Mischling 53 csillagozás

Affinity Konar: Mischling

Mischling ​- a nürnbergi törvények így határozzák meg a részben árja, részben zsidó származású személyeket. Stasia és Gyöngy Zagorski számára bélyeg ez, mely örökre megpecsételi a sorsukat. A tizenkét éves kislányok 1944-ben az édesanyjukkal és nagyapjukkal érkeznek az auschwitzi koncentrációs táborba. Egypetéjű ikrek, így Josef Mengele kísérleti laboratóriumába kerülnek.
Az elkövetkező hónapok számukra arról szólnak, miként lehetséges túlélni a kíméletlen emberkísérleteket, melyek napról napra a legkegyetlenebb eszközökkel őrlik fel testi és lelki épségüket. És ha túl is élik a borzalmakat, képesek lesznek-e egymástól elválasztva létezni, és viszontlátják-e egymást valaha?
Affinity Konar megrázó regénye egy embertelen kor kíméletlen történéseiben is a humánumot keresi: a zsigeri szeretet és összetartozás rezdüléseit vizsgálja szinte mikroszkopikus aprólékossággal a lengyel testvérpár, Stasia és Gyöngy belső világán keresztül.

Affinity Konar lengyel zsidó… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Libri, Budapest, 2017
Libri, Budapest, 2017

Josef Mengele

Auschwitz

Affinity Konar: Mischling

„A megbocsátás folytonos ismétlődés volt számomra, annak igazolása, hogy még élek; azt jelezte, hogy a kísérleteik, a számaik, a mintáik semmit sem értek – megmaradtam, azt bizonyítva, mennyire alábecsülték, mit bír ki egy kislány. A megbocsátásomban vált nyilvánvalóvá az elpusztításom kudarca.”

Az ilyen témájú könyveket gyakran nehéz szépirodalmi kritériumok alapján megítélni, hiszen módfelett hatnak az ember érzelmeire. Pedig Affinity Konar nagyon jó érzékkel nem a borzalmak fizikai megjelenítésére teszi a hangsúlyt művében. Megelégszik néhány szűkszavú utalással, hiszen őt a lelki folyamatok érdeklik. Mit érezhettek Mengele „ikrei”, hogyan éltek a táborban, milyennek látták a Bácsit, mit jelentett számukra az ikerség, mit a bizonytalanság a hozzátartozóik sorsát illetően, és miután saját embervoltukban is megszűntek hinni, hogyan botladoztak vissza az életbe, az élni akarásba. Ez a történet számos pontján felidézte bennem Edith Eva Eger könyvét: túlélésre csak akkor van esély, ha van kiért életben maradni, az életbe való visszatérésnek pedig fontos feltétele a megbocsátás.

A könyv lapjain többször feltűnik az Ikrek Atyja, akiben nem volt nehéz ráismerni Spiegel Ernőre (Cví Spielmann) (itt Zvi Singer), kinek alakját Gyurkovics Tamás tette ismerté sokunk számára, a szerintem mindezidáig legjobb könyvében, a Migrénben. A kaliforniai írónő szintén szép portrét rajzol erről a nem mindennapi próbatételek sorát kiálló férfiról. Ugyanakkor Zvi Singer alakja nem annyira összetett itt, mint női „párjáé”, akit a regényben Mirinek hívnak. Miri zsidó orvos Auschwitzban, Mengele segédje, aki azért, hogy életeket mentsen, borzalmas tetteket követett el. Hogyan lehet mindezt a visszakapott szabadságban feldolgozni? Fel lehet-e dolgozni? Miri feledhetetlen szereplője ennek a történetnek.

A könyv talán legnagyobb erénye a mértékletessége. Nem elborzasztani akar, és épp ezért lesz különösen hatásos. Nagyon szép kiadvány, említést érdemel fordítója Szécsi Noémi. off Nem szoktunk szót ejteni a szerkesztőkről, most mégis megteszem, egyrészt mert igényes munka, másrészt mert a szerkesztő Szűcs Balázs kedves ismerősöm itt a Molyon, ő ajánlotta a figyelmembe a könyvet, melyet @gyemantildiko-tól kaptam ajándékba. Ezúton is köszönöm mindkettőjüknek!

Sippancs P>!
Affinity Konar: Mischling

Az Auschwitzi bölcsődal kapcsán már kaptam egy kis ízelítőt Mengele munkásságából, de semmi nem tudott volna felkészíteni ezekre a borzalmakra. Még ha bizonyos dolgok csak érintőlegesen is kerültek megnevezésre, akkor is gyomorforgató volt, kezdve az üvegekben tárolt szemektől az összevart bőrű roma ikreken át az élve boncolásig. Ez az ember őrült volt, egy elvetemült gyilkos, aki játékszerként tekintett az emberekre, és betegesen hitt egy olyan faj megteremtésében, ami tökéletes, kísérletezve ikrek, terhes nők, albínók, törpe növésűek, stb. ezrein. Sajnos a 13 éves Zagorski-nővérek is áldozatául estek – legalábbis a könyvben –, és nem elég, hogy testileg maradandó nyomot hagyott rajtuk, egy életre megnyomorította őket lelkileg.
A tábor felszabadítása után kicsit elnyújtottnak éreztem a cselekményt, ezekben a fejezetekben nem kötött le annyira a történet, a lányok spoiler viszont megkönnyeztem, nagyon-nagyon kellett ennek a könyvnek a spoiler.

Helga_Dávid>!
Affinity Konar: Mischling

Megrendítő történet két kislányról, akik ikrekként az auschwitzi táborban Mengele kísérleti alanyai voltak.
A két lány kezdetben teljesen eltérő karaktere (Stasia az álmodozó, Gyöngy a realista), fokról fokra válik Mengele és a tábor kegyetlensége hatására egyre inkább hasonlóvá.
A könyv bemutatja az ikrek közötti különleges köteléket, mely nem szűnik meg létezni azután sem, hogy elválasztják a lányokat egymástól és nem tudnak semmit a másikról.
A tábor felszabadítása után az egyik lány (Stasia) a bosszúról álmodik, míg a másik (Gyöngy) töretlen hittel keresi testvérét.
A könyv néhány helyen zavaros történetvezetése sokszor kizökkentett. Nem tudtam eldönteni, hogy a lányok zaklatott lelki állapotát kívánja így ábrázolni az írónő vagy milyen célja van vele.
Alapvetően egy nagyon megrázó történet, amelyben azért ott bujkál az élet végéig tartó remény is.

betweenhorrortales>!
Affinity Konar: Mischling

Elég megrázó történetet ír le a könyv, két iker lánykáról, akik Mengele Állatkertjébe kerülnek. Érdekes volt számomra, hogy az elején két tizenkét éves kislány szemszögéből látjuk a dolgokat, majd a vége felé szintén a két tizenkét éves kislány szemszögéből látjuk a dolgokat, de annyira más felfogottsággal rendelkeznek a vége felé, ami elszomorító. Ahogy rákényszerűltek arra, hogy napok alatt nőjjenek fel és felejtsék el a gyerekkort, egyszerűen sokhelyütt még olvasni is fájdalmas volt a sorokat. :(

Mindemellett, ha lehet ilyet írni, a könyv nekem tetszett, és annyira örültem neki, hogy a végére happy end lett, pedig már én is elvesztettem a reményt az olvasás közben.

Kiss_Andi P>!
Affinity Konar: Mischling

Nagyon nehéz erről a könyvről bármit is írnom. Még félév után is felkavar a szívbemarkoló történet.
Több holokausztos könyvet olvastam már, de talán egyik sem volt ennyire megdöbbentő.
Stasia és Gyöngy, a 12 éves ikrek történetét ismerjük meg, felváltva mesélik el megpróbáltatásaikat. Hogyan élik meg a rettenetes, kegyetlen kísérleteket, amiket Mengele talál ki személyre szabva, hogyan próbálnak élni/túlélni minden fizikai és lelki megpróbáltatást.
Felfoghatatlan számomra az az embertelen borzalom, amiben részük volt a haláltáborokban élő embereknek. Egyetlen embernek sem lenne szabad hasonlót megtapasztalnia.

Affinity Konar: Mischling

Megrázó, kegyetlenkedéssel teli könyv, amit a Gyöngy és Stasia Zagorski mesél el nekünk.
Nincs gonoszabb és gátlástalanabb az embernél, akinek az őrültségének semmi és senki nem szab határt. Mengele egy az ilyen emberek közül.
El sem tudom/tudjuk képzelni milyen megpróbáltatásokon kellett ezeknek a gyerekeknek (és minden zsidónak illetve más nemzetiségűnek) elviselnie heteken, hónapokon, éveken át. Minden tiszteletem azoké, akik túlélték a Halál Angyalát vagy egy koncentrációs tábort.

Inmelius_Mudri_Jolcsi>!
Affinity Konar: Mischling

Emberek, azt hittem, a Schindler bárkája után engem már nem tud „megvenni” auschwitz-os kötet.
Hát de.
13 éves ikrek, Mengele, haláltábor, sajátos életben maradási módszerek az ikerpár tolmácsolásában, legbensőbb érzelmeik tolmácsolásában.
Úristen!
Az ikrek különféle kísérleteknek lesznek alávetve, miközben legfőbb értéküket, az egymásra való ráhangolódásukat vesztik el. Azelőtt simán ugyanazt tudták rajzolni egymásnak háttal, mint a másik.
Azután már nem.
Hogyan bírják az embertelenséget, a kísérleteket, az életben maradáshoz szükséges erőt megszerezni, hogyan bírják az emberek ott az életet, legyen az kápó vagy rab, a rabok felügyeletére kivezényelt írnok, meg akárki.
A regény váltva közli a két ikerlány gondolatait, amely bizonyos plusz feszültséget teremt az alapfeszültségen túl.
Letehetetlen.
Muszáj volt hátra lapoznom, hogy megtudjam, életben maradnak-e a végére.
De nem mondom meg nektek:)

ValerinLanz P>!
Affinity Konar: Mischling

Ez már a harmadik év, hogy ezekben a napokban holokauszt témájú könyveket olvasok. Mert kell, hogy emlékezzek a szörnyűségekre és arra, nekem milyen jó dolgom van.
Régóta várt már a sorára a Mischling, nagyrészt azért, mert valamiért elrettentett a cím és a borító. Féltem, hogy „gagyi” lesz, túlságosan hihetetlen vagy szirupos, de a két lány elbeszélését teljesen hihetőnek, fájdalmasnak, borzalmasnak éreztem. Hiába ikrek, teljesen különbözőek voltak, és valahogy azt érzem, ha meglátnám őket, könnyedén tudnám, ki kicsoda. Tetszett, hogy a táborban Stasia kicsit karakánabb volt, Gyöngy viszont, talán a nevéből adódóan – vagy ezért lett ez a neve? – kicsit kedvesebb, ragyogóbb. spoiler Ennél maradva, számomra teljesen hihetetlen volt, hogy ez a két, tizenötöt sem betöltött lány ennyi mindenen ment keresztül. Komolyan mondom, a kegyetlenkedések leírásánál… legszívesebben tomboltam volna a lányok helyett is. És csak azt tudom kérdezgetni, miért, miért? Hát mire volt ez jó? Mengele, rájöttél bármire is? Vagy neked már a kegyetlenkedés is örömet okozott? spoiler Brutális, felfoghatatlan, embertelen. Nagyon érdekelt, a két lány megkapja-e a „boldog” befejezést spoiler
Nehéz, komoly, felkavaró kötet volt, ezért sem siettem az olvasásával. Habár jobbára olyan köteteket szeretek olvasni, amik boldogságot, reményt adnak, néha kell az ilyen is, ami megmutatja a küzdést, a szenvedést, a túlélést. Istenem, de örülök, hogy ezek az idők már elmúltak!

FORTUNATA>!
Affinity Konar: Mischling

A regény váltott szemszögből mutatja be az ikerlányok (Stasia és Gyöngy) megpróbáltatásait, akik 12 évesen kerülnek a halál angyalának karmai közé.
Mengele kísérletei rettenetesek voltak, szinte felfoghatatlanok.
Azt gondolom, hogy az írónő a kislányok történetét a naplójegyzetekkel és levelekkel akarta hitelessé tenni; és az ikrek kapcsolatának túlmisztifikálásával próbálta meghatóvá varázsolni a történetet.
Természetesen mélységesen megrázott a regény. A gyermekek kínzása különösen érzékenyen érint engem is. Felindultságom ellenére, mégis úgy érzem, hogy számomra nem ez volt a megfelelő közlésmód.
A szeretet, a ragaszkodás, a kitartás, a hit és a remény megnyilvánulásai önmagukban is elegendőek lettek volna a hatás eléréséhez.
A koncentrációs táborokról, a szenvedésekről nem szépen, hanem jól kell (és lehet!) írni.

gofri>!
Affinity Konar: Mischling

Aki dokuregényre számít vagy tényszerűségre, naturalizmusra, az csalódni fog.
Kicsit nehezen következő szerintem, a narráció nem mindig konzekvens, szóval nemcsak a téma miatt nehéz olvasmány, hanem kicsit mintha túl lenne írva.
Sok recenzióban bírálják a téma „esztétizálása” miatt, hogy erősebb a fikciós jelleg, mint a történelmi, és ez szerintem is így van. Ez is zavaró olykor, mármint van benne valami szándékos posztmodernre törekvés, ami kicsit (nekem) erőltetettnek hatott.
(Esetemben a referenciális olvasat nem nagyon működött, ezért a témáról nem is mondanék semmi különöset…)

Kalmár_Melinda P>!

Annyi erőm sem volt, mint egy hangyának. Az emlékezőképességem akkora sem volt, mint egy galambé. Csak a légzés képessége, az volt meg nekem, és még egy gondolat: hogy a számok a karomon azt jelzik, hányszor kell hasznosnak bizonyulnom a világban, hogy megmaradhassak benne.

Kalmár_Melinda P>!

Elkésünk, mondta neki az Ikrek Atyja, máris lekéstük az életet. Jobb, ha nem vesztegetünk egyetlen percet sem arra, hogy visszanézzünk.

_Katie_ P>!

[…] nem tesz jót, ha valaki mindig úgy jár-kel, hogy már a következô katasztrófa jár a fejében.

zyzmut >!

Egyszer csak lettünk. Az ikertestvérem, Gyöngy, meg én. Vagyis pontosabban szólva Gyöngy létrejött, én pedig leváltam róla.

zyzmut >!

… mindig hittem benne, hogy a világ pusztán egy kedves gesztus által megjavul.

_Katie_ P>!

Mindig várakozással kell tekintenünk a jövôbe.

Sippancs P>!

– […] Táncos, tudós, mindegy, csak foglald el magad. Foglalkozz azzal, ami érdekel. Tartsd meg a világ iránti kíváncsiságodat. A kíváncsiság engem is messze vitt. Ha elveszíted a kíváncsiságodat – rázta vastag ujját előttem –, az élet magára hagy.

Kapcsolódó szócikkek: Josef Mengele
FORTUNATA>!

A könyvek engem még sosem vezettek rossz irányba.