Karcok 9

dokijano
Olvasmányban (f)eltűnt szavak

Agatha Christie-nél olvasom (a csatolt regény II. fejezetében):

„Ez a Ralph Paton és Mrs. Ferrars közötti tête-à-tête kellemetlenül érintett.”

tête-à-tête = négyszemközt(i beszélgetés)

A XVI. fejezetben ez ötlött a szemembe:

„De az ezredes elszánt katona, s mi itt, King's Abbotban, hagyjuk, hadd szórakozzanak az emberek kedvükre a maguk kis idioszinkráziáival.”

idioszinkrázia = a normálistól eltérő sajátosság.
(Ebben a szövegben simán úgy fordítottam volna: a maguk kis bogaraival.)

Kapcsolódó alkotók: Agatha Christie

barathkatalin I
Krimi

„Mivel én vagyok az egyik abból a nagyjából másfél magyar emberből, aki nyilvánosan, mi több, elit alkotói környezetben is föl meri vállalni, kifejezetten vakmerő módon a saját neve alatt, hogy krimiket ír, természetes, hogy egy nyomozásról fogok mesélni. Megnyugtatok mindenkit, lesz benne zaftos apagyilkosság, ami pedig a tettest illeti: aki olvasta Agatha Christie-től Az Ackroyd-gyilkosság című furfangos alapművet, az vegye úgy, hogy adtam egy tippet.”
Az alábbi kis expozéval nyitottam a HVG Extra Business Szalon „Storytelling – történetek, amelyek meghatároznak” estjét június 7-én:

Kapcsolódó alkotók: Baráth Katalin

eeszter P
Agatha Christie

Most ez komoly, hogy a „Trógerek klubja” c. könyvben lelövik „Az Ackroyd-gyilkosság” »poénját«?? Ugye nem? Ugye csak egy buta tréfa benne?? (Pont azt nem olvastam még…) :-(

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: Az Ackroyd-gyilkosság · Jonathan Coe: Trógerek klubja

Jonathan Coe: Trógerek klubja
deardurr

„Tudja – mondtam, és letettem a kezemben levő csipeszt –, rendkívül érdekes ez az egész. Minden új fejlemény olyan, mint amikor az ember megrázza a kaleidoszkópot… az egész dolog teljesen új alakot ölt.”
XX. fejezet Miss Russell

Sokáig nem tudtam, milyen is a kaleidoszkóp, aztán 18. karácsonyomra vettem magamnak egyet a Vörösmarty téri vásáron.
A videón egy 2 órás(!) kaleidoszkóp forog. Azt hiszem, teljesen be lehet zsongani tőle:D

egy_ember

Ha A.C. nem írt volna más könyvet, akkor is kivívta volna a helyét a krimi történetében. (Hah!) A regény áthág egy-két megcsontosodott szabályt, ezért sokáig vita forrása volt az olvasók és a kritikusok körében. Christie: „Sokan azt mondják, hogy az Ackroyd-gyilkosság csalás, de ha figyelmesen olvassák, meglátják, nincs igazuk. A homályos mondatokba szépen odarejtettem az apró, de szükséges időbeli átfedéseket.”
C. a könyv ötletér két embernek köszönheti. Az egyik James Watts, a sógora, a másik pedig Lord Louis Mountbatten. A lord később II. világháborús hős lett, később India utolsó alkirálya, és 1979-ben IRA-terroristák gyilkolták meg.
A könyv érdekessége még dr. James Sheppard nővére, Caroline alakja. Miss Sheppard kiváncsi, eszes és nagy képzelőerővel megáldott teremtés; sok olyan tulajdonsággal bír, mint egy másik idős hölgy St. Mary Meadből.
Forrás: Matthew Bunson: A.C. világa
A képen az első kiadás borítója

Papusz P

Szőrszálhasogató kvízkérdés a Gyilkos Bandának (és mindenkinek, aki szereti):

Mi Poirot kedvenc itala?

stippistop MP

Tiszta felüdülés, hogy végre nem Hastings a narrátor… :oP

cseri P

Ahh, rút spoilerező Eco bácsi! Nem megmondta, ki a gyilkos Az Ackroyd-gyilkosságban?!

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: Az Ackroyd-gyilkosság · Umberto Eco: Hat séta a fikció erdejében

Umberto Eco: Hat séta a fikció erdejében