És ​eljő a halál… 563 csillagozás

Agatha Christie: És eljő a halál… Agatha Christie: És eljő a halál… Agatha Christie: És eljő a halál… Agatha Christie: És eljő a halál…

4000 ​évvel ezelőtt Egyiptomban…

Imhotep, a ká-pap, kiterjedt család feje. Régóta özvegy, és most memphiszi útján szert tett egy fiatal és gyönyörű ágyasra. Úgy gondolja, a családnak vele kellene örvendeznie – de Nofret rövid idő alatt meggyűlölteti magát, és összeugrasztja a családtagokat. A két felnőtt fiú házassága megrendül. A szegény rokon, aki Imhotep jóakaratának hála él velük, feltűnően szaglászni kezd mindenki után, és Nofret besúgójává válik. A Memphiszből érkezett írnok rokon látszólag a család oldalán áll, de ki tudja, valójában mi vezérli? Amikor Nofret lezuhan a sziklaösvényrõl, titokban mindenki fellélegzik. De aztán felmerül a kellemetlen kérdés: valóban baleset történt? Ha igen, miért változott meg egyes családtagok viselkedése? Reniszenb, a fiatal özvegy, Imhotep leánya, aki most tért vissza férje halála után, az intézővel, Horival együtt nyomozni kezd. És hirtelen elfelejthetjük, hogy milyen régen játszódik a krimi. Az óegyiptomi szereplők éppen úgy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1944

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Agatha Christie Helikon · Agatha Christie – A krimi királynője Európa · Hunga könyvek Hunga-Print · Európa krimi Európa

Helikon, Budapest, 2018
312 oldal · ISBN: 9789634791478 · Fordította: Sipos Katalin
Helikon, Budapest, 2017
308 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632279237 · Fordította: Sipos Katalin
Alexandra / Európa / Népszabadság, Budapest / Pécs, 2011
304 oldal · ISBN: 9789630792127 · Fordította: Sipos Katalin

Esza · Henet · Hori · Imhotep · Ipi · írnok · Jahmosze · Kait · Kameni · Nofret · Reniszenb · Szatipi · Szobek

Egyiptom · Nílus

Kuszma>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

E könyvön felbuzdulva azt hiszem, belefogok egy üzleti vállalkozásba. Kezdő íróknak fogok árulni olcsón nyers regényvázlatokat, amihez aztán később különböző csomagokat lehet rendelni (drágán). A nyers regény első mondata nézzen mondjuk ki így:

„…………. (1) kilépett az ajtón, rápillantott a balra magasodó …………(2)ra/re, és eszébe jutott, hogy elfelejtette megetetni a ………….(3)et/at.”

És akkor ehhez lehet majd csomagokat vásárolni, amivel ki lehet tölteni a hiátusokat. Első körben a következő választékra gondoltam:
a.) „Az a szép zöld gyep” – angol csomag, tartalma: (1) James (2) Big Ben (3) gyerekek
b.) „A szfinx árnyékában” – egyiptomi csomag, tartalma: (1) Tutanhamon (2) piramisok (3) tevék
c.) „Fülledt éjszakák” – latin-amerikai csomag, tartalma: (1) Aurelio (2) az Andok hegyvonulatai (3) lámák
d.) „Morituri te salutant” – ókori római csomag, tartalma: (1) Petronius (2) Colosseum (3) rabszolgák
Stb.

De ez csak úgy eszembe jutott. Nem akarom én bántani a Krimikirálynőt. Mert bár tény, ami tény, ennek a regénynek a szereplői egyáltalán nem tűnnek egyiptominak (sokkal inkább angoloknak a XX. század első feléből), de azért AC-t dicséri, hogy ízléssel használja a kor- és tájfestő betoldásokat – nem botlunk bele oldalanként három piramisba meg négy datolyapálmába, hanem csak úgy finoman, érzéssel van jelezve, hogy ez egy történelmi krimi négyezer évvel ezelőttről. Kriminek meg eléggé szórakoztató. A gyilkos személyét a klasszikus módszer segítségével ugyan hamar kiderítettem spoiler, de akadt még egy járulékos izgalom: hogy ki a következő áldozat spoiler. Eme szempont azért is kiemelendő, mert Agatha ezúttal ipari mennyiségben nyírja ki szereplőit (nyilván az ókori egyiptomiakat nem sajnálta úgy, hisz azok már így is, úgy is hullák lettek azóta, értük nem kár), de olyan tempóban, hogy én már aggódni kezdtem, a végére marad-e gyanúsítani való személy spoiler. Ezenkívül van még egy romantikus szál is (szerelem a piramisok árnyékában, ettől csilingel a kassza), ami mondjuk nem annyira érdekelt, meg egy eléggé összecsapott lezárás is – lényegében azonban nagyon üdítő volt így nagyjából 5 év után Agathát venni a kezembe.

MissFortune>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

A történet az ókori Egyiptomban játszódik, ami tulajdonképpen jó kis környezetváltozást jelentett. Finoman volt érzékeltetve csak, hogy Egyiptomban vagyunk, ha nem utaltak volna folyamatosan istenségekre, illetve nem lett volna a szereplőknek ilyen ókori nevük talán el is felejtem. A regény helyszíne ugyanis roppant jól körülhatárolható: a családi birtok. Így már eleve nem csinálnak túl érdekes dolgokat, el van mindenki a birtokon.
A legnagyobb problémám az, hogy hiába haltak sorra a szereplők, ez még így is unalmas és monoton lett. A karakterek egyikét se sikerült megkedvelnem, mind unszimpatikusak, lehet ez is az oka annak, hogy ennyire hidegen hagyott az egész történet.
Sajnos nem volt meg a szokásos Agatha Christie varázs.

pannik >!
Agatha Christie: És eljő a halál…

Nekem ez nagyon tetszett.
Annyira más, annyira eltérő mint a klasszikus angliai történetei, hogy felüdülés volt olvasni.
Végig fenntartotta a figyelmet, a karakterek izgalmasak, a sztori szövevényes.
Egyiptomban járunk 4000 évvel ezelőtt, nagyon szeretem az egyiptomi kultúrát, valószínűleg emiatt is tetszett nagyon.
Szóval a bűneset, az előzmények, a jellemábrázolások ugyanolyan zseniálisak ahogy azt az írónőtől megszokhattuk, csak meg van spékelve a történet egy kis túlvilági fűszerrel meg babonával vagy hiedelemmel.
Szóval jó nagyon, ajánlom.

Levandra>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

Ha nem látnád a borítón, el sem hinnéd, hogy Agatha Christie írta. Aztán mégis. Mert ki más tudna ilyen nagyszerűen megkomponálni egy gyilkosságot? Több gyilkosságot. Olyan csodálatosan sikerült a világ megteremtése, hogy ott éreztem magam abban a korban, az egyszerű életformában és azt gondoltam, mennyire jó lenne ez így nekem, milyen szívesen élném ezt az életet, menyire otthonosan érzem magam benne. Aztán jöttek sorba a gyilkosságok, éreztem a rettegést, éreztem megvetést a tehetetlen családfő, Imhotep iránt, gyűlöltem Henet-et, tiszteltem Isát és nem tudtam hova rakni Sobeket. Ez a könyv több, mint egy krimi, több, mint amit megszoktunk Agathától, nem csak térben, hanem az időben is utazni visz minket. Végül pedig, az is kiderül, hogy ki a gyilkos.

Abszolút kedvenc könyvem Agathától és annak ellenére, hogy krimi, már többször újraolvastam,

Lynn>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

Eleinte nagyon nem csúszott. Talán azért, mert annyira idegen volt nekem az ókori Egyiptom és AC párosa. Más volt a nyelvezete, mint azoknak, amiket eddig olvastam tőle. Aztán egyre érdekesebb lett. Jó volt belelátni egy kicsit egy ilyen család mindennapjaiba, abba, hogy ki hogy éli meg egy ágyas megjelenését (érdekesség: ágyasokkal nem sűrűn találkoztam olvasmányaimban, de a most olvasott könyvben, A Dűnében is szerepel egy ágyas).
Gyanakodtam erre, aztán arra, csak épp amarra nem, ezért aztán jól meglepődtem, mikor kiderült, hogy ki is az, aki sorra gyilkolássza az embereket.
Megszerettem Eszát, ezt a gunyoros öreg hölgyet és az élete új értelmét kereső fiatal lányt is.

Ekhal>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

Igazán nagyszerű könyvet tart kezében az olvasó. Egy kiváló krimihez van szerencsénk, amit az írónő autentikusan áthelyezett a tőle megszokott 20. századi környezetből az ókori Egyiptomba. És remekül működik az egész. :) Az emberi természet ugyanis az évszázadok, évezredek során alig változott, a lelki folyamatok a mai napig ugyanazokból a motívumokból táplálkoznak, mint akkor. Van ebben valami szép, de félelmetes is…
Érdekes, sejtelmes, ókori hiedelemvilággal átszőtt történetet kapunk. Olvastam volna még tovább erről a világról, nem bántam volna még, ha kicsit többet kapunk a korrajzból, de itt a krimi atmoszférán volt a hangsúly. Az pedig elsőosztályú.

tgagnes>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

Az ókori Egyiptom titokzatos világába repít vissza minket az írónő, amikoris tanúi lehetünk egy nagy család széthullásának. Szerettem a szereplőket, annyira különbözőek voltak mindannyian. A kedvencem az öreg Esza, aki karakán volt és éles eszű.
Bevallom, úgy érzem, hogy Christie félrevezetett a tettest illetően. :D Már az elején annyira szépen összeállt a fejemben minden, egybevágtak a dolgok, tudtam az indítékot. De sajnos, én egy másik történetet kreáltam… :D Jobban örültem volna, ha spoiler a gyilkos, lett volna egy kis sikerélményem. :D off
A végén az összegzést elég kurtának érzem, sok kérdést hagyott megválaszolatlanul.
Ennek ellenére rettentően élveztem ezt az utazást!

Véda P>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

Nem gondoltam volna, hogy valaha ókori krimit fogok olvasni; azt pedig pláne nem, hogy AC-től. Ám minden kétséget kizáróan csak ő lehet képes arra, hogy mikor a 160 oldaltól végre kezdem kapisgálni ki lehet a gyilkos, a cselekmény sodrása folytán minden 10. oldal után megváltoztatom a potenciális jelöltet…Beleértve a már elhunytakat is…Az egyik legjobb Agatha Christie, amit olvastam.

konyvolvaso>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

Ez egy korai mű még az írónői korszakában.Nagyon érdekes most a hely ahol játszódik nem a szokásos. Nehezen lehet elképzelést alkotni a gyilkos céljáról, indíttatásáról, szinte mindenki veszélybe kerülhet és kerül is. A messziről jött emberek mindig gyanúsak, de tényleg tőlük kell félni? Meglepő fordulatot vett a történet azért tetszett.

RTMariann P>!
Agatha Christie: És eljő a halál…

Mindig is imádtam az ókori Egyiptomot, na meg AC is nagy kedvenc, így a kettő párosa sem lehet unalmas. Nem is lett! Szövevényes történet volt a Nílus partján, tele cselszövéssel. Szokásához híven AC végig fent tartotta a feszültséget, fogalmam sem volt ki lehet a gyilkos. Őszintén, nem is gondoltam, hogy pont ő lesz! Esza volt az egyik kedvencem! off Imhotep ábrázolás mérőben eltérő volt, mint amire számítottam off. Tetszett, hogy volt gondolkodó nő Reniszenb személyében és míg Kameniben nem bíztam, Hori mindig nyugodt és bölcs jelenléte megnyugtató volt.
Elég alacsony a könyv értékelése, amit nem is értek, sőt szinte felháborító! Aki szereti Agatha Christiet ne féljen kimozdulni a Poirot – Miss Marple komfortzónából!

eme>!

A boldogság apró dolgokból áll, mint ahogy a nyaklánc kis gyöngyökből áll össze.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Maya>!

Az élet nem a biztonságról szól: kockázat nélkül nem lehet játszmát nyerni.

HARMADIK RÉSZ: NYÁR -TIZENHETEDIK FEJEZET Nyár második havának 15. napja - IV.

Kapcsolódó szócikkek: biztonság · élet · játszma · kockázat
tgorsy>!

De tanulj meg tőlem valamit, szép gyermekem! A nők nem egyenes úton érik el, amit akarnak, és megtanulják kiaknázni a férfiak gyengéit – már ha nem ezzel a képességgel születnek.

183. oldal (Európa, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: férfiak · nők
Cheril>!

Az egész élet tréfa, Imhotep… és a halál az, aki legutoljára nevet.

Gercuj_Bella P>!

[…] ha egyszer egy szív megnyílik a bűn előtt, a bűn úgy elburjánzik, mint pipacs a vetésben.

216. oldal, Huszonharmadik fejezet - Nyár második hava - 17. nap

Kapcsolódó szócikkek: bűn
Shanara>!

A félelem nem más, mint tökéletlen tudás.

200. oldal (Európa Könyvkiadó, 2008.)

Kapcsolódó szócikkek: félelem
Shanara>!

– Azt ugye tudod, hogy minden sírban van egy olyan ajtó, amelyik nem nyílik sehová?
Reniszenb rábámult.
– Hát persze – mondta.
– Az emberek is ilyenek. Megtévesztésül készítenek ilyen álajtókat. Ha rájönnek, hogy gyengék, hogy alkalmatlanok, akkor egy hatalmas ajtó készítenek magabiztosságból, hangoskodásból, parancsoló tekintélyből – s egy idő múlva maguk is hinni kezdenek benne. Azt hiszik, mint ahogy a többi ember is, hogy ők tényleg ilyenek. Pedig e mögött az ajtó mögött nincs más, csak szikla, Reniszenb… Aztán, mikor jön a valóság, és megérinti őket az igazság tollpihéjével, akkor előbukkan igazi énjük.

121. oldal (Európa Könyvkiadó, 2008.)

Shanara>!

A jóság több, mint a szépség.

37. oldal (Európa Könyvkiadó, 2008.)

Kapcsolódó szócikkek: jóság · szépség
Maya>!

Van, hogy az ember lezártnak gondol valamit, és az csak egy kezdet.

HARMADIK RÉSZ: NYÁR - TIZEDIK FEJEZET: Nyár első havának 11. napja - I.

Ekhal>!

– Nehéz ezt megmagyarázni, Reniszenb, de ha a szív egyszer utat nyit a gonosznak, akkor az úgy elburjánzik benne, mint pipacs a búzamezőn.

Népszerű triviák

Kogoro P>!

Agatha Christie egyetlen olyan regénye, ami az ókorban játszódik.

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: És eljő a halál…