79. legjobb klasszikus könyv a molyok értékelése alapján
99. legjobb krimi könyv a molyok értékelése alapján

A ​titokzatos stylesi eset / Függöny (Hercule Poirot 1. és 39.) (Arthur Hastings 1. és 11.) 185 csillagozás

Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Anglia ​kies zöld mezőinek közepén kicsiny falu Styles St. Mary. A nagy parkban álló stylesi kastély lakóit megkímélte a háború – mégsem boldogok. Vasakarattal kormányozza háza népét a kastély úrnője, aki a környék – és a család – bőkezű jótevőjének szerepében tetszeleg, de a zsebpénzt bizony szűken méri szeretteinek. Gőgös szívét azonban egy szép napon ostrommal veszi be a faluba vetődő szakállas idegen, és a kastély úrnője készségesen nyújtja kezét (és pénztárcáját) a nála vagy húsz esztendővel fiatalabb „drága Alfred”-nek. Persze, az ilyesminek ritkán jó a vége… A stylesi kastélyban bekövetkező titokzatos bűnügyet azonban végül sikeresen deríti fel a menekült belga detektív: Hercule Poirot – aki A titokzatos stylesi eset című Agatha Christie-regényben lépett első ízben az olvasók elé, hű tisztelője, Arthur Hastings kapitány társaságában.
Az első világháború alatt játszódó regény színhelyére, a stylesi kastélyba hívja barátját sok-sok év elteltével az elaggott, de… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fekete Könyvek Európa

Európa, Szekszárd, 2012
244 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630795210 · Fordította: Gy. Horváth László
Európa, Budapest, 1990
398 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630750503 · Fordította: Dezsényi Katalin, Gy. Horváth László
Európa, Budapest, 1978
432 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630713810 · Fordította: Dezsényi Katalin, Gy. Horváth László

Hercule Poirot · William Shakespeare

Levandra>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

A kezdet és a vég találkozása egy kötetben. Poirot nem hagy maga után megoldatlan ügyet. De amikor lehull a függöny, vajon milyen érzéssel távozik a színről kedvenc belga nyomozónk? Elégedettséggel vagy egy teherrel, ami a lelkét nyomja? És vajon most lehetünk tanúi annak, milyen keskeny a határ a zsenialitás és az őrület között?

Márta_Péterffy P>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Ez Agatha Christie legelső regénye, itt ismerhetjük meg egyik fontos főszereplőjét, Hercule Poirot-t.* Kiderül az is, hogyan és miért települt Angliába, megbarátkozhatunk különc és érdekes személyiségével. Másik két fontos szereplő is megjelenik, Hastings kapitány és Japp felügyelő.
A történet csavaros, az írónő egyik kedvenc helyszínén játszódik, a családi kastély, jellegzetes figurákkal, hasonlóak később sokszor felbukkannak majd. Ez az első regény már egy remek nyitánya az életműnek, kicsit talán még nem elég szoros szerkesztéssel, ám izgalmas bonyodalmakkal.
Talán nem a kedvencünk a krimi királynőjétől, azonban jó bemutatkozás Poirot mester számára:-)

*Most csak az első könyvet olvastam újra ebből a kötetből.

rebeka202 P>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Annyira örülök, hogy tiszta véletlenül az egyik barátnőm lakásában ez a könyv a kezembe akadt. Nem olvastam soha Agatha Christie-t és kicsit szkeptikus voltam, mivel klasszikus és én a klasszikusokkal elég hadilábon állok. Micsoda véletlen, hogy pont ez a könyv…
Csodás kezdet volt. Poirot legelső és a legutolsó esetét olvashattam, úgy, hogy a két eset közöttieket még nem ismerem.
Nem szerettem a krimit soha, de Agatha Christie lenyűgözött. Annyira profin megírt történetek, hogy el sem hiszem. Hogy lehet egy nőnek ilyen észjárása? Hogy lehet ilyen szereplőket megalkotni? Hogy tudja úgy felépíteni az egészet, hogy közben nekünk semmit nem árul el. Aztán a végén mindig jön a nagy csattanó és magyarázat. Lenyűgöző…
Az utolsó történet volt a legdurvább. Nem hiszem el, hogy lehet így megalkotni egy gyilkost. Hihetetlen, nem tudom mit mondjak.
Nehéz szavakba önteni ami bennem van, kicsit kusza most minden.

Én csak le vagyok nyűgözve.
Megyek holnap az antikváriumba Agatha Christie-t vadászni :DD

Bazil P>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Két Christie klasszikus – Poirot és Hastings első és utolsó közös vadászata, a két stylesi eset. És ami közbül esik: maga a legenda. Guinness rekordok eladott példányszám tekintetében, megannyi szenzációs bonyolultságú rejtély, és megannyi kibogozhatatlan gyilkosság.
Az első eset talán nem is ütött annyira, bár jól jellemzi mennyire szerteágazó az ügy, hogy az utolsó láncszemet (vagyis a végső felvonást) kétszer olvastam el, hogy helyére kattanjon minden apró részlet, hogy be tudjam helyezni a megfelelő helyre a puzzle utolsó darabkáját.
Aztán jön a második, a végső…
Essex gyönyörű lankáin, Styles St. Mary nyugodt, csöndes kastélyában újra a gonosz munkálkodik, és Poirot vénségére összetalálkozik a tökéletes gyilkossal. És egy tökéletes gyilkoshoz – egy tökéletes könyv dukál. És egy tökéletesen spoiler befejezés.
Le vagyok nyűgözve!

Csőrike009 P>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Új kedvencet avattam, és külön nagy öröm, hogy ezt a két történetet egymás után, egy kötetben olvashattam el.
Vannak olyan Poirot remekek, ahol abszolút a szívembe tudom zárni a karaktereket, szeretem őket, és érdekel a sorsuk (Halál a Níluson), és vannak olyanok, ahol majdnem teljesen hidegen hagynak, még esetleg idegesítenek is (Gyilkosság Mezopotámiában).
Nos, itt mind a két történet az előbbi kategóriába sorolható részemről.
Poirot fantasztikus, a karakterek eredetiek, Agatha pedig egy zseni.

Emmi_Lotta I>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Mindkettő remek krimi. A Függöny, Poirot utolsó esete egyszerűen bravúros és zseniális. Christie-től az egyik nagy kedvenc.

Európa, Budapest, 1978
tigi5 IP>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Nem szabad nekem AC-t olvasni, csak ha előre megnézem, ki a gyilkos (nem véletlenül Columbo a kedvenc sorozatom:). Ennek is nekiültem tegnapelőtt meg ma, és tessék, oda minden munka, minden más, és csak olvastam, olvastam… amíg a végére nem értem. Nagyon jó ötlet volt egy kötetben kiadni az első és az utolsó esetet, bár most nagyon fáj a szívem a zseniális kis belgáért.

Paulina_Sándorné P>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Szerintem zseniális volt mind a két történet, igazi kerete Poirot életének. Nagyon tetszett, ahogy Hastings-szel indult a történet, nagyon cuki volt, majd megtalálja Poirot és elindul a közös nyomozás. Esélyem sincs kitalálni, hogy ki is a bűnös. Belőlem hiányzik az írónő logikája. Simán elmegyek másik irányba. A Függöny szintén hozta szerintem az írónő zsenialitását. A végén megdöbbentem, spoiler

FreeAngel >!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

Mivel nem első olvasás, így nagy meglepetést nem okozott a vége egyik regénynek sem, de továbbra is imádom Christie-t és az angol vidéken játszódó nyomozás izgalmait. Egyszerűen nem tudok ráunni, néha muszáj elővennem még így is, hogy tudom, mi a vége.. :)
Nem is nagyon ragozom tovább: 5 csillag és kész. :)

KillerCat>!
Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny

@csgabi újabb választása volt.

Ez valami eszméletlen! Tudom én,hogy Agatha mindig csavaros…na de ilyet álmomban sem képzeltem volna! Egyre csak agyaltam és agyaltam,de közelében sem jártam az igazságnak.
Bár az első eset kétségkívül könnyebb,mégsem olyan egyszerű.
Az utolsó viszont meghökkentő és szomorú egyszerre.

EBrody I>!

Sosem értettem, miért a hitvány férfiak vonzzák legjobban az okos nőket.

Függöny - Negyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: férfiak · nők
EBrody I>!

A szerelmes férfi szánalmas látvány.

A titokzatos stylesi eset - Tizenharmadik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: férfiak
Risus P>!

Sajnos, ezek a békés pillanatok sosem tartanak örökké!

28. oldal, A titokzatos stylesi eset

EBrody I>!

– Túlságosan szabadjára ereszti a képzeletét. A képzelet jó szolga, de rossz gazda. Mindig a legegyszerűbb magyarázat a legvalószínűbb.

83-84. oldal, A titokzatos stylesi eset - Ötödik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: képzelet
Blissenobiarella>!

Senkinek sincs joga hozzá, hogy mást megalázzon.

Függöny, Kilencedik fejezet

cseri P>!

– De hál' istennek én nem vagyok ápolónő, én a kórházi gyógyszertárban dolgozom.
– Hány embert mérgez meg naponta? – kérdeztem mosolyogva,
Cynthia is elnevette magát.
– Ó, több százat!

16. oldal (Európa, 1978)

Risus P>!

– Csodálatos dolog az ösztön – mélázott Poirot. – Sem megmagyarázni, sem figyelmen kívül hagyni nem lehet.

132. oldal, A titokzatos stylesi eset

Risus P>!

Az egyik tény elvezet a másikhoz, így megyünk lépésről lépésre.

39. oldal, A titokzatos stylesi eset

Risus P>!

Jelenleg olyan sok mindent gondolunk mindannyian, de olyan keveset beszélünk.

79. oldal, A titokzatos stylesi eset

Barnus>!

Nem hiszem, hogy van annál szomorúbb látvány, mint a kor pusztító munkája egy emberen.

221. oldal - Függöny

Népszerű triviák

BrigiMoly P>!

„Hercule Poirot karakterét Torqueyban élő belga menekültek ihlették. A kis belga detektív olyan népszerű lett, hogy amikor Christie a Függöny című regénnyel 1975-ben eltemette, a The New York Times olyan nekrológot közölt róla, mintha valós személy lett volna.”

[charivari.blog.hu]

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: A titokzatos stylesi eset / Függöny