Laosz 2 csillagozás

az égből alászállott birodalom
Ágh Attila – Csák Erika – Varga Gyula: Laosz

Az úti cél: Laosz. Múlt és jelen, mindkettő egy kötetben. Laosz csodáitól az utazáshoz fontos tudnivalókig.
A képek egy varázslatos, felfedezésre érdemes világot mutatnak be. Könyvünk segít a felkészülésben és egyben hasznos útitárs is.

Kossuth, Budapest, 2009

Ágh Attila – Csák Erika – Varga Gyula: Laosz

Ágh Attila – Csák Erika – Varga Gyula: Laosz az égből alászállott birodalom

Több szerző, több nézőpont, sok fotós, rengeteg szépséges fénykép. Egy összeszokott utazócsapat ezúttal Laoszban barangolt. Ezzel kapcsolatos élményeiket osztották meg ebben az útleírásban. Hasznos volt a történelmi és földrajzi összefoglaló. Örömmel olvastam az aktuális gazdasági helyzetről. A legjobban az a gondolat maradt meg bennem, hogy a magasabban iskolázott fiatalok pár évre az eldugott hegyi falvakban teljesítenek néptanítói szolgálatot.

XX73>!

…különösen kevés az olyan képzett személy, aki ismeri és használni is tudja a hegyekben élő számtalan nemzetiség nyelvét, hiszen az ott élők zöme csak a saját anyanyelvét ismeri. A laoszi kormány ezen a helyzeten úgy próbál segíteni, hogy egyre több érettségizett fiatalt küld a hegyekben élők közé, akiknek kötelező három esztendőn keresztül tanítani a helyi ifjúságot.

XX73>!

A „köcsögök” rendeltetésével kapcsolatban sokféle legenda terjed generációról generációra. A legvalószínűbbnek a temetkezési célt tartják a tudósok, az egyszerű emberek körében ugyanakkor a whisky érlelés a legnépszerűbb.

XX73>!

Az LSC háromféle selyemhernyót nevel: 1. a laoszi hagyományos hernyót; 2. egy genetikailag módosított thai hibridet; 3. egy kínai-japán hibridet. A laoszi hibrid kb. 150 méter sárga és törtfehér selyemszálat termel. A thai hibrid akár 350 méternyit is. A kínai-japán változat a legérzékenyebb a fertőzésekre, ezt a legnehezebb tartani, de ez termeli a legerősebb és a legjobb minőségű selymet, ráadásul akár 1000 méter hosszú szál is lefejthető egyetlen hernyóról.