Őszi ​borzongás 261 csillagozás

Fejtörők a krimi királynőjétől
Agatha Christie: Őszi borzongás

„Száz évvel az első könyve után még mindig az ő árnyékában állunk.” Andrew Taylor

Ősz… párás reggelek, bekuckózós esték… de amikor a levelek hullani kezdenek, az éjszakák hosszabbakká, az árnyak pedig sötétebbé válnak.

Borzongató kalandozásra hívjuk Agatha Christie rajongóit. A napsütötte Rodosztól és Afrikától a ködös Londonig, vidéki udvarháztól az Old Bailey tárgyalóterméig vezet az utunk. Magányos házikók, baljós kastélyok, kószáló kísértetek, elátkozott családok népesítik be ezt a kötetet, valamint Hercule Poirot, Miss Marple és Agatha Christie további kedves nyomozói.

Eredeti megjelenés éve: 2023

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Krimik minden évszakban Helikon

Helikon, Budapest, 2023
352 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636200992 · Fordította: Borbás Mária, Etédi Péter, Gy. Horváth László, Kada Júlia, Kállai Tibor, Katona Tamás, Sipos Katalin

Hercule Poirot · Japp felügyelő · Parker Pyne

Jagika P>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Nagyszerű élmény kézbe venni ezt a könyvet: pazar megjelenés, gyönyörű színek, minőségi munka. A novellák közül csak néhányat ismertem, így a tartalom is nagyrészt az újdonság erejével hatott. A legmegdöbbentőbb számomra a Lemesurier-örökség volt, spoiler Jó, A gazdag hölgy esete inkább romantikus, mint izgalmas, de mégis megvolt a sajátos bája.
Igazán hangulatos őszi olvasmány…

dontforgettosmileandread P>!

Őszbúcsúztató (?) regényem ✅️
Agatha Christie mindig egy kiváló választás, én nagyon szeretem a krimijeit és előszeretettel ajánlom azoknak, akik nem a véres, hanem sokkal inkább az izgalmas, lélektani oldalát szeretik a műfajba tartozó könyveknek. Lenyűgöző fordulatokkal, mesteri novellákat tartalmazott. Nagyon jó volt olvasni és kikapcsolódni általa. Ezeket a novellásköteteket azoknak is ajánlom, akik esetleg még nem olvastak az írónőtől. Kiváló alkalom a megismerésére, minden nyomozójától több történet is megelevenedik benne, mindeközben a hamisítatlan (és szerény véleményem szerint utánozhatatlan) elbeszélői stílusban.

Agatha Christie-t ajánlani sosem egyszerű egyébként, így viszonylag ritkán is teszem annak ellenére, hogy mennyit olvasok tőle.
Nem minden novella volt ismeretlen, mivel nemsokára teljesnek mondhatom az AC gyűjteményem, így sokat ismertem már, de ezekben a tematikus, évszak szerinti álomszép kötetek között is volt átfedés.

Nagy kedvencem volt a Vád tanúja, a Gyilkosság a csendes házban, Gyilkosság méretre hármas, de a többi is kellően letehetetlen volt. Elég apránként olvastam, majdhogynem egy nap egy novella tagoltsággal.
Minden rövid írása bizonyítja, hogy ugyanolyan csavaros, izgalmas és letehetetlen történetet tud írni, mint hosszabb regényeiben. Mindegyik címhez passzolóan borzongató, őszi estékhez kiváló , amely olyan kapukat nyit meg, olyan mélyre ás az emberi természetben, amely egyedülálló.

„A napsütötte Rodosztól és Afrikától a ködös Londonig, vidéki udvarháztól az Old Bailey tárgyalóterméig vezet az utunk. Magányos házikók, baljós kastélyok, kószáló kísértetek, elátkozott családok népesítik be ezt a kötetet.”

Kiemelkedő gyűjtemény volt, nálam AC mindig egy telitalálat, biztos választás.
✨️
Egy szó, mint száz: nagyon ajánlom!!
(Egyetlen hiányossága volt csupán: inkább a borzongás volt meg, az őszi jelzőt kevésbé érzékeltem. )

RTMariann P>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Ismét egy gondosan válogatott gyűjteményt kaptunk a krimi nagyasszonyától.
A borító hangulata gyönyörű és egyszerűen kényszert érez az ember, hogy a hűvös őszi időben, gyertyát gyújtva bekuckózzon vele.
Kedvenc történeteim ismét a Poirot novellák lettek, kiváltképp a Rodoszi háromszög.
Az egyetlen problémám ezekkel a gyönyörű kiadásokkal, hogy ismétlődnek a történetek. Pedig lenne szerintem bőven miből válogatni.

meseanyu P>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Mindig megveszem ezeket a tematikus novellagyűjteményeket, mert megrögzött Agatha Christie rajongóként kell a gyűjteményembe, plusz gyönyörű kivitelű is mindegyik kötet. De a sokadik után azért már egy kicsit idegesít, hogy mindig van több olyan novella is, ami megjelent már egy másik ilyen kötetben, van amelyik többen is. Szerintem annyi novellája volt Christie-nek, hogy lehetne találni újakat is. Persze ettől függetlenül jók ezek a sztorik, tetszett is mindegyik, de most az őszi hangulatot sem éreztem annyira sajnos, úgyhogy összességében picit csalódtam, bár nem bántam meg egy percig sem, hogy megvettem.

Szösszenet P>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Remek válogatás volt, mindegyik novella tartalmazott fordulatot, amit már az elején vártam. Ahol igazából nem volt áldozat, az A gazdag hölgy esete, ami inkább tanulságos, mint vérfagyasztó történet.
Szerelem miatt elkövetett gyilkosság is történt a Rodoszi háromszögben. Ami a legjobban tetszett, A vád tanúja volt, ahol egy remek színészi képességgel megáldott feleség agyafúrt terve megmentette a gyilkos férjet.
Szórakoztató, néhol humoros, és Miss Marple valamint a kedvencem , Poirot esetei dobják fel az olvasó hangulatát.

Klodette>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Ezek a novellák segítettek még jobban ráhangolódni az őszre, erre a csodásan színes és kissé borongós évszakra, közben pedig természetesen roppant izgalmasnak bizonyultak.
A Helikon Kiadónál immáron hagyomány, hogy szorosan követik a külföldi megjelenéseket és szinte az eredetivel egy időben hozzák el nekünk ezeket a szuper novellaválogatásokat.
A repertoárból most már egyedül csak a Tavaszi krimik hiányoznak, ami eredetileg Sinister Spring címmel jelent meg és a kiadó azt a válasz adta, hogy jövő tavasszal ez is érkezni fog magyarul. :)
Az Őszi borzongás, mint ahogyan azt a címe is kiválóan mutatja, a Krimi Királynőjének olyan novelláit tartalmazza, melyek ősszel játszódnak, a gyilkosságokat és a különböző gaztetteket ebben az időszakban követik el, hiszen a tettesek abban reménykednek, hogy a nyomaikat úgy fedik el, mint a lehullott falevél a földet vagy éppen egy ködös őszi reggel a tájat.
Külön kiemelném, hogy benne van A vád tanúja, amit én már régóta szerettem volna elolvasni és egyszer ki is kölcsönöztem a Négy színmű kötetet a könyvtárból, de ott valóban színpadi formában volt benne és úgy képtelen voltam elolvasni, ellenben itt regényes formában szerepelt.
Kimondottan tetszettek most a Mr. Quin novellák, valamint a Tommy és Tuppence féle A leselkedő halál háza is.
Még mindig tartom magam ahhoz, hogy nem érzem lehúzásnak, mert imádom ezeket a tematikus válogatásokat, valamint külső-belső szépségük annyira elvarázsol, hogy méltó ékei a polcomnak az összes többi ilyennel együtt.
Egyszerre hátborzongatóan izgalmas, bekuckózosan cozy és misztikusan megdöbbentő, szóval jó szívvel ajánlom azoknak is, akik még csak most ismerkednének az írónő munkásságával.

robinson P>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Ez most nagyon jó válogatás lett. Nem csak az utolsó novella miatt is érdemes elolvasni…Mindegyik történet alapos és mély betekintést enged az emberi természetbe, remek jellemrajzok vonulnak fel előttünk.

FVCsilla P>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Nem terveztem ősszel olvasni, ez most véletlenül alakult így, nem is hozta az ilyenkor elképzelt hangulatot számomra, de szerettem a történeteket. Gyűjtöm ezeket a válogatott novellás köteteteket, viszont most is volt olyan, ami másikban is megtalálható, azt állítani, hogy emiatt nem tetszik nekem, az túlzás lenne, mert Agatha Christie, de a szemöldökömet azért mindig felhúzom ilyenkor, nem olvastam még el a teljes munkásságát az írónőnek, de szerintem lehet még olyan novella a tarsolyában, ami beleférne bármelyik válogatásba és nem ismétlődnének.
Mint mindig, Poirot történeteit szeretem a legjobban, elfogult vagyok a pedáns belga nyomozóval szemben.

Cukormalac P>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Ezúttal tényleg a kedvenc évszakomhoz passzoló, hangulatfestésükben teljes mértékben őszies válogatást kaptam a Krimi Királynőjének novelláiból. (Egyedül talán a Mr. Quin-történeteket nem tudtam hova tenni. Tetszettek azok is, de olyan fura volt a koncepciójuk és a megoldás menete – mondjuk Miss Marple vagy Poirot módszeréhez képest mindenképp.) Legjobban a Gyilkosság a csendes házban című, majdnem kisregénybe átcsapó nyomozás kötött le, de hasonlóan bejött és emlékezetes maradt A szedertorta, a Halál a patakban vagy A vád tanúja is. (Tommy és Tuppence párosáért pedig még mindig odavagyok, egyszerűen imádnivalóak.)

Bár nem az ilyen ujjgyakorlatok miatt kedvelem őt igazán, Christie mégis bebizonyította, hogy sokszor elég csak egy jó ötlet, néhány oldal, na meg a remek megfigyelő tehetség, hogy igazán kiváló ívű, hiányérzettől és bakiktól mentes, rövidségük ellenére is izgalmas sztorik kerekedjenek… Itt pedig aztán kivétel nélkül páratlan emberismeretről és írói tehetségről tanúskodó elbeszélések találhatóak, szóval nem csak a borítás, de a beltartalom is elsőrangú.

Mollika>!

Agatha Christie: Őszi borzongás Fejtörők a krimi királynőjétől

Egy igazán jó kis novellaválogatás volt! Szerencsére sok olyan történet volt, amit eddig nem ismertem, és amiket ismertem, azokat is jó volt újraolvasni. És örömmel konstatáltam, hogy az egyik kedvenc történetem, a Rodoszi háromszög is megtalálható a novelláskötetben.
A könyv végén a Bibliográfia is igazán érdekes volt, ahogy felsorolta, hogy az egyes novellák eredetileg melyik évben és milyen módon (melyik újságban, novelláskötetben) jelentek meg, továbbá mikor és hol kerültek újraközlésre, illetve milyen alternatív címmel jelentek meg.

Mollika>!

Nagyon ritka eset, hogy valaki olyasmit tegyen, ami nem vág össze a jellemével.

A rodoszi háromszög

Keiran_Rowley IP>!

A gyilkosság néha talán jogosnak látszik, de attól még gyilkosság marad.

Kapcsolódó szócikkek: gyilkosság · Hercule Poirot
_tbogi>!

– Csakhogy a legóvatosabb emberek követik el a legagyafúrtabb gyilkosságokat, mademoiselle.

Jagika P>!

Holdfény áradt be a szobába az osztott ablakokon, és szabályos mintát vetített a padlóra. Az alacsony ablakban ült valaki, aki kissé oldalt hajolt, és egy ukulele húrjait pengette lágyan, de nem jazzritmusban, hanem valami sokkal régebbi lüktetést, talán mesebeli tájakon futó tündérlovak patáinak dobogását idézve.

Kapcsolódó szócikkek: ukulele
dontforgettosmileandread P>!

– Az a baj magával, hogy elkezdte keresni a bűntényeket, ahelyett hogy megvárná, míg megtalálják.

fannisbookland>!

Még a legszelídebb állat is, ha sarokba szorítják, egészen megdöbbentő dolgokra képes.

Halál a patakban

Áfonya74 P>!

Azt kívánta: bár ne lenne ilyen hangos ez a mai világ!

_tbogi>!

– Az emberek nem hajlandók beszélni… néha a legtiszteletreméltóbb okokból.

vivv>!

Ez ma a baj a világgal. Hogy mindenki mismásol. És aztán szépen kimagyarázza. Kimagyarázkodással palástolják a mismásolást.

A szedertorta

SzaDani012>!

Az asszonyok pokoliak tudnak lenni, ha a vérét szomjazzák valakinek.

A vád tanúja