A ​fogorvos széke (Hercule Poirot 22.) 319 csillagozás

Agatha Christie: A fogorvos széke Agatha Christie: A fogorvos széke Agatha Christie: A fogorvos széke

Hercule Poirot-nak fáj a foga, kénytelen fogorvoshoz menni. Pedig a világon egyedül csak ettől fél. Még szerencse, hogy dr. Morley remek szakember, bár ugyanolyan idegesítően fecseg, mint minden fogász. Poirot megkönnyebbülten távozik. Az utcán még segít egy középkorú hölgynek kikászálódni a taxiból, majd hazatér.

Néhány óra múlva felbukkan Japp főfelügyelő, mert a fogorvos öngyilkos lett. De miért lőné főbe magát egy divatos, ügyes kezű fogász? És ha nem öngyilkosság volt, akkor ki tehette? A titokzatos görög, a dühös, fiatal amerikai, a gazdag bankár vagy a formás bokájú, szörnyen öltözött hajdani színésznő? Gyanúsítottban nincs hiány, indítékban annál inkább. Hercule Poirot kis szürke sejtjeire a szokásosnál is több munka vár, mire fény derül az esetre.

Eredeti megjelenés éve: 1940

200 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637458255 · Fordította: Bencsik Júlia

Hercule Poirot

gabiica P>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Tetszett, hogy olyan naturális volt és olyan emberi. Kevés olyan ember van, aki nem fél a fogorvostól, ez itt is bebizonyosodott.
A történet ismét nagyon csavaros volt, bár számomra most egy kicsit nagyon elment a realitástól a megoldás, egyáltalán nem erre számítottam. Viszont megmozgatta az agytekervényeimet, érdekes volt és Poirot is szokásos formájában megoldotta a bűntényt, most még emberibb oldalát mutatva, mint valaha.
Tetszett, igazán kalandos volt.

csgabi MP>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

A regény filmverziója nem tartozik a kedvenceim közé (habár nagyon jó lett), de a regény igazán tetszik. Ha valakinek sok negatív élménye gyűlt össze a fogorvosokról, akkor javaslom, olvassa el. ;-)
Nos, komolyra véve: szeretem ezt a történetet, mert ez az egyik regény, ami felfedi az olvasónak Poirot gyengeségeit. Igen, bizony: ő is emberből van. Izgalmas szituációt láthatunk: vajon tényleg a fogorvos volt a célpont? Öngyilkosság vagy gyilkosság történt? Hova tűnt spoiler

Azt szeretem Poirot-ban, hogy becsületes, hatalmas a szíve és az igazságérzete, és embertársait nem anyagi vagy társadalmi helyzetük alapján ítéli meg.
"– Mr. Raikes, látom, maga megrögzött idealista.
– És ha az vagyok?
– Túl magasan jár ahhoz, hogy érdekelné egy fogorvos halála.
Mr. Raikes bosszúsan válaszolt:
– Mit számít egy szerencsétlen fogorvos halála?
– Önnek semmit. Nekem viszont sokat. Ez a különbség kettőnk között – felelte Poirot."
Nagyon kedvelem Georges-t is, igazi inas – éppen ebből következik, mennyire vicces néha, amit mond.
"Poirot bátorítóan nézett George-ra.
– Nos, jó öreg George-om, mit szól mindehhez?
George eltűnődött.
– Nagyon lesújtó, uram.
– Igen, George.
– Most majd keresnie kell egy új fogorvost.
Hercule Poirot nevetve válaszolt.
– George, maga felülmúlja önmagát. A dolognak ez a vetülete eddig meg sem fordult a fejemben.
George elégedetten hagyta el a szobát."

Orsi_olvas>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Néha, nagy ritkán, Poirotról is kiderül, hogy ő is csak ember. Például nem szeret hajókázni. Vagy repülni. Vagy fogorvoshoz menni…

Mit tehet a már sokszor nyugdíjba vonult, és sokszor újra visszatérő világklasszis nyomozó, ha a kedvenc fogorvosát elteszik láb alól? Ráadásul nem sokkal azután, hogy az ember kezelésen volt a fent említett szakembernél. Természetesen nyomozni kezd!

Nagyon szövevényes történet volt. Kimondottan kalandregénybe illő. Egy nagy hatalmú pénzügyi vezető, egy misszionáriusnő, egy reménybeli örökös, egy anarchista szervezet, egy kém és egy csatos cipő. Ebben a történetben senki nem az, akinek mondja magát: álruhák, ál-kapcsolatok, titokzatos telefonhívások nehezítik meg Poirot dolgát.

Én csak az igazság feléig jutottam, míg Poirot természetesen mindenre rájött.

gazibla IP>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Úgy olvastam ezt a könyvet, hogy meg sem próbáltam kitalálni, hogy ki a tettes. :) De ha meg akartam volna próbálni akkor sem ment volna. :) Teljesen másra tippeltem. :)

Meeraval_Marnath P>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Ezt a részt először David Suchet feldolgozásában láttam, és nagyon halványan emlékeztem egy-két, valójában jelentéktelen részre. Szerencsére arra nem, hogy ki volt a gyilkos, így sikerült végigizgulnom az egészet. Néhány dolog nem ért meglepetésként, hisz könnyen kitalálhatóak voltak, illetve olyan gondolatok is igazak voltak, amelyek úgy kezdődtek, hogy mekkora poén lenne, ha…. Ennek ellenére a végkifejletet nem tudtam kitalálni, mégis remekül megmozgatta az agyamat.
Nagyon szeretem Agatha Christie regényeit, így örülök, hogy a legutóbbi csalódás ellenére újra egy olyan történetet vehettem a kezembe, amely remekül bizonyítja, hogy miért is hívják őt a krimi koronázatlan királynőjének.

ppeva P>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Amiatt lett csak négy csillag, mert el nem tudok képzelni élő embert, aki ilyet bevállalna. (A végén meg nagyon röhögtem amiatt, mert eszembe jutott Mr. Bean a fogorvosnál…)

Szeitz_Éva P>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Ez egy igazán szórakoztató (attól függetlenül, hogy van néhány hulla), furmányos (van ilyen szó?) krimi volt. Annak viszont örülök, hogy más is fél a fogorvostól! Már megint jól meg lettem keverve, bár egy hátsó fél gondolatban már megfogalmazódott bennem, hogy ki a gyilkos, de persze nem ilyen módon, ahogy aztán történt. Na mindegy, úgy látom, hogy Agatha Christie logikáját nehéz utolérni.

KingucK P>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Kivételesen az elején már sejtettem a miértet, csak a hogyant nem tudtam.
Érdekes volt, bár nem lesz a kedvencem.

Erzsébet_Szászi>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Nagyon tetszett, hogy az önteltségéről híres Poirot bátran bevallotta, hogy mennyire fél a fogorvostól. Az mondjuk elég hihetetlen, hogy még ott is sikerül gyilkosságba futnia. Ráadásul a krimi kémregénnyel keveredett spoiler, és néhol úgy éreztem, túl sok az információ. A végső megoldás pedig az utolsó pillanatig rejtve marad előttem.

beitghanima>!
Agatha Christie: A fogorvos széke

Ha belegondolunk tenyleg ijeszto ez a konyv! A sajat felelmunket tudatositja, mert megrazo mennyire ki van az ember szolgaltatva a fogorvosa szekeben. Nekem alapbol van egy felelmem a furogepek es a fogorvosok miatt, de aztan igy most kicsit jobban belem szallt a paranoia :D:D De igazabol egy nagyon jo konyv es nagyon elveztem olvasni!

mefi69>!

A legkiválóbb emberek életében is vannak bizonyos, megalázó pillanatok. Az a mondás járja, hogy senki sem lehet hős a komornyikja szemében. Ehhez hozzátehetjük, hogy kevés ember lehet hős a fogorvosi székben.

Sli P>!

– (…) Jó eszű fiatal fiú. Kicsit túl sokat tanult, de nem tehet róla. Most ez a divat.

115. oldal, Szedd fel gyorsan, rakd sorba (Európa, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: tanulás
Hollóhát>!

– Önöké a világ, gyermekeim. Megteremthetik az új életet itt a földön és a mennyekben. Csak egy kérésem van: ne csak szabadság legyen benne, hanem legyen könyörület is…

Vikica05>!

Csatt-csatt, cipőcsat…
Zárd be jól az ajtódat…
Gally-gally, gallyacska…
Szedd fel gyorsan, rakd sorba…
Kott-kott, kövér tyúk…
Keress, kutass, hová bújt…
Aj-aj, lányok, lányok…
Konyhádban is figyelj rájok…
Csitt-csitt, hallgass itt…
A végén mondok valamit…

Tartalom

– Szabad?
A taxisofőr kelletlenül válaszolt:
– Igen, szabad vagyok.
– Én is – felelte Poirot nevetve. – Szabad és gondtalan.
Látta a taxisofőr gyanakvását.
– Nem, barátocskám, nem vagyok részeg. Csak most jövök a fogorvostól, és hat hónapig nem kell újra jönnöm. Csodálatos érzés!

22. oldal, Csatt-csatt, cipőcsat (Európa, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: fogorvos · Hercule Poirot
csgabi MP>!

Poirot bátorítóan nézett George-ra.
– Nos, jó öreg George-om, mit szól mindehhez?
George eltűnődött.
– Nagyon lesújtó, uram.
– Igen, George.
– Most majd keresnie kell egy új fogorvost.
Hercule Poirot nevetve válaszolt.
George elégedetten hagyta el a szobát.

Jesper_Olsen >!

– Poirot, ön olyan dolgokat talál ki, mint egy rossz rémtörténetíró.
– Tudom, tudom. Amikor kitalálom, magam is mindig elszörnyedek rajta.

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
Gitta_Bry P>!

Poirot, aki régóta élt Angliában, és elég jól kiismerte az angolokat, megkérdezte Miss Nevilltől, hogy nem inna-e egy csésze teát. A hölgy pontosan úgy reagált a kérdésre, ahogy Poirot várta.
– Oh, ez nagyon kedves öntől! Nem, mintha olyan régen reggeliztem volna, de egy kis tea mindig jólesik, nem igaz?
Poirot, akinek ritkán esett jól ez az ital, képmutatóan helyeselt.

73-74. oldal (Hunga-Print)

Bogas P>!

Ebben a pillanatban valami holdszerű, kerek tünemény emelkedett a veteményes fala fölé. Hercule Poirot tojás alakú feje volt az.

Keress, kutass, hová bújt...

Sli P>!

A híres nyomozónak általában véve jó véleménye volt saját magáról. Sok tekintetben egyenesen kiválónak találta magát, de ebben a pillanatban nem érzett semmilyen kiválóságot. Érdemei a nullára csökkentek. Csak egy hétköznapi, szürke figura volt, aki retteg a fogorvosi széktől.
Mr. Morley befejezte a szertartásos kézmosást, majd belefogott a szokásos bemelegítő, bátorító beszélgetésbe.
– Meglehetősen hűvös az idő az évszakhoz képest, nemde? – mondta, és közben páciensét udvariasan a SZÉK felé terelte. Hidegvérrel húzogatni kezdte a fejpárnát fel-le.

15. oldal, Csatt-csatt, cipőcsat (Európa, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot · nyomozó

Hercule Poirot sorozat · Összehasonlítás