Nyílt ​kártyákkal (Hercule Poirot 15.) (Battle főfelügyelő 3.) (Race ezredes 2.) (Ariadne Oliver 2.) 532 csillagozás

Agatha Christie: Nyílt kártyákkal Agatha Christie: Nyílt kártyákkal Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

„Elterjedt az a nézet, mely szerint a detektívhistóriák leginkább egy nagy lóversenyre emlékeztetnek, ahol sok az induló, az esélyes ló és lovas.”

Ezt a közvélekedést cáfolja meg ez a kiváló krimi, amelyben csak négy esélyes indul, nyomában négy detektívvel. Mr. Shaitana, a különc gyűjtő, partit ad. Vendége négy olyan gyilkos, aki elkerülte az igazságszolgáltatást, valamint négy nyomozó. Két asztalnyi lelkes bridzsjátékos, akik végig egymás szeme előtt voltak. Valaki mégis élt a lehetőséggel, a házigazda pedig halott. Talán nem meglepő, hogy a fej fej melletti versenyből ismét M. Poirot kerül ki győztesen.

Hercule Poirot ismét munkában címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1936

280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630781476 · Fordította: László Zsófia

Hercule Poirot · Ariadne Oliver · magándetektív · Mrs. Oliver

Csilla‿ P>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Röviden: Nálam ugyanolyan előkelő szinten van, mint A tíz kicsi néger és a Gyilkosság az Orient expresszen. Zseniális!

Szöszmösz_Gorkie P>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Ismét érdekes és zseniális regény az Írónő tollából.
Tetszett az alapfelállás, 4 konkrét személy közül kell kideríteni, ki a tettes. A történetbe beleszőve egy kártyajáték, ami egyedivé teszi.
A vége felé csavar csavart követett, de még az utolsó pár oldalon is meglepő végkifejletet kapunk.
Nekem nagyon tetszett ez is. :)

Európa, Budapest, 1988
230 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630747251 · Fordította: László Zsófia
dagikám>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Megint sikerült egy AC sikertörténetet a kezembe fognom. Izgalmas volt,ahogy a 4 detektív a 4 lehetséges gyanúsított múltját ès indokait felderítette. Igaz számomra kicsit unalmas volt az a rèsz,amikor rèszletekbe menően elemeztèk a kártyázás rejtelmeit,ki mit hogyan csinált,ott igazából elvesztettem a fonalat. Most sem találtam ki a gyilkos személyét.

Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Titokzatos, rejtélyes gyilkosság épp Poirot személyes jelenlétében – ehhez igazi bátorság és nagy botorság kell! Persze, most is, amikor már úgy gondoltam, hogy rájöttem a gyilkos személyére, jön a csavar – ráadásul dupla csavar – és romokban az elméletem. Az írónő egyértelműen a manipuláció nagymestere…
Sajnos a kártyajátékokhoz nem értek, emiatt elég nehéz volt az olvasás ezeknél a részeknél.

Madama_Butterfly>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Megint egy mestermű a krimi koronázatlan királynőjétől, ráadásul egy teljesen szokatlan felállásban:
„Adva volt négy ember, akik közül az egyik biztosan gyilkolt, de melyik? Volt valami áruló jel? Tulajdonképpen semmi. Nem volt használható nyom, se ujjlenyomat, se terhelő irat vagy egyéb dokumentum. Csak maguk az emberek voltak. És egyetlen használható tárgyi bizonyíték: a bridzsparti négy eredménylapja.”
Természetesen Hercule Poirot (mint mindig) brilliánsan oldja meg ezt a rejtélyt is, nem szakítva a Christie-féle hagyománnyal: a gyilkos természetesen megint nem az, akire gondolnál…
A könyv már csak egy hiányérzetet hagyott maga után: valahogyan muszáj megtanulnom bridzselni….

gabiica P>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Hűha. Bár adott volt a négy gyanúsított, mégsem tudtam az egész történet során egyetlen egyszer sem azt mondani, hogy valakit biztosan gyanúsítottnak tartok. Mindenkinek megvolt a lehetősége, és megvolt az indítéka. Ezúttal négyen is nyomoztak, négy különböző módszerrel, mindenki a saját igazát próbálta bebizonyítani.
Lenyűgöző volt a történet. Bevallom, végig azt hittem, Mr. Shaitana spoiler
Több szálon futott a dolog, gondolok itt arra, hogy a múltban zajló események is hatással voltak a jelenre. Nagyon tetszett, ahogy fényt derítettek a titkokra.

A vége, bevallom, most is meglepett, mint mindig. Erre nem számítottam, Agatha Christie és Poirot szokás szerint átvertek, de ennek ismételten csak örülni tudok.

gazibla IP>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Mikor már azt hittem, hogy tudom mi a vége, akkor csavart egyet az írónő a történeten. :) Folyamatosan változott a tippem ki lehet a gyilkos, volt amikor a valódi gyilkosra tippeltem, de mindig eltérültem az eredeti elképzelésemtől. :) Agatha Christie minden egyes köteténél újra és újra rádöbbenek mekkora zseni volt a hölgy. :)

AfterEight>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Nagyon érdekes krimi. Már maga a történet eleje is izgalmas, majd szépen
ringat bennünket, mintha a hátunkon fekve lebegnénk a vízen. A végén pedig
hirtelen sodrásba kerülünk és egy-egy meglepő örvény húz le majd vet ki magából, csak azért, hogy kapkodva levegőt vegyünk majd újra megforgasson egy másik
az ellenkező irányba.
Nem tudok bridzselni, de akik ezt a kártyajátékot játszák valószínűleg még jobban
élvezik. Ajánlom lélekbúvároknak, romantikusoknak, bridzselőknek, fecsegőknek ,
jóhiszeműeknek, krimirajongóknak, házasoknak és magányosoknak.

tgorsy>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Na egyezzünk meg, h. csak azért nem találtam ki, mert nem tudok bridzsezni. Különben…. mint a pinty… úgy rájöttem volna!!!

eme P>!
Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

AC ezúttal nyílt kártyákkal játszik (vagy legalábbis ezt a látszatot kelti). A szokásostól eltérően lehatárolja a gyanúsítottak körét, felkészíti az olvasót arra, hogy elsősorban a pszichológiai komponensre, a megfigyelésre koncentráljon. Nem a meglepetés eleme a lényeg, hanem a jellemek megismerése, a finom rezdülések érzékelése.
Négy nyomozó – egy a Scotland Yardtól, egy a titkorendőrségtől, egy magándetektív és egy detektívregény-író (Battle felügyelő, Race ezredes, a nekem-mindig-igazam-van Poirot és a kissé alter-ego gyanús Miss Ariadne Oliver*) áll szemtől szemben négy makulátlan életet élő, eddig leleplezetlen gyilkossal, akik közül bármelyik elkövethette az újabb bűntényt. Négy különböző embertípus, saját, egyénre jellemző indítékkal és a gyilkosság elkövetésének különböző lehetséges módszerével. Nem csoda, ha Poirot egyik kedvenc esete, még akkor is, ha egyesek unalmasnak tarthatják. Hogyne lenne kedvenc, mikor rendkívül érdekes kihívás, még nyomozónk is meginog picit magabiztosságában és tévedhetetlenségének tudatában, sőt bele is sápad, bár meg kell adni, a bajusza meg sem rezdül.
Az események egy különös, egzotikus figura, a gazdag műgyűjtő Mr Shaitana estélyén bonyolódnak, ahol a gyilkosság mellett a bridzsé a főszerep. Poirot finoman, tapintatosan nyomoz, a bridzsről kérdez és az embert figyeli – a reakciókat, a megfigyelőkészséget, a koncentrációs képességeket, az emlékezés működését… A bridzsparti négy nézőpontból elevenedik fel, miközben Poirot csodálata nőttön-nő, az olvasóé nem kevésbé. A kártyajáték mellett természetesen a múlt szövevényes történései is beszivárognak a jelenbe, és bizony nem marad el a meglepetésszerű fordulat sem a végén.
Csak azt sajnálom, hogy nem tudok bridzsezni, biztosan adott volna egy kis többletet. De így is jó szórakozás volt.

* Én bizony afféle kiszólásnak-vallomásnak olvastam Miss Oliver szavait: spoiler.

Barnus>!

– A kérdés most már csak az, vajon tévedhet-e Hercule Poirot.
– Senki sem tévedhetetlen – válaszolta ridegen Mrs. Lorrimer.
– Én az vagyok – vágott vissza Poirot.

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
nope P>!

Ha az emberek nyugton ülnének, és elgondolkodnának egy kicsit, mielőtt cselekszenek, sokkal kisebb volna a zűrzavar.

118. oldal (Európa, 1988)

blackett>!

– Én a maga helyében őt hagytam volna utoljára – közölte Mrs. Oliver. – Már egy könyvben, úgy értem – tette hozzá bocsánatkérően.
– A való élet egy kicsit más – mondta erre Battle.
– Tudom – jelentette ki Mrs. Oliver. – Rossz a szerkezete.

Sli P>!

– Azt hiszem, nem volt igazán rokonszenves ember – jegyezte meg halkan Mrs. Oliver.
– Nem, az aztán igazán nem volt – helyeselt Poirot. – De élt, most pedig halott, s mint egyszer említettem neki, én kispolgári módon viszonyulok a gyilkossághoz. Helytelenítem.

79. oldal, Nyolcadik fejezet - Melyikük a tettes? (Európa, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Ariadne Oliver · Hercule Poirot · ölés, gyilkolás
Barnus>!

– Szóval gondolkodik, mi? Nem is olyan rossz elfoglaltság. Manapság mindenki csak ide-oda szaladgál. Ha az emberek nyugodtan ülnének, és elgondolkodnának egy kicsit, mielőtt cselekszenek, sokkal kisebb volna a zűrzavar.

Szelén>!

Az emlékezet csodás ajándék. Segítségével a múlt sosem válik múlttá (…)

108. oldal, Tizenegyedik fejezet - Mrs. Lorrimer (Európa, 2012)

nemleh>!

– Szerinted okos ez a Poirot?
     – Nem olyan, mint Sherlock Holmes – mondta Rhoda. – Gondolom, a maga idejében egészen jó agy lehetett. De, most már persze gyagyás, hiszen van vagy hatvan éves.

212. oldal, HUSZONHARMADIK FEJEZET – Mit bizonyít egy pár selyemharisnya?

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot · Sherlock Holmes
Jagika P>!

Hercule Poirot egy rég elfelejtettnek hitt dalocskát dudorászva belépett egy nagyon elegáns női ruhát és más cifraságokat árult, s egyenesen a harisnyákat kínáló pulthoz ment.

200. oldal (Európa, 2012)

Jagika P>!

Ahogy elnézem, ezek a finnek sok detektívhistóriát olvasnak. Valószínűleg azért, mert télen arrafelé olyan rövidek a nappalok. Velük ellentétben például Romániában és Bulgáriában mintha egyáltalán nem is olvasnának.

78. oldal (Európa Könyvkiadó, 2012)

gazibla IP>!

A háborúban nincs helye magánjellegű ítéletnek. Ezért is olyan veszélyes. Ha az emberben egyszer kialakult az a kényszerképzet, hogy csak ő tudja, ki élhet és ki nem, félúton van afelé, hogy a lehető legveszélyesebb gyilkos váljék belőle, arrogáns bűnöző, aki nem a haszonért, hanem az elvért gyilkol. Olyasvalaki, aki bitorolja le bon Dieu (Jóisten) jogait.

Népszerű triviák

Kogoro P>!

A regény több szereplőjével is talalkozhatunk a Bűbájos gyilkosok lapjain.

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Kogoro P>!

Hercule Poirot, Ariadne Oliver, Race ezredes, valamint Battle főfelügyelő külön-külön is megjelentek egy-egy történetben.

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: Nyílt kártyákkal

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás