Tükrökkel ​csinálják (Miss Marple 6.) 82 csillagozás

Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Agatha Christie egyik legkedvesebb alakja Miss Marple, aki St. Mary Meadben töltött évei alatt kicsiben megismeri a világ összes gonoszságát.
Most éppen Stonygatesbe utazik volt iskolatársnője kérésére, hogy kiderítse, milyen titok lappang ötven éve nem látott barátnője körül.
A látszólag idilli, békés, gazdag környezetben ugyanis egymást követik a gyilkosságok.
A porcelánkék szemű öreg hölgy azon töri a fejét, mire is emlékeztetik őt a történtek, s a rejtély megfejtése nem is marad el….
De addig még sok-sok izgalmas eseménynek, váratlan fordulatnak kell bekövetkeznie.

Szemfényvesztés és Nem csalás, nem ámítás címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1952

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hunga könyvek Hunga-Print

Hungalibri, Budapest, 1997
234 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639021164 · Fordította: Csiszár Lajos

Miss Marple · Caroline Louise Serrocold

Emmi_Lotta I>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Agatha Christie mindig zseniális, de ez a könyve egy lehelettel gyengébb, mint a korábban olvasottak.
Nem éreztem eléggé erősnek a gyilkosság motívumait, sem valószerűnek a szituációt. A történet sem volt a megszokott mértékben csavaros.

Hungalibri, Budapest, 1997
234 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639021164 · Fordította: Csiszár Lajos
krlany I>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

„Tükrökkel csinálják” ez egy elbaltázott cím. Nincsenek tükrök, és még átvitt értelemben is sántít. Azt nézve meg, hogy AC, még a szereplők is olyan kis langyosak voltak, ahhoz képest, hogy a karakterükben milyenek lehettek volna. Maga a gyilkosság(ok) elég jó(k) volt(ak) – bár csak az első nevezhető igazán annak, a többi csak egymondatos megemlítés –, de maga az indíték és a motiváció rá, elégé összecsapott. spoiler Egy AC-nek elment, de nem lesz kedvenc.

Gyöngyi0309>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Agatha Christie története két fordításban is megjelent, a másik címe Nem csalás, nem ámítás.
Ez is újraolvasás volt, és most Miss Marple-lel nyomoztam. Nagyon érdekes, hogy mennyit változik az ember…tinikoromban nem szerettem az öreglányt, idegesített. A mai eszemmel inkább szórakoztatott. Könnyed kis nyomozás, bár ebben a történet közepén eszembe jutott a gyilkos. Jók a karakterek, ebben is volt idegen, aki természetesen mindenki szemét csípte, de csak azért, mert nem angol. spoiler
Nagyon szeretem a történetben megjelenő régi, angol kúriákat, teljesen más világba repít az ilyen színhelyen játszódó sztori.
Az is milyen érdekes, hogy AC történeteiben szinte ugyanazok a karekterek vonulnak színre, mégsincs két egyforma története, mégsem unalmas. Könnyed olvasmánynak tökéletesek.

tgagnes>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Elfogult vagyok Agatha Christie-vel kapcsolatban, mert a legnagyobb kedvencem.
A Tükrökkel csinálják olvasása közben meglepően sok nyomra bukkantam a gyilkossal kapcsolatban. Miután remekül megfejetettem a rejtélyt, eszembe jutott, hogy évekkel ezelőtt már láttam a belőle készült filmet. :D Egy kis sikerélményem azért így is volt, a történet pedig (mint mindig) nagyon izgalmas.

ÁrnyékVirág>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Agatha Christie regényhez képest egy picit nyögvenyelős volt nekem, de hát már az életmű vége fele járok, naná, hogy a legjobbakat már kimazsoláztam.
Miss Marple továbbra is jó barátnőm, szeretem, ahogy csak szemlélődik, beszélget és főleg hagy másokat beszélni, a legrosszabbat feltételezi mindenkiről, és végül nem csalódik.
Ebben a regényben kenyérbe esik, hiszen egy internátusnyi ifjú bűnöző él a bűntett közvetlen közelében.
Jelentem, a gyilkos személyére én rájöttem, de az ok elég zavaros maradt, a második és harmadik halálesetről nem is beszélve.
Az egészről pedig egy vicc jut eszembe: Korán kel, lisztes a keze és nem a pék. Ki az?
spoiler
Megjegyzés: a könyvet Tábori Zoltán fordításában olvastam: https://moly.hu/konyvek/agatha-christie-nem-csalas-nem-amitas

Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Rájöttem, hogy Miss Marple hasonlít Mrs. Oliverre. Mindketten elkakandoznak, miközben egy fontos dolgot akarnak elmondani.
A történet alapötlete igazán jó. Tetszett, hogy a végén az eset lezárását nem a narrátor, hanem az egyik szereplő szájából hallottuk.
De olyan igazán elgondolkodtató mélységet nem éreztem ebben a könyvben.

Victorious>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Az alapszituáció igazából nem volt rossz, de a kivitelezés maximum egy közepesre sikeredett. Nem volt túlzottan érdekes a gyilkosság se a karakterek, a szerelmi sokszög pedig kifejezetten idegesítő volt.
A megoldás még elfogadható volt ha nem is tökéletes. Viszont ez a spoiler a végén inkább nevetségesre sikeredett
Marple és a nyomozó interakciói nem voltak rosszak.

Banditaa P>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Próbálom megszeretni Miss Marplet, de nem nagyon megy. A logikája és a megfigyelőképessége rendben van, de hiányzik minden egyéb belőle, ami rendkívülivé tenné. Márpedig ha a nyomozó unalmas, hogy lehetne a nyomozás izgalmas?
Sajnálom, Miss Marple, számomra Hercule Poirot marad „A nyomozó”.

Evy73>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Meg kell mondjam, nem ez a legjobb Agatha Christie könyv, amit valaha olvastam. Mindig furának találtam, hogy valaki, aki meglehetősen élemedett korú hölgy, ilyen kitűnő szellemi képességekkel bírjon és még a rendőrség is partnerként kezelje. Miss Marple figurája pedig ilyen és ebben a könyvben különösen nem tűnik olyan tökéletes és friss elméjűnek a párbeszédei alapján. Aztán valahogy mégis mindenre rájön. Ja.

Tonhalszendvics>!
Agatha Christie: Tükrökkel csinálják

Ez a könyv olyan, hogy hinti nekem a morzsákat, aztán a végén megköszöni, hogy megkajáltam mindent, mert amúgy a legelejétől kezdve tudhattam volna, hogy ki a gyilkos.
Én meg csak azért is másra gyanakodtam. Egyelőre még a tagadás stádiumában vagyok, amikor nem akarom belátni a tévedésem.

Az iskolával és a véleményével a jövő generáció tagjairól A. C. egészen betalált, akkor egy kicsit magamba szálltam.

Kogoro P>!

Mert neked jó szimatod van az ilyen dolgokban, s mindig is volt. Te mindig egy kedves, ártatlan kinézésű személy voltál, Jane, és egész idő alatt soha semmi nem lepett meg téged, te mindig a legrosszabbra gondoltál.

16. oldal, Első fejezet (Hungalibri, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple
Kogoro P>!

A szerénysége tiltotta miss Marple-nek, hogy azt válaszolja, hogy ő egészen otthonos a gyilkosságok terén-

123. oldal, Tizenegyedik fejezet (Hungalibri, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple
Kogoro P>!

Az unokaöcsém, Raymond jótéteménye nélkül nem tudom, hogyan élnék meg.

17. oldal, Első fejezet (Hungalibri, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple · Raymond West
Kogoro P>!

De most már látom, ha jó vagy, akkor alázatosnak is kell lenned.

231. oldal, Huszonharmadik fejezet (Hungalibri, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: alázatosság · Caroline Louise Serrocold · jóság
Cheril>!

Egy megdöbbent pillanatig miss Marple azt hitte, hogy duplán lát. Az biztos, hogy az a férfi, aki most jött be, nem lehet egyszerre Gina mellett és az ajtónál is. Aztán rájött, hogy csak hasonlóságról van szó, s ha az ember közelebbről tekinti meg, akkor nem is olyan kifejezett. Olyan nagy volt köztük a hasonlóság, hogy a két férfi akár testvér is lehetne…, de ennél többről nem volt szó.

TiszlaviczMarcsi I>!

– Ah, tudtam én, hogy nem érti meg! A pisztolylövés beleillett a jelenetbe, melyet terveztem. Lövésre volt szükségem. Veszély, ópium, sötét ügyek. Nem törődtem akkor azzal, hogy valójában mi is történt.

TiszlaviczMarcsi I>!

Curry felügyelő ismét óvatosan válaszolta: – Mindenre kell gondolni.
– Én is úgy gondolom – jegyezte meg nagylelkűen Alex. – Hát, milyen lélekölő munkát kell végezniök, felügyelő úr! A részletek, az időpont és a helyszín, a kicsinyesség csűréscsavarása. És végül is mire jó ez?

princess_of_bookland>!

– Ruth, te sohasem éltél falun. Azt hiszem, nagyon meglepne téged, hogy egy ilyen hamisíthatatlan, békés faluban mi minden történhet.

princess_of_bookland>!

– Nem mondanám éppen előérzetnek. Az egész egy tényen alapult – ezek a dolgok rendszerint tényeken alapulnak –, ámbár az ember nem mindig ismeri fel időben.

Miss Marple sorozat · Összehasonlítás