Glaukóma 13 csillagozás

Áfra János: Glaukóma

Éljen egykor egy herceg. Legyen a neve Glaukóma. Az érzékek nyelvét kutatja. Az érzékelés kapuit kitárja. A líra formáit a dologra zárja. A monológ a beszélőt mondja. A látás útjait kutatja. A képek bejárható világát. A test érzékelését, amely csupa rejtély. Glaukóma történetei a testekről szólnak. A testek az érzékelés kapui. Az érzékelés a halott világ rejtélye. A test rejtélye csupa érzékelés, mondja a herceg, akit Glaukómának neveztek.
Borbély Szilárd fülszövege

PRAE.HU / József Attila Kör, Budapest, 2012

korkata
Áfra János: Glaukóma

Nem vidám versek ezek, hanem inkább szomorúak. Mielőtt valaki nekikezd elolvasni őket vértezze fel magát a sok negatív hatás ellen.
A könyv öt részre tagozódik. Érdekesség, hogy a fejezetek címe az előző rész egyik verscíme.
Találkozhatunk a születés, a betegség, a kórház megjelenítésével. Az első részben van egy olyan vers, ahol már az újszülött is beteg, műteni kell. Ezen nagyon elszomorodtam. A második részben is a betegség van az előtérben. Itt olvashatunk a gyerek és az anya kapcsolatáról szóló verset is. A következő részben találkozhatunk a kitaszítottsággal, a bántalmazással, a gyerekek közti agresszióval, az elégedetlenséggel. A negyedik részben a férfi-nő kapcsolata kerül előtérbe. Testiség, szexualitás, a kapcsolat végének megélése. A többi versben is a halál, a betegség, az öngyilkosság jelenedik meg. Szinte látjuk magunk előtt a beteg embereket, a kiszolgáltatottságukat , a testi fogyatékosságukat, a fájdalmukat.

Eszter_28
Áfra János: Glaukóma

Örültem, hogy végre találtam mégegy könyvet Áfrától a könyvtár polcán, már anyniszor kerestem. Négy és fél csillagot azért adok, mert lelkiismeretfurdalásom van, hogy ezelőtt csak négyet adtam a Két akaratra. Azóta olyan sokszor gondoltam azokra a versekre, hogy mai eszemmel tuti ötöt adnék. (Tudom, hogy meg lehet változtatni, de utólag nem akarom.)
Nagyon tetszett a kötetben levő személyesség, amit Áfra kicsit eltávolít magától a női hanggal, szerintem jól működött. Tetszett ak igondolt íve, különösen imádom az óvodás verseit, és hogy tényleg ennyire kortárs, mert arról szól, amiről. Nem tudom, hogy csinálja, hogy ezek a hihetetlenül személyes elemek nem válnak fárasztóvá benne, nekem soha nem sikerül.
Kedvenceim:Tejút, Lezárt ujjak, Megemelt égbolt, Felesleges kör.

believe P

egy gyerek mellett minden árva
pillanatban újra felismerheted,
más emberek tekintete dönti el
létezésünket

15. oldal, Megkerült vonzás

szemekben olvad ennyi nem,
azt mondja, nem úgy érti,
miközben az sem tiszta még,
az úgyot én hogy értsem,
de jövőre, ha majd kevesebbet
félek, lehet, hogy ki fogunk esni
egymásból, el kell magunkat

hogy mikor majd vissza-
fele esik, kitalálja hozzá
szépen az emlékeket

believe P

az élet megdől, és én is, hisz annyira szeretem,
amennyire ember csak gyűlölhet egy másikat,
mert elvettük egymástól, amit csak egyszer

46-47. oldal, Férfias szerep

lefeküdnék mellé, de újragondolom,
nincsen ágy, sem vízszintes vonalak,
az idő megkerülhető, a múlás elvisel-
hetetlen

74. oldal, Szélről csak nincsen

Anna_Korlova

… ki mondta, hogy könnyű elhagyni,
ami soha nem is volt a miénk?

nem tétel

ESanka

aztán vállal repeszti fel a méhszáj-
széleket, feltekert vörös rongyok várják
a mosdókagylóban, mikor anyjáról
levágják, még nem lát, a levegő hideg,
teleordítaná a fertőtlenített szobát,
de a fejét el kell fordítania, a vérbe,
mert képtelen figyelni tovább

Pillanat félre