Kódfejtés 4 csillagozás

Az ókori rejtjelektől a kvantumkódokig
Al Cimino: Kódfejtés

Mindenkinek vannak titkai, amiket meg szeretne őrizni. Nem volt ez másként a múltban sem. A tudás birtoklásán sokak élete és birodalmak sorsa múlott. Mindig voltak hát olyanok, akik el akarták lopni mások ismereteit. Egyes dolgokat azonban el kellett mondani másoknak, például parancsot kellett osztani, de úgy, hogy csak azokhoz jusson el, akikre tartozott. Akinek ez sikerült az diadalmaskodott, akinek nem az az életével fizetett.
A titkolódzók és a kódtörők versenyfutása ma is tart. Mi már a szuperszámítógépek és a kvantum-kódok korszakában élünk. Közben egyes tinédzserek a laptopjukról törik fel a legvédettebb katonai rendszereket.
Ez a könyv – bemutatva a legizgalmasabb kódfejtések, feltörések történetét – nem csak arról szól hogyan jutottunk idáig, de – a titkosírás és a kódfejtés legfontosabb ismereteinek átadásával – megtaníthat arra is, miképp védhetjük meg a saját titkainak.

Saxum, Budapest, 2018
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632482682 · Fordította: Glattfelder Béla, Glattfelder Hanna

toody>!
Al Cimino: Kódfejtés

Al Cimino: Kódfejtés Az ókori rejtjelektől a kvantumkódokig

Hát nem tudom. A fordítónak nem sok köze van a témához. Babbage analitikai gépét (Analytical Engine) analitikus motornak fordítani…
Vagy, pl.:
70. oldal: „Simon Singh A kódok könyve című munkájában …”. Ez a könyvet magyarul is kiadták: Kódkönyv címmel.

21. oldal, idézet alatt: Ahmad al-Kalkashandi: Mukadima ("Bevezetés"), 1377
24. oldal: Ibn Khaldún észak-afrikai történetíró 1337-ben befejezte al-Mukadima (azaz "Bevezető") című munkáját
25. oldal, keretes szöveg alapján Ibn Khaldún 1332-ben született
Ezt a könyvet szerintem nem olvasta át senki, mielőtt nyomdába került.
(wikipédiában ez van: 1375 és 1379 között írta meg fő művét, az al-Mukaddimát (a. m. „Bevezető”))

Meg tördelésnél jó lett volna, ha a titkosításos példákban olyan fontot használnak, ahol a betűk azonos szélességűek. Így nem látszik melyik betűhöz melyik tartozik alatta/felette.
Pedig szép, igényes könyv lenne. Csak így hogy bízzon az ember a tartalmában…