!

A ​karácsonyi puding (Hercule Poirot 33.) (Miss Marple 9.) 196 csillagozás

Agatha Christie: A karácsonyi puding Agatha Christie: A karácsonyi puding
500 Ft-tólMolyok eladó könyvei
Könyvtár

A krimi királynőjének hat gyöngyszemét tartja kezében az olvasó; ahogy ő maga nevezte: főfogásokat, előételeket és desszerteket.
A karácsonyi puding esete az írónő gyermekkori élményeiből merít, a régi angol karácsonyi örömök öregkorában is szívmelengető emlékéből.
Az első öt fogáshoz Poirot, a hatodikhoz – desszertképpen – Miss Marple kíván jó étvágyat.

A karácsonyi puding esete címmel is megjelent.

Eredeti mű: Agatha Christie: The Adventure of the Christmas Pudding

258 oldal · ISBN: 9635488971 · Fordította: Sarlós Zsuzsa

Hercule Poirot · Miss Marple

eme P
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Nos, eléggé régen, még karácsony táján fájdult meg a fogam egy kis angol karácsonyi pudingra. Amúgy sem kóstoltam még ilyent, Aghatha néni „nehezebben emészthető” fogásait fogyasztottam eddig, gondoltam, itt az ideje egy kis lazaságnak, jöjjenek a könnyed, kisebb porciók. Bátran ajánlom mindenkinek ezt a kis menüsort, minden rajongó, de a kezdő pudingevő is talál magának köztük kedvenc ízeket.
Kezdjük a karácsonyi pudinggal – megfelelő ízesítésű, kedves, vicces, igazi hagyományos angol karácsonyi hangulatot árasztó történet. Remek recept alapján készült, és ennek megfelelően meglepetéseket tartogat.
A spanyol láda rejtélye sötétebb tónusú, kesernyésebb ízű – Shakespeare-t és féltékeny mórját idéző hangulat lengi be.
Az elnyomott és Az álom igazi Poirot-nak való csemege, hisz tudjuk, semmit sem szeret jobban, mint az emberi lélek rejtelmeit. Itt kedvére ínyenckedhet női intuícióban (aminek végül… figyelem!!!… a poirot-i szürke sejtecskék is igazat adnak), de van bőven a tudatalattiból is, sőt, egy kis hókuszpók-hipnotizálás is becsúszik. Persze a kis belga azonnal figyelmeztet, hogy ezek közül nem minden emészthető, szóval csínján velük.
A fentiek mellett egy szedertorta kóstolása közben Poirot-nk bebizonyítja azt is, hogy nemcsak a pszichológia nagymestere, hanem a külső magatartások, szokások megfigyelésében is zseni.
És ha még ez nem lett volna elég, Greenshaw Bolondvárában desszertként megjelenik Jane néni, hogy egy csipetnyi új ízzel bolondítsa meg az amúgy is fűszeresre-ízletesre sikerült pudingsorozatot.
A hatfogásos menü néhol vissza-visszatérő összetevői különböző kombinációkban kellemes, változatos, néhol előre sejthető, máshol meglepő ízvilágot alakítanak ki (hű de „profi” nyelvezetet kezdek használni :)). Ha netán Lady Agatha konyhájára lenne kedvetek, ne tétovázzatok. És ne feledjétek: a puding próbája az evés!

Andi_T IP
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Remek novelláskötet. Már régen olvastam, de mégis szívesen veszem le újra és újra polcról, ha könnyed kikapcsolódásra vágyom. :)

csgabi P
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Jó szolgálatot tett ez a novelláskötet egy kihíváshoz, és nem bántam meg. Kellemes történetek voltak, és mivel láttam mindegyiket megfilmesítve, érdekes volt észrevenni, miben tértek el a filmek az írott verziótól.
Talán a címadó elbeszélés, A karácsonyi puding volt az, ami a legjobban tetszett – valószínűleg azért, mert szívesen eltöltenék Karácsonykor egy hetet egy vidéki udvarházban. :-)
Kiválóan megírt történet volt mindegyik, és rövidségük ellenére tökéletesen bele tudtam élni magam mindegyikbe.

Anó P
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Több rövidebb történetet tartalmaz a könyv. Az első igazi,vidéki karácsonyi hangulatot sugároz Én is ezt vàlasztottam volna címadónak. Tetszett mindegyik, a Poirot-történetek kissé jobban, mint az utosó Miss Marple-történet. Közös jellemzőjük volt az intrika,s az „àtöltözések”, amikor valaki másnak akart látszani, mint aki valójàban.
Örülök, hogy végre egy szàmomra még új Agatha Christie- kötetre talàltam.

Miss_Mila P
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Mivel nem olvastam erről semmit, meglepődtem, hogy egy novellás kötetet tartok a kezemben. De ez semmit nem volt le az élményből, amit okozott ez a könnyed kis olvasmány :)
Voltak jobban, és kevésbé tetsző novellák is benne. Imádom Poirot. Komolyan az egyik legzseniálisabb karakter akiről valaha olvastam.
Érdekesek voltak a történetek, és a megoldásukhoz vezető út is. Bár kicsit mindről olvastam volna még, ezt bevallom. Számomra hangyányit gyorsan jutottunk a végére a dolgoknak, de biztos nem lenne hiányérzetem, ha eleve úgy ülök mellé, mint egy novellás kötethez.
De továbbra is ide nekem az Agatha Christie köteteket!!! :)

Zimmermann_Zita P
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Nagyon jó válogatás Agatha Christie novelláiból, mindegyik tetszett, az utolsó történet kicsit kevésbé.

Hopelight
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Egy újabb nagyszerű Agatha Christie kötet. Egyetlen egy novella nem nyerte el a tetszészemet. A többi viszont szórakoztató volt. (Az álom)
A karácsoni puding esete pedig egyszerre vált hangulatossá, kedvessé, humorossá, feszülté és nem utolsó sorban kíváncsivá. Mert akadt, ahol az istenért sem jöttem rá mi is történt valójában.
Nagyon jó, nem csak karácsonyra való olvasmány.

mcborzaska
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Nagyon tetszett a könyv!! Ez volt az első novelláskötet, amit olvastam, eddig csak regényhez volt szerencsém. A karácsonyi puding c. novella volt szerintem a legjobb. Miss Marple-t eddig nem olvastam, ez volt az első alkalom, de ez is tetszett. Eddig nem nagyon olvastam Agatha Christie-t, inkább a filmeket néztem, de a könyv is van olyan jó, mint a film. Úgy érzem a közeljövőben nekiveselkedem a könyveknek :) És nem csak a Poirot könyveknek, hanem a Miss Marple-öknek is (idővel…).

bozs P
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Gondolatelterelés volt, ami nagyon jól össze is jött.
Az első két novella, kicsit rövidebb változatban olvasható Az álmok háza című novelláskötetben is, amit pont e könyv elött sikerült elolvasnom.
Most fordult elő velem, talán először, hogy nem gondolkodtam el ki lehet a gyilkos és így sokkal jobban élveztem a történeteket.
Marple szereplésű könyvet pedig olyan régen olvastam, hogy már hiányzott az öreglány.

Blissenobiarella
Agatha Christie: A karácsonyi puding

Még mindig nem szeretem a novellákat, így ez a könyv sem tudott igazán megkapni magának. Bár a maga módján mindegyik érdekes volt, volt köztük nem is egy, amit rövid terjedelme ellenére is meguntam igen hamar. (ilyen volt például a kötet leghosszabb elbeszélése, Az elnyomott)
A karácsonyi puding és Az álom tetszett a leginkább, ezek tetszettek tényleg. Plusz utóbbi rémlik, hogy filmen is láttam már, úgyhogy ezt jobban élveztem. Alapvetően ez a könyv sokkal jobb írásokat tartalmazott, mint más Poirot-novelláskötetek, de így sem voltam oda érte.

sztimi53 P

Köztünk maradjon: ugyanezt mondta nekem is − magyarázta. − Nem vitatkoztam vele, elvem az, hogy sosem vitatkozom nagyon határozott hölgyekkel. Megérti: merő időpazarlás.

Az elnyomott

sztimi53 P

− De a lényeg az, hogy jószívű és találékony vagy. Ha visszatérek Londonba, küldök neked ajándékot.
− Ó, köszönöm, uram. Nagyon szépen köszönöm.
− Mit szeretnél?
− Bármit kérhetek, uram?
− Bizonyos keretek között igen − mondta Poirot megfontoltan.
− Ó, uram, kaphatnék egy piperetáskát? Egy igazi, elegáns, felpattintható piperetáskát, olyat, amilyen Mr. Lee-Wortley húgának, azaz úgynevezett húgának volt?
− Igen, lehet róla szó. Érdekes − töprengett Poirot. − Nemrég múzeumban jártam,
babiloni vagy más hasonló régészeti leleteket nézegettem; több ezer évesek voltak. És köztük szépítőszeres dobozok. Az asszonyszív nem változik.

A karácsonyi puding

JamiC

– Sok hihetetlen dolog van – mondta Poirot – Különösen reggeli előtt, nem igaz? Hogy is áll a maguk klasszikusában, az Alice Csodaországban című könyvben: „Hat hihetetlen dolog reggeli előtt”

46. oldal, A karácsonyi puding esete

madárka

– Ugyan, Monsieur Poirot, ez a feladat semmiképp sem haladja meg a maga képességeit, ugyan, ugyan.
– Nem mindig sikerül nekem sem.
Az álszerénység beszélt belőle. Poirot hangján elég tisztán kihallatszott, hogy számára egy feladat vállalása majdnemhogy egyenlő a sikerrel.

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
Gelso P

Én fejbe vágom, és maga összeesik. Így. A karok erőtlenné válnak, a test elernyed. Várjon, hadd igazítsam el magát. Nem, ne feszítse meg az izmait.
Elkeseredve felsóhajtott.
– Nagyszerűen tud nadrágot vasalni, George, de annyi képzelőereje sincs, mint egy hangyának. Álljon fel; én ülök a maga helyére.

137. oldal Az elnyomott - Magyar Könyvklub, 1995.

sztimi53 P

Poirot vizsgálódó pillantással nézte végig. Vonakodva ismerte el, hogy vonzó nő a maga modern stílusában (ami e pillanatban rosszul táplált árva lányt jelentett).

A spanyol láda rejtélye

Sli SP

– Óóó, az agglegénygomb! M. Poirot kapta az agglegénygombot!
Hercule Poirot a tányérja mellett álló kézmosótálkába ejtette a kis ezüstgombot, lemosta róla a morzsákat.
– Nagyon csinos – jegyezte meg.
– Ez azt jelenti, hogy jövőre is agglegény marad – magyarázta segítőkészen Colin.
– Várható – válaszolta Poirot komoran. – Hosszú évek óta agglegény vagyok, és nem valószínű, hogy valaha változtatnék rajta.
– Ne adja fel a reményt – mondta Michael. – A napokban láttam az újságban, hogy egy kilencvenöt éves férfi egy huszonkét éves lányt vett el.
– Milyen biztató – mondta Hercule Poirot.

35. oldal, A karácsonyi puding esete (Magyar Könyvklub, 1995)

Kapcsolódó szócikkek: agglegény · Hercule Poirot
Gelso P

Erősen ráncolta a homlokát.
Nem – mormolta magában –, egyáltalán nem értem. Az egésznek semmi értelme. Sajnálattal be kell ismernem, hogy én, Hercule Poirot teljesen paff vagyok.

211. oldal Az álom - Magyar Könyvklub, 1995.

Gelso P

– Azon töprengek, hogy te elkövetsz-e valaha bűntényt? – mondta Stillingfleet. – Mibe, hogy megúsznád. Ami azt illeti, neked túlságosan is könnyű lenne – ezért határozottan sportszerűtlen.
– Így beszél egy igazi angol – mondta Poirot.

229. oldal Az álom - Magyar Könyvklub, 1995.

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás
Miss Marple sorozat · Összehasonlítás