Revolting Cocks” és a „Ministry” korai évei érdekeltek, de elképesztő áttekintést kaptam mindenről, néha túl sokat is (a Front 242 és a vízipisztoly). Minden pénzt megér, csakis ajánlani tudom.

juc01>!

Al Jourgensen – Jon Wiederhorn: Ministry Al Jourgensen elveszett evangéliuma

Na, ez szép kis sztori a Ministry együttes énekeséről. Abszolút nem lett szimpi,amilyen dolgai voltak, nem normális a faszi. Van pár jó számuk, de a könyv nem lett szívem csücske.

TribeBubu>!

De valójában nem létezik tökéletesség, csak arra törekvés, nem igaz?

268-269. oldal, Tizenharmadik fejezet: Dark Side of the Spoon – Három… kettő… egy… széthullás (2018, Konkrét Könyvek)

Kapcsolódó szócikkek: Al Jourgensen · tökéletesség · törekvés
TribeBubu>!

Volt már veseelégtelenségem, májelégtelenségem, hepatitisz A, B és C betegségem. Ha rajtam múlt volna, feltalálom a hepatitisz D-t is, de az orvosok, akikkel konzultáltam, túl ostobák voltak ahhoz, hogy képesek legyenek értékelni a kreativitásomat.

15. oldal, Bevezető — Sürgősségi hívás (2018, Konkrét Könyvek)

Kapcsolódó szócikkek: Al Jourgensen · betegség · fekete humor · humor · orvos
TribeBubu>!

Amúgy nem én lettem volna az első híresség, akit gyomor-bél perforáció visz el. Ebbe halt bele ötvennyolc évesen James Joyce író, harmincöt évesen Charlie Parker szaxofonos, nyolcvanegy évesen J. R. R. Tolkien író, és hetvenegy évesen Rudyard Kipling író-költő is. Nem is olyan rossz társaság!

26. oldal, Bevezető — Sürgősségi hívás (2018, Konkrét Könyvek)

TribeBubu>!

A műtét előtt egyébként aláírattak velem egy csomó bizarr szerződést. Az első lényege az volt, hogy ha a sebészeti beavatkozás során el találnék hunyni, akkor nem perelhetem be őket.

278. oldal, Tizenharmadik fejezet: Dark Side of the Spoon – Három… kettő… egy… széthullás (2018, Konkrét Könyvek)

Kapcsolódó szócikkek: halál · szerződés
LNB >!

Az a vágyam, hogy koncert közben haljak meg.
(Mike Scaccia)

Kapcsolódó szócikkek: Michael Ralph "Mike" Scaccia
TribeBubu>!

Aljas, undorító és veszélyes emberek irányítják Hollywoodot, a tévécsatornákat és a szórakoztatóipart. Természetesen a háttérben a kapzsiság áll, hiszen ha csupa agyhalott zombi mászkál a világban, akkor bármilyen szemetet meg lehet velük etetni. A gazdagság ára tehát a tömeges lobotómia, az egyéniség és a kreativitás eltaposása.

362. oldal, Tizennyolcadik fejezet: From Beer to Eternity – Újabb találkozás a halállal, és Mikey utolsó fellépése (2018, Konkrét Könyvek)

Kapcsolódó szócikkek: agymosás · Al Jourgensen · Hollywood · kapzsiság
TribeBubu>!

Johnny Depp felkért, hogy halloweenkor lépjek fel a P nevű együttesével. Flea játszott basszusgitáron a Red Hot Chili Peppersből, Gibby volt az énekes, Johnny pedig a gitáros. Én pedal steel gitáron működtem közre, és a Tom Petty zenekarában is játszó Benmont Tench volt a billentyűs. Ő rohadt dühös volt rám, mert beálláskor lehánytam a szintetizátorát, és meg volt róla győződve, hogy egy szemétláda vagyok. Mire ránk került a sor, már olyan részeg voltam, hogy megcsikiztem Johnnyt a szólója közben. Ez volt az ő nagy pillanata, én pedig úgy gondoltam, hogy viccces lesz, ha hátulról rávetem magam, és tönkreteszem a szólóját. Két perccel később valaki feljött, és súgott valamit Johnny meg Flea fülébe, mire ők azonnal kirohantak az épületből a Sunset Boulevard-ra. Gibby és én sóbálvánnyá válva álltunk, fogalmunk sem volt, mi történik. Lejöttünk a színpadról, és minden csaj körülöttünk zsongott, ami elégedettséggel töltött el, mert egyszer már játszottam Johnnyval, és akkor minden nő őt üldözte. Úgy néztek ki, mint Christina Applegate a Rém rendes család című sorozatból. Mind, egytől egyig. Rommá plasztikázott szőke hollywoodi műtyúkok. Szóval fogtuk ezt a húsz Christina Applegate-et, és visszavonultunk velük az öltözőnkbe, ami egyben Johnny Depp irodája is volt. Megkérdeztem őket, hogy tudják-e, mi történt, mire egyikük azt válaszolta, hogy Johnny biztosan azon húzta fel magát, hogy megcsikiztem, és ezért elrontotta a szólóját. Beszédbe elegyedtem vele, és kiderült, hogy ő az igazi Christina Applegate!
Tíz percre rá megjelent Johnny: „Húzzatok kifele! Most azonnal! Mindenki, Al, te is!” – parancsolta iszonyú idegesen. „Látod, mondom, hogy te vagy az oka!” – súgta a fülembe Christina. „Ez nem lehet, hiszen csak egy ártatlan tréfa volt!” – gondoltam magamban, úgyhogy odaléptem Johnny-hoz, mert ez a hülye liba bogarat ültetett a fülembe. „Ide figyelj haver, én nem mondom meg, hogyan játssz a filmjeidben, úgyhogy te se szabd meg, hogy én hogyan viselkedhetek a színpadon! Nehogy má’ egy jelentéktelen ugratás miatt lefújj egy koncertet, és mindenkit kidobj! Túllősz a célon! – bökdöstem kioktatólag a mellkasát az ujjammal. – Mi a fasz van veled? Kiestél a ritmusból, na és? Tudod, én hányszor rontottam már élőben? – folytattam a pedagógiai kiselőadást, ő pedig tágra nyílt szemekkel bámult rám, mint egy őrültre. Nem tudta, hogy nekem fogalmam sincs róla, a valós probléma az, hogy River Phoenix túladagolta magát a klubban, és meghalt. – Ha ezenkívül nincs más bajod velem, akkor hozz szépen még egy whiskey-kólát!” – fejeztem be a nagyjelenetet, de nem tűnt úgy, hogy Johnny tudomást akarna venni rólam. Azt hiszem, sose bocsátotta meg, ahogy ezen az estén viselkedtem. „Kifelé! Tűnés!” – üvöltött, és én jobbnak láttam, ha követem a többieket. Amikor kiértem, Mikey-tól megtudtam, hogy mi történt. Ő volt a steel pedal gitártechnikusom aznap, de igazából csak a buli kedvéért jött el. Kiugrott a sarki boltba egy csomag cigiért, és a szórakozóhely Sunset Boulevard-i bejáratnál belebotlott egy földön heverő fickóba. Azt hitte, hogy egy hajléktalan, és mivel majdnem eltörte miatta a bokáját, jól belerúgott párszor. Mint az később kiderült, valójában River Phoenix hevert ott. Mire visszaért az italboltból, már több rendőrautó is megérkezett, Joaquin Phoenix pedig próbálta újraéleszteni a bátyját. De a fiú nem Mikey rúgásaiba halt bele.

223-224. oldal, Tizedik fejezet: Isten hozott a Magányos Csillag államában! – Vezess óvatosan – ahogy Texasban szokás (2018, Konkrét Könyvek)

TribeBubu>!

Az élet már csak ilyen kiszámíthatatlan – néha a leghaszontalanabbnak tűnő tárgyak váratlanul nélkülözhetetlenné válnak a túléléshez.

19. oldal, Bevezető — Sürgősségi hívás (2018, Konkrét Könyvek)

Kapcsolódó szócikkek: Al Jourgensen · élet
TribeBubu>!

De valójában nem létezik tökéletesség, csak arra törekvés, nem igaz? Az út a lényeg, és különben is mindenkinek más az ízlése, úgyhogy a „tökéletes” elég relatív fogalom. Ha pedig netán mégis úgy éreznéd, hogy leraktad az asztalra a tökéletes albumot, akkor utána vajon mihez kezdesz? A csúcsról már csak lefelé vezet az út. Szóval inkább maradjunk a törekvésnél. Ha valamit nem egészen érzek a magaménak, akkor inkább félreteszem, amíg meg nem értem, mi hibádzik.

Basset >!

ha túl sok időt tölt az ember múltba révedéssel, túl sokáig bámul a visszapillantó tükörbe, akkor a szembejövő forgalom csúnyán megtréfálhatja