Karácsonyi ​krimik 63 csillagozás

"Christie-t ​karácsonyra!
Így hirdette az angol kiadója évtizedeken keresztül Agatha Christie új könyvét. Bizonyára nem csak üzleti fogásról volt szó: maga a krimi királynője akart boldog ünnepeket kívánni az olvasóinak egy új könyvvel minden évben. Mert Christie számára a karácsony különösen fontos volt, ami abból is tudható, hogy több regényében és elbeszélésében is az ünnep szolgáltatja a hátteret az eseményekhez.
Az egyikben Hercule Poirot vidéken tölti a karácsonyt, és az ünnep reggelén holttestet talál a hóban, amely aztán eltűnik…
A második történet főhőse szintén Poirot, aki majdnem negyven évvel később megint kénytelen egy vidéki kúriában karácsonyozni, és a herceg ellopott rubinját kell megkeresnie.
Majd megint csak Poirot következik, és egy gyűlölködő család emlékezetes leírása. A szeretet ünnepén a családfőt holtan találják, és a jelenlevők közül senki sem sajnálja.
Végül azért Miss Marple is kap egy emlékezetes karácsonyi szerepet. Egy… (tovább)

Európa, Budapest, 2016
388 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634055570 · Fordította: Borbás Mária, Etédi Péter, Gálvölgyi Judit, Sipos Katalin

Hercule Poirot

„Christie-t karácsonyra!”
Egy karácsony Poirot-val és Miss Marple-lal… hát nem ez az, amire minden krimi-rajongó vágyik?
A történetek egy része ugyan már ismert novelláskötetekből, de így összegyűjtve maximálisan hozza a régi angol karácsonyok hangulatát és képes így december táján elvarázsolni.
Karácsony, gyilkosságok, rejtély – olyan kombináció, ami Agatha Christie-vel maximálisan működik!

Any P
Agatha Christie: Karácsonyi krimik

Új műfajt avatok szép lassan a kedvencemmé… :) Agatha remek kezdésnek bizonyult a krimivel való ismerkedésben :)

Saille P
Agatha Christie: Karácsonyi krimik

Agatha Christie az Agatha Christie – ezen nincs mit magyarázni. Ez a gyűjteményes kötet azt a hagyományt folytatja, hogy AC-től egy időben a kiadója minden karácsonyra kért egy könyvet. Szóval ezek a novellák karácsonykor játszódnak, az köti össze őket. Egy problémám volt, hogy A karácsonyi puding esete vázlatosabb verziójának (Karácsonyi kaland) betétele teljesen tönkrevágja az utána következő belőle írt hosszabb elbeszélést, hisz a poén le lett lőve annak, aki még nem olvasta. Illetve nem minden fordítás tetszett, mert én még a régebbieket olvastam, pl. az első elbeszélést (Poirot karácsonya) Csanády Katalin fordításában olvastam anno, aki nagyon aranyosan érzékeltette a korabeli szlenget, míg ez ebből a fordításból kimaradt.

levendulalány
Agatha Christie: Karácsonyi krimik

Ez a kötet is ínyenc falat Christie rajongóinak.
Olvastam már korábban majdnem minden ebben szereplő művet, mégis jól esett újra elővenni, pláne így karácsonykor.
A pudingos novella tetszett talán most a legjobban, de Mr. Lee története is nagyon csavaros. Mindig is szerettem azokat a sztorikat, ahol viszonylag zárt a közeg, és pár szereplővel lehet csak számolni.

blankaveronika IP
Agatha Christie: Karácsonyi krimik

A könyv lényegében három történetet tartalmaz.
Aki az elsőt szerkesztette, azt szívesen telibe kínálnám egy péklapáttal, ugyanis telis tele volt kesze-kusza mondatokkal, indokolatlan kötőjelekkel és dőlt betűs kiemelésekkel. Olyan szép ez a magyar nyelv, máshogy is lehet hangsúlyozni, kiváltképp azt amit – nem is kell!!!
Na ugye. Ráadásul ez volt a leghosszabb történet.
A második egy rövid kis novella volt, amit Christie végül átalakított egy hosszabb (és cseppet hihetőbb) történetté – a kötetben ez is szerepel. Kicsit bántam, hogy el lett lőve előre a poén, viszont írástechnikailag érdekes volt figyelni, hogy a krimik királynője mit tartott fontosnak hosszabban elmagyarázni.
A negyedik egy Miss Marple elbeszélés, ez tetszett a legkevésbé. Kicsit fantáziátlan volt az előzőekhez képest és a legkevésbé karácsonyi.
Mindent összevetve örülök, hogy a polcomon tudhatom, mert gyönyörű a külcsín, és nem rossz a gyűjtemény.

konyvolvaso P
Agatha Christie: Karácsonyi krimik

Christie karácsonyi történetei lettek összegyűjtve egy csokorba. Volt amelyik történet már ismerős volt máshonnan számomra de olyan is amelyik 2 változata került be a gyűjteménybe.
Krimi kedvelőknek kedves karácsonyi ajándék lehet akár vagy azoknak akik nem tudják megunni Christiet. Így tudunk visszaemlékezni azon ünnepi percekre melyek egy évben csak egyszer vannak akár a nyár közepén is. Poirot mellett a Miss Marple is megjelent az egyik történetben , így téve teljessé az ismertebb nyomozók körét.

Sadie

Pontlevonásom okai:
– Az első történet túl hosszú volt.
– A második novella nem volt elég jól kifejtve.
– Mivel a harmadik novella a második átirata, a poént előre lelőtték.

Mindazonáltal most szerettem meg igazán Agatha Christie-t.

beitghanima
Agatha Christie: Karácsonyi krimik

Oszinten mondom, egy ilyen kiadas mar regota hianyzott!
imadom es kedvencem! orulnek ha tobb karacsonyi tortenet lenne benne es lenne minel vastagabb :)

Gabye
Agatha Christie: Karácsonyi krimik

Ez is egy novella gyűjtemény, így várható volt, hogy egyik-másik történetbe már belefutottam. Az első volt ismeretlen, így azt maradéktalanul élveztem. A másodikkal már találkoztam másik gyűjteménybe – a harmadik pedig tulajdonképp a második átirata volt, ami valljuk be kicsit furcsa elgondolás, egy könyvbe beletenni kétszer lényegében ugyanazt, és ráadásul közvetlenül egymás után. Így már nem volt olyan élvezetes számomra. Az utolsó történettel is találkoztam már, így az sem tartogatott igazából meglepetést. Összességében azonban még így is jól szórakoztam.

IrodalMacska P
Agatha Christie: Karácsonyi krimik

Óriási Agatha Christie – és ezáltal krimi – rajongóként, valamint a karácsonyi időszak szerelmeseként jobb könyvet nem is találhattam volna ahhoz, hogy belehelyezkedjek a régi, angol karácsonyok hangulatába és az év végi bolondokháza kellős közepén egy picit átszellemüljek, átadva magam az ünnepi készülődésnek.

A könyvbe négy karácsonyi novella került: Hercule Poirot karácsonya, a Karácsonyi kaland, A karácsonyi puding esete és a Karácsonyi tragédia. Az első három Poirot, míg az utolsó egy Miss Marple történet.

Nekem, személy szerint az első és a harmadik volt a kedvencem.

Az első egy hosszabb krimi, amelyben nemcsak a hangulat tetszett nagyon, hanem a karakterek ábrázolása és a sok kis titok is.
A második és a harmadik történet lényegében ugyanaz, azonban a harmadikban mind a gyilkosság maga, mind az angol karácsonyok szokásai egy picit bővebben kerültek kibontásra, amely roppant jót tett a cselekménynek – ezért is kerülhetett be a kedvencek közé.
Az utolsó novella erős hiányérzetet hagyott maga után, nem is igazából értem milyen apropóból került be a karácsonyi krimik közé.

Alapvetően tetszett a könyv és egyvalami biztos: maradok továbbra is hűséges Poirot rajongó! =)

Európa, Budapest, 2016

– Építsünk hóembert!
– Remek! Én tudom is, mit csináljunk – formázzuk meg monsieur Poirot hószobrát! Hallja, monsieur Poirot? Hercule Poirot, a nagy detektív hószobra, hat ünnepelt szobrász műve!
A karosszékben ülő emberke csillogó szemmel bólogatott.
– Csak aztán szép legyen, gyermekeim – biztatta őket. – Ehhez ragaszkodom!

270-271. oldal, Karácsonyi kaland (Európa, 2016)

Madama_Butterfly P

– Karácsony van – mondta. – Békesség, jóakarat meg csupa ilyesmi. Jó szándék mindenütt.

Kapcsolódó szócikkek: karácsony
Sadie

A világ, véleményem szerint olyan, amilyenné magad teszed.

Madama_Butterfly P

Az áldozat jellemének mindig köze van a meggyilkolásához – mondta álmatagon Poirot.

Sli SP

Poirot kajánul somolygott rajta. Aztán, hangjában némi vágyakozással, folytatta:
– Igaz, hogy a bajusza fenséges… Mondja csak, használ rá valamiféle különleges pomádét?
– Pomádét? Jóságos ég, dehogy!
– Akkor mit használ?
– Mit használok? Semmit. Csak úgy – nől.
Poirot sóhajtott.
– Önhöz kegyes a természet. – Megsimogatta a maga buja, fekete bajuszát, aztán sóhajtott. – Bármilyen költséges is a készítmény – mormolta –, a természetes szín helyreállítása némileg silányítja a szőrzet minőségét.

172. oldal, Hercule Poirot karácsonya - Negyedik rész (Európa, 2016)

Sli SP

– Hű! – kiáltott fel Bridget. – Az agglegénygomb! Monsieur Poirot kapta az agglegénygombot!
Hercule Poirot a kis ezüstgombot belepottyantotta a tányérja mellett álló kézmosó tálkába, és lemosta róla a pudingmorzsákat.
– Nagyon szép – jegyezte meg.
– Azt jelenti, hogy jövőre agglegény marad, Monsieur Poirot – magyarázta szolgálatkészen Colin.
– Ez tulajdonképpen nem lep meg – mondta Poirot komoran. – Hosszú évek óta agglegény vagyok, és nem túl valószínű, hogy ezen most változtatnék.
– Ó, soha ne mondja, hogy soha! – mondta Michael. – Olvastam az újságban, hogy nemrég egy kilencvenöt éves férfi feleségül vett egy huszonkét éves lányt.
– Csak biztasson! – mondta Poirot.

329-330. oldal, A karácsonyi puding esete (Európa, 2016)

Sli SP

– Nem fér a fejembe, hogy Monsieur Poirot detektív volt – mondta elgondolkodva Michael. – Nem tudom elképzelni, hogy álcázni tudta magát.

322. oldal, A karácsonyi puding esete (Európa, 2016)

DRÁGA JAMESEM!

Te voltál mindig a leghűségesebb és legkedvesebb olvasóm, ezért komolyan felzaklatott, amikor megbíráltál. Felpanaszoltad, hogy gyilkosságaim kezdenek túlzottan kifinomulttá, úgyszólván vérszegénnyé válni. „Jó, erőszakos gyilkosságra” vágytál, „sok vérrel”. Olyan gyilkosságra, ahol nem kétséges, hogy gyilkosság történt!
Így hát ez a történet a tiéd – neked írtam. Remélem, tetszeni fog.
Szerető sógornőd,
AGATHA

(ajánlás)

konyvolvaso P

Lacey ezredes hirtelen nagyot kiáltott. Arca elvörösödött, és kezét a szájához kapta.