Morel ​találmánya 4 csillagozás

Ágoston Hugó (szerk.): Morel találmánya

Morel olyan gépezetet talál fel, amely valósághűen reprodukálja a térben az ember életének egy bizonyos időbeli metszetét. Ebben az értelemben tehát az ember küzdelme a halhatatlanságért végre győzelemre vezetett. Csakhogy… Aki vállalja ezt a halhatatlanságot, szörnyű ára fizet: le kell mondania a valóságos – bár mulandó – életről.

A művek szerzői: Voltaire, Guy de Maupassant, Arthur Conan Doyle, Guillaume Apollinaire, Karácsony Benő, Victor Eftimiu, Adolfo Bioy Casares, Majtényi Erik

Kriterion, Bukarest, 1986
252 oldal · Illusztrálta: Nagy Géza

Tündérmaci
Ágoston Hugó (szerk.): Morel találmánya

Számomra kicsit vontatott volt és nem szolgált meglepetéssel. Sokáig azt gondoltam az elejéről, hogy valami bevezetés, és majd jön az izgalom, meg a regény, de a vége felé rájöttem, hogy nem. :-)

eme P

– Nem valami jól értek görögül – mondta az óriás.
– Én sem – felelte a könyvmoly.
– Akkor miért idézed görögül ezt a bizonyos Arisztotelészt? – kérdezte a szíriuszi.
– Azért – felelte a tudós –, mert amit egyáltalán nem értünk, azt olyan nyelven kell idézni, amelyet a legkevesebb ember ért.

Voltaire: Mikromegasz 22. o.

eme P

A lélek tiszta szellem, amely az anyaméhben szerzett meg minden metafizikai gondolatot, onnan kikerülve pedig kénytelen iskolába járni, és újra megtanulni mindazt, amit egyszer már jól tudott, s többé nem fog tudni.

Voltaire: Mikromegasz 22. o.

woolfe

Nem remélhetek semmit. Ez nem borzalmas. Miután ezt eldöntöttem magamban, megnyugodtam.

woolfe

Úgy dolgoztam, akár egy varázsló; a mű semmiféle kapcsolatban nem áll azokkal a mozdulatokkal, amelyek létrehozták.

woolfe

Az öngyilkossághoz szükséges erőfeszítés immár fölösleges volt, hisz Faustine eltűnésével még a halál anakronisztikus öröme sem maradt meg számomra.

woolfe

(…) minden pillanatom egyedi, más, s nagyon sok elvész közülük s figyelmetlenségem következtében.

woolfe

S hol nyugszunk, mint a sose hallott muzsika egy lemezben, amíg Isten nem parancsolja, hogy megszülessünk? Nem éreznek valamilyen párhuzamot az emberek és a képek sorsa között?

woolfe

Valahol kétségtelenül megmarad azoknak a képe, hangja, tapintás-ellenállása, akik már nem élnek (semmi nem vész el…).

woolfe

Egy magányos ember nem tud gépeket csinálni, sem látványokat rögzíteni, legfeljebb olyan tökéletlen formában, hogy leírja vagy lerajzolja őket más, szerencsésebb emberek számára.

Nazanszkij

A realista író, ha valóban művész, nem a valóság fotográfiáját akarja adni, hanem magának a valóságnak még teljesebb, még magával ragadóbb, még meggyőzőbb vízióját. (Maupassant)