Gyilkosság ​a csendes házban (Hercule Poirot 18.) 387 csillagozás

Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

A ​négy kiseregényt tartalmazó kötet Agatha Christie legtermékenyebb, legjobb korszakából való. Noha a kisregény terjedelme nem ad rá lehetőséget, hogy Monsieur Poirot a maguk teljes pompájában bontakoztassa ki zseniális képességeit, a kötetnek mind a négy darabjában mégis tanúságot tesz róluk. Mert természetesen miről is szólnak: gyilkosságokról, öngyilkosságokról, kémkedésről és egyéb rejtélyekről, de van családi indítékú tragédia is a kötetben. Az utolsó, inkább csak elbeszélés terjedelmű darab pedig – a nem sokkal később keletkezett Nyaraló gyilkosok előképe – nyilván annyira tetszett szerzőjének, hogy teljes regényben dolgozta fel az alapötletet. Egytől egyig érdekes történetek, kiváló jellemrajzok. Aki netán úgy gondolná, ilyen rövid írásban nem lehet bűnügyi történetet izgalmasan feldolgozni, téved. Monsieur Poirot rövidebb idő alatt, szerényebb terjedelem esetén is megteszi a magáét. Szerencsés gyűjtemény – látszik, hogy a szerző egy végből szabta, egy nekifutásra írta, és… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1937

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Agatha Christie – „keretes” könyvek Európa, Magyar Könyvklub · Aquila könyvek Aquila

Európa, Budapest, 2014
272 oldal · keménytáblás · ISBN: 963679491X · Fordította: Kada Júlia

Hercule Poirot · Japp felügyelő · Mr. Satterthwaite · Hatsepszut

Nikolett_Kapocsi P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Érdekes módon én a kiadói fülszövegben foglaltakkal szemben pont azt éreztem, hogy ez a négy „kisregény” nemcsak a stílusát és a témáját tekintve, de színvonalában is eléggé különbözőek.

A kisregény kategóriát is kissé eltúlzottnak tartom, inkább hosszabb novelláknak mondanám ezeket a történeteket, melyek alapötleteit a későbbi regényei során jó hasznát vette az írónő.

A Gyilkosság a csendes házban egyetlen közös pont a jó öreg Poirot személye, akit a kis szürke agysejtjeinek köszönhetően egyik esetben sem sikerül behúzni a csőbe.

A címadó novella egy igazi dupla csavaros történet, öngyilkosságként tálalt gyilkosság, vagy gyilkosságnak álcázott öngyilkosság, a nyomok majdnem mindenkit félrevezetnek, de szerencsére Poirot ezúttal is résen van és nem kerüli el a figyelmét még egy olyan apró momentum sem, mint egy balkezes golfütő.

A hihetetlen betörés véleményem szerint egy kevésbé jól sikerült novella, melyben a kis belga titokzatos módon eltűnt bizalmas tervrajzok nyomát kutatja. A tettes személye már az első pillanattól világossá válik az olvasó előtt, így valójában csak a motiváció a kérdés, de az írónő itt sem rejtegetett világmegváltó végkifejletet.

A Halott ember tükrében ismét feltűnik a vacsorára hívó gongszó motívuma, amely számos félreértésre és alibire ad okot, azonban Poirot papát ilyen trükkökkel nem lehet félrevezetni, így ő inkább a franciaablak melletti virágágyásokra szegezi tekintetét. Ez a novella a klasszikus nyomozós Christie történetek közé tartozik, amelyben szívesen nyomoztam együtt a kackiás bajúszú detektívvel.

A kötetből leginkább A rodoszi háromszög nyerte el a tetszésemet, véleményem szerint ez a legeredetibb és legizgalmasabb a négy novella közül. Az írónő szegény Poirot-ot még a jól megérdemelt nyaralása alatt sem hagyja tétlenkedni, de így legalább nem kell az „új hóbortnak” hódolva utastársaival együtt a napon süttetnie magát. A gyilkosság megfejtése látszólag egy szerelmi háromszögben keresendő, de Agatha most is tartogat még meglepetéseket az olvasó számára. Érezni, hogy ebben a történetben az írónő is kedvét lelte, olyannyira, hogy öt évvel később egy egész regénnyi időt ad nekünk, hogy rájöjjünk a titkok nyitjára.

Összességében egy egészen jó kis darabja az írónő életművének, amely még így második olvasásra is szórakoztató volt.

FVCsilla P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Biztos számtalanszor leírtam már, hogy Agatha Christie rajongó vagyok, sőt ha ez még nem lenne elég a kedvenc detektívem Hercule Poirot. Nem tagadom, teljes mértékben elfogult vagyok. Nagyon élveztem a kisregényeket, talán a Halott ember tükre, a szereplők, miatt kevésbé nyert meg magának, de a rejtély önmagáért beszélt. A rodoszi háromszögben csavaros a háromszög tagjainak kiléte. A gyilkosság a csendes házban kisregényben is brilliáns nyomozást végez Poirot. A végére hagytam az abszolút kedvencemet A hihetetlen betörést, komolyan zseniális volt.

Zsuzsanna_Makai>!

55% (53/97)
Az elsô két novellát olvastam már korábban, …vagy láttam a belôlük készült filmet, a másik kettôhöz pedig csak hasonlót, sôt, az utolsó, a Rodoszi, az kifejezettem olyan volt, mint a Nyaraló gyilkosok. Méreggel.
Nagyon tetszett mind! Ez a nô egy zseni!
De mégis a bezárt szoba, mint fô vonal, a harmadik novella tetszett a legjobban, a Halott ember tükre.

Levandra>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Ezekben a kisregényekben túl kevés volt nekem Poirot, nem tudta úgy megcsillogtatni a tudását. Minimalista esetek, kevésbé kidolgozottak, nem tudtam élvezni, részese lenni a nyomozásoknak. Változatos esetek, de a hirtelen váltásoknak nem örültem.

holdpillango>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Ez nem lesz valódi értékelés.

2015.10.23-án kezdtem el olvasni az első Agatha Christie regényt, ekkor ismerkedtem meg Poirot-val.
Ma lezárult egy korszak: épp most csuktam be az utolsó részt, ezzel befejezve a sorozatot.
40 kötetnyi idő a kedvenc, bajszos nyomozómmal… Mihez kezdjek az életemmel?

(Novellagyűjteménnyel zártam, így még néhány történetet átélhettem Poirot-val, de mindig meg kell állapítanom, hogy regénypárti vagyok. Nem mondom, hogy ez a könyv kedvenc lett, de nyilvánvalóan, mivel ez volt számomra a sorozat utolsó darabja, így különösen fájó volt becsukni.)

cicus61 P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Mind a négy novella nagyon tetszett, a kedvenc a Rodoszi háromszög :) A Nyaraló gyilkosok regény ennek a tovább gondolása. Nagy kedvencem volt Poirot mindig is, a tv-sorozat miatt még jobban megszerettem David Suchet-vel a főszerepben :) Mindig próbálom kitalálni, ki a gyilkos, de még sosem sikerült, mindig teljesen összezavar A.C. :) A halott ember tükre a másik kedvenc, a bezárt szoba mindig izgalmas. Persze Poirot-nak semmi sem kerüli el a figyelmét.

klaratakacs P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Négy remek kisregény, bár az utolsó inkább csak egy hosszabb novella.
Az első volt a kedvencem, nagyon jól megmutatta mire képes a női bosszú. A második túl politikus volt. A harmadik egy igazi klasszikus bezárt szoba rejtélye, ahol Poirot kissé későn érkezik, de meg tudja csillogtatni a zsenijét. Az utolsó rész a leginkább kidolgozatlan, de Rodoszon játszódik, ahol most nyáron nyaraltam, így magam előtt láttam az ottani azonosítható helyszíneket.

gabiica P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Négy különböző történet, négy zseniális nyomozás. Minden történet különleges volt a maga módján. Persze, volt, amelyik jobban tetszett, volt, amelyik kevésbé, de egyikre sem tudom azt mondani, hogy egyáltalán nem tetszett.
Számomra a címadó történet volt a legkiemelkedőbb. Nagyon jól volt felépítve a történet és a szálak is, nem jöttem volna rá, hogy mi történt.

A rodoszi háromszög volt a másik történet, amit ki tudok emelni. Borongós és kísérteties a hangulata, végig feszültségkeltő, még úgy is, hogy az ember lényegében egy nyaralásról olvashat. Ezt a történetet már korábban is ismertem, de jó volt újra olvasni.

Poirot ismét bemutatta, mennyire fontosak az apró részletek és azt, hogy ezekre ő mennyire oda tud figyelni.

Ferger_Jolcsi P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Ez a kötet 5 kisebb történetet foglal magába, mindegyikben Poirot siet a nyomozás helyszínére, hogy felkutassa a tettes kilétét. Poirot-t még mindig bámulatosnak tartom, ahogy apró kis nyomokból képes egy teljes cselekményt felépíteni a fejében,s ezáltal hitelesen és a történteknek megfelelően tálalja a gyilkosság mibenlétét. Már megtanultam, hogy a legapróbb elejtett megjegyzése is fontos, s hogy mindig a leglényegtelenebbnek tűnő momentum kelti fel a figyelmét, de akkor se tudom sokszor kibogozni, hogy mit is akar néha az adott dologból kihozni, csak már amikor felvázolja az esetet.

Sippancs P>!
Agatha Christie: Gyilkosság a csendes házban

Különösebben nem tett rám nagy hatást ez a 4 novella, de ha választanom kellene, a címadó történet tetszett a legjobban. (Még úgy is, hogy a golfütős-táskás dolog kapcsán kicsit elvesztettem a fonalat.)

Shanara>!

-Tudja, Poirot, néha már szinte örülnék, ha maga elkövetne egy gyilkosságot.
– Na de kedves barátom?
– Komolyan, szeretném látni, hogyan fog hozzá!
– Drága Jappem, ha én gyilkosságot követnék el, magának a legcsekélyebb esélye sem volna rá, hogy lássa… hogyan fogok hozzá! Valószínűleg azt sem tudná meg, hogy egyáltalán gyilkosság történt.

8. oldal (Magyar Könyvklub, 1998.)

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot · Japp felügyelő
Sli P>!

– […] Folytassa, Monsieur Carlile. Sikoltást hallott, és kiment az előcsarnokba. Talán az lesz a legegyszerűbb, ha pontosan elismétli minden mozdulatát.
Mr. Carlile kissé zavartan állt fel.
– Most sikoltok – mondta Poirot készségesen. Kinyitotta a száját, és fülhasogató bégetést hallatott. Lord Mayfield félrefordult, hogy elrejtse mosolyát, Mr. Carlile pedig azt sem tudta, melyik lábára álljon.

104-105. oldal, A hihetetlen betörés, Negyedik fejezet (Európa, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
ÁrnyékVirág>!

– Én Hercule Poirot vagyok! -jelentette ki méltóságteljesen a kis ember.
– Tőlem akár az Achilles szobor is lehet!

Maya >!

A férfiak nem győzik dicsérni a slampos nőket… de ha komolyra fordul a dolog, mindig a kicicomázott lotyók viszik el a pálmát, méghozzá játszi könnyedséggel.

A rodoszi háromszög

ÁrnyékVirág>!

Szerintem az a nő, aki olcsó parfümtől szaglik, súlyos emberiségellenes bűntettet követ el.

Kapcsolódó szócikkek: parfüm
bkata12>!

Csakhogy az élet olykor meglepően hasonlít a filmekhez, Riddle őrnagy.

encus625 P>!

A világon a legérdekesebb dolog az embereket figyelni, ugye, Monsieur Poirot, és megpróbálni minél többet kitalálni róluk pusztán ránézésre?

220. oldal, A rodoszi háromszög

Shanara>!

Van az emberben valami ronda kis ördög, aki örömét leli a balesetekben és katasztrófákban meg jó barátaink kellemetlenségeiben.

235. oldal - A rodoszi háromszög (Magyar Könyvklub, 1998.)

konyvolvaso >!

Nagyot ásított, tátott szájjal, mégis kecsesen, akár egy macska.

bkata12>!

– Nem látom be, mit számít manapság, hogy kit vesz el az ember – mondta a fiatalember unottan. – Olyan könnyen megy a válás. Ha nem jön össze a dolog, gyerekjáték véget vetni a bonyodalmaknak és elölről kezdeni mindent.

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás