Égi ​és földi geometria 1 csillagozás

Aknay János: Égi és földi geometria

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Aknay János: Égi és földi geometria

„ Aknay János képeivel találkozni, velük időt tölteni lehetőség az elmélyedésre, a magunkba tekintésre és a minket körülvevő világ új módon látására.”

„Magányoldó, cselekvő ember”- írja róla Baán László.
A kötetben nagyon sok nagyon jó minőségi fotó szemlélteti a festő munkásságát. Egy jól szerkesztett és nagyon szép, 8 tanulmányt tartalmazó születésnapi album, amely a festő 70. születésnapjára készült Szegeden a REÖK-ben megrendezett kiállítása alkalmából.
A festő munkásságáról Térszemlélet, szimbolikus térképzés Aknay János festészetében címmel, Nátyi Róbert, a REÖK művészettörténésze írt összefoglaló tanulmányt.
A kötetet ajándékba kapták a könyvbemutató résztvevői, nagyon örültem neki.
Rengeteg művéről láthatók képek.

olvasóbarát >!

Galambos Ádám evangélikus teológus nagyívű megnyitó beszédében a hívők és a nyitottlelkű érdeklődők számára is világossá tette Aknay művészeti szándékait: Ady istenes verseiben, Weöres Sándor filozofikus okfejtésében, Radnóti egy zsoltár- parafrázisával találva gondolati párhuzamot.
E kitűnő költők egyike sem volt a szó hagyományos értelmében véve hívő, vagy vallásos ember, de megérintette őket Jézus szenvedéstörténete, s mindannyian tudtak láthatatlan őrangyalokról. Aknay angyalai, Krisztus-képei, Mária- ábrázolásai nem újkeletűek.

41. oldal, Aknay János oltárképeiről

Kapcsolódó szócikkek: Ady Endre · Radnóti Miklós · Weöres Sándor
olvasóbarát >!

Alapjában véve terei illuzórikus elvonatkoztatásukban utat nyitnak a transzcendens értelmezések és olvasatok felé. Számára a festészet ugyanis misztérium.

81. oldal, Nátyi Róbert: Térszemlélet, szimbolikus térképzés Aknay János festészetében

olvasóbarát >!

Küldetés, cselekvés, magány, irgalom.
Amennyire én ismerem Aknay Jánost, igencsak szereti ő az ilyen szavakat. Időről időre legalábbis hasonló létezés-alapszavakkal (harmónia, labirintus, dimenzió, valóság és illúzió, káosz és rend) szokta „táncba hívni” alkotótársait…

13. oldal, Baán László: Aknay János angyalairól