Gyilkosság ​Mezopotámiában (Hercule Poirot 14.) 1052 csillagozás

Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Amy Leatheran, a jó kedélyű és roppant hatékony ápolónő dr. Leidnertől, a neves archeológustól kap munkaajánlatot, aki éppen egy Hasszenje környéki expedíciót vezet. A tudós gyengélkedő feleségére, a már nem egészen fiatal, de még mindig vonzó Louise-ra kellene gondot viselnie a sivatag közepén. Amy tapintatos érdeklődésére, hogy tulajdonképpen mi is a baja a hölgyenek, dr. Leidner bizonyos ideges félelmekre tesz homályos utalást. Csak nem delirium tremens? – teszi fel magának a kérdést a sokat tapasztalt nővér. Ám amikor megérkezik az ásatás helyszínére, és négyszemközt marad Mrs. Leidnerrel, kiderül, téves volt az előzetes diagnózis. A szépasszony ugyanis egészen valós dologtól retteg. Nevezetesen attól, hogy rövidesen meg fogják ölni…

Ne jöjj vissza… címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1936

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Agatha Christie – A krimi királynője Európa · Fekete Könyvek Európa · Agatha Christie – „keretes” könyvek Európa, Magyar Könyvklub · Agatha Christie Helikon · Európa krimi Európa

Helikon, Budapest, 2023

Hercule Poirot · régész

Bagdad · Szíria

Gyula_Böszörményi IP>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Megint egy ügyes írói trükk, hogy az egyik mellékszereplővel mesélteti a történetet, aki saját egyéniségének színeit is felteszi a vászonra. Remek regény.

Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Hogy Poirot mindig mindenütt ott van, hihetetlen!

Az írónő ezúttal egy egzotikus helyszínre, a mai Irak területére invitálja a krimirajongó olvasót, de a kis belga nyomozó kedvelőinek egy percig sem kell aggódniuk, hiszen a jó öreg Poirot papa utazgatásai során véletlenül a közelben van a gyilkosság időpontjában.

A Gyilkosság Mezopotámiában egyike az írónő legismertebb műveinek, melyet azok az élmények ihlettek, melyeket a férjével együtt végzett közel-keleti ásatások során szerzett.

Agatha úgy tűnik több szempontból is újításra vágyott, így ezúttal a már jól bevált Hastings kapitány helyett egy fiatal ápolónőre bízza a narrátor szerepét.

A lelkiismeretes Leatheran nővér nemcsak hogy a történet lejegyzése során jeleskedik, de a nyomozás aktív résztvevőjeként Poirot jobbkeze is egyben. Ez a frissítés Poirotnak is jót tett, a belga nyomozó stílusa egy kicsit kevésbé fölényes és kioktató, mint ahogy azt Hastings barátjával folytatott beszélgetései során megszoktuk tőle.

A regény egy igazi klasszikus krimi, fenyegető levelek, rejtélyes gyilkosságok, megmagyarázhatatlannak tűnő nyomok.

Bár úgy tűnik, hogy könnyű dolgunk lesz a tettes kézre kerítésében, mivel biztosan az ásatáson dolgozó alig egy tucatnyi ember között kell keresnünk, de az írónő most is mindent elkövet annak érdekében, hogy elbizonytalanítsa az olvasót.

Egy izgalmas, olvasmányos, szinte letehetetlen regény, amit legszívesebben egy szuszra elolvastam volna, azonban a végére tartogatott egyik fordulat még a hihetetlennél is hihetetlenebbre sikeredett.

Attól tartok, hogy ez az érdekes kis csavar már a regény megjelenésekor is inkább a mese habbal kategóriába tartozott, ettől függetlenül összességében mégis remek szórakozást nyújtott még így közel 100 évvel később is.

Kriszta_89 P>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Hozta a szokásos Agatha hangulatot és fondorlatot. Nagyon tetszett a helyszín és az egész régészeti vonal, ezzel kis pluszt is adott nekem hozzá. Külön tetszett, ahogy az ápolónőn keresztül van megszólítva az olvasó, ahogy meséli el a történetet. És igen, ismét átvert az írónő, gondoltam én mindenkire már, no de erre a végkifejletre álmomban sem :)

gabiica P>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

A szokás nem változott, továbbra sem tudtam kitalálni, hogy ki volt a tettes. Bár ennél a történetnél ez egyáltalán nem meglepő, annyira csavaros volt, hogy nehéz lett volna szerintem rájönni, mi és hogyan történt. De természetesen Poirot-nak ismét sikerült.

Nagyon érdekes és izgalmas volt a történet. Számomra most az a rész is olvastatta magát, ahol Poirot még nem volt jelen, nagy érdeklődéssel olvastam Leatheran nővér beszámolóját.
Sokszor gyanakodtam, legtöbbször Miss Johnsonra vagy magára Leatheran nővérre, de a valódi tettesre még csak nem is gondoltam volna. Valószínűleg az én agyam nem olyan szövevényesen gondolkodik, mint Poirot :D De ezen nem is kell meglepődni.

Tetszett a környezet, érdekes volt a régészeti feltárás és maga a helyszín. Tetszettek a szereplők, mindenki hordozott magában egy kis rejtélyt, amely megbolygatta a szálakat, és engem is sikerült ezáltal összezavarniuk. Poirot szokás szerint zseniális volt, így tehát összességében tetszett a történet!

RTMariann P>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Egyszerűen nem tud hibázni. Sem Agatha Christie, sem Poirot.
A történet Mezopotámiában játszódik, egy régészeti ásatásom. A mesélő most nem Poirot, hanem az ásatás egyik „résztvevője”. Leatheran nővér tulajdonképpen nem az expedíció tagja, hanem a vezető feleségének az ápolónője. Okos, gyors észjárású, talpraesett lány.
A történetet nem írom le, arra ott a fülszöveg. Ismét sikerült az orromnál fogva vezetni. Nem is gyanakodtam a gyilkosra. Most is sok gyanúsított volt, eltérő indítékokkal, de a valódi tettesre gyanakodtam volna utolsóként. Volt egy másik szereplő, aki nagyon gyanús volt végig, és ki is derült, hogy vaj volt a füle mögött, de végül a gyilkossághoz nem volt köze.
Több értékelésben olvastam, hogy unták a történetet míg Poirot meg nem jelent. Hát én nagyon nem untam. Megismertük az expedíció tagjait, az egymáshoz való viszonyukat és az erőviszonyokat is. Nem mellesleg pedig izgalmas helyszínt és légkört adott az ásatás.
Nekem teljes egészében nagyon tetszett. Csavaros bűntény, sok-sok gyanakvásra késztető szereplővel egy izgalmas helyszínen.

Márta_Péterffy P>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Valamit elnéztem, vagy rosszul jelöltem korábban, mert ez bizony 5 csillagos regény! Igaz, első olvasásom nagyon régen lehetett, mégis most hamar beugrott a gyilkos személye, de cseppet sem bántam. Így is jó volt újra olvasni, és nemrég a másikat is off.
Poirot épp errefelé utazgat spoiler.
Nem messze Bagdadtól, egy ismerőse felkéri nyomozásra, különösen fura bűnügyben-természetesen ő mindent megold. A helyszín, a szereplők, a régészeti téma-minden érdekes volt, az írónő lélektani meglátásaival együtt.
spoiler.
Agatha Christie legtöbb regénye ma is leköti az embert, különösen szeretem ha cseppnyi humor, irónia is olvasható néha, ebben a könyvben nem, de a korábbi olvasásom esetén igen jókat derültem is.
Agatha Christie: A kristálytükör meghasadt

Deziréé>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Úgy érzem egyre jobban használom a kis szürkeagysejtjeim. Minél több Agatha Christie könyvet olvasok, annál ügyesebben találom ki, hogy ki a bűnös. Igaz az okokat soha nem tudom még mindig, de Poirot nyomába sem érek soha.
Imádom ezt a kisfickót.

tgagnes>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Bekerült a kedvencek közé!
Az elejétől kezdve roppant izgalmas volt és nagyon lekötött az egész. Érdekesnek találtam a régészetet, és meg is tanultam egy-két dolgot ezzel kapcsolatban. A gyilkost és az indítékot hamar megsejtettem. spoiler Alig győztem kivárni Poirot összegzését és a gyilkos leleplezését.

Levandra>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Már láttam filmben ezt a Poirot történetet, így tudtam, hogy ki a gyilkos és ismertem a háttérben megbúvó titkokat is. És mégis pattanásig feszülve figyeltem a cselekményt, végig fenntartotta az érdeklődésemet a sztori. Tökéletes volt.

AniTiger P>!
Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Nem volt rossz sztori, magamtól sosem jöttem volna rá arra, hogy kicsoda, hogyan és miért gyilkolt. Őszintén szólva tippem sem volt, jó kis csavaros történet ez! A helyszín tetszett, kedvelem a sokszereplős könyveket, de rettenetes volt, hogy szinte egyszerre mindenkit felsoroltak (kétszer is) és nehéz volt ennyi új embert észben tartani. Ugyancsak levon az értékéből a szájbarágós lezárás.

Nagyon so-so érzelmekkel fejeztem be a könyvet, próbálkozni fogok még Poirot történeteivel, mert szeretnék rájönni, hogy miért van annyira érte az édesanyám, de különösebben mégsem bolygatott fel…

Blog: https://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2016/11/ac-poirot14.html

Európa, Budapest, 1992
258 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630753987 · Fordította: Szilágyi Tibor

krlany I>!

Annak a nőnek, aki nem hazudik, nincs képzelőtehetsége, és nincs benne együttérzés.

145. oldal, 19.fejezet

Kapcsolódó szócikkek: együttérzés · hazugság · képzelet · nők
Lélle P>!

– […] Ha valaki hazudik a szájával, néha elárulja az igazat a szemével.

193. oldal, Huszadik fejezet - Miss Johnson, Mrs. Mercado, Mr. Reiter (Európa, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: hazugság · Hercule Poirot · igazság · szem
krlany I>!

Én nem is tudom, mit képzeltem – valami Sherlock Holmes-szerűt: magas, karcsú termetet, markáns, intelligens arcot. Azt persze tudtam, hogy Poirot külföldi, de azt azért nem vártam, hogy annyira idegenszerű legyen, amilyen volt, ha tudják, hogy mire gondolok.
Az embernek egyszerűen nevetni lett volna kedve, amikor meglátta! Ilyet csak színpadon vagy moziban lát az ember. Először is szerintem aligha lehetett magasabb öt láb öt hüvelyknél – fura kis köpcös emberke, elég öreg, no és az a tojásfej meg az a hatalmas bajusz! Olyan volt, mint egy fodrász valami bohózatban!

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
Anniennke>!

Ami azt illeti, nincs az a férfi, akinek biztonságos dolog lenne megmondani a feleségéről az igazat! Mulatságos dolog, de a nőkben jobban megbízom. Nekik meg lehet mondani a férjükről az igazat. A nők szemrebbenés nélkül hajlandók elfogadni azt a tényt, hogy a férjük bitang, svindler, kábítószert szed és megrögzött hazudozó, általában utolsó disznó…anélkül, hogy ez a legcsekélyebb mértékben is befolyásolná a csibész iránti érzelmeiket. Csodálatos, hogy a nők mennyire realisták.

krlany I>!

A férfiak nem kisfiúk, akiket óvni és védelmezni kell. Találkozniuk kell macskatermészetű nőkkel… és hűséges spánielekkel, mindhalálig-csak-téged-imádlak nőkkel, és zsémbes, kárpáló, csípős kotlóstyúk-nőkkel… és mindenféle nővel, amilyen csak van! Az élet csatatér… nem majális!

Lélle P>!

– […] Ne felejtse el: a puding csak akkor igazolja magát, amikor megeszik.

106. oldal, Tizenharmadik fejezet - Hercule Poirot megérkezik (Európa, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot · puding
Barnus>!

– Engem a mesterségem megtanított bizonyos dolgokra. Az egyik, a legiszonyatosabb, ez:
A gyilkosság szokássá válik

Cheril>!

– A régészek csak azt nézik meg, ami a lábuk előtt hever. Az ég és a mennyország nem létezik számukra.

Kapcsolódó szócikkek: régész
Nikolett_Kapocsi P>!

– Szeretek összegyűjteni minden információt, amit csak lehet – felelte Poirot.
És valóban, ez nagyon jól jellemezte a módszerét. Később rájöttem, hogy nem volt az a jelentéktelen apróság – lett légyen a legutolsó kis érdektelen pletykafoszlány –, ami ne érdekelte volna. Ritka az ilyen pletykaéhes férfi!

Nikolett_Kapocsi P>!

Bizonytalanul álldogáltam a peronon, s ahogy körülnéztem, láttam, hogy egy fiatalember jön felém. Kerek, rózsaszín képe volt; tisztára mintha P. G. Wodehouse valamelyik könyvéből lépett volna ki.

Kapcsolódó szócikkek: P. G. Wodehouse

Népszerű triviák

Kogoro P>!

A regény végén megemlítik, hogy Hercule Poirot Szíriába utazott, majd felszállt az Orient expresszre és újabb gyilkossági ügybe keveredett. A korábban megjelent Gyilkosság az Orient expresszen c. krimi elején Poirot Szíriából kel útra, majd az Orient expressz utasa lesz.

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: Gyilkosság Mezopotámiában

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás