Lakitelek ​1987 2 csillagozás

A magyarság esélyei
Agócs Sándor: Lakitelek 1987

A ​magyar társadalom nemzeti sorskérdéseink iránt fogékony valamennyi rétegének régi igénye, hogy A magyarság esélyei címmel 1987. szeptember 27-én, Lakiteleken megrendezett tanácskozás jegyzőkönyve végre megjelenjen, minden érdeklődő számára hozzáférhetővé váljon. A nevezetes tanácskokzás az MDF előtörténeténenk legfontosabb eseménye és a szabad, független Magyarország megteremtéséhez vezető békés forradalom korai szakaszának történelmi léptékkel mérve is igen jelentős állomása. A II. világháború idején a népi írók és az ifjúság Szárszói Találkozójának dokumentumai még 1943-ban, a tanácskozás évében megjelenhettek Püski Sándor Magyar Élet kiadója gondozásában. Ezzel szemben a Lakiteleki Tanácskozás jegyzőkönyvének legális kiadására 1987-88-ban nem nyílt mód a saját létezését szemérmetlenül tagadó, rejtőzködő pártállami cenzúra ébersége miatt, jóllehet Bíró Zoltán, Csurka István és Für Lajos már 1987-ben megszerkesztette, kiadásra előkészítette a felszólalásokat, de csak egy erősen… (tovább)

Antológia, Lakitelek, 2007

AnitaZoé P>!
Agócs Sándor: Lakitelek 1987

Agócs Sándor: Lakitelek 1987 A magyarság esélyei

A könyvhöz kapott ajánlóban benne van, hogy vannak könyvek, melyek évekig olvasatlanul állnak a polcon, és ez is egy ilyen lehet… valóban. 10 éve kaptuk a gimnáziumi ballagásra – valószínűleg a környező iskolák legtöbbjében is megkapták az akkor érettségiző diákok.
1987 egy eléggé meghatározó év volt a magyarság történetében. A szocializmusból kifelé jöttünk már, és ez tudható, érzékelhető volt. De hogyan tovább? Mit kell tenni? Vagy mit nem? Erről tárgyal egy csomó ember az Alföld egy elrejtett zugában – lehet, hogy a „nagy” emberek előtt titokban – Mert lépni, változtatni kellett. Hogy az akkori lendületből, tervekből mi valósult meg, azt nem szeretném tárgyalni.
Voltak benne érdekes gondolatok, ez tény. De nem az én asztalom a történelemnek ez a szeglete, mely a születésem ideje körül játszódik. Ez volt, ez van, és valami lesz.