Ház ​a fenyők mögött 0 csillagozás

Aknai Péter: Ház a fenyők mögött

Ismerős vidéken járunk: egy alföldi falu mindennapjaiba pillanthatunk bele. Hosszabb-rövidebb történetek lüktetnek, változik a tér, az idő és a cselekmény, olykor az elbeszélő perspektívája is, ennek ellenére érezni a szövegek közti szoros kapcsolatot. Mélységek és magasságok váltakoznak; a családi traumák árnyékában pedig, a nehéz idők és viszonyok közt is állandóan jelen van a túlélést biztosító humor. A már korábban megismert szereplők ki-be járkálnak a történetekben, és mint valami különös kötőanyag, a kertek alján ott hömpölyög a Duna. A kötet méltó folytatása a fiatal szerző nagy sikerű bemutatkozó kötetének, A Kisbéka anatómiájának.

Pro Pannonia, Pécs, 2020

Nikoletta_Klein>!

Már nagymama voltál, de még mindig kisgyerekként jelentem meg álmaidban. Ezt mindig elmesélted. Szeretném ezt örökölni, érezni téged – akárhogyan. De amióta elmentél, még egyszer sem álmodtam veled.

Nikoletta_Klein>!

Az esélyegyenlőségről meg lehet beszélni, de hát ilyen nincs, hogyan is lenne? Mit képes megadni az orvosapuka a gyerekének, és mit egy alföldi napszámos a tanyavilágból? Mit tehet a pedagógus, hogy a tehetséges gyerek ne kallódjon el? Mesél, kibontja a világot. Én ezt hoztam otthonról, ezt szívtam magamba. Aki nem lát mást, csak a falut, a paprikaföldet, az iskolát, az beszűkül. Beleszürkül a hétköznapokba. A könyvek segítenek kibontani a világot, talán megérteni is. Könyvekkel szabad lehet az ember; mindent megtehet, amire amúgy nem telik: utazik, világokat lát. […] El kell jutni a könyvekig, ezt tartom a legfontosabbnak. Az olvasáson keresztül vezet az út feljebb, az az alap. Lehet élni könyv nélkül, de minek?