Gyilkosság ​a paplakban (Miss Marple 1.) 821 csillagozás

Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Amikor ​a közutálatnak örvendő veterán hadfit a paplakban holtan találják – kétség nem férhet hozzá, hogy gyilkos kéz fegyverétől –, voltaképpen senki sem csodálkozik. Hiszen maga a galamblelkű pap is kijelentette, méghozzá népes társaságban, hogy ha valaki netán meggyilkolná Protheroe ezredest, ugyancsak nagy szolgálatot tenne az emberiségnek. Bizony, sokan örültek volna, ha az ezredes nem áll az útjukban – kezdve fiatal feleségén, aki első perctől fogva boldogtalan volt mellette. Vagy nézzük például az első házasságából való lányát, aki szerint, ha apjában volna annyi tisztesség, hogy beadja a kulcsot, megoldódna minden probléma, nem beszélve a sikkasztással és pápista szimpátiákkal vádolt ifjú káplánról, akit az ezredes nyilvánosan megszégyenített, avagy a fiatal festőművészről, aki Protheroe lánya körül legyeskedik, de a feleségét szeretné megszöktetni.

A rejtélyes gyilkosság kivizsgálásával megbízott Slack felügyelő roppant rossz modorú ember; nem is megy semmire a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1930

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Agatha Christie Helikon · Albatrosz könyvek Magvető · Agatha Christie – A krimi királynője Európa · Európa krimi Európa

354 oldal · ISBN: 9789634791812 · Fordította: Borbás Mária
354 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634790433 · Fordította: Borbás Mária
Alexandra / Európa / Népszabadság, Budapest / Pécs, 2011
344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630792158 · Fordította: Borbás Mária

Miss Marple · Griselda Clement · Slack felügyelő · Raymond West · Anne Protheroe · Dr. Haydock · Leonard Clement · Lettice Protheroe · Melchett ezredes · Miss Wetherby · Mrs. Price Ridley

St. Mary Mead

Suba_Csaba P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

St. Mary Mead bájos falucska, ahol legalább 15 éve nem gyilkoltak meg senkit. Ám egy napon a lelkész dolgozószobájában holtan találják a helyi békebírót, Protheroe ezredest. De vajon ki lőhette fejbe a férfit? A zúgolódó lánya, aki nem állhatott modellt fürdőruhában egy festőművésznek? „Ha apában volna annyi tisztesség, és beadná a kulcsot, megoldódna minden probléma.” Vagy a második feleség, aki nem jön ki mostohalányával? Esetleg Mrs. Lestrange, a faluba tévedt titokzatos múltú idegen? Netán Dr. Stone, az ezredes birtokán ásatást végző régész vagy annak tenyeres-talpas titkárnője, Miss Cram? De gyanúba keveredik a furán viselkedő Hawes, Clement tiszteletes káplánja és maga a lelkész is, aki meggondolatlan kijelentésével hívja fel magára a figyelmet:
„Aki meggyilkolja Protheroe ezredest, az nagy szolgálatot tesz az emberiségnek.”
Bár a nyomozást Slack felügyelő és Melchett ezredes végzi, az ügy megoldását mégis Miss Marple-től, a helyi pletykakör oszlopos tagjától kapjuk meg a történet végére, aki ebben a regényben lép először színre.
A történet tipikus: meghal egy sokak által gyűlölt embert, mindenki gyanús és senkinek sincs megdönthetetlen alibije. Egy átállított óra, egy hatalmas utazóláda, egy kő, egy kristály és megannyi levél zavarja össze az egyébként egyértelműnek tűnő ügyet. Miss Marple a maga visszafogott stílusával, csípős megjegyzéseivel azonnal az olvasó kedvencévé növi ki magát. Imádtam! (12.)

A kötetről kibeszélőt láthattok @Hails és @Edmond közreműködésével:

Európa, Budapest, 2006
330 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630781328 · Fordította: Borbás Mária
Edmond>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Hogy tényleg mennyire aranyos ez a Miss Marple, az valami hihetetlen! :)

Nagyon tetszett ez az Agatha Christie regény, amely az első Marple történetem volt nekem is, most célom, hogy végig haladjak a sorozaton.
A krimi hangulata, a paplak, az erdő, a rejtély annyira jól volt megírva, hogy öröm volt számomra olvasni, csak úgy kattogtak az agyamban a fogaskerekek, igazi nyomozásnak lehettem a részese, majd a történet végén jól kiakadhattam!

Egyértelműen 5 csillag, csak ajánlani tudom mindenkinek! :)

meseanyu P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Ez valami bűbájos! Miss Marple első története, egy kedélyesen elmesélt, csavaros bűnügy. Imádtam a lelkész narrátort és a feleségét, nagyon sokat hozzátettek a regény jó hangulatához. A sztori izgalmas volt, igazi fordulatos Agatha Christie, amikor a végén arra eszmélsz, hogy már megint hagytad félrevezetni magad.

Nikolett_Kapocsi P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Végre feltűnik a színen az elbűvölő és mindentudó Miss Marple!

Agatha Christie eredetileg 1930-ban megjelent regénye ismét egy igazi klasszikus bűnügyi történet, ám ezúttal a jó öreg Hercule Poirot helyett a törékeny kis idős hölgy, Miss Marple bogozza ki a szálakat. Az írónőt saját anyai nagymamája ihlette a viktoriánus kori vidéki öreg hölgy karakterét, aki mindig mindenről a lehető legrosszabbat feltételezi.

A helyszín ismét a vidéki Anglia, a képzeletbeli kis falu St. Mary Mead, amely a 2 évvel korábban megjelent A titokzatos kék vonat című regényében is kapott mar egy kis epizódszerepet. Jane Marple, bár egész életét ebben az aprócska faluban töltötte, azonban a hosszú élete során bőven volt ideje tanulmányozni az emberi természetet, ami ebben az esetben végül hatásosabbnak bizonyul, mint a rendőrség által alkalmazott klasszikus nyomozási eszközök.

Narrátorunk ezúttal egy idős tiszteletes, aki az írónőtől kicsit szokatlan módon, néhol meglehetősen bő lére eresztve meséli el a paplakban történt különös bűneset történetét. Természetesen most is előbb, vagy utóbb szinte mindenki gyanússá válik, még maga a narrátorunk is. Ahogy haladunk előre a történetben most is jó pár szereplőről derül ki, hogy bár nem ők követték el a gyilkosságot, de azért bőven akad egyéb takargatnivalójuk. De a titokzatos telefonhívások, rejtélyes hamisított levelek, átállított órák, különös lövések és elfojtott tüsszentések sem tudnak kifogni a furfangos Miss Marple csavaros eszén, aki végül minden különösebb erőfeszítés nélkül felfedi előttünk a gyilkos kilétét. Aki persze most is egészen másvalaki, mint akire gondolna a nyájas olvasó.

bambali>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Agatha Christie neve garancia a jó szórakozásra.

Imádom a kort, a szereplőit, a zseniálisan kitalált és kidolgozott gyilkosságait, hogy soha nem lehet tudni, ki a gyilkos és mi a motivációja. Annyira kell figyelni olvasás közben, mert egy elejtett fél mondat, egy csipetnyi információmorzsa is fontos lesz később.

Ebben a regényében tűnik fel először Miss Marple, és bár sokáig azt hittem, Poirot-on kívül más nem nyomozgat AC könyveiben, mert az nem fogja megállni a helyét, rájöttem, tévedtem. Miss Marple ugyanolyan nagyszerű, mint a bajszos kis belga!

Cukormalac P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Meg kell mondjam, ha nincs a Nyomozós nyár kihívás – aminek ugyebár ez az augusztus havi közös könyve –, akkor egy darabig még nem kerül sorra nálam Miss Marple első kalandja – eredetileg a Tommy és Tuppence-sorozatot szerettem volna elkezdeni, de meglehetősen felvillanyozott a lehetőség, hogy ezt az egyébként is régóta várólistás kötetet olvashatom az online esemény keretein belül.

Ahogy a tetteseket és a rejtélyes bűntényeket, úgy Agatha Christie-t is lehetetlen kiismerni. Előbbiek felderítése minden valószínűség szerint több időt és jóval nagyobb erőfeszítést vesz igénybe, mint az háromszáz-egynéhány oldalban bemutatható (esetleg egy másfél órás filmben), utóbbi pedig a folyamatos agytorna valamint az életmű egyre alaposabb ismerete mellett is mission impossible kategória, legalábbis számomra, hiába hittem azt és hiszem is rendre, hogy a szinten tartás treníroz. Hiába sikerült nyomokban megragadnom a jelen gyilkosság végkimenetelét, számos igen fontos tényező el is kerülte a figyelmemet és csak a végén lett tiszta – akkor viszont teljes mértékben, köszönhetően a rendkívül részletes, finom és aprólékos kidolgozásnak.

St. Mary Mead nem egy mindennapi kisközség, amit a Krimi Királynőjének ezen története is száz százalékban bizonyít. Megszoktam már, hogy őt olvasva hosszú percekig, akár órákig sincs menekvés a lapok elől, annyira lebilincselő, amit és ahogyan ír. Jelen esetben az erős felütést némi figyelemelterelés, majd első osztályú módon kivitelezett gyilkosság követi, a szálak pedig finoman kuszálódnak össze, pont annyira, hogy már zavaróan részletes, de hajszálanként épp hogy követhető legyen a vajon ki tette? kérdése. Végig rendkívül izgalmas nyomozásunkban Miss Marple mindig a lehető legjobbkor jelenik meg és habár nem tesz vagy mond sokat, remekül átlát mindent.

A fokozatosan és egyáltalán nem zavaró mértékben adagolt feszültség valósággal szétfeszít belül, a végső játszmában bevetett elemek egymásra halmozása, csak hogy az olvasó kergüljön még egy picit húzás zseniális, a megoldás pedig egyszerűsége ellenére is letaglózó. Legközelebb már tényleg belevágok az Ifjú Kalandorok első történetébe, addig viszont jó szívvel ajánlom a hamisítatlan angol vidéki történetek, Jane kisasszony, AC rajongóinak egyaránt ezt a szuper történetet, amelynek elbeszélési megoldása – miszerint a szemét végig egy, az események ütőerén tartó személy mesél – is nagyon tetszetős.

354 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634790433 · Fordította: Borbás Mária
Mollika>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Ez az első olyan regénye az írónőnek, amiben megjelenik Miss Marple karaktere. Miss Marple egy igazán életrevaló idős hölgy, akinek mindig, mindenhol ott van a szeme és a füle, a figyelme minden apró részletre kiterjed. Csavaros észjárásával, valamint nagy emberismeretével hamar felfedezi az összefüggéseket, levonja az ésszerű és helytálló következtetéseket, megtalálja és helyükre illeszti a kirakós darabkákat, ezáltal megfejti a bűnesetet, illetve rávezeti a nyomozást végző személyeket a bűneset megfejtésére.
A könyv igazán olvasmányos és fordulatos.
Szerettem ezt a történetet a vidéki helyszín választással és az érdekes jellemű szereplőkkel.

Navi>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

AC megint meglepett. Annyira kézenfekvő, mégsem gondoltam volna. Mrs. Lestrange titkára már az elején rájöttem, de a többi … Jól keverte a lapokat. Mindenki gyanús volt, mindenkinek volt lehetősége, de persze nem az volt, akire én gondoltam. Len és Griselda jó páros, aranyosak voltak a végén. No meg Ms. Marple is :) Nagyon szeretem őt.

Smurfettereads>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Hát ez a regény nem volt semmi. Ez volt az első olvasmányom Agatha Christie-től, és nagyon tetszett. Bár kicsit tartottam tőle, de nem gondoltam volna, hogy ennyire fogom élvezni. :-D Már az első nap elértem a 116 oldalt, olyan gyorsan haladtam vele. Úgy olvasatta magát, és hajtott a kíváncsiság. Miután megtörtént ez a furcsa gyilkosság, és egyre kuszább, bonyolultabb, csavaros, és tele más-más elméletekkel, vallomásokkal, egyre jobban kíváncsivá tett mi is az igazság. De aztán közbe lépett Miss Marple, akit már az elején nagyon megkedveltem, igazán szemfüles ez a nő. :-D Cseppet sem gondoltam első, hogy azok ketten lesznek az igazi bűnösök, az elején annyira átlátszó volt, hogy feladták magukat egymás után. Teljességel kiszámítható, de erre is, mint minden másra Miss Marple, felfedezte az igazságot. Slack felügyelő teljesen felesleges volt, mert még akkor sem tudta volna megoldani, ha nem is akarta volna. :-D Abszolút kedvencek közé tartozik, Miss Marple, Len és Griselda is. :-) spoiler Alig várom a következő részt, Agatha Christie stílusa eddig tetszik. :-)

gumicukor>!
Agatha Christie: Gyilkosság a paplakban

Életem első, de nem utolsó Miss Marple könyve. Agatha Christie-től olvastam már, de Miss Marple eddig kimaradt. Nagyon örülök, hogy végre elkezdhettem ezt a sorozatot, és már az első rész meggyőzött róla, hogy minden részt el kell olvasnom.

Őszintén szólva Miss Marple karakterét nem így képzeltem, sőt, az egész történet felépítését sem. Miss Marple-t egy sokkal keményebb, karakteresebb asszonynak képzeltem, aki tényleg tevőlegesen részt vesz a cselekményben, nem „csak” külső szemlélőként (és persze a rejtély megoldójaként). Valamiért biztos voltam benne, hogy vagy az öreg hölgy meséli el a történetet, vagy E/3-ban íródott. Ebben sem lett igazam, de egyáltalán nem rontott a történet minőségén.

Összességében nagyon tetszett a könyv, viszont tényleg hiányoltam belőle Miss Marple-t. Gondolom a sorozat többi kötete is hasonló lesz, most már fel vagyok készülve erre. A gyilkos személyével kapcsolatban pedig tényleg mindenkire gondoltam, de a végkifejlet meglepett. Az írónő nagyon szépen felépíti a cselekményt, az információkat megfelelő ütemben csöpögteti.

Gitta_Bry I>!

Végtére is, ha valaki paplakba lép, számíthat rá, hogy ott papot talál.

2. fejezet

Vizsla>!

– Azt hiszem, a szívünk mélyén valamennyien Sherlock Holmes-nak képzeljük magunkat.

Huszonhatodik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Sherlock Holmes
Gercuj_Bella P>!

„A fiatalok azt hiszik, hogy az öregek mind ostobák; de az öregek tudják, hogy a fiatalok ostobák!”

347. oldal, 31. fejezet (Magvető, 1978)

Gercuj_Bella P>!

Aki ősi, ösztönös dührohamot akar látni, hozzon csak ki a sodrából egy vérbeli emberbarátot.

346. oldal, 31. fejezet (Magvető, 1978)

Gorkie P>!

– Kedves fiam, ne becsülje le egy kis falu nyomozóösztönét. St. Mary Meadben minden áldott lélek tisztában van mindenki legbizalmasabb ügyeivel. Egész Angliában nincs olyan mesterdetektív , aki felvehetné a versenyt egy tisztes korú, és fölös ráérő idővel rendelkező öregasszonnyal.

41. oldal, Negyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Leonard Clement · Miss Marple
Mollika>!

Éppúgy, ahogy a szerelem, a gyilkosság is érdekel mindenkit. Van, aki bevallja, van, aki tagadja.

ViraMors P>!

Miss Marple ősz hajú, idős hölgy, modora szelíd, már-már alázatos – Miss Wetherby ereiben azonban vér helyett ecet és lúgkőoldat kering. Kettejük közül Miss Marple a veszedelmesebb. Méghozzá sokkal.

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple
Babú>!

Miss Marple-nak rendszerint igaza van. Ezért nem örvend nagy népszerűségnek.

Huszonötödik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Miss Marple
dokijano>!

– Ó, énszerintem igen helyes mindenkit egy kissé gyanúsítani – szólt Miss Marple. – Az ember végtére is sohasem tudhatja, hát nem?

173. oldal, Tizenhatodik fejezet (Európa, 2006)

Nikolett_Kapocsi P>!

A férfinak, még ha pap is, legyen hátul is szeme!

Kapcsolódó szócikkek: pap

Miss Marple sorozat · Összehasonlítás