Hercule Poirot visszavonultan él. Csak néha nyitja rá valaki az ajtót. Ezúttal régi barátnője érkezik: Mrs. Oliver, detektívregények hírneves szerzője (a kedves olvasó jól ismeri őt a sorozat előző, Ellopott gyilkosság című kötetéből)… Az írónővel mindig történik valami. Ismerősei, barátai, rokonai gyarkan zaklatják különös történetekkel. S most megint egy eset. Mrs. Oliver egy „irodalmi ebéden” vett részt, ahol egy cseppet sem rokonszenves hölgy, bizonyos Mrs. Burton-Cox nyakon ragadta, félrevonta és roppant különös kéréssel fordult hozzá. Fia, Desmond, ugyanis feleségül akarja venni Mrs. Oliver unokahúgát, akinek a szülei évekkel azelőtt öngyilkosok lettek. Mrs. Burton-Cox azt szeretné tudni, ki lőtt először. Mrs. Oliver mélységesen fölháborította a kérdés. Ő könyveket ír, semmi köze a valóságos erőszakhoz. A kérést tehát elutasította, úgysem tudja teljesíteni… … De a kíváncsiság fölébred, és ekkor látogatja meg öreg barátját, Hercule Poirot-t…
Az elefántok nem felejtenek (Hercule Poirot 37.) (Ariadne Oliver 8.) (Felicity Lemon 7.) 250 csillagozás

Az elefántok mindenre emlékeznek címmel is megjelent.
Eredeti megjelenés éve: 1972
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hunga könyvek Hunga-Print
Enciklopédia 3
Szereplők népszerűség szerint
Kedvencelte 5
Most olvassa 6
Várólistára tette 60
Kívánságlistára tette 38

Kiemelt értékelések


Nem találkoztam korábban e könyvvel, s a múltkor megvettem a 100-asok sorából a piacon, de elég figyelmetlen voltam, mert – mint utólag tapasztalhattam – e kezembe került kis kötet szakadt és lapjai is kijárnak. Na de ez már adott. Ez volt Agatha Christie utolsóként megírt Poirot-regénye, s ebben Mrs. Oliver is szerepelt. Nekem ez volt az első ilyen könyv az AC regények közül, amelyekre emlékezem. Mrs.Oliver – valószínűleg a szerző karaktere – valóban üde színfoltja a kötetnek, s párosa Poirot-val valahogy – úgy éerztem – színesebbé tette a regényt, lendít rajta. Egy „irodalmi étkezésen” történt megkeresés izgatja fel Mrs. Olivert, mely esettel az idős Poirot-hoz fordul. Ketten fedezik fel a több, mint tíz éve megtörtént eset idős „elefántjait”, azaz a tanúkat, akik előbbre segíthetik őket a megoldásban. „Régi bűnnek hosszú az árnyéka” – tartja állítólag a mondás, de a fáradhatatlan páros viszi a fényt, hogy véget vessen a homálynak és sötétségnek.
Nekem nagyon tetszett a regény, igaz a kétharmadánál ráébredtem mi lehet a megoldás, de így igen jó, irodalmi értékű kriminek tartom.


Az egy csillag levonás azért jár, mert rájöttem a megoldásra. A parókák és a néhány héttel korábbi halálesetnél már tudtam, mi történt.
Sajnálom a családod, szinte mindegyik tagját. De csak szinte.
Mrs. Burton-Cox és Edward: belőlük nagyon kevés volt, valahogy többet vártm volna tőlük, belőlük. Mint egy ötlet, amit nem dolgoztak ki. Ezért a másik fél csillag.
Összességében jó volt, de nem hozza a szokott AC-színvonalat.


Nem emlékszem, hogy régen olvastam- e AC-t. Ez jelentheti azt is, hogy felejthetőeket ír. Vagy én vagyok felejtős. Bàr erre a könyvre és a szállóigéjére sokáig fogok emlékezni, és arra, hogy ezt a rejtélyt már kapisgáltam a befejezés előtt!! Fejlődöm.


Ez Agatha Christie utolsóként megírt Poirot-regénye, és, ha belegondolok, hogy elmúlt 80 éves az írásakor, azt kell mondanom, hogy zseniális, ha valaki ilyen teljesítményre képes ebben az életkorban. Viszont sajnos az is érezhető a regényen, hogy- ellentétben az elefántokkal- a szerző képes felejteni. A regényben több logikátlanság is szerepelt, több helyen ellentmondott önmagának. Olyan érzésem volt, mint ha ez még csak egy piszkozat lenne, egy verzió 1.0, amit még kicsit finomítania kellett volna, észrevenni és javítani a hibákat.
Ezzel együtt szórakoztató volt, Mrs. Oliver karaktere kifejezetten tetszett, az önéletrajza alapján valószínűleg Agatha Christie is sokszor került hasonló helyzetekbe, és reagált hasonló módon, mint a fiktív írónő.


Az első olyan történet, amelyben Mrs. Oliverbe botlottam… voltaképpen Miss Marple (kicsivel) fiatalabb kiadása, no meg nem annyira minden lében kanál, mint az… ő inkább amolyan saját csigaházában élő, bolondos nőnek tűnik, aki azért ha zörgetnek odakint, kénytelen kimenni rendet rakni, s ha kell, ezért hajlamos szafarit is tenni :-D Poirot kevésbé szerepel a történetben, illetve most a történet eléggé „áll”… nem csoda, hiszen egy olyan bűntény után nyomoznak, amely már több, mint tíz évvel korábban történt… Az eset azonban sokakat nem hagy nyugodni. A bűntény fő motívuma itt nagyon könnyen kitalálható, az első megemlítéseknél (kutya, paróka, testvéri típus) már tudni lehet, hogy mi lesz a „csavar”… Ezért is az egy csillag levonás, mert itt nem éreztem azt a nagyon zseniális megoldásfolyamot, mint máshol. Ettől függetlenül egy élvezetes kis krimi.


Már láttam filmen, így a történet nem csigázott fel, de legalább jobban tudtam figyelni magára az írásra. Szeretem, amikor Christie szabadjára engedi humorát – és ezt főleg Ariadne személyében teszi. Most is volt néhány olyan megjegyzése (gondolata), amitől felnevettem. (Az az irodalmi ebéd!!! És előtte a készülődés!!) Ariadne kapkodós, kicsit szétszórt, gyakran mulatságos asszociációkra épülő „nyomozása” igen előnyösen ellensúlyozza Poirot (engem egyébként nem zavaró) önteltségét. Remek páros!


Ahhoz viszonyítva, hogy mennyire szeretem az Agatha Christie műveket, többet láttam megfilmesítve, mint amennyit olvastam. De még így sem panaszkodhatok.
Mrs. Oliver alakja teljesen ismeretlen volt számomra. Inkább a cím ragadta meg a figyelmemet, mintsem a regény fülszövege. Persze olvasás közben végig azon agyaltam, hogy vajon láttam-e már. Aztán arra jutottam, hogy nem valószínű (most fogom megnézni, ahogy befejezem az értékelést).
Térjünk egy pillanat erejéig magára a történetre. A karakterek tetszenek, most nem kötnék bele egyikbe se, inkább mással van egy kis problémám. Végig arról beszélnek, hogy mennyire nehéz felgöngyölíteni egy 12 vagy netalán 14 évvel ezelőtti tragédia kiváltó okait. Lehetséges. Nem tudom. Azt viszont tudom, hogy tényleg vannak „elefántok”, akik emlékeznek. Szerintem nem is annyira az évek száma okozza a nehézséget, hanem inkább a megfelelő „elefántok” előkerítése. Az igazán nehéz évek egy emberöltő fölött kezdődnek(ezt viszont saját kutatói tapasztalatból tudom), hiszen az emberelefántok élete bizony nem olyan hosszú, hogy átíveljen több évtizedet is, ami nyilván megnehezíti a nyomozást/kutatást.
Úgy gondolom, ha az „öngyilkosságot” legalább 30-40 évvel korábbra tervezik, a fenti mondatoknak is több hitele lenne, nyilván a főszál sérülne miatta, de hát Istenem, áldozatokat csak kell hozni…
Persze, tudom, ha nem hangzik el nyolcszor, hogy milyen nehéz ilyen régi időkre visszatekinteni, akkor egyik detektívünk munkája sem nyűgözné le annyira az olvasót, mint így…
De mindettől eltekintve élvezhető olvasmány, akár pár óra alatt nyakon csapható ;-)
Népszerű idézetek





Az elefánt egy nagyon nagy állat, és sok helyet foglal el.
10. Desmond




[…] egyszerűen, mint minden angol, utálta azokat, akik csak úgy váratlanul megjelennek és bekopognak az ajtaján.
Vissza a gyerekszobába




A következő tíz percet Mrs. Matcham családjának lassú, de biztos kihalása foglalta el.
Vissza a gyerekszobába




-Maga élvezi az életet is, igaz?
-Igen. Élvezem, hogy sohasem tudom, mit hoz a következő pillanat.
-Pontosan- mondta Mrs. Rosentelle.- És mégis, sok emberben éppen ez az érzés kelt állandó szorongást.
155-156. oldal




Goby úr belépett a szobába, és Poirot kézmozdulatát követve leült megszokott székére. Körülnézett és eldöntötte, a bútorzat melyik darabjához fogja intézni szavait. Mint annyiszor, most is a kandalló műtüzére esett választása, amely az évnek ebben a szakában természetesen nem működött, Goby úr még sohasem beszélt közvetlenül megbízójához. Mindig valamilyen, a szobában található tárgyat választott ki: a karnist, a radiátort, a televíziót, esetleg egy állóórát vagy egy szőnyeget.




Ijesztő, hogy mindenki azt állítja,nem felejt, de valójában mindig csak a saját fantazmagóriájára emlékszik vissza.
A sorozat következő kötete
![]() | Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás |
![]() | Ariadne Oliver sorozat · Összehasonlítás |
![]() | Felicity Lemon sorozat · Összehasonlítás |
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- Daphne du Maurier: A Manderley-ház asszonya 90% ·
Összehasonlítás - Arthur Conan Doyle: A nábob kincse 88% ·
Összehasonlítás - A. A. Milne: Éppen jókor!… ·
Összehasonlítás - John Fowles: A lepkegyűjtő 82% ·
Összehasonlítás - Alan Alexander Milne: A Vörös Ház rejtélye 80% ·
Összehasonlítás - Rejtő Jenő (P. Howard): A szőke ciklon 91% ·
Összehasonlítás - Szerb Antal: A Pendragon-legenda 87% ·
Összehasonlítás - Graham Greene: Brightoni szikla 79% ·
Összehasonlítás - Dashiell Hammett: A máltai sólyom 75% ·
Összehasonlítás - Thomas Harris: A vörös sárkány 88% ·
Összehasonlítás