A ​Listerdale-rejtély 78 csillagozás

Agatha Christie: A Listerdale-rejtély Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

A kötet a krimi klasszikusának tizenkét novelláját tartalmazza. A címadó történetben az elszegényedett nemesi család kedvező bérleti feltételekkel birtokba vesz egy hatalmas házat. A beköltözés után a fülükbe jut, hogy az előző tulajdonos talán a ház téglái közé van befalazva, mert komornyikja, Quentin eltette láb alól. A Fülemüle villa boldognak látszó, fiatal házaspárja, Alix és Gerald közé a lány gyanúja ver éket: egy régi újsághír láttán nem tud szabadulni attól a gondolattól, hogy férje gyilkos. A lány a vonaton című elbeszélés főszereplője, George Rowland életművész, aki a vonaton megismert, szép, fiatal lányt titkos küldetéssel bízza meg. Az Énekeld el a hat penny dalát című történetben mind a négy unokahúg gyanúba kerül a nagynéni meggyilkolása miatt, mert ki más juthatott volna be rajtuk kívül a bezárt házba? A Baleset című novella főszereplőinek meggyőződése, hogy szomszédasszonyuk férjgyilkos. A történeteket az írónő sajátos humora és feszültségteremtő ereje kapcsolja össze.

Eredeti mű: Agatha Christie: The Listerdale Mystery

Eredeti megjelenés éve: 1934

Európa, Budapest, 2015
300 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634051688 · Fordította: Gy. Horváth László, Borbás Mária, Prekop Gabriella
Hungalibri, Budapest, 1998
306 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639021156 · Fordította: Németh Zoltán, Varga István

Zsófi_és_Bea MP
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Ez a kis novellás kötet tele volt jobbnál jobb történettel, igaz a Fülemüle-villát már korábban is olvastam, sőt még hallgattam is Für Anikó nagyszerű felolvasásában, de még így sokadjára is tetszett. A többi novella is nagyon jó, furfangos és cseles volt, nem is tudnék csak egyet kiemelni. Imádok novellákat olvasni AC-től, kár, hogy ezzel a kötettel befejezőleg már az összeset elolvastam… :(
Http://konyvutca.blogspot.nl/2016/02/agatha-chistie-neg…

Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Nagyon jó novelláskötet A.C. tollából. Mindegyik nagyon tetszett, volt amelyik kifejezetten meg is lepett. A kedvencem az „Egy gyümölcsöző vasárnap”, ahol igazán ötletesen jutott a főszereplő egy „igazi” rubin nyakékhez. A kötetben bár nem szerepelt sem Poirot mester, sem Miss Marple, ez egyáltalán nem hátránya a kötetnek, sőt! Újraolvasni fogom még.

Olympia_Chavez P
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Nem is tudom, hogyan viszonyuljak ehhez a novelláskötethez. Egyrészt tetszett, mert igazán különleges darabok kerültek benne összeválogatásra. Egyikben sem szerepel Poirot, vagy Miss Marple, minden „bűneset” (igen, okkal tettem idézőjelbe) különleges. Viszont még ha meg is oldódnak, néhány történet, nem kerül lezárásra. Így olyanok lesznek ezek a novellák, mintha csak egy sajtpapírra vázolt volna fel, egy-egy zseniális elképzelést az írónő.
Továbbá bajban is vagyok, mert nem tudok függetleníteni attól a ténytől, hogy a három legjobb novellát a kötetben (Baleset, Fülemüle-villa, Hatpennys nóta), már olvastam A vád tanúja c. gyűjteményben. Így természetesen tudtam, hogy mi lesz a cselekmény (elmaradt a nagy hatás, a friss élmény), viszont ennek ellenére még mindig fantasztikusnak tartom őket, főleg az első kettőt. Hiszen csak néhány szereplős kis szösszenetek, mégis olyan hangulatuk van, olyan kegyetlen és borzongató néhány oldalon rágja át magát az olvasó, ami igazi csemege.
De ha a többit nézem, akkor nagyon vegyes a paletta. A címadó novella a maga békés, kedves, szívmelengető cselekményével tökéletesen megfelel kezdésnek, mondhatni bájos. A későbbiekre ezt már nem feltétlenül tudom elmondani. Néha elfogott az az érzés, hogy egyiket-másikat kár volt kiadni, egy kaptafára készültek, ugyanarra a gondolatra lettek felfűzve, vagy túl bagatellre sikerültek.

Kicsit el vagyok kényeztetve a jó A.C. krimikkel, és most mint egy elégedetlen, sértődött, hisztis gyerek, csak húzom a számat és már dobom is fel a kötetet a könyvespolcra, hogy ne is lássam.

Szulila P
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Ezt is imádtam. :) Nem tudok egyetérteni azokkal, akik szerint Agatha Christie inkább regényben erős, mert szerintem a novellái IS remekművek. Még a kevésbé kidolgozottak, befejezetlenek is rendelkeznek valamivel, ami miatt szívesen újraolvasom őket :) arról nem is beszélve, hogy kevés olyan krimi-novellát olvastam más szerzőtől, ami a hosszúsága ellenére is jól lett volna kidolgozva.. AC „elvileg gyengébb” krimijei is a minőségibbek közé tartoznak az én személyes listámon :)
Ez a kötet is ilyen. Én mindegyiket szerettem belőle. Egy dolgot sajnálok, hogy a novelláskötetek után mindig további novellákra vágynék szinte nehezen kezdek bele utána egy hosszabb történetbe :D de sajnos lassan kivégzem az összes AC novellát :(

Timberwolfes
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Váltakozó színvonalú novellák, vannak jobbak és vannak rosszabbak. A többi novellás kötetéhez képest nekem ez jobban tetszett. De valahogy itt is azaz érzésem hogy a sok történet csak egy megkezdett regény maradéka.. Kicsit összeszedetlen és félkésznek tűnnek.

Bla IMP
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Agatha korai ujjgyakorlatai kisebb írások formájában, még változó minőségben és színvonalban, de nyíltan érzékelhetően mutatva a jövendő fantasztikus sikerét. Nem mindegyik novella tetszett a 12-ből. Nekem – más könyvek után – valahogy hiányzott is Poirot, vagy Miss Marple furfangos észjárása, logikája. Ez az AC kötet ’még’ nem olyan színvonalas, mint a regényei.

augumaug
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Vannak benne nagyon jó novellák, és vannak kevésbé jók. Úgy éreztem, hogy sokszor lehetett volna jobb, csak túl rövid lett.
A Listerdale-rejtély, mint címadó novella, nagyon jó választás volt, talán az egyik legjobb a könyvben, bár személyes kedvencem a Fülemüle villa. Ezt már régebben olvastam, egy oldal után ráismertem. Nagyon csavaros, szórakoztató.
A Hatpennys nótával is találkoztam már, de arra csak a legvégén jöttem rá, nem gyakorolt rám akkora hatást.
A másik kedvencem a Hattyúdal lett, biztosan azért, mert amúgy is szívesen nézek/hallgatok operákat.
A maharadzsa smaragdjában az utolsó mondatok tetszettek igazán.
A Balesettel is mintha már találkoztam volna, nem tudom, de egy biztos: zseniális.

Amapola P
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Öt csillagos novellák: Fülemüle-villa (legyen inkább hat csillag), Baleset, Hattyúdal + a címadó novella, a többi sem rossz (mondjuk négy csillag), három csillagosnak csak A ritka nagy lehetőséget jelölném.

kolika
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Hát kedves Agatha Christie ez nem lett kedvenc! Maga az írónő sem lenne kedvenc krimiíróm, ha csak ilyen alkotások születettek volna a tolla alól. Az egyik novella arról szól, hogy az írónak nincs témája, s csak ül, vár, hogy hátha valami eszébe jut. Úgy érzem ezzel a könyvvel valahogy így volt a szerző is. Írjunk valamit, mert várja a szerkesztő. Sok novellája lapokban jelent meg meg a szerzőnőnek, s egyáltalán nem tartom elképzelhetetlennek, hogy e könyv is ilyen, lapokban megrendelt kis írások gyűjteménye.
Maga a műfaj is keretet szab a írói szárnyalásnak, túl rövidek, hogy izgalmas történetek kerekedjenek belőle.

Dóra_Nagy_6 P
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Amikor ilyen jó novellákat találok mindig megjegyzem, hogy többet kellene olvasnom, de valahogy mindig elmarad. Gyakorlatilag az összeset élvezet volt olvasni, annak ellenére is, hogy elég egyszerűek voltak a bűntettek. Az pláne tetszett benne, hogy átlag emberekről volt szó. A kedvencem a Fülemüle Villa lett, cím tekintetében pedig az Edward Robinson Férfiassága című viszi a prímet :D

Jesper_Olsen

– Sajnálom, uram, de a macska e pillanatban foglalt.
– Hogyhogy?
– Nyolc gyermek anyja lett. Ma reggel.
– Ne mondja. Azt hittem, Peternek hívják.
– Valóban, uram. Nagy meglepetést okozott valahányunknak.

Kapcsolódó szócikkek: macska
Sakura P

Azzal rácsapott a zsebében lapuló sárga könyvecskére és hosszú névsort idézett a királyság azon nemesei közül, akik sokkal mélyebbről kezdték az életüket, mint ő, James Bond.

A Rádzsa smaragdja

Sakura P

Mrs. St. Vincent összeadta a számokat.

Maya

… az időjárás rendszerint csalfa nőként szokott viselkedni azokkal szemben, akik bizton számítanak rá …

Edward Robinson férfiassága c. novella

Sakura P

Mindig ez a vége, ha lányokkal kirándul az ember! Minden kell nekik, ami csak a szemük elé kerül.

Egy gyümölcsöző vasárnap

Sakura P

Mr. Cowan már régen hozzászokott a művészi temperamentum szélsőségeihez.

Hattyúdal

Jesper_Olsen

De a pénz, amelyet az ember egy tollvonással szerez, hihetetlen, szerencsés véletlen folytán, az éppen olyan, mint amikor a gyerek kap hat pennyt, és azt mondják neki, ez a tiéd, arra költheted, amire csak akarod.

Jesper_Olsen

Tudja, Magyarországon van egy birtokom. Nagyszerű ott a sportélet.

endivia

Hirtelen szétnyitotta az ajkai, feltárva két egyenletes, fehér fogsort. Ez feltehetően mosoly akart lenni, a férfi arckifejezéséből azonban teljességgel hiányzott minden érzelem

zsofi017

Annyi kitűnő tulajdonsággal bírt, hogy Edward néha már azt kívánta, bárcsak több hibával és kevesebb erénnyel rendelkezne. Éppen a túlzott erénye volt az, ami Edwardot elkeseredett tettekre késztette.