A ​Listerdale-rejtély 71 csillagozás

Agatha Christie: A Listerdale-rejtély Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

A kötet a krimi klasszikusának tizenkét novelláját tartalmazza. A címadó történetben az elszegényedett nemesi család kedvező bérleti feltételekkel birtokba vesz egy hatalmas házat. A beköltözés után a fülükbe jut, hogy az előző tulajdonos talán a ház téglái közé van befalazva, mert komornyikja, Quentin eltette láb alól. A Fülemüle villa boldognak látszó, fiatal házaspárja, Alix és Gerald közé a lány gyanúja ver éket: egy régi újsághír láttán nem tud szabadulni attól a gondolattól, hogy férje gyilkos. A lány a vonaton című elbeszélés főszereplője, George Rowland életművész, aki a vonaton megismert, szép, fiatal lányt titkos küldetéssel bízza meg. Az Énekeld el a hat penny dalát című történetben mind a négy unokahúg gyanúba kerül a nagynéni meggyilkolása miatt, mert ki más juthatott volna be rajtuk kívül a bezárt házba? A Baleset című novella főszereplőinek meggyőződése, hogy szomszédasszonyuk férjgyilkos. A történeteket az írónő sajátos humora és feszültségteremtő ereje kapcsolja össze.

Eredeti mű: Agatha Christie: The Listerdale Mystery

Eredeti megjelenés éve: 1934

Európa, Budapest, 2015
300 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634051688 · Fordította: Gy. Horváth László, Borbás Mária, Prekop Gabriella
Hungalibri, Budapest, 1998
306 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639021156 · Fordította: Németh Zoltán, Varga István

Zsófi_és_Bea MP
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Ez a kis novellás kötet tele volt jobbnál jobb történettel, igaz a Fülemüle-villát már korábban is olvastam, sőt még hallgattam is Für Anikó nagyszerű felolvasásában, de még így sokadjára is tetszett. A többi novella is nagyon jó, furfangos és cseles volt, nem is tudnék csak egyet kiemelni. Imádok novellákat olvasni AC-től, kár, hogy ezzel a kötettel befejezőleg már az összeset elolvastam… :(
Http://konyvutca.blogspot.nl/2016/02/agatha-chistie-neg…

Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Nagyon jó novelláskötet A.C. tollából. Mindegyik nagyon tetszett, volt amelyik kifejezetten meg is lepett. A kedvencem az „Egy gyümölcsöző vasárnap”, ahol igazán ötletesen jutott a főszereplő egy „igazi” rubin nyakékhez. A kötetben bár nem szerepelt sem Poirot mester, sem Miss Marple, ez egyáltalán nem hátránya a kötetnek, sőt! Újraolvasni fogom még.

Szulila P
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Ezt is imádtam. :) Nem tudok egyetérteni azokkal, akik szerint Agatha Christie inkább regényben erős, mert szerintem a novellái IS remekművek. Még a kevésbé kidolgozottak, befejezetlenek is rendelkeznek valamivel, ami miatt szívesen újraolvasom őket :) arról nem is beszélve, hogy kevés olyan krimi-novellát olvastam más szerzőtől, ami a hosszúsága ellenére is jól lett volna kidolgozva.. AC „elvileg gyengébb” krimijei is a minőségibbek közé tartoznak az én személyes listámon :)
Ez a kötet is ilyen. Én mindegyiket szerettem belőle. Egy dolgot sajnálok, hogy a novelláskötetek után mindig további novellákra vágynék szinte nehezen kezdek bele utána egy hosszabb történetbe :D de sajnos lassan kivégzem az összes AC novellát :(

Bla IMP
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Agatha korai ujjgyakorlatai kisebb írások formájában, még változó minőségben és színvonalban, de nyíltan érzékelhetően mutatva a jövendő fantasztikus sikerét. Nem mindegyik novella tetszett a 12-ből. Nekem – más könyvek után – valahogy hiányzott is Poirot, vagy Miss Marple furfangos észjárása, logikája. Ez az AC kötet ’még’ nem olyan színvonalas, mint a regényei.

augumaug
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Vannak benne nagyon jó novellák, és vannak kevésbé jók. Úgy éreztem, hogy sokszor lehetett volna jobb, csak túl rövid lett.
A Listerdale-rejtély, mint címadó novella, nagyon jó választás volt, talán az egyik legjobb a könyvben, bár személyes kedvencem a Fülemüle villa. Ezt már régebben olvastam, egy oldal után ráismertem. Nagyon csavaros, szórakoztató.
A Hatpennys nótával is találkoztam már, de arra csak a legvégén jöttem rá, nem gyakorolt rám akkora hatást.
A másik kedvencem a Hattyúdal lett, biztosan azért, mert amúgy is szívesen nézek/hallgatok operákat.
A maharadzsa smaragdjában az utolsó mondatok tetszettek igazán.
A Balesettel is mintha már találkoztam volna, nem tudom, de egy biztos: zseniális.

Amapola P
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Öt csillagos novellák: Fülemüle-villa (legyen inkább hat csillag), Baleset, Hattyúdal + a címadó novella, a többi sem rossz (mondjuk négy csillag), három csillagosnak csak A ritka nagy lehetőséget jelölném.

Timberwolfes P
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Váltakozó színvonalú novellák, vannak jobbak és vannak rosszabbak. A többi novellás kötetéhez képest nekem ez jobban tetszett. De valahogy itt is azaz érzésem hogy a sok történet csak egy megkezdett regény maradéka.. Kicsit összeszedetlen és félkésznek tűnnek.

kolika
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Hát kedves Agatha Christie ez nem lett kedvenc! Maga az írónő sem lenne kedvenc krimiíróm, ha csak ilyen alkotások születettek volna a tolla alól. Az egyik novella arról szól, hogy az írónak nincs témája, s csak ül, vár, hogy hátha valami eszébe jut. Úgy érzem ezzel a könyvvel valahogy így volt a szerző is. Írjunk valamit, mert várja a szerkesztő. Sok novellája lapokban jelent meg meg a szerzőnőnek, s egyáltalán nem tartom elképzelhetetlennek, hogy e könyv is ilyen, lapokban megrendelt kis írások gyűjteménye.
Maga a műfaj is keretet szab a írói szárnyalásnak, túl rövidek, hogy izgalmas történetek kerekedjenek belőle.

Dóra_Nagy_6
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Amikor ilyen jó novellákat találok mindig megjegyzem, hogy többet kellene olvasnom, de valahogy mindig elmarad. Gyakorlatilag az összeset élvezet volt olvasni, annak ellenére is, hogy elég egyszerűek voltak a bűntettek. Az pláne tetszett benne, hogy átlag emberekről volt szó. A kedvencem a Fülemüle Villa lett, cím tekintetében pedig az Edward Robinson Férfiassága című viszi a prímet :D

Nelli0805
Agatha Christie: A Listerdale-rejtély

Már régen olvastam, de arra emlékszem, hogy nagyon tetszettek a novellák. :-) Mindenképp újraolvasom.

Jesper_Olsen

– Sajnálom, uram, de a macska e pillanatban foglalt.
– Hogyhogy?
– Nyolc gyermek anyja lett. Ma reggel.
– Ne mondja. Azt hittem, Peternek hívják.
– Valóban, uram. Nagy meglepetést okozott valahányunknak.

Kapcsolódó szócikkek: macska
Sakura P

Azzal rácsapott a zsebében lapuló sárga könyvecskére és hosszú névsort idézett a királyság azon nemesei közül, akik sokkal mélyebbről kezdték az életüket, mint ő, James Bond.

A Rádzsa smaragdja

Sakura P

Mrs. St. Vincent összeadta a számokat.

Maya

… az időjárás rendszerint csalfa nőként szokott viselkedni azokkal szemben, akik bizton számítanak rá …

Edward Robinson férfiassága c. novella

Sakura P

Mindig ez a vége, ha lányokkal kirándul az ember! Minden kell nekik, ami csak a szemük elé kerül.

Egy gyümölcsöző vasárnap

Sakura P

Mr. Cowan már régen hozzászokott a művészi temperamentum szélsőségeihez.

Hattyúdal

Jesper_Olsen

De a pénz, amelyet az ember egy tollvonással szerez, hihetetlen, szerencsés véletlen folytán, az éppen olyan, mint amikor a gyerek kap hat pennyt, és azt mondják neki, ez a tiéd, arra költheted, amire csak akarod.

Jesper_Olsen

Tudja, Magyarországon van egy birtokom. Nagyszerű ott a sportélet.

Greta_Green

Kétség sem férhet hozzá, nagyon kellemes, ha a legszebb lány, akit az ember valaha látott, a szemünkbe nézve azt ismételgeti, hogy csodálatosnak tart bennünket.

78. oldal - A lány a vonaton (Európa, 2015)

Greta_Green

– Én sosem párbajozom – mondta határozottan Mr. Rowland.
– Miért nem? – kérdezte bosszúsan a másik.
– Mert nagyon félek, hogy bántódásom esik.

86. oldal - A lány a vonaton (Európa, 2015)