Tekla ​madarai (Mici megmenti a világot 2.) 44 csillagozás

Agócs Írisz: Tekla madarai

Sziasztok, Mici vagyok, és az a tervem, hogy megmentem a világot!

Ugye ismerősen hangzik a mondat? Mici egyszer már Márkó bácsi segítségével elmesélte, hogy miért jó, ha a kertünkben sokféle növény nő.

Most Teklával találkozik, akivel megismeri a madarak különleges világát. Megtanulja, hogyan segíthet nekik, és hogy melyiknek mire van (vagy éppenséggel mire nincs) szüksége.

Mici mindnyájunknak megmutatja, hogyan legyünk barátai – és egyszersmind részei – a természetnek. És ezzel tényleg teszünk egy lépést afelé, hogy Micivel együtt megmentsük a világot.

Eredeti megjelenés éve: 2022

Kiadói ajánlás: 5 éves kortól · Tagok ajánlása: 5 éves kortól

Pagony, Budapest, 2022
40 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635873036 · Illusztrálta: Agócs Írisz

Tarja_Kauppinen IP>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

A nyolcéves választotta, el is kezdte olvasni, azt mondta, nagyon jó, aztán a negyedénél abbahagyta. Hogy csak rossz passzban volt-e épp, azt nem tudom, mert egyébként kimondottan olvasós gyerek, ha olyan kedve van, simán elolvas egy ilyen terjedelmű könyvet egyhuzamban.

Nekem igazából egy bajom van csak vele: kissé túl optimista, azt sugallja, hogy a világ megmenthető azáltal, hogy néhány gyerek növényeket ültet – arra nem tér ki, hogy ez, bár helyes és hasznos, csepp a tengerben, és érzékelhető változást csak az hozna, ha tömegesen válnának környezettudatossá az emberek. Szóval a cél jó, a könyv informatív, de azért elfért volna egy kis utalás arra, hogy a mikrokörnyezetünk jobbá tétele azért nem egyenlő a világmegmentéssel. „Ma is megmentettem a világot!” helyett jobb lenne „Ma is tettem valamit a világért”. Ugyancsak motiváló, és legalább igaz is.

Minden más rendben van, városban is alkalmazható tanácsokat ad kertészkedés és a vadon élő állatok „gondozása” terén. Informatív, és az illusztrációk is szépek. Egyértelműen jobb, mint a sorozat első kötete.

nicosia P>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

Csodásan szép a Mici sorozat 2. része is. Nagyon tetszik nekem a színvilága, és a grafika, bár ez utóbbi kicsit elnagyoltabb mint az Agócs Írisz illusztrációk általában. A tartalma szuper, fontos kérdést jár körül, de nekem picit felületes, és elég pongyola a szövegezés. Többször van túlerőben mesélés az információmegosztással szemben. Végiggondoltam, hogy hasonlóan beszélnek-e az 5-8 évsek, és ha lehet általánosítani, akkor szerintem nem.

És, hát akkor
már megint
megmentettem
a Földet,…

Már az első világmegmentéskor beleszerettem Agócs Írisz történetébe, akkor Márkó bácsi kertje volt a téma. Lehet, hogy hihetetlen, de engem akkor az a könyv egy egészen új útra vitt a kertészkedéssel kapcsolatban. Azóta lelkesen mulcsolunk, takarunk, zöldítünk és változatosságra törekszünk a kertben. Ez a kötet annyival közelebb van hozzánk, hogy a lányaimmal együtt mindig madárbarátok voltunk, amikor társasházban laktunk ott is etettünk, itattunk. A lányok az MME szegedi tagozatának lelkes tagjai voltak. Amikor egy családi ház és egy nagy kert tulajdonosai lettünk különösen meglendült a fantáziánk. Van már a kertben sün, gyíkok, békák, beporzók, bogarak számtalanul. Ültettünk olyan bokrokat, amelyek madárcsemegének számítanak, virágokat, amelyek terített asztalt biztosítanak a rovaroknak, még a szender is megjelent a levendulákon és az év minden szakában sok madár. Van odú is az egyik fán. Nagyon szép ez a kötet és hasznos, mert a gyerekeket kell ránevelni arra, hogy hogyan éljünk harmóniában a többi élőlénnyel. Van már sokféle kezdeményezés, hogy ne legyen állandóan vágva a fű, legyen sokféle virág az év minden szakaszában. Remélem a szerző folytatja a sorozatot, hiszen annyi tudnivaló lenne még.
Egy kicsit tudományosabban: A biodiverzitás, magyarul biológiai sokféleség az élőlények és együtteseik minden öröklött változatossága nemcsak az egyed feletti, de az egyed alatti szinteken is; az élő természet létezésének eredendő formája. (Wikipédia)

Kiss_Julianna>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

Helyben „fogyasztva” a könyvtárban. Sok hasznos ismeretet tudtunk meg a madarakról. Hogyan legyen a kertünk madárbarát.

csgabi P>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

Végtelenül szerencsésnek érzem magamat, amiért mostanában (majdnem) csupa kiemelkedő gyerekkönyvel találkozom. Ezek közé tartozik a Mici megmenti a világot, aminek első kötetét is nagyon szerettem, és ez a második történet is varázslatos volt. Eleve kezdjük már magával a borítóval. a fogása, a tapintása, agyönyörű színek és rajzok a borítón magán már arra ingerlik az embert, hogy kinyissa a könyvet, és ha ezt megteszi, egy rendkívül különleges történettel találkozik, hiszen Tekla segítségével Mici és barátai megtudják, hogyan segíthetnek a vadon élő madaraknak, mit tehetnek a természetért, amit at elmúlt sok-sok évtizedben szisztematikusan elhanyagoltunk és teszünk tönkre.
Agócs Írisz jó érzékkel nyúlt a témához, abszolút gyerekkompatibilis történetet hozva létre, melyben az olvasó nemcsak egy remek mesét kap, de rengeteg ismerettel lesz gazdagabb. És persze a borító varázslatos világa a könyvben folytatódik. A színvilág, a finom vonalak teljesen adják a természethez közeli témát: az olvasó (szinte) érzi a vadvirágok illatát és hallja a méhez zümmögését.
Rendkívül fontos sorozatot alkotott meg az író, remlem, még sok történetet olvashatunk ennek részeként.

krlany I>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

Nagyon szép kötet. Az illusztrációkért, mint mindig, odavagyok!
A madárvédelmet járjuk körbe most, és emellett még a méhlegelők fontossága jön elő, illetve az, hogy te, mint mezei halandó (és ovis), aki városban és társasházban, parkokhoz közel élsz, mit tehetsz azért, hogy jobb hely legyen a világ.
Szép, kellően informatív (de nem esik át a ló túloldalára) és megoldásokkal teli.

Juca P>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

Aranyos mese, kedves illusztrációkkal. Bár azt hittem, többet megtudunk majd a madarakról. Egyszerolvasós.

Ujvariv>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

Remek kötet az ovis korosztálynak természetvédelmi témában. Jó az üzenet, ne csak etessük a madarakat, élettérre van szükségük. Külön örültem, hogy tartalmas a szöveg, nem intézi el pár mondatban a témát, de az iskolás korosztálynak már kevés lehet ez a mennyiségű információ.

Agócs Írisznél megszokottak a jó illusztrációk, minden elvárást teljesít a könyv. Csodás minden oldal. Ornitológiai meghatározáshoz nyilván kevés, de egy ovis foglalkozáshoz tökéletes a rengeteg madaras kép, ami a könyvben szerepel. Beszélgetésindítónak is szuper a történet, madarakról, bogarakról.

Engem nem zavart az optimizmus, hogy a gyerek nekiindul megmenteni a világot. Szerintem ez az egy esélyünk van, a gyerekek elszántságára és energiájára tudunk építeni. Elég jól interpretálja az egyéni felelősség kérdését a könyv.

Több próbálkozást is láttam már, amikor környezeti témákhoz nyúltak szerzők. Igazán keveseknek sikerült ez jól. Ez a könyv mindenképpen kivételes, mind témaválasztásában, mind a kivitelezésben. Remélem, lesz még folytatás, bogarakról, fákról, erdei kirándulásról, vizes élőhelyekről…

Ancsúr>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

Egyszerűen imádom a könyv borítójának a textúráját! A régi könyvek hangulatát idézi fel bennem ezzel a vászon (?) szerű borítás.
A könyvről: először azt hittem, hogy valami féle madárismertető lesz kicsiknek, de nem így lett. Persze ettől függetlenül ez a könyv sokkal jobban tetszett, mint a sorozat előző része. Számomra ilyen egyszerolvasós könyvecske volt.

Ginál_Oszvald_Beáta>!
Agócs Írisz: Tekla madarai

A téma kiváló, az illusztrációk szépek, a szövegezés, ami nehezen tartja fenn a figyelmet.

olvasóbarát>!

Szóval ha szeretnénk a madaraknak segíteni, akkor élőhelyet kell számukra biztosítani, nem csak etetőt.

olvasóbarát>!

Nagypapa azt mondta, hogy úgy lehetek a természetnek a barátja, ha minél jobban megismerem.

olvasóbarát>!

Tekla szerint minél több élőlény él egy helyen, annál biztosabb, hogy mindenki megtalál benne mindent, amire szüksége van.

Unalom>!

Tekla szerint nem is kell, hogy mindenkinek lova legyen, bár amúgy elég jó dolog egy ló.