Gyilkosság ​Mezopotámiában (Hercule Poirot 14.) 454 csillagozás

Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Elszántam magamat, hogy elmondom… az egészet! Valakinek el kell mondanom, különben beleőrülök… Tudja, mitől félek? HOGY MEG FOGNAK ÖLNI! Kaptam egy levelet… Fredericktől, a HALOTT FÉRJEMTŐL! Azt írta, ha valaha hozzámegyek egy másik férfihoz, MEGÖL! Én mégis hozzámentem Erichez… És két nappal az esküvőnk után kaptam ezt a levelet:Nem engedelmeskedtél. Nem menekülhetsz. Te csak Frederick Bosner felesége lehetsz! Meg kell halnod. Megrémültem… de Eric mellett biztonságban éreztem magam. Aztán megkaptam a második levelet:…

Ne jöjj vissza… címmel is megjelent.

Eredeti mű: Agatha Christie: Murder in Mesopotamia

304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630779633 · Fordította: Szilágyi Tibor

Hercule Poirot

AniTiger MP
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Nem volt rossz sztori, magamtól sosem jöttem volna rá arra, hogy kicsoda, hogyan és miért gyilkolt. Őszintén szólva tippem sem volt, jó kis csavaros történet ez! A helyszín tetszett, kedvelem a sokszereplős könyveket, de rettenetes volt, hogy szinte egyszerre mindenkit felsoroltak (kétszer is) és nehéz volt ennyi új embert észben tartani. Ugyancsak levon az értékéből a szájbarágós lezárás.

Nagyon so-so érzelmekkel fejeztem be a könyvet, próbálkozni fogok még Poirot történeteivel, mert szeretnék rájönni, hogy miért van annyira érte az édesanyám, de különösebben mégsem bolygatott fel…

Blog: https://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2016/11/ac-poirot14.html

Európa, Budapest, 1992
258 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630753987 · Fordította: Szilágyi Tibor
Ferger_Jolcsi P
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Az eleje (az első 100 oldal), amíg Poirot meg nem jelent, unalmas volt számomra, de onnantól kezdve igencsak felpörögtek az események. Bár most se sikerült teljesen rájönnöm a gyilkos kilétére, de a gyanúsítottaim listájának élén helyezkedett el. Bár semmi jel nem utalt arra, hogy ő lenne a tettes, fura volt, hogy senki számba se veszi és ezért eljátszottam a gondolattal, hogy esetleg ő lehetett az.
A nyomozás ismét izgalmas volt és gyorsan lehetett haladni vele, csak az elejét kellene felpörgetni… A sok ismertető és leíró részt kicsit rövidebbre lehetett volna venni.

Hoacin
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Mezopotámia, régészkedés, cserépedények, hulla. Utóbbi sajnos nem az ásatás legfrissebb lelete. :(
Ahogy az Christienél szokás, adott az újabb lehetetlen bűntény, amit valahogyan mégis elkövettek. Szóval garantált a rejtély, és ismét előáll a furcsán viselkedő, tiritarka küllemű társaság. Akad itt kedves, tiszta kismalac, valamint furcsa, puha és löttyedt szakáll (?? :D :D), legjóképűbb férfiszereplőnk ábrázata pedig kapásból egy koponyára emlékeztet. Van, aki mindenkit elbűvöl, olyan is, akit kollektíven gyanúsnak vélnek, egyik karakterünk pedig épp most pottyant ki egy Wodehouse komédiából.
A történetet Leatheran nővér adja elő, akinek az józan, humoros stílusát módfelett élveztem. Kár, hogy később más történetekben nem bukkant fel, szívesen olvastam volna további könyveket is az ő szemszögéből.
"Mr. Coleman előrehajolt a hátam mögött az ülésen, és a fülembe ordítozott, méghozzá jó sokat.
Egész jó állapotban van az ösvény!üvöltötte éppen akkor, amikor mindnyájan úgy kirepültünk az ülésről, hogy majd bevertük a fejünket a tetőbe."
A gyilkosra emlékeztem a korábbi olvasásokból, de a bűntény konkrét megoldását bizony mindig elfelejtem. Bár akadt némi kételyem, spoiler összességében hihető, és kerek az egész történet, nem éreztem erőltetettnek. Agatha néni ügyesen kifundálta, tényleg jó, hogy a csavaros eszét írásra használta. :) Természetesen most is jól meg van pakolva a történet lélektannal… és érdekes, néhol erősen rezignált szereplőkkel.
"- Maga nem ismeri úgy a nőket, ahogy én.
Hát ez már mégiscsak furcsán hangzik, gondoltam, egy szerzetes szájából."
Poirot ezúttal is remek munkát végez. Az utolsó pillanatig kivár… „a megfelelő pillanatban aztán… lecsapok… mint a párduc… és mon Dieu! Akkor van ám konsternáció!” De még milyen konsternáció! Konsternáció a javából!
(Lobogtassunk büszkén olyan kifejezéseket az értékelésben, amiről korábban azt se tudtam, mit jelent! :D Azt se, hogy létezik :|)
Hja kérem, az élet csatatér… nem majális.

Itt vagyunk hát mindnyájan. És valahogy úgy éreztem, hogy mire M. Poirot befejezi, mind más emberek leszünk.

Orsi_olvas
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Poirot, a vérbeli detektív Mezopotámiában nyomoz. Adott egy különleges nő, egy szellem a túlvilágról, egy-két kincset érő lelet, néhány férfi, pár nő, a végtelen sivatag… és egyre több a hulla.
Bevallom a gyilkost nem találtam ki, elképesztően csavaros volt a megoldás, bár néhány kisebb momentumra rájöttem spoiler.
Tetszett a helyszín és az egyes karakterek is, de az elbeszélő, az ápolónő, számomra meglehetősen idegesítő volt. A végkifejlet kicsit kurtán-furcsán lett kifejtve.
Nem rossz, de nem tökéletes.

Judit_Sike P
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Eddig csak filmen láttam, de úgy rengetegszer, az egyik kedvencem volt a sok Poirot történet közül.
A bevezetés viszonylag hosszúra nyúlt, és elég későn jelent meg Poirot (úgy emlékszem a filmben végig ott volt). De ennek ellenére nem volt unalmas. Sok volt a szereplő (ahogy persze mindig), mindenhol hemzsegtek az indítékok. Kedvenc szereplőm nem igazán lett, a mellékszereplőket nem igazán tudtam megszeretni.
Viszont érdekes volt számomra, hogy Amy Leatheran nővér mesélte a történetet. Nem sok könyvet olvastam még AC-től, de azokra úgy emlékszem, hogy mindig egy külső mesélő volt.
Amikor pedig Poirot megjelent és megoldotta a bűntényt… :) hát hozza a formáját. El sem tudom képzelni, hogy tudja ezeket a megoldásokat kitalálni.
És persze nagyon élveztem a végén a szembesítést.

csgabi P
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Azért szeretem ezt a Christie-krimit, mert egy számomra nagyon érdekes és vonzó korban játszódik egy nagyon izgalmas helyen és érdekes környezetben. Egy ásatás roppant érdekfeszítő. Az az érdekes, hogy eddig bármikor olvastam ezt a könyvet, után egy ideig, mindig az ásatással, a régészcsoport házával, az arabokkal álmodtam – nagyon hatott rám a történet.
Elsőre azt hinné az ember, hogy könnyen ki lehet deríteni a tettes kilétét, de persze közben kiderül, mekkorát tévedünk. Poirot itt is remekel, ahogyan kideríti a történteket és a tettes kilétét.
Leatheran nővér kiváló segítője a nagy detektívnek; kiválóan pótolja Hastings kapitányt a történetben.

lettielena
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Indítsuk a félévet rendhagyóan egy Agatha Christie-vel! Nem csak Poirot invitált egy utazásra, hanem tényleg mindig utaztam a könyv olvasásakor :D

AC ismét meglepett, izgultam és ehhez elég volt, hogy csak spoiler gyilkosságot követtek el benne. Kiskoromban volt olyan időszakom, mikor eljátszottam a gondolattal, én régész leszek. Aztán ez nem jött össze. :D Egy kicsit több időt töltöttem volna az ásatásokon, de így sem volt rossz. Mindig összeszorul a szívem, mikor hallom, hogy valamilyen ókori kincset a földdel tesznek egyenlővé a Közel-Keleten. Remélem a távoli jövőben nem csak a könyvekből fognak tudni róluk.

csillagka P
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Christievel csínján kell bánni, kicsit most nálam sok kategória. Egyenlőre nem tudom eldönteni hogy ez a krimi volt kicsit gyengébb mint az átlag vagy besokalltam. ( nem szoktam ennyire töményen egy írótól olvasni )
Érdekes nézőpont ahogyan egy ápolónő írja le a történetet, bevallom nekem azok a részek tetszettek a legjobban mikor előtört mesélőből a nővér :) imádtam ahogyan Poirot nyomozását és a műtétek menetét összehasonlította. Nagyon szimpatikus volt Amy, tetszettek a fanyar de mégis értelmes meglátásai, viszont rajta kívül mindenkit kicsit egysíkúnak érzetem még a főszereplő hölgyet is, persze bebizonyosodott, hogy nem minden az aminek látszik.
Kicsit hosszúra nyújtott rétes, ha olyan ötven oldallal kevesebb akkor egy pergős krimi lett volna, így pont ötven oldalnyit unatkoztam, miközben nekem is nyilvánvaló volt ki is lehet a gyilkos.
Megfejtettem és ez bizony fél csillag mínusz.

robinson P
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Mindenképpen kedvencek közé tartozó darab. Mezopotámia, gyilkosság és izgalom, minden együtt van, ami kell egy jó AC krimihez. Ja! És persze Poirot!

deardurr
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Végre egy gyilkosság, ahol sejtettem, hogy ki a gyilkos! Persze azt nem tudtam, hogy miért, de már ez is jól esett magamtól.
Köszönöm, magam!
Köszönöm, Agatha!

krlany I+SMP

Annak a nőnek, aki nem hazudik, nincs képzelőtehetsége, és nincs benne együttérzés.

145. oldal, 19.fejezet

Kapcsolódó szócikkek: együttérzés · hazugság · képzelet · nők
krlany I+SMP

Én nem is tudom, mit képzeltem – valami Sherlock Holmes-szerűt: magas, karcsú termetet, markáns, intelligens arcot. Azt persze tudtam, hogy Poirot külföldi, de azt azért nem vártam, hogy annyira idegenszerű legyen, amilyen volt, ha tudják, hogy mire gondolok.
Az embernek egyszerűen nevetni lett volna kedve, amikor meglátta! Ilyet csak színpadon vagy moziban lát az ember. Először is szerintem aligha lehetett magasabb öt láb öt hüvelyknél – fura kis köpcös emberke, elég öreg, no és az a tojásfej meg az a hatalmas bajusz! Olyan volt, mint egy fodrász valami bohózatban!

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
Anniennke

Ami azt illeti, nincs az a férfi, akinek biztonságos dolog lenne megmondani a feleségéről az igazat! Mulatságos dolog, de a nőkben jobban megbízom. Nekik meg lehet mondani a férjükről az igazat. A nők szemrebbenés nélkül hajlandók elfogadni azt a tényt, hogy a férjük bitang, svindler, kábítószert szed és megrögzött hazudozó, általában utolsó disznó…anélkül, hogy ez a legcsekélyebb mértékben is befolyásolná a csibész iránti érzelmeiket. Csodálatos, hogy a nők mennyire realisták.

Barnus

– Engem a mesterségem megtanított bizonyos dolgokra. Az egyik, a legiszonyatosabb, ez:
A gyilkosság szokássá válik

Lupin

Ha valaki hazudik a szájával, néha elárulja az igazat a szemével.

165. oldal, Huszadik fejezet - Miss Johnson, Mrs. Mercado, Mr. Reiter (Európa, 1992)

krlany I+SMP

A férfiak nem kisfiúk, akiket óvni kell macskatermészetű nőkkel… és hűséges spánielekkel, mindhalálig-csak-téged-imádlak nőkkel, és zsémbes, kárpáló, csípős kotlóstyúk-nőkkel… és mindenféle nővel, amilyen csak van! Az élet csatatér… nem majális!

Lupin

Ne felejtse el: a puding csak akkor igazolja magát, amikor megeszik.

91. oldal, Tizenharmadik fejezet - Hercule Poirot megérkezik (Európa, 1992)

Cheril

– A régészek csak azt nézik meg, ami a lábuk előtt hever. Az ég és a mennyország nem létezik számukra.

deardurr

Fülig vörösödött zavarában, mint minden angol férfi, amikor valami szentimentális dolgot csinál.

224. oldal, Huszonharmadik fejezet, Médiumot játszom (Európa, 2001)

Ferger_Jolcsi P

Sohasem bölcs dolog, ha az ember fitogtatja, amit tud. Én az utolsó pillanatig mindent itt tartok – kocogtatta meg a homlokát. – A megfelelő pillanatban aztán… lecsapok… mint a párduc…

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás