Áfra János (szerk.)

R25 10 csillagozás

A rendszerváltás után született generáció a magyar lírában
Áfra János (szerk.): R25

Áfra János, szerkesztő így ajánlja a könyvet: A határnyitás óta eltelt huszonöt év. Ugyanennyi fiatal verse került be ebbe az antológiába, mind 89 óta születtek. Sokuknak máris kötete(i) jelent(ek) meg és/vagy fog(nak) megjelenni, díjakat kapnak, aztán majd a legjobb szövegeik által néhányan közülük tananyaggá válnak. Vagy nem. Ez is a rendszeren és a váltásokon múlik. Egyéni és közösségi döntéseken Az R25 antológia szerzői többségükben nem vagy csak kisbabaként élték át a 89-es rendszerváltás extázisát, de később találtak magukban valamit, ami egész életre szóló forradalmi hangulatot biztosít.

A művek szerzői: Bende Tamás, Fehér Renátó, Hevesi Judit, Juhász Tibor, Kemény Lili, Kemény Zsófi, Kerber Balázs, Nyerges Gábor Ádám

A következő kiadói sorozatban jelent meg: JAK-füzetek

József Attila Kör / PRAE.HU, Budapest, 2015

Áfra János (szerk.): R25

Áfra János (szerk.): R25 A rendszerváltás után született generáció a magyar lírában

Ezt a kötetet már csak azért is el akartam olvasni, mert az Áfra szerkesztette kíváncsi voltam, mit tudnak a nálam fiatalabb (!), új generációs költők, és ehhez képest hol helyezzem el magam mint olvasó (és olykor költő). Jelentem, igen vegyes a termés, nem minden esetben látom be, hogy a) ez miért jó, b) ez miért vers. Kemény. Formailag Nyerges Gábor Ádám hozza azt, amit én klasszikusnak, fülbe valónak érzek. A hangja alapján viszont egyértelműen Győrfi Kata az, aki érdekel. Egyébként pedig olvasni, figyelni kell őket.

rétivirág>!
Áfra János (szerk.): R25

Kemény Zsófi miatt vettem meg, és az ő versei ebben is nagyon tetszenek (bár mindegyik benne van a kötetében is). És még jó pár olyan költő van, aki tetszik: Bíró Krisztián, Fehér Renátó, Kemény Lili, de azért elég sok olyan vers is van benne, amit nem nagyon értek, hogy került bele.

Győrfi Kata: maradni legalább

ma ne mondj ki semmit, kérlek.
ma csendben szeretnék maradni
legalább délig,
mint egy keskeny, de puha ágyban.
itt szeretnék reggelizni,
és a kávét is csendben kérem,
két cukorral, hidegen.
addig szeretnék csendben maradni,
amíg kényelmetlen lesz,
mint egy keskeny, de puha ágy.
itt szeretnék elaludni,
és felébredni is csendben kéne,
hogy a csendtől legyen melegem.
ma tényleg ne mondj ki semmit,
feküdj mellém pizsamásan,
hogy szokjuk meg, milyen együtt
egy keskeny, de puha ágyban.

Oláh K. Tamás: Claire

kinyitja falait