A ​Nagy Füzet 77 csillagozás

Agota Kristof: A Nagy Füzet

Valahol Európában pusztító háború dúl. Egy anya vidékre menekíti ikreit a nagyanyjukhoz, a népmesék gonosz boszorkányához. A gyerekeknek egyedül kell megtanulniuk mindent, ami a túléléshez szükséges. Magányosan, éhezve és fázva vezetik naplójukat a Nagy Füzetbe. Följegyzik, mit láttak, mit hallottak, mit tettek, mit tanultak. Szívük megkeményedik, testük megedződik, életben maradnak – de iszonyatos áron.
Agota Kristof Magyarországon született, Svájcban él, franciául ír – elsősorban drámákat. Franciaországban megjelent s azóta tizenöt nyelvre lefordított első regénye fekete humorral átszőtt mese és fejlődésregény egyszerre. Vízió egy könyörtelen, elembertelenedett világról, a háború és az azt követő ellentmondásos időszak szörnyűségeiről.

Eredeti mű: Agota Kristof: Le grand cahier

Eredeti megjelenés éve: 1986

zsoltu
Agota Kristof: A Nagy Füzet

Az idén meghalt Agota Kristof trilógiájának legsűrűbb része, önállóan is megállja a helyét. Lehet olvasni egyben is, és oldalanként – hiszen egy-egy fejezet alig hosszabb 1-2 oldalnál. Szikár és kegyetlen. Gyönyörű és megrázó. Amikor megjelent a RaRe könyvek között, elolvastam, és vettem belőle 300 példányt, és osztogattam a barátaimnak. Már csak 5 példány van belőle.

Goofry P
Agota Kristof: A Nagy Füzet

Megint egy iker-sztori! De mennyire más ez, mint az a Bakker-féle írás!

A tartalom és a forma kiváló társítása. Színleg egy brutálisan kurta-minimálra redukált próza. Tartalmilag egy háború adta, túlélésre komponált, embertelenül elkorcsosult ?fejlődéstörténet?…
… igazán a vége üt … nem mondhatok többet ennél …

u.i.:
… mer' van bennem igyekezet, hogy ember legyek, erre időnként jön valami kegyetlen író, aki megmutatja nekem, hogy hiába az igyekezet, az ember csak állat marad. Nem szeretem az ilyen írókat, pláne az ilyen írónőket!

tündérróka
Agota Kristof: A Nagy Füzet

Hogy mi volt a reakcióm az utolsó mondatok elolvasása után? Hadd ne mondjam, de b-vel kezdődik és mindenki tudja, hogyan végződik.
Szóval ez a regény… magába szippantott, és annak ellenére, hogy hamar átfutottam rajta, nem éreztem rövidnek vagy kevésbé jónak emiatt. Mert ez a 150 oldal minimál-szöveg úgy meg volt szerkesztve, hogy az számomra ijesztő volt. Fel se tűnt, hogy ez most irodalom, olyan objektív nézőpontot használtak az elbeszélők (ha egyáltalán beszélhetek róluk többesszámban, és a két fiú tényleg nem egy lélek két testben)… Mintha újságcikkeket olvastam volna, amikben a színtiszta, és paradox módon mégis mocskos igazság van.
Akaratlanul is Csáth Géza jutott eszembe egyes részleteknél, de talán még annál is durvább dolgok voltak benne, mint amiket ő írt novelláiban…
Nem ez volt az utolsó könyvem Agota Kristoftól, abban biztos vagyok.

verdeleth
Agota Kristof: A Nagy Füzet

Nagyon megrázó, főleg, hogy gyerekek a szereplők. Gyerekek, akik csak úgy tudják ezt a poklot túlélni, ha kivetkőznek emberi mivoltukból. A stílus pedig követi ezt a lelkületet: minden dísztől és szépségtől megfosztott, lecsupaszított mondatok. Nem öröm olvasni, és mégis a legnagyobbak között van.

gabriellaeld IP

Brutális.
(Bár a végét nem értettem tisztán, aki meg tudja magyarázni, kérem jelentkezzen.)

utazó
Agota Kristof: A Nagy Füzet

Iszonyatos. Végig sokkolt, tudtam olvasás közben, hogy ezzel az első résszel nem fogom beérni.

Agota Kristof: A Nagy Füzet

Kegyetlen , borzalmas könyv. Gyerekek és a háború. Két okos iker , ahogy a maguk módján próbálják túlélni a háborút a nagyanyjuknál.
Letehetetlen könyv , minden borzalom ellenére.

Eva62
Agota Kristof: A Nagy Füzet

Kegyetlen, megrázó, döbbenetes. Két kisgyerek, akik tudatosan edzik magukat, testileg és lelkileg egyaránt, hogy túlélhessék a háború nehéz éveit. Embertelen, szeretet nélküli világ veszi őket körül, és mégis nem egyszer tapasztalhatjuk hogy tetteiket valami igazságérzet, segitőkészség vezérli, (pl. kapcsolatuk Nyúlszájjal és annak vak anyjával, vagy a szolgálólány balesete), és minden látszat ellenére nagyanyjukhoz is erősen kötődnek. A szerző a regény száraz, tárgyilagos stilusával, a rövid, egyszerű mondatokkal, a minden fölösleges leirást nélkülöző képekkel tárja elénk a sok borzalmat, ocsmányságot és szörnyűséget.

nadasdit P
Agota Kristof: A Nagy Füzet

Nyers, brutális, mintha nem is nő írta volna. Kötelező olvasmánnyá kellene tenni!

tominho68
Agota Kristof: A Nagy Füzet

A háború borzalmai gyermekszemmel, talán így lehetne összefoglalni a történetet. Túl sok mindenbe kapunk bepillantást, amit csak kicsit tesz elviselhetővé az ártatlan, gyermeki gondolkodás. Azon persze el lehet gondolkodni, hogy könnyebb lehet-e így, gyermekfejjel átvészelni az egészet, de ehhez sem erőm, sem tudásom nincs, az akaratról már nem is beszélve. És hiába olvasunk, szörnyülködünk végig ilyen és hasonló könyveket, mindig tudni fogjuk, hogy a történelem sajnos ismétli önmagát.

painperduu

– Te csak fogd be a pofádat! A nők nem tudják, mi a háború.
A nő azt mondja:
– Hogy nem tudjuk-e? Te seggfej! Ránk marad minden munka, minden gond: enni adni a gyerekeknek, ápolni a sebesülteket. Ha egyszer vége lesz a háborúnak, ti mind hősök lesztek. Aki meghal: hős. Aki túléli: hős. Aki belerokkan: hős. Ezért találtátok ki a háborút ti, férfiak. Ez a ti háborútok. Ti akartátok, hát csináljátok, hülye szájhősök!

113-114. oldal Budapest: Magvető, 1989 - Az első műsorunk

ficka

A plébános hallgat egy darabig, aztán azt mondja:
– Ezek szerint ismeritek a Tízparancsolatot. Meg is tartjátok?
– Nem, plébános úr, nem tartjuk meg. Senki sem tartja meg. Meg van írva: „Ne ölj!”, és mindenki öl.
A plébános azt mondja:
– Hát igen… sajnos háború van.

94. oldal, Budapest: Magvető, 1989

painperduu

– Nekem nem kell tőletek a gyümölcs, a hal, meg a tej. Azt lopni is tudom. Én azt akarom, hogy szeressetek. Senki se szeret. Még az anyám se. De én se szeretek senkit. Se az anyámat, se titeket. Gyűlöllek benneteket.

38. oldal, Budapest: Magvető, 1989 - A szomszédasszony és a lánya

Surréalisme

A gazdag kinyitja az ajtót, fenékbe rúgja a szegényt, az elterül kint, a járdán.
A gazdag becsukja az ajtót, leül egy tányér leveshez, és kezét összekulcsolva azt mondja:
– Uram, Jézus, légy vendégünk!

A színdarab

Lina26

– Tiszt úr mondani, ti csinálni sok gyakorlatok. Sokféle gyakorlatok. Ő látni, hogy ti verni egymás szíjjal.
– Az a testedzési gyakorlat volt.
– Tiszt úr kérdezi, ti miért csinálni.
– Hogy megszokjuk a fájdalmat.
– Ő kérdezni, ti szeretni, hogy fájni.
– Nem. Csak le akarjuk győzni a fájdalmat, a meleget, a hideget, az éhséget, mindent, ami rossz.

gabriellaeld IP

A barátja megmarkolja a revolvert, ráfogja a tisztre:
– Megteszem. Meg én. Ha legközelebb róla beszélsz, arról a
másikról, megöllek.
A tiszt lehunyja a szemét, mosolyog:
– Szép volt… fiatal… erős… kedves… tapintatos… művelt…
gyöngéd… álmodozó… bátor… szemtelen… Szerettem. Meghalt
a keleti fronton. Tizenkilenc éves volt. Nem bírok nélküle élni.

hencsa06

Sokáig gyalogolunk. Nagyanya háza messze van az állomástól, a Kisváros túlsó végén. Itt nincs se villamos, se busz, autók se járnak. Csak néhány katonai teherautót látni az úton. Kevés a járókelő, csendes a város. Visszhangoznak a lépteink, szótlanul megyünk, Anyánk középen.
A nagyanya kertkapuja előtt Anyánk azt mondja:
– Várjatok meg itt!
Várunk egy kicsit, aztán bemegyünk a kertbe, megkerüljük a házat, leguggolunk egy ablak előtt, hallgatjuk, mit mondanak odabent. Anyánk hangja:
– Nálunk már nincs mit enni, nincs se kenyér, se hús, se zöldség, se tej. Nincs semmi. Nem tudok mit adni nekik.

Első oldal

hencsa06

Nagyanyánk Anyánk anyja. Mielőtt Nagyanyánkhoz költöztünk volna, nem is tudtuk, hogy Anyánknak él az anyja.
Úgy hívjuk őt, hogy Nagyanya.
Az emberek úgy nevezik, hogy Boszorka.
Ő úgy nevez bennünket: „szukafattyak”.

Nagyanya