Cipruskoporsó (Hercule Poirot 21.) 347 csillagozás

Agatha Christie: Cipruskoporsó Agatha Christie: Cipruskoporsó Agatha Christie: Cipruskoporsó Agatha Christie: Cipruskoporsó Agatha Christie: Cipruskoporsó

Előkelő, szép, fiatal nő a vádlottak padján. Halálsápadtan hallgatja a vádbeszédet.
– Elinor Katherine Carlisle – szól hozzá az ügyész-, ön gyilkosság vádjával áll előttünk. Bűnösnek vallja magát?
A lány szeme előtt összefutnak az arcok. Úgy érzi, sűrű köd veszi körül. Mozdulni se tud, a beszédből csak egy-egy szó jut el a tudatáig.
– Bűnös vagy nem bűnös! – hangzik el másodszor is a kérdés.
– Nem vagyok bűnös – jelenti ki, de maga se tudja, igazat mondott-e.
Egymás után állnak elő a tanúk, egyre bonyolultabbnak látszik a helyzet. De színre lép Hercule Poirot, a kistermetű belga mester-detektív, és minden megvilágosodik.
Agatha Christie ezúttal is izgalmas bűnügyi regénnyel szolgál olvasóinak.

Vádol a rózsa! címmel is megjelent.

Eredeti mű: Agatha Christie: Sad Cypress

Eredeti megjelenés éve: 1940

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Fekete Könyvek, Agatha Christie - „keretes” könyvek

Európa, Budapest, 2012
266 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630772469 · Fordította: Zombory Erzsébet

Hercule Poirot · Eleanor Carlisle · Mary Gerrard · Peter Lord · Roderick Winter

gazibla P
Agatha Christie: Cipruskoporsó

Jó történet volt. Jók a szereplők és csavaros történet. :) Szerencsére rájöttem ki lehet a tettes, viszont egyre nem sikerült rájönnöm, hogy miért Cipruskoporsó a cím. :) :)

robinson P
Agatha Christie: Cipruskoporsó

Erősen romantikus, erősen körülményeskedős angol krimi ötórai teához.

FreeAngel
Agatha Christie: Cipruskoporsó

Egy újabb kedvenc Christie-től… A fene tudja, miért, de ezt a részt olvasva folyton rámjön, hogy szendvicset (melegszendvicset) akarok enni…. :DD

pannik P
Agatha Christie: Cipruskoporsó

A címválasztást nem értem: mi köze a sztorinak a cipruskoporsóhoz?
Ezt leszámítva, tetszett, érdekes volt, izgalmas volt és nem jöttem rá, hogy ki lehet a gyilkos.
Nem ez a legerősebb amit olvastam az írónőtől, de zsenialitása természetesen itt is megmutatkozik, ki van ez találva kérem.

Orsi_olvas
Agatha Christie: Cipruskoporsó

Egy hosszabb kihagyás után végre megint egy AC! És milyen jó is volt!
Szuper történet volt, nagyon magával ragadott, ez onnan tűnt fel, hogy bár Poirot viszonylag későn jelenik meg nem éreztem a hiányát, a story vitte önmagát.
Talán mert rég(ebben) volt utoljára a kezemben AC kötet, talán mert tényleg nagyon fondorlatos volt a történet szövése, de nem jöttem rá, sőt közelében sem jártam a gyilkosnak. Végig Poirot – mint később kiderült – első számú elméletét gondoltam valószínűnek, hiszon olyan könnyű volt, egyértelmű… Hát sejthettem volna, hogy a Krimik Királynője ennél azért izgalmasabb végkifejlettel állt elő.
A vége kimondottan tetszett: Poirot, magándetektív és kerítő ;)

dagikám P
Agatha Christie: Cipruskoporsó

Teljesen máshogy kezdődött ez a történet, mint amit már megszokhatunk az írónőtől. A könyv közepe táján kapcsolódott be Poirot, addig azt hittem, nem is fog előkerülni. Most az egyszer jól sejtettem, ki lehet a gyilkos, de nem tudtam az indokot, sem a kivitelezési módot. Nem lett túlbonyolítva a nyomozás és ez dobott rajta, könnyen lehetett vele haladni.

janetonic P
Agatha Christie: Cipruskoporsó

A főszereplő Elinor volt különösen izgalmas ebben, elhittem, hogy nem bűnös, de szinte teljes volt a megtévesztés. Szinte, mert kivételesen itt is bejött a tippem, hogyan történt az eset. Bár azt hiszem, erről az is tehet, hogy az 1940-es első magyar fordítás címét megláttam spoiler, ami nagyjából teljesen lelövi a poént.

Hoacin
Agatha Christie: Cipruskoporsó

Ez a tíz legjobb Christie krimi közt szerintem esélyesen ott van. A cselekmény a kacifántosabbak közül való, de azért nincs tele többszörös csavarokkal. Inkább a szereplők miatt tenném az írónő legjobb könyvei közé. Vagy lehet, elfogultságom oka az, hogy amikor jó tíz éve először olvastam, elképesztő szimpátiát éreztem a főhősnő iránt. Szegény Elinor, aki túlságosan szerelmes, és ezt toronymagas érdektelenséggel kénytelen leplezni. Élete örökös színjáték a megközelíthetetlen, hűvös hölgy szerepében. „Nem okos dolog túlságosan szeretni valakit”, bölcselkedik a nagynénje. A lány a legkedvesebb gyerekkori emlékeiben az erdőben csatangol, virágot szed, titkos búvóhelyekre oson. Nos, ezek után nem csoda, hogy erősen sajnáltam a nyakába hulló cselekmények miatt.
A többi karakter is jól megrajzolt, másik kedvencem a tréfálkozó Lord doktor, akiből tökéletesen hiányzik minden ambíció. Háhá, belőlem is! :D
A befejezés filmen talán látványosabb volt, és az igazságérzetemet is jobban helyrerakta… de a könyv is jól foglalta össze. Poirot barátunk jelenléte kissé alulreprezentált benne.

Amikor az ember egy rossz álom kellős közepén találja magát, csak mindennapi dolgokba kapaszkodhat. Egyébként a mindennapi dolgok a világ legjobb dolgai.

csgabi MP
Agatha Christie: Cipruskoporsó

Ahhoz képest, hogy december 24-én kezdtem el, villámgyorsan sikerült elolvasnom. Valahogy nagyon rá voltam hangolódva, és a takarítás és főzés ellenére is el tudtam olvasni kevesebb, mint egy nap alatt.
Remek történet volt, és sokkal jobban tetszett, mint a film – annak ellenére, hogy szeretem a David Suchet főszereplésével készült filmet.
Nem volt a történetben annyi fordulatos cselekmény, mint más Christie-krimiben; mégsem nem zavart a történet lassabb folyása. Kicsit furcsa, hogy nem kapott szerepet benne Hastings, de nem is hiányzott – ebből a könyvből nem.
Dr. Lord rendkívül szimpatikus figura, és a két ápolónő karakterét (is) remekül kidolgozottnak éreztem. Roddy Wellmann abszolút nem szimpatikus, már az elején nem tudtam annak érezni; Elinort viszont közel éreztem magamhoz végig a történetben.
Poirot persze ismét zseniális nyomozást végez, és ahogyan kiszedi a tanúkból még azt is, amit nem akarnak elmondani, brilliáns. :-)

gregsys
Agatha Christie: Cipruskoporsó

Ez a darab is a kedvenceim között van, bár most félretettem egy egész hónapra, hogy aztán három nap alatt kivégezzem.
Az egyik legjobban megkavart gyilkosság szerintem AC-től, a gyanúsítottak szám megfelelő mennyiségű. A fő gyanúsítottat, Elinort érdekes módon annyira nem szeretem, Mary-t sokkal inkább. Az abszolút kedvenc viszont a fiatal doki, a szeplős kis arcával (most valamiért Eddie Redmayne-t látom magam előtt.. aww)
Poirot papa ismét remekel, bár azért a nahy Poirot-féle összegző leleplezés hiányzik nekem a könyvből.

gazibla P

Hiszen tudja…, hogyan halogatja, kerülgeti az ember azt, amitől viszolyog… amivel nem akar szembenézni.

Ydna

Régi bűnöknek hosszú az árnyéka, ahogy mondani szokták.

cherryd

A tanulság annyi, hogy mindannyiunkban dolgozik az életösztön. Az ember nem azért él, mert tudatosan úgy dönt, hogy élni akar. Az olyanok, akikre azt szokás mondani, hogy „megváltás lenne neki a halál”, nem akarnak meghalni! Mások meg, akiknek mindenük megvan, amiért élni érdemes, egyszerűen kikopnak az életből, mert nincs arra energiájuk, hogy harcoljanak.

Kapcsolódó szócikkek: élet · halál · ösztön
Bogas P

– Én sohasem tévedek! – válaszolta Poirot hűvösen.

Huszonhatodik fejezet

csgabi MP

– Kislányom, te tényleg boldogtalan vagy! Mi a baj?
– Semmi, az égvilágon semmi – a lány felállt, és az ablakhoz lépett. A fejét hátrafordítva szólt vissza: – Laura néni, mondd meg nekem, de őszintén: szerinted boldog az ember, ha szerelmes?
Mrs. Welman arca elkomorodott.
– Nem, Elinor, úgy, ahogy gondolod, valószínűleg nem. Ha szenvedélyesen szeretünk valakit, mindig több fájdalomban lesz részünk, mint örömben. De az ember azért mégsem mondana le erről az élményről. Aki sose szeretett igazán, nem is tudja, mi az élet.

Kapcsolódó szócikkek: boldogtalanság · élet · fájdalom · szerelem
Maya

Annak, aki odafigyel, a hazugság legalább annyit mond, mint az igazság. Néha többet is.

Tizennyolcadik fejezet

blackangel

Ha szenvedélyes szeretünk valakit, mindig több fájdalomban lesz részünk, mint örömben. De az ember azért mégsem mondana le erről az élményről. Aki sose szeretett igazán, nem is tudja, mi az élet.

Rebbencs

Nem okos dolog túlságosan szeretni valakit.

34. oldal (Európai, 2012)

Rebbencs

Butaság tőlem (…) de nem tudom elviselni, ha valaki nem szeret. Azt akarom, hogy szeressenek.

Bogas P

– Hercule Poirot-nak – jegyezte meg egy kézmozdulat kíséretében – semmi sem nehéz.

Tizennegyedik fejezet

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás