Halloween ​és halál (Hercule Poirot 36.) (Ariadne Oliver 7.) 692 csillagozás

Agatha Christie: Halloween és halál Agatha Christie: Halloween és halál Agatha Christie: Halloween és halál

Mrs. Ariadne Oliver Woodleigh Commonban vendégeskedik. A kisvárosban Halloweenkor tinibulit szerveznek: liszttorta-szeletelés, almahorgászás, tűzharapás szerepel a szórakozások között. A tizenhárom éves Joyce Reynolds azzal a meglepő információval áll a híres írónő elé, hogy gyilkosságot látott. Mrs. Oliver hiszi is meg nem is, egészen addig, amíg holtan nem találják a kislányt. Valaki belefojtotta a vödörbe, amiből az almákat kellene kihorgászni. A regényírónő megint jó barátjához, a világhírű kis szürke sejtek tulajdonosához, Hercule Poirot-hoz fordul segítségért. És noha megváltozott a világ azóta, hogy ők először találkoztak, van, ami mindig ugyanolyan marad – Poirot zsenialitása.

Ellopott gyilkosság címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1969

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Agatha Christie Helikon · Európa krimi Európa

Helikon, Budapest, 2023
314 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636202521 · Fordította: Elekes Dóra
314 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634799313 · Fordította: Elekes Dóra
314 oldal · ISBN: 9789636200060 · Fordította: Elekes Dóra

Hercule Poirot · Ariadne Oliver · Mrs. Goodbody · Spence főfelügyelő · Judith Butler · Mrs. Oliver

Kriszta_89 P>!
Agatha Christie: Halloween és halál

Gondoltam halloween idején elolvasom, ha már ez a címe miért is ne. Azért sejtettem, hogy nem borzongással lesz tele és mindenféle horrorsztorival, szóval aki ebben reménykedik az felejtse is el :) Csupán halloween estéjén történt gyilkosság köré épül a történet, viszont azt az estet remekül megteremtette az írónő, minden gyermeki csínytevéssel. Olyan kis mókás volt, nekem különösen tetszett.
Viszont bevallom volt egy rész, ahol elvesztettem az érdeklődésem, nekem picit sok volt, hogy most hogy is van az a végrendelet, ki írt mit vagy mit nem.
Összességében nem rossz, viszont nem is a legjobb Agatha regény úgy gondolom, legalábbis azok közül, amiket olvastam.

Chivas>!
Agatha Christie: Halloween és halál

Jó kis nyomozós történet volt, bár én is sejtettem már az elején hogy ki lesz a gyilkos! De azért volt meglepetés a végén! :)
Ami nagyon furcsa volt még, és amiért meg is néztem hogy mikor volt az eredeti kiadás, az az, hogy volt benne egy számítógépes hasonlat. Rettenet! :D (Poirot agya mint egy számítógép! Atyaég! Nekem az elektromos áram is furcsa ezekben a regényekben, nem hogy egy számítógép!!! Gyertyafény, gőz, századvégi hangulat, bajuszkötő, ezek igen, no de egy PC!)

Edmond>!
Agatha Christie: Halloween és halál

A könyvet a Molybuborék könyvklub keretein belül olvastam, ugyanis ez volt az októberi közös könyv, amit @polcocska választott!
Az ősz a kedvenc évszakom és a Halloween a kedvenc ünnepem, így évek óta a tbr listámon szerepelt az év ezen időszakában a mű, de valahogy sosem jutottam el odáig, hogy elolvassam, így nagyon örülök, hogy végre a kezembe került!

Egy Halloween Party előkészületeit láthatjuk a történet elején, melyet gyerekeknek tartanak egy eldugott kisvárosban, az ünnepség eseményei viszont nem meglepő módon tragikus fordulatot vesznek.
A rejtélyt Poirot, a híres detektív feladata lesz megoldani, aki sorban hallgatja ki a kis közösséget és rengeteg mocskos dolgot derít ki a múltból, amely segít megérteni a jelen történéseit.

Őszintét megvallva eldöntöttem, hogy próbálom kitalálni ki a gyilkos, külön post it fecnin írtam a saját kis listám a szereplőkkel, agyaltam, de csak nem sikerült, és dobtam egy hátast a regény végén, sőt plusz egy csavart vitt a történetbe Agatha Christie, amire szintén nem számítottam.

Nagyon örülök, hogy elolvastam, mert borzongatóan jó az atmoszférája, tökéletes őszi krimi!

Simon_Ziti>!

off
Jellemző Agathára ez a kuszaság, csodálom, hogy a végére minden kisimul :)))
Nem túl gyakori téma a gyerekgyilkosság a könyvekben, ebben azért pont elegendő volt.
Már ritkaságnak tartom a párbeszédes elmesélést, szerintem nagyon nehéz lehet úgy megírni a történetet, hogy a túlnyomó többsége párbeszéd legyen és megis megtudjunk minden kellő információt.
Olvasás közben az jutott eszembe, hogy ha azokban az években úgy gondolták, hogy sok rossz dolog éri a gyerekeket, akkor vajon a mai világról mi lenne a szerző véleménye? Szerintem túlzás volt, hogy ezt folyton felemlegette minden szereplő.
Összességeben tetszett, lekötötte a figyelmem és voltak gyanúsítottjaim de a végén meglepődtem.

gabiica P>!
Agatha Christie: Halloween és halál

Számomra ez kiemelkedően jó Agatha Christie kötet volt. Kezdjük ott, hogy talán először tippeltem meg jól a gyilkos kilétét. Persze, alátámasztható bizonyítékom nem volt, de eddig még csak a tippjeim sem működtek.
Viszont tényleg nagyon csavaros és érdekes történet volt ez. Összetett, tekervényes, elgondolkodtató, és egyben szörnyű is, hiszen a halottspoiler
Tetszett Poirot viselkedése, és nagy kedvencem lett Ariadne is.

Klodette >!
Agatha Christie: Halloween és halál

Nem titkolom, hogy mind filmben, mind regényben, ez az egyik kedvenc AC történetem, még akkor is, ha kimondottan nehéz témákat boncolgat…
Emlékszem, hogy anno sosem gyanakodtam volna arra a bizonyos személyre, talán személyekre, de most, így második olvasatra, merőben átlátszóak voltak a szándékok, az indokok és persze a kegyetlenség is.
Borzalom, hogy az emberek mi mindenre nem képesek, ráadásul úgy, hogy közben teljesen nyugodt a lelkiismeretük. Nem igazán tudom mire vélni a dolgot és úgy érzem, hogy itt azért az elmebetegség is igen erősen szerepet játszott.
Mrs. Oliver még mindig az egyik kedvenc AC karakterem, mert olyan vicces párost alkotnak Poirot-val. Ők ketten kissé groteszk, furcsa duó, akiknek szinte soha semmi sem állhat az útjukba.
Azt viszont egyáltalán nem tudom megbocsátani, hogy a könyvben Michael Garfield férfiúi szépsége állandóan hangoztatva van, már – már visszatérő és igencsak jelentőségteljes motívum, de a filmben egy kimondottan nem szép férfi játssza…Persze tudom, ízlések és pofonok, de én akkor is így gondolom.
Azért ajánlom, hogy a könyv elolvasása után a filmre is szakítsatok egy kis időt, már csak a hangulata miatt is.

Bővebben pedig: https://klodettevilaga.blogspot.com/2018/10/konyvkritik…

RTMariann P>!

Újabb briliáns AC mű.
Egészen odáig elmentem, hogy teljesen tökéletes történetet raktam össze arról, hogy ki a gyilkos és mi volt a motivációja. Kár, hogy tévedtem xD xD
Annyiféle szálon futottak az események, a hamisítástól, a szerelemféltésen át a szokatlan balesetekig és eltűnésekig, hogy végül sikerült teljesen összezavarjon és nem láttam az összefüggéseket a sok történés között.
Ez a Poirot történet is fantasztikus volt, ami újból rámutatott, hogy pallérozzam tovább a szürke kis agysejtjeim :)

eme>!
Agatha Christie: Halloween és halál

Nos, nem ez lesz a kedvenc AC-könyvem, de azért nem panaszkodom. Mrs. Ariadne Oliver felbukkanásának mindig örülök, még akkor is, ha krimiíróhoz kevésbé illő módon gondolatai néha szétszórtak. Megvan ennek a maga bizonyos bája, néha komikuma, főleg ha Poirot szürke sejtjeinek logikája mellett nyilvánul meg.
Az már kevésbé tetszett, hogy a cselekmény is eléggé szétszórt – vagy csak engem talált egy kevésbé koncentrációképes periódusomban –, de egy biztos, néha elvesztem benne. És még így is rátapintottam a bűnösre. Ez pedig nem túl jó pont AC esetében, aki a meglepetésre szokta alapozni regényei lezárását. Nem mondom, meglepetésből és csavarból ezúttal is bőségesen jutott a történetbe, néhol túl erőltetett módon is, mégis valahogy elmaradt a rácsodálkozó aha-effektus.
Aztán mintha picit túl sok mindent akart volna ezúttal összesűríteni Agatha néni, aki egy halloweeni gyerekzsúr apropóján nemcsak az aktuális gyilkosság elkövetője után nyomoztat Poirot-val, hanem mélyen visszanyúl a múltba (Poirot szavaival: „a múlt felől közelítjük meg a jelent”) – egyrészt a jelen bűncselekménye a környék múltjával és annak bűntetteivel áll kapcsolatban, másrészt a mitológiai allúziók sokaságával a szépség, művészet, bűn és ártatlanság meg hasonló témák örök aktualitását sugallja, picit elfilozofálgatva ezáltal időn, múlt és jelen kapcsolatán, az emberi természet változatlanságán, erkölcsön, társadalmon, igazságszolgáltatáson, áldozaton, határokon ésatöbbi.
Ha nem lenne elég Herkules és Ariadné a görög mitológiára való utaláshoz, a szerző beilleszt a regénybe egy Narcissus-Agamemnónt, akinek persze szüksége van egy Iphigéniára is, aztán egy Lady Macbeth is felbukkan a színen, és az egész meg van spékelve egy jó adag bibliai vonatkozással – alma meg Édenkert, kísértő Sátán, Ádám és Éva ésatöbbi. Meg hát Halloween van, pogány ünnepek és rítusok gyerekzsúrrá korcsosult halvány fénye – a vizsgán túliak ünnepe, ahol a látszólag ártalmatlan almahalászat, jelmezöltés és tűznyelés mellett, mögött még ma is ott kísért a gonosz – az iskolai vizsgák után valami komolyabba való beavatásra is sor kerül most, legalábbis egyesek számára.
Nem tudom, Poirot-t mennyire érdekli ez a mitológiai-irodalmi-filozófiai egyveleg, de azt hiszem, ő jobban el van foglalva a nyomozással, meg persze a mosolyogva tűrés hagyományának elsajátításával meg a fáradt láb kezelési módszereinek kutatásával, ugyanis a festett hajnak nincsenek különösebb mellékhatásai, de a szorító lakkcipő ugyancsak kellemetlen tud lenni. E kettő pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy az örökifjú Poirot a nyilvánosság előtt megjelenjen. (Nem próbáltam utánaszámolni, de vajon hány éves lehetett Poirot 1969 körül? Valami matuzsálemi kort érhetett meg már addigra.)

És ha már múlt és jelen: nem tudom túltenni magam azon, hogy a hatvanas évek végén vagyunk. Az AC-regények hangulata, miliője az én elvárásaim szerint valahol a múlt század első pár évtizedét kellene felidézze, nekem minden, ami a modern világra utal, idegen testként hat a szövegben, így Poirot számítógép-agya is. Nem, hagyjuk a számítógépeket. Poirot agya kiismerhetetlenül és csodásan működik. Még akkor is, ha gépszerűen precízen és brilliáns logikával.
De maga Agatha néni sem biztos, hogy jól érezte magát akkori jelenében, mert mintha valami borongós nosztalgia villanna fel néha a regényben. Semmi sem olyan, mint régen – sem igazságszolgáltatás, sem gyereknevelés, főleg a lányokkal van gond – vagy mégsem? Ki tudja…
De hogy mi közük az elefántoknak az egészhez?

Ferger_Jolcsi P>!
Agatha Christie: Halloween és halál

Ez volt az első olyan A. C. könyvem, ahol sikerült rájönnöm a gyilkos kilétére! És ezért nagyon büszke vagyok magamra. :) Már 11-12 könyvet olvastam Agatha-tól és eddig mindig az orromnál fogva vezetett engem egészen a legvégéig és mindig az volt a gyilkos, akire álmomban sem gondoltam volna. Itt viszont sikerült mindent kitalálnom :) Nagyon jó kis történet volt ez! Igaz, hogy nagyon sajnáltam, hogy ebben a kötetben kisgyerekeknek kellett meghalnia, de Poirot hozta a maga formáját és sikerült felderítenie a bűntényt. Bámulatos, csavaros és ravasz ember ez a Poirot! :) Ebben a kötetben megjelenik Mrs. Oliver, mint Poirot detektívregény-író barátja, nagyon tetszett az ő karaktere, aranyos, kedves hölgy benyomását keltette és igyekezett segíteni Poirot-nak, ahol csak tudott. A cselekmény során a legjobban Mirandát sikerült megkedvelnem, ezt a bájos kislányt, aki képes a parkban felülni egy fa tetejére és elveszni a természet szeretetében. :)

Cukormalac P>!
Agatha Christie: Halloween és halál

Néha még a magukat rutinosnak gondolók is tévedhetnek, nem is olyan kicsit.

Bár több, mint egy hónappal ezelőtt láttuk Párommal a Szeánsz Velencében című filmet, még mindig a hatása alatt vagyok és így olvastam el a regényt, amire hivatkozva készült. Hiszen az nem mondható, hogy a könyv a film alapja lenne, annyira durván ég és föld a kettő – igaz, a lehető legpozitívabb értelemben. Míg a moziban látható változat egy először furcsa – de kétségtelenül feszes és érdekes – thriller Poirot főszereplésével, a regény alaphelyzetét tekintve egyszerűbb, cselekménybonyolítása szempontjából azonban komplexebb, nagyobb odafigyelést igénylő, vidéken játszódó, borzongató hangulatú történet.

Ha nem figyelünk oda eléggé, könnyű elveszni a nevek, események és kapcsolatok hálójában, éppen ezért meg sem lep, hogy csak nyomokban tudtam kilogikázni a sztori végét. Annak viszont kifejezetten örültem, hogy Ariadne Oliver is szerepelt ebben a részben, mivel az egyik kedvenc side-karakterem. Christie észjárása és írásmódja pedig a sokadik Poirot-kötetben is lenyűgöző.

314 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634799313 · Fordította: Elekes Dóra

Tinah>!

Eh bien, néha mernünk kell kockáztatni.

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
madárka>!

– Isten az égben! – kiáltott fel Spence főfelügyelő. – Ez nem lehet igaz! Nem lehet, és mégis az! Ez itt Hercule Poirot, úgy éljek!
– Bizony ám – mondta Poirot –, ezek szerint megismer. Örömmel hallom.
– Ki ne ismerné meg ezt a bajuszt?

5. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot · Spence főfelügyelő
Lélle P>!

Ő a maga részéről sohasem vágyott rá, hogy szép fiatalember lehessen, nem mintha erre bármiféle esélye lett volna valaha is. Egyedül a bajuszával volt elégedett: a szép, dús bajuszával, amely hálásan fogadta a gondoskodást, a rendszeres kefélgetést és nyírást. Nagyszerű bajusz volt. Poirot nem ismert senkit, akinek akár csak fele ilyen pompás bajusza lett volna. Mindazonáltal tisztában volt vele, hogy sohasem volt jóképű férfi. Szép meg aztán végképp nem.

247. oldal, 20. fejezet (Európa, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: bajusz · Hercule Poirot
Signorina>!

– A múlt a jelen kulcsa – mondta Poirot bölcselkedve.

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
Jagika P>!

– Most már látom – mondta Poirot –, hogy magukkal nehéz dolgom lesz. Itt mindenki mindenfélét tud, de senki sem mond el nekem semmit.

Perly>!

A régi bűnök hosszú árnyékot vetnek – mondta Poirot. – Minél idősebb az ember, annál inkább belátja, hogy igaz a mondás.

Kapcsolódó szócikkek: bűn · Hercule Poirot
Tinah>!

– Mesélje el, mi történt – mondta Poirot.
– Pontosan ezért jöttem. De most, hogy itt vagyok, olyan nehéz. Nem is tudom, hol kezdjem.
– Kezdje talán az elején – javasolta Poirot. – Vagy az túlontúl sablonos eljárás volna?

Kapcsolódó szócikkek: Ariadne Oliver · Hercule Poirot
Lélle P>!

Hercule Poirot-ra általában nem volt jellemző, hogy kikérje mások véleményét. Az esetek többségében megelégedett a sajátjával.

269. oldal, 22. fejezet (Európa, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot · vélemény
Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

– És mi van akkor, ha a rendszer rossz eredményt dob ki? – kérdezte Mrs. Oliver.
– Az ki van zárva – mondta Hercule Poirot. – Egy számítógép nem tévedhet.
– Elméletileg nem – mondta Mrs. Oliver –, de el sem hinné, milyen hajmeresztő bakik fordulnak elő a gyakorlatban. Ott van például a legutóbbi villanyszámlám. Tudom, hogy azt mondják, „tévedni emberi dolog”, de egy ember tévedése kismiska ahhoz képest, amit egy számítógép tud produkálni, ha akar.

Kapcsolódó szócikkek: Ariadne Oliver · Hercule Poirot · számítógép · tévedés
TiszlaviczMarcsi I>!

Akit az istenek el akarnak veszejteni, annak először elveszik az eszét.

304. oldal, 27. fejezet, Európa Kiadó, 2016.

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás
Ariadne Oliver sorozat · Összehasonlítás