Holli, ​a hős 23 csillagozás

Mese arról, hogyan félj bátran
Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős

Szerinted ki az igazán bátor? Például az, aki bár fél, meg meri tenni azt, amitől tart.
Amikor egy szikla szélén állsz, vagy egy sötét szobába lépsz, esetleg nagy közönség előtt kell szerepelned – teljesen természetes, hogy félsz. De a félelem, bármilyen furcsán is hangzik, fontos és hasznos érzés. Sőt, a segítségedre lehet, ha megtanulod kezelni!
Holli rettenetesen izgul az iskolai fellépése miatt. Ekkor szegődik mellé egy apró és barátságos házirém, Mumus, akitől a kislány megtanulja, hogyan állíthatja a félelmet a saját oldalára. Kalandjaik során kiderül, hogy néha bizony még a felnőttek is félnek, ám ebben nincs semmi szégyellni való.
Al Ghaoui Hesna, a haditudósításairól híres, immár kétgyermekes riporter, saját rajzaival illusztrált könyvében egyszerű gyakorlatok és egy könnyen megjegyezhető bátorságinduló segít erőt meríteni a gyerekeknek a nehéz helyzetekben, hogy bátran és magabiztosan nézhessenek szembe a kihívásokkal.
Csak az ne olvassa el, aki sohasem félt!

Eredeti megjelenés éve: 2018

Tagok ajánlása: 6 éves kortól

Bookline Könyvek, Budapest, 2018
72 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634373469 · Illusztrálta: Al Ghaoui Hesna

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Jól esett a lelkemnek, mert jó tudni, hogy nem csak én vagyok egy gyáva nyuszi… Persze jobb lett volna 20 éve kézbe venni, de így jártam. Az illusztráció* bájosan otromba, de bejött, és a történet is tetszett. Holli és Mumus párosa telitalálat volt nálam, ahogy a rengeteg bátorító gondolat is. Nem éreztem úgy, hogy túl lett tolva – általában itt szokták elszúrni az írók –, éppen megfelelő mennyiségű és jól a történetbe épített biztató elemet tartalmazott.

*Az illusztrációt értékelni nehéz ügy, mert nekem tetszettek az írónő rajzai, de nem szépek… Hozzátenném, hogy Holli minimalista designja kifejezetten tetszett, de a picit kancsi Mumusok… Hááát… Rondák, no. Ugyanakkor imádni valóak és imádtam is őket, ezért azt mondanám a rajzokra, hogy passzolnak a történethez, szeretetreméltóan „művésziek”!

Blogon…

Bookline Könyvek, Budapest, 2018
72 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634373469 · Illusztrálta: Al Ghaoui Hesna
Hintafa P

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Tetszett Al Ghaoui Hesna csendes, kiegyensúlyozott és határozott hangja. Ám sokszor éreztem úgy, hogy a didaktika kiragad a mesehelyzetből, megakasztja a képzeletet ilyenkor a mese háttérbe szorul és sajnos az illusztrációkkal is picit elégedetlen voltam. Nagyon jó, szinte naponta előbukkanó beszédtémát szolgáltatott, hogy megszelídítsük legvadabb félelmeinket. Örültem, hogy kitért a legfontosabb és leggyakoribb félelmeinkre, megmutatta, hogyan lehet ezekről jól beszélni, milyen lélegző és izomserkentő módszerekkel formálhatjuk és fordíthatjuk őket a javunkra.
Bővebben: https://hintafa.blog.hu/2018/10/25/al_ghaoui_hesna_holl…

wzsuzsanna P

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Annak idején már felfigyeltem Al Ghaoui Hesna Félj bátran című, felnőtteknek szóló könyvére is, azonban az elolvasására nem sikerült sajnos sort kerítenem. Nemrég viszont megláttam, hogy hasonló témában jelent meg gyerekkönyve, és biztosan tudtam, hogy ezt már nem halogathatom, hanem minél előbb szeretném megkaparintani. Ennek több oka is volt. Először is, alapból nagyon szeretem a gyerekkönyveket, különösen azokat, amelyek valamilyen szempontból egyediek és különlegesek. Másrészt azt gondolom, hogy ez a téma rettenetesen fontos. Sajnos felnőttek és gyerekek között egyaránt sokan szoronganak vagy élnek félelemben, éppen ezért nem hiszem, hogy lehet elég korán kezdeni az ezzel kapcsolatos prevenciót vagy tudatos szülői/pedagógiai munkát. De erről egy kicsit később.
A mesénk főhőse Holli, egy kedves és szeretetreméltó hétéves kislány, aki sokat küszködik saját félelmeivel. Legyen szó viharról, sötétségről, egy új osztálytárs megszólításáról vagy egy iskolai szereplésről, Holli úgy érzi, képtelen megbirkózni a helyzettel. Nagyon szeretne egy nap arra ébredni, hogy varázsütésre bátor és rettenthetetlen lett, ez azonban nem történik meg. Helyette viszont történik egy sokkal klasszabb dolog, amikor egyik mesekönyvéből egyszer csak előbukkan Mumus, aki arra hivatott, hogy a kislány társául szegődjön, és megtanítsa arra, hogyan kell bátran félni.
Nem véletlen, hogy a történet nem a félelem legyőzéséről beszél, hiszen éppen ez a könyv egész szemléletmódjának lényege: érthető, világos és egyszerű nyelvezettel mutatja meg a gyerekeknek, hogy a félelmek nagyon fontos összetevői az emberi léleknek és személyiségnek, sőt, sokszor a félelmeink azok, amik megvédenek bennünket. Nem cél tehát, hogy ezek a félelmek teljesen eltűnjenek vagy megszűnjenek, az pedig végképp nem, hogy úgy tegyünk, mintha nem léteznének, és megpróbáljunk vakmerően cselekedni. A bátorság legfőbb ismérve ugyanis az, ha felismerjük ezeket a félelmeket, de mégis képesek vagyunk meghozni a helyes döntést, vagy megtenni valami kihívást jelentő dolgot. Nagyon tetszett, hogy az érthető és gyerekbarát fogalmazásmód mellett sem lett bárgyú a történet, hiszen teljesen reális félelmek szerepelnek benne (melyek, hozzáteszem, nem csak a gyerekek életében bírnak jelentőséggel). (…)
bővebben:

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Bátorságot átadó, erősítő könyvecske, mely több „módszert” is felajánl, bemutat. Hogy kell félni bátran? Ez egy különleges kérdés, s van rá válasz? Megláthatod, ha elolvasod. Ajánlom :) Tetszett a bátorságnapló. Ötletes.

szemüveges_süni P

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Nagyon unalmas.Csaknem elaludtam az olvasása közben.Nem ajánlom. ´,o

kisboszorka P

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Anya, én félek… szokta kezdeni a fiam; én meg zsigerből vágtam rá az elején, hogy ugyanmár ettől minek.. de hamar rjöttem, hogy ez a reakcióm nincsen rendjén.
A könyv mondanivalójával teljesen egyet értek, a mesébe ágyazás is nagyon jól sikerült szerintem. A tanító célzat nem ment a történet rovására, ami nagy szó szerintem ebben a kategóriában.
Önálló olvasásra is ajánlom, de szerintem a felnőtteknek is van mit tanulni belőle :)

Chloe_Cassie

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Nagyon aranyos kis könyv minden korosztály számára tanulságos lehet.
Az illusztráció nincs túl bonyolítva, illik a történethez.
Teljesen mindennapi eseteket hoz fel példának, semmi túl bonyolítás, vagy elhúzott magyarázat nincs benne.
Nekem tetszett.

Driz P

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Nagyon szerettük, mert kedves történet volt. Mivel a gyerekeim is félősek pont jól jött ez a történet. Helyes volt mumus, és a gyakorlatokat is kipróbáltuk.
Nekem az illusztráció nem nyerte el a tetszésemet. Nem is volt szép a rajz és kevésnek is találtam.

Tibi_Sorok_Között_Könyves_Blog

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Nagyon jó az alapötlet, de érzésem szerint durván szájbarágós lett ez a mese, és alig volt benne cselekmény. Sajnálom :(

Bővebben a bloogmon:
▶️ http://sorok-kozott.hu/2018/10/miert-magyaraz-pucer-gye…

Mpattus P

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős Mese arról, hogyan félj bátran

Holli története tanulságos mese lehet mind a gyerekek, mind pedig a felnőttek számára. Az illusztrációk lekövetik a történetet – ahogy a borító is egyértelműen jelzi, a citromsárga szín dominál (erről eszembe jutott Sparks Menedékének adaptációjából Lexi megjegyzése: a sárga egy boldog szín). Az elbeszélés didaktikus, néhol – főleg Mumus eszmefuttatásainál – kioktató, monoton. A mese üzenete nagyon fontos témát feszeget, így szerintem a történet alkalmas lehet egy klassz beszélgetés kezdeményezésére a gyerekekkel – és talán önmagunkkal is.

Bővebben:

AniTiger MP

– (…) De a legfontosabb, hogy elhidd: akkor sincs semmi baj, ha valami nem sikerül elsőre. Az nem azt jelenti, hogy nem vagy ügyes, vagy hogy kevesebbet érsz! Néha sokkal többet tanulhatunk a kudarcokból, mint abból, ha valami egyből sikerül.

AniTiger MP

– Na látod! Nem az a bátor, aki nem fél, vagy aki félelem nélkül tesz meg valamit. Az a bátor, aki fél valamitől, mégis meg meri tenni azt, amitől tart! Vagy legalábbis tesz egy próbát.

AniTiger MP

– (…) Gondolj csak bele, Holli: ha eltűnne az emberekből a félelem, milyen sokan átmennének az úton száguldozó autók között, és mennyi baleset történne! Hányan nyúlnának be a ketrecekbe az állatkertben, mondjuk, hogy megsimogassák az oroszlánt, nem tartva attól, hogy az beléjük harap! A félelem segít abban, hogy ne csináljunk olyan butaságokat, amik bajba sodorhatnak minket.

Trudiz

(…) akkor sincs baj, ha valami nem sikerül elsőre.

AniTiger MP

– Te nem csak a mesékben létezel?
    – Miért? Rettenthetetlen kislányok, akik semmitől sem félnek, nem csak a mesékben léteznek? – kérdezett vissza a házi rém huncutul.

(…) bízz magadban!

Zoe27

– Holli, a felnőttek sokszor azt hiszik, hogy a gyerekeket óvják meg azzal, ha elrejtik előlük a félelmeiket, és úgy csinálnak, mintha ők sosem félnének. Pedig félni a felnőtteknek is szabad!
És ha erről nem beszélnek a gyerekekkel, azok pont emiatt kezdenek el félni a félelemtől.

19. - 20. oldal

Ingryd

Jó barátom a félelem,
hatalmas erőt ad nekem.
Átgondolom, hogy mit tennék,
hogyha bizony bátor lennék!
Nagy levegőt be a hasba,
lassan kifújva a magasba…
Indulhat az akció,
bátran félni, jaj de jó!

Trudiz

(…) akik másokon csúfolódnak, azok ezzel a saját gyengeségüket és félelmüket próbálják elrejteni.