Öcsike 5 csillagozás

Az Aznavour család
Aida Aznavour-Garvarentz: Öcsike

Charles Aznavour mondja nővéréről: „Aida az én emlékezetem.” Aida Aznavourian csak 16 hónappal idősebb Charlesnál. Ikrekként nevelődtek. Mint csecsemő, Charles ismételgette az örmény nevet, amit nővére gügyögött neki: „apayiguess” – öcsike – s ő is így hívta nővérét. A legszorosabb bajtársiasság jegyében nőttek fel. Ez a törékeny és gyengéd asszony, aki öccsénél hamarabb volt a music-hall sztárja, minden próbát kiálló bátorságról tett tanúbizonyságot, amikor a nácizmus idején az ellenálló hálózatával kapcsolatba kerültek. Meggyőző tanúja a kizökkent időknek. Könyve személyiségekben gazdag „saga”-ja egy örmény családnak, középpontban Charles-lal. Henri Verneuil „Mayrig”-ja a gyermeki szeretet nagy tanúságtétele, az Öcsike pedig szívmelengető, felkavaró bizonysága a testvéri szeretetnek. Aida furcsán patetikus, meghatóan gyöngéd, akit a bűbáj, a bátorság és a humor teszi igazi nővé. Kivételes személyiség. Aznavour büszke lehet a nővérére.

Babits, Szekszárd, 1994
234 oldal · puhatáblás · ISBN: 9634950094 · Fordította: Schubert Éva

Charles Aznavour

Szovjetunió

Light>!
Aida Aznavour-Garvarentz: Öcsike

Én is nagyon büszke vagyok az én Öcsikémre.
A könyvet a címe miatt választotta. Szégyen, nem szégyen fogalmam sem volt, hogy ki volt Charles Aznavour.
A könyv olvastatja magát, gördülékeny a történet, érdekes a nővér szemével látni, hogy mi történik a családdal.
Ezek után meg kell hallgatni Öcsike zenéjét!

Carmilla >!

Amióta a föníciaiak föltalálták a pénzt, rásütötték, hogy nem boldogít. Meglehet, de az biztos, hogy fantasztikusan leegyszerűsíti az életet.

130. oldal (Babits, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: föníciaiak · pénz
Carmilla >!

Leszögezendő: abban az időben a meztelen nők sokkal illedelmesebben fel voltak öltözve, mint ma az öregasszonyok a nyugdíjas otthon medencéjében!

129. oldal (Babits, 1994)

Carmilla >!

Az ember életében vagy az emlékezet vagy a szív választja ki, mit tart megőrzésre érdemesnek.

168. oldal (Babits, 1994)

Carmilla >!

Mint köztudott, az öcsém és a férjem híres emberek. Én nem vagyok az, de ennél is több jutott nekem: a boldogság szerencséje.

220. oldal (Babits, 1994)

Carmilla >!

Semmi sem rosszabb a bizonytalanságnál, mert helyet ad a reménynek – és ez gyötrelmes.

18. oldal (Babits, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: bizonytalanság
Carmilla >!

Ezt a kihegyezett korai tudatot: idegennek lenni, otthontalanul, másnak lenni – sok emigráns gyerek megszenvedte, néha olyan súlyosan, hogy örökre bélyegesek maradtak; barátunk Ashod Malakian, ismertebb nevén Henri Verneuil szép könyvének, a Mayrignak ez az egyik fő témája – a francia filmrendezőt még mindig nyomasztja és nem hagyja nyugodni a probléma, hogy mibe került neki örmény gyereknek lennie.

61. oldal (Babits, 1994)

Carmilla >!

A városházán gázmaszkot osztottak. A családból csak Charlesnak volt hozzá joga, lévén egyedül francia állampolgár. Különös elgondolása volt ez az adminisztrációnak, hogy gázbombatámadás esetén az idegenek fulladjanak meg… Barátaink egy része ezt kafkainak tartotta, mi inkább Courteline darabba illőnek. Csak nevettünk rajta… Kivéve papát, akit vérig sértett ez a megkülönböztetés, hisz annyira franciának érezte magát.

101. oldal (Babits, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: Charles Aznavour · gázmaszk
Carmilla >!

[…] Én is olyan vagyok, mint ő, mindig szívesebben simogatom a rühes kutyákat, mint a fajtisztákat, mert tudom, hogy ritkábban van benne részük és hogy éppen nekik és nem másoknak van szükségük a szeretet megnyilatkozásaira.

67. oldal (Babits, 1994)

Carmilla >!

A pénz!… Hiánya olyan súlyosan nehezedett éveken át a családra, hogy ma visszatekintve – s főleg, hogy a mai gondjaim más dimenziókban mozognak – bámulatosnak találom, hogy nem mérgezte meg életünket, s hogy szívünk mélyén annyi vidámságot és optimizmust őriztünk meg.

89. oldal (Babits, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: pénz
Carmilla >!

Hiába próbáltuk kikerülni a politikát, hogy a zenébe és a dalba meneküljünk, a politika úton volt, hogy elkapjon bennünket és nemsokára a torkunkat szorítsa…

97. oldal (Babits, 1994)