Gyilkosság ​méretre (Miss Marple 14.) 215 csillagozás

Agatha Christie: Gyilkosság méretre Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Ugye, ​emlékeznek még Miss Marple-ra, a falusi öregkisasszonyra, aki úgy ismeri St. Mary Mead lakosait, mint a tenyerét? És mivel pontosan tudja, milyen az emberi természet, könnyűszerrel megold olyan rejtélyeket is, amelyek előtt értetlenül állnak a Scotland Yard legkiválóbb elméi!
    Mert vajon ki volt az a haldokló férfi, aki menedékért vánszorgott be a falusi templomba? És: hova rejthette az agyafúrt Matthew bácsi az aranyrudakat? No és ki fojthatta meg a ruhapróbára készülő vidéki feleséget? A vén házmesterné miért esküdött bosszút az új gazdák ellen? A világ legkitűnőbb szobalánya ugyan mivel lepheti meg úrnőjét – és a falu népét? Az ágyában leszúrt Mrs. Rhodes halála sem marad megoldatlan rejtély Miss Marple előtt.
    És akinek ennyi jó kevés – kap ráadásul HÉT REJTELMES és IZGALMAS TÖRTÉNETET a Fülemüle-villa titkáról, a varázserejű babáról, a jövendőmondó tükörről, a valóságban játszódó zenedrámáról, egy különös balesetről, egy fiatal pár ritka… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1979

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Agatha Christie - „keretes” könyvek

Aquila, Debrecen, 2007
200 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636795597 · Fordította: Borbás Mária
Magyar Könyvklub, Budapest, 1998
148 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635487355 · Fordította: Borbás Mária
Magyar Könyvklub, Budapest, 1996
148 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635483228 · Fordította: Borbás Mária

Miss Marple · Dermot Craddock · Slack felügyelő · Amanda Hartnell · Diana „Duci” Harmon · Dr. Haydock · Jane Helier · Joyce Lemprière/Joan West · Julian Harmon tiszteletes · Melchett ezredes · Miss Wetherby · Mr. Petherick · Palk közrendőr · Raymond West

St. Mary Mead · Chipping Cleghorn · Much Benham

gabiica P
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Újabb kellemes, rövid történetek, amelyek megmozgatták az agyamat, szeretek gondolkozni, hogy mi, miért történt úgy, ahogy, azonban legtöbbször legyőz a történet.
A baba című történet kissé ijesztő volt számomra, de igyekeztem kizárni a misztikus részét a történetnek, és úgy gondolni rá, mint egy érdekes, elgondolkodtató történetre.

csgabi MP
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Változatos elbeszélések találhatóak ebben a gyűjteményben, szerintem, aki elolvassa, mindenki talál magának benne egy kedvencet. Érdekes volt olvasni A házmesterné bosszújá-t – hiszen ebből fejlődött ki később a Végtelen éjszaka (más címen Örök éj) című regény.
Az utolsó két történet „misztikus” – érdekesek voltak, kicsit nyomasztóak. A baba számomra – akármikor is olvastam eddig – mindig ijesztő volt.
A címadó novella tetszett talán a legjobban.
Szép egész volt mindegyik történet. Nem az ő hibájuk, hogy számomra jobban tetszenek az írónő regényei.

Levandra P
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Élveztem ezeket a kis történeteket. Bár jobban esett volna a lelkemnek, ha mindegyiket bővebben olvashattam volna, bővebben ki lett volna dolgozva és a karakterek természetét, személyiségét is kellőképpen megismerem, hogy egy kicsit dolgoztassam a szürkeállományt. Szokásos meglátás: így túl egyszerű volt, viszont tudtam élvezni, ezért nem is vett el az olvasás élményéből, mert kis szösszenetekként kezeltem őket. Legtöbbjüket már láttam filmen, bámulatos, hogy ki dolgozták a forgatókönyveket ennyi információ alapján.

Ferger_Jolcsi P
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Csak utólag vettem észre, hogy ez a könyv nem regény, hanem novelláskötet, de A. C. még a novellákhoz is nagyon jól ért, így – bár nem nagyon vagyok oda értük – még ez a tény se vette el a kedvemet. A baba c. novella nagyon ijesztő, ha egy baba így viselkedne velem is, hát én tuti szívrohamot kapnék tőle. De a többi novella annyira nem jött be nekem, unalmasak voltak és inkább a félelemérzet keltésére álltak rá, nem a krimi-gyilkosság-nyomozás vonalra. Hiányoltam belőle Poirot, nekem azok az igazi A. C. regények, bár magam sem tudnám megindokolni, hogy miért. :D

GytAnett P
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Könyvtárban jártam, amikor úgy gondoltam, hogy olvasnék egy A.C. könyvet. Le is kaptam az első olyan művet a polcról, aminek tetszett a címe. Semmi egyebet nem tudtam róla.
Aztán rendesen meglepődtem, amikor a harmadik novellába belekezdve rájöttem, hogy ez amúgy egy novellás kötet. :D Soha nem volt még ilyen jellegű könyvekhez szerencsém, de azt hiszem, nem sűrűn fogom forgatni őket. Jobban kedvem az egybefüggő történetet. :)
Nem volt rossz egyébként, egyik-másik kifejezetten tetszett. Viszont sajnos akadt olyan is, amit gyengének éreztem, ráadásul néha annyi név volt, hogy mire felfogtam volna, hogy ki kicsoda, már a végére is értem. A baba és a Fura tréfa tetszett talán a legjobban, legkevésbé pedig a Miss Marple mesélt bírtam értékelni.
Nem mondom, hogy elzárkózom továbbiakban a novellás kötetektől, de egy ideig hanyagolni fogom őket szerintem. :)
A.C. egyébként továbbra is egy zseni, hihetetlen, hogy milyen történeteket tud kitalálni. :)

krlany I+SMP
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Ezek kis rövid novellák, összesen nyolc darab. Hat Miss Marple esze nyomát viseli, kettő pedig kilóg a sorból. Amolyan misztikus írások ezek az öreg hölgy nélkül, amelyekre nincs magyarázat, és maradnak a rejtélyek… Viszont az egyik történet ismerős volt nekem. Lehet, hogy valamelyik Miss Marple-es sorozatban filmre vitték?
A sztorik egyébként jók, volt olyan, amit én is kapisgáltam, nyilván volt olyan, ahol a kesztyűt sem vehettem fel Miss M mellett. A két misztikust pedig nehezményeztem, hogy nincs magyarázat. A magyarázatnélküliség nem illett ebbe a kötetbe. Az egy másikba való, más ilyen sztorikkal együtt.

Hollóhát
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Valahogy mindig is szerettem ezt a novella gyűjteményt, jobban, mint a Tizenhárom rejtélyt. Talán mert többször olvastam. És persze Joan Hickson került a borítóra, akit imádok Miss Marple szerepében.
Az csak ráadás, hogy pont az első novellában a Gyilkosság meghirdetve szereplői köszöntek vissza, amit szintén pár napja olvastam újra.

Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Könnyed olvasmány egyszerű novellákkal. Elmélyülni nem lehet bennük, de ha van egy kis időnk akkor időkitöltötésre megfelelő. „A baba” c. novella a frászt hozta rám, és nekem nem illett bele ebbe a Miss Marple kötetbe, de ez így volt „A tükörrel” is. A.C. jobb, ha egy egész kötet gyilkosságról és nyomozásról szól, jobban magával ragad, de azért érdemes ezt is elolvasni.

eki
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

Ez az „Agáta” tetszett eddig a legkevésbé. Hogy miért találtam ezt ilyen dög unalmasnak? Nem tudom, talán rossz hangulatban olvastam.

Biba
Agatha Christie: Gyilkosság méretre

8 kis történet található a könyvben, rejtélyesek, csavarosak, de elég rövidek. Az egyik történet, a babás ráadásul nem is volt igazi krimi, cserébe ijesztő volt. Érdemes elolvasni ezt a kötetet, mert jók a történetek, csak valahogy szívesebben olvastam volna őket hosszabban. Talán a Fura tréfa volt a kedvencem, de mintha már ismertem volna ezt a történetet korábbról. A házmesterné bosszúját olvasva pedig folyton az írónő egy másik regényének, az Örök éjnek a megfilmesített változata pörgött a szemem előtt, és a korábbi értékeléseket látva kiderült, hogy nem véletlenül: ebből a kis novellából fejlődött ki az említett regény.

Joshua182

Tudja, felügyelőúr, én sajnos nem hiszek a tökéletes lényekben. Mindannyiunknak van hibája – és a háztartási munkában ez nagyon hamar kiderül!

Dorczy

Az emberi aljasság sajnos határtalan.

47. oldal - Fura tréfa (Aquila, 2007)

Kogoro

Csak a dolgok általában mindig emlékeztetnek valamire. És ez néha segít.

39. oldal - Fura tréfa (Magyar Könyvklub, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple · nyomozás
Sajtkukac94

– A pocak rosszabb, mint a hátsó – állapította meg. – Jobban látszik. Vagy talán azért gondolja az ember, mert ha beszélget valakivel, azzal szembenéz, és az illető nem látja az ember hátsóját, a hasát viszont igen. No mindegy, nekem jelenleg az a módszerem, hogy a hasamat húzom be, a hátsóm meg csináljon, amit akar.

117. oldal, A baba

Sakura

Optimista szülei Dianának keresztelték, Mrs. Harmonra azonban kora ifjúságában ráragadt a „Duci” név, egészen nyilvánvaló okból.

Kogoro

Csak az a baj, persze, hogyha valaki annyira vaksi, mint én, és elveszíti a szemüvegét, akkor kell, hogy legyen egy tartalék szemüvege, amivel megtalálhatja a másikat, mert különben hogyan keresse meg?

124. oldal - A baba (Magyar Könyvklub, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: szemüveg
Sakura

Emily kisasszony ágyban feküdt; nyilvánvalóan élvezte a félhomályt és a végtelen szenvedést.

Kogoro

Szerénységem tiltja, hogy elismételjem, mit mondott erre Mr. Petherick – de nem tagadom, egy irinyó-pirinyót magam is elégedett voltam magammal.

114. oldal, Miss Marple mesél (Magyar Könyvklub, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple · Mr. Petherick
Kogoro

A jó kedélyű, viharvert, ötvenöt esztendős Miss Hartnell szokásos harsány basszushangján kurjantott rá:
– Szép jó napot, Miss Politt!

49. oldal - Gyilkosság méretre (Magyar Könyvklub, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: Amanda Hartnell

Miss Marple sorozat · Összehasonlítás