A ​barna ruhás férfi (Race ezredes 1.) 382 csillagozás

Agatha Christie: A barna ruhás férfi Agatha Christie: A barna ruhás férfi Agatha Christie: A barna ruhás férfi Agatha Christie: A barna ruhás férfi

Anne ​Beddingfeld igazi kalandregény-hősnő: merész, önálló, szép és félárva. Egy baja van csak, a faluban, ahol él, kaland csak a filléres regényekben és a moziban terem. Édesapja halála után azonban Londonba kerül, és tanúja lesz, amint egy férfi ijedtében a földalatti síneire esik és meghal. A halál beálltát megállapító orvos pedig elveszít egy cédulát. De a cédulának naftalinszaga van, mint a halott kabátjának! Mit jelenthet az öt számjegy és a két szó a papírszeleten? És miért akart megnézni a halott egy Temze-parti házat, amit tulajdonosa, Sir Eustace Pedler, bérbe kíván adni? Amikor aztán egy meggyilkolt nőt találnak ebben a házban, Anne akcióba lendül. Nem zavarja, hogy egyedül van, hogy koldusszegény, a gyilkossággal vádolt, titokzatos „barna ruhás férfi” nyomába veti magát. Nyomoz a tetthelyen, a Malomházban, Londonban, óceánjárón, Dél-Afrikában. Megismerkedik egy parlamenti képviselővel, egy társasági szépasszonnyal, Race ezredessel és egy titkárral, aki a Borgiák fő… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1924

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Agatha Christie Helikon · Hunga könyvek Hunga-Print

Helikon, Budapest, 2020
350 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634794721 · Fordította: Péter Ágnes
Helikon, Budapest, 2020
350 oldal · ISBN: 9789634795063 · Fordította: Péter Ágnes
Európa, Budapest, 2016

Anne Beddingfeld · Johnny Race ezredes · Guy Pagett · Sir Eustace Pedler

Suba_Csaba P>!
Agatha Christie: A barna ruhás férfi

Keletkezési sorrendben a negyedik Agatha Christie regényt olvastam el, de sajnos nem adott annyit, mint reméltem. Ezt a romantikával átszőtt kalandkrimit nem igazán lehet komolyan venni. Telis tele van esetleges és hihetetlen fordulatokkal, véletlenekkel. A két E/1-es mesélő egyike se volt rám igazán hatással. A főhősnő Anne kimondottan infantilis, gyerekes viselkedése inkább idegesített, mint szórakoztatott.
Voltak klassz AC-s fordulatok, jó kis megoldások, de az, hogy senki se az, aminek látszik, már kicsit sok volt. Nem tudtam igazán bevonódni, sok esetben túl volt bonyolítva a cselekmény. Néha kimondottan nehéz volt követni, hogy ki, kivel, mikor, hol és mit csinált. Voltak benne kimondottan unalmas, töltelék részek. A romantikus vonalat pedig megint sikerült jól beleerőltetnie Agathának, így vált számomra teljesen nevetségessé a történet.
Agatha Christie-t nem ezekkel a kalandregényeivel ismertem meg, így igazán sosem tudtam közel érezni magamhoz őket. Ezúttal is csak a személyes vonatkozásai, önéletrajzi elemei miatt tudom méltatni ezt a művét.

Európa, Budapest, 2011
Nikolett_Kapocsi P>!
Agatha Christie: A barna ruhás férfi

@Suba_Csaba kezdeményezése nyomán tovább folytattam az Agatha Christie életmű újraolvasási fogadalmamat. Az írónő 4. regényében, akárcsak A titkos ellenfél -ben ismét egy amatőr, de annál lelkesebb nyomozó bogozza ki a szálakat. A két regény abban is hasonlít egymásra, hogy most sem egy tipikus detektívregénnyel van dolgunk, inkább egy kalandregény gyilkossággal fűszerezve. Mielőtt kézbe vesszük a könyvet nem árt tudatosítani magunkban, hogy közel 100 évvel ezelőtt íródott és a szereplők manapság már kissé megmosolyogtatónak tűnő viselkedését, naivságát, hirtelen szerelembe esését és még ennél is hirtelenebb házassági ajánlatait is ezen a szemüvegen keresztül szemlélnünk. Bár Agatha Christie a saját önéletrajzában gyakorlatilag lerántja a leplet a gyilkos személyéről, azonban még ennek ismeretében is izgalmas és fordulatokban gazdag olvasmányélményben lehet részünk. A regény egyúttal egy egzotikus dél-afrikai kalandos utazásra is hívja az olvasót, tehát minden adott ahhoz, hogy néhány órára kiszakadjunk a hétköznapok valóságából a jó öreg Agatha-val.

Szöszmösz_Gorkie P>!
Agatha Christie: A barna ruhás férfi

Nagyon elhúzódott ez az olvasás, de ez egyáltalán nem a könyv hibája. Egyéb dolgok miatt, sajnos, nem tudtam úgy haladni, ahogy szerettem volna. :(
Ez egy nagyon jól, alaposan kidolgozott regény lett. Minden apróságnak jelentősége van. Rendesen megcsavarta a szálakat az írónő, ráadásul, a helyszín is különleges. Hajón keresztül Afrikába kalauzol minket AC, majd vonattal utazunk tovább és még egy alig lakott szigetre is elvetődünk. Ez számomra pluszt adott a történetnek. Bár a mesélő nem maga Race ezredes, mégis felkeltette a figyelmem. Úgy láttam, hogy eddig 2 könyvet is olvastam, amiben szerepelt, de nem emlékszem már rá konkrétan, hogy miképp bukkant fel. Lehet, hogy újra kellene olvasnom őket. :) Külön tetszett, hogy spoiler.
Ismét egy amatőr nyomozó tárja elénk az eseményeket, egy kalandvágyó fiatal lány, aki minden pénzét elkölti egy hajtóútra, hogy kinyomozza a rejtélyes gyilkosságok okát, amelyekbe a saját kíváncsisága keveri bele. Ahogy haladunk a történetben, egyre veszélyesebb lesz hősnőnk számára a helyzet, sokszor éppen hogy csak megússza ép bőrrel. Egyre több csavart és egyre több szereplőt kapunk. A legtöbb karaktert megkedveltem, még magát a gyilkost is. :))
Nekem nagyon tetszett ez a kötet, kicsit más volt, mint a megszokott, de éppen ezért szerettem. A fordulatok pedig ismét zseniálisak voltak, AC hozta a formáját. :)

Európa, Budapest, 2016
Levandra P>!
Agatha Christie: A barna ruhás férfi

Ebben a regényben megkaptam mindazt, amit annyira szeretek Agtaha Christie regényeiben. Izgalmas nyomozás, időről időre felbukkanó fontos információk, részletesen kidolgozott eset, Ez a könyv jó példa arra, hogy Poirot és Miss. Marple nélkül is lehet izgalmas és olvasmányos egy A.C. krimi.

Csilla‿ P>!

Kedves AC,
te is érzed, hogy ez a krimi enyhén lazára sikerült, ugye? Rendben van. Tudom, hogy fiatalon írtad. Ezért mondom: Jó… jó, de még nem eléggé. Hiányzik belőle még egy kis spiritusz.
Én továbbra is bízom benned és kitartok melletted. ☺️

Madama_Butterfly>!
Agatha Christie: A barna ruhás férfi

Megint egy Agatha Christie – féle regény, ahol a fantasztikusan kidolgozott történet mellé humor is társul.
Gyilkosság, rejtély, utazás, bonyodalom – van itt minden ami egy krimit igazán olvashatóvá tesz, a szereplők pedig igazán feledtetik velem a két klasszikus (Miss Marple és Hercule Poirot) hiányát.

h_orsi P>!
Agatha Christie: A barna ruhás férfi

A nem mindennapi (és átlagon felüli) kriminek több fontosabb szereplője is van. Az sem meglepő, hogy szinte mindenki gyanúba keveredik. Az éjjeliőrtől a tisztességes ezredesen keresztül a titkárnőig. A kalandoknak pedig soha sem lesz végük. Mindig történik valami. Egy cetlivel kezdődik, hajóúttal folytatódik, kikötünk Afrikában, majd vonatút és egy különös szinte majdnem lakatlan sziget is fontos helyszínként szolgál.

A romantikus szál igencsak átszövi az egész történetet. Kicsit hirtelennek éreztem a nagy szerelemre találást, de Agatha nagyon szépen megírta ezt is. Igazság szerint végig olyan érzésem volt mintha ezt nem is ugyanaz alkotta volna, aki a Poirot regényeket írta. Azokban is gyors és váratlan a szerelem, de nem ennyire teljes és szép. A könyv vége pedig igazán csak hab a tortán.

A szépségét csak az tompítja el, hogy túl hamar rá lehetett jönni a bűnöző kilétére.

cicus61 P>!
Agatha Christie: A barna ruhás férfi

Poirot a kedvenc karakterem, Ms Marple nem annyira. Kedvelem Race ezredest is, több könyvet olvastam már a sorozatból, de ez most annyira nem jött be. Látszik, hogy ez a sorozat A.C. első regényei között van. Pedig nem annyira rossz, hiszen van benne minden ami kell, romantika, rejtély és izgalom. De valahogy mégis hiányzott valami.

Zsuzsanna_Makai>!

AC 49%
Ez az elsô AC könyv, ami kifejezettem nem tetszett!
Senki se normális, viszont mindenki túl van pörögve, és hiperaktív.
Konkrétan egy szereplôt sem tudnék kiragadni, aki említést érdemelne.
Én bírom Race-t, de itt Ő is alulteljesített.
Ennyi utazás, kalandozás erre-arra gyakorlatilag az összes többi AC-ben nincs eggyütt.

Lorenza_Pellegrini>!
Agatha Christie: A barna ruhás férfi

Agatha Christie az egyik kedvenc íróm de ez most annyira nem ragadott magával. Jól szórakoztam de hiányzott valami. Talán csak Miss Marple és Mr Poirot.

worsi P>!

– Mindig az idegeimre ment az az átkozott zsiráf.

320. oldal, Harmincadik fejezet (Európa)

Kapcsolódó szócikkek: zsiráf
Maya>!

Milyen nehéz is az élet. A férfiak csak akkor kedvesek, ha az ember jól néz ki, viszont a nők egyáltalán nem kedvesek, ha az ember kinéz valahogy.

Ramii>!

Az az elméletem, hogy amit nagyon akarunk, azt meg is kapjuk.

Madama_Butterfly>!

Ha egyetlen detektívtörténetet is olvastál már életedben, tudhatod, hogy mindig az a gyilkos, akiről a legkevésbé gondolná az ember.

Kapcsolódó szócikkek: gyilkos
gubancos>!

Sokszor tapasztaltam már, milyen erőszakosak tudnak lenni a szelídek.

csgabi P>!

A férfiak időnként egész csodálatosak tudnak lenni.

213. oldal (XXVII. fejezet)

Jesper_Olsen P>!

Mi, szegény földi halandók, folyton azon izgulunk, hogy el ne mulasszunk valamit.

blackangel>!

Egy napló arra való, hogy az ember a környezete furcsaságait örökítse meg, s nem arra, hogy a saját különcségeit elemezgesse benne.

Vaniliamamor_Bella>!

Ha biztonságosan akarsz valamit elintézni, intéztesd el mással!

8. oldal, Prológus

Vaniliamamor_Bella>!

… s bár én gépeltem le és én korrigáltam papa A Neander-völgyi ember és ősei című munkájának nagy részét, a Neander-völgyi ősembertől is iszonyodtam, s direkt boldoggá tesz a tudat, hogy oly régen kihalt.

12. oldal, I. fejezet

Race ezredes sorozat · Összehasonlítás