Új ​versek 60 csillagozás

Ady Endre: Új versek Ady Endre: Új versek Ady Endre: Új versek

1906-ban jelent meg, ez Ady harmadik verseskötete. A könyv mérföldkő a magyar irodalomban, a modern magyar költészet születését jelzi.

Eredeti megjelenés éve: 1906

Pallas, Budapest, 1912
keménytáblás

Bla I
Ady Endre: Új versek

Ezért érdemes akár sokszor fönnmaradni.
A táltosjelű (hatujjú) Ady Endre – a korszak legnagyobb magyar költője – kötete, az Új versek 1906-ban jelent meg. Jó része az akkor már 3 éve tartó viszony nyomán Lédához íródott, „ az övéi” – írja Ady, – s a versciklus Léda asszony zsoltárai címet is viseli –, de más versek is vannak itt, többek közt a Góg és Magóg fia vagyok én pl. egy modern ars poetika. De itt következnek A Magyar ugaron versciklus kitűnő hazafias versei, valamint A daloló Párizs versciklus versei is.
A Lédával töltött szerelmes órák mély érzéseket gerjesztettek a költőben, de felemások ezek az érzések, s részben beteljesülhetetlenségre is utalnak. De közben kívánja Ady az ebből következő kínt, a végzetes vonzerőt, szenvedni akar, mert nagyon vonzzák a Léda nyújtotta gyönyörök. Ugyanakkor maró gúnnyal figurázza ki önmagát, ki nem tud kilépni e boszorkányos körből. A versciklus utolsó darabja a kimagasló Héja nász az avaron, amely már szinte előrevetíti a szakítást, a kapcsolat végét. A versek és a kapcsolódó irodalom segítségével újre, részletesebben áttekintettem Ady és Léda kapcsolatát.(https://moly.hu/karcok/1180252). Hatalmas szerelem lehetett, s mint tudjuk, a szerelem vak.
A Hortobágy poétája, a Lelkek a pányván, A magyar ugaron a következő ciklus kiemelkedő alkotásai, amelyek kifejezik csalódását, kiábrándultságát, elvágyódását a faluból, rajongását a fejlett Átok-Város iránt. A város tán Nagyvárad, tán Párizs, de inkább utóbbi – ahol többször járt Lédánál – lett a magyar életnél előbbjáró vágyai tárgya. Itt, e városban táltos-tudattal keresi verseiben valódi önmagát, de csak bús,„koldus nomád”, kit megtalál. Költők, helyek, érzések visszhangzanak verseiben, de vissza kell térnie.
E visszatérés témaválasztásaiban is megjelenik a kötet utolsó részében, a Szűz ormok vándora versciklusban, amelynek kiemelkedő darabja A harc a nagyúrral. Némi titokzatosságot rejt a Vörös szekér a tengeren c. vers, de szimbóluma lehet esetleg Oroszországnak, az 1905-ös forradalom nyomán – felruházva Adyt némi látnoki képességekkel. Hogy érzi elhivatottságát és kiemelkedő képességeinek is tudatában van, igazolja az Új vizeken járok c. vers, melyben „a Holnap hőse”, nem lesz „a szürkék hegedőse”.
Félelmetesen tehetséges költő volt Ady, s én olvasva verseit szinte a középiskolába képzeltem magam, ahol Mária néni, bölcs tanítóm segítségével bogozgattuk e strófák értelmét. Szép idők voltak. A gyönyörű versek szerencsére megmaradtak! Innentől számítjuk a modern magyar költészet születését!

ziara P
Ady Endre: Új versek

Tényleg nem vagyok egy „verses” valaki, se verseket igazán ismerő, se igazán szerető, de Ady már nagyon régen belopta magát a szívembe. Mindent megtestesített emberként, ami nekem nem igazán szimpatikus, és mégis olyan verseket írt, hogy belesajdul az ember szíve. És ráadásul egy 1912-es példányt olvastam, hiába a munkahelyi előnyök!!!!

augumaug MP
Ady Endre: Új versek

Ady valami olyat adott a világnak, ami összekeverhetetlen, eltéveszthetetlen. Olyan egyéniség volt, annyira egyedi stílust tudhatott magáénak, hogy egy Ady-verset pár sorból nem felismerni művészet.
Nem hagy egy perc nyugalmat sem, kapaszkodik tíz ujjal az emberbe, az utolsó bőrt is lehúzza róla.
A kötetben szereplő ciklusok nagyjából meghatározzák a témát, mégsem teljesen képeznek néha egységet. Ha egy ciklust kellene kiemelnem, mindenképp az elsőt, a Léda asszony zsoltárait említeném, de nagy különbséget nem tudok tenni, szinte mindegyik ugyanolyan színvonalú. A második ciklusból a Költözés Átok-városból fogott meg igazán, A daloló Párisból A Szajna partján, a Szűz ormok vándorából pedig Az én menyasszonyom.
Nagyon sok híres verset tartalmaz ez a kötet, de talán a legjobban sikerült A fehér csönd. Abban megvan minden, ami nekem egyenlő Ady nevével.

raniaki
Ady Endre: Új versek

Azért értem azt is, aki ezt a kezébe vette 1906-ban, elolvasott hármat és azt mondta, hogy na jó Eduskám kéne valami másik megélhetés után nézni mert ez így juj lesz.
Ettől függetlenül tagadhatatlanul egy meghatározó és nagy kötet. Egyben nem érdemes darálni, úgy jó olvasni, ha az ember hagy rá magának időt.

abstractelf P
Ady Endre: Új versek

Már nagyon régen olvastam Ady-verset, és most is elsősorban egy kihívás miatt kezdtem el olvasni a kötetet. Viszont annyira magával ragadóak a versek, ahogy megragadják az érzelmeket. Imádom a szimbólumokat, a képeket, melyeket megjelenít minden egyes művében. A szerelmes versei számomra a legszebbek, némelyik gimnáziumi emlékeket is felidézett bennem, ami pedig csak külön jó pont.

raka0328 P
Ady Endre: Új versek

A gimiben, azután az egyetem alatt is széjjel veséztük ezt a kötetet. Viszont érdekes, hogy mennyire mást jelent most egy sor, és mennyit jelentett anno a számomra. Szeretem Adyt, de nem kedvenc, vannak olyan versei, amik nagyon közel állnak hozzám. Mindig szívesen veszem a kezembe az írásait.

Britta89
Ady Endre: Új versek

Ez a kötet tele van fűtött szenvedéllyel érzelemmel. Talán emiatt is ragadott meg több vers is: A csókok átka, Az én menyasszonyom, Tüzes seb vagyok

Optimista-pesszimista sorok csapnak össze és az élet határozottan jelen van benne. Már-már könnyed hétköznapi módon szól hozzánk Ady,. A fennköltség mindenesetre további különlegességet visz a versekbe.

EgyKönyvmoly
Ady Endre: Új versek

Nem értékeltem a verseket egészen az általános iskola 8. osztályáig. Akkor jött Ady.
Szerelembe estem! Ebből a kötetből a Léda-versek a kedvenceim
Gőgös, hedonista, beképzelt, de nagyon tud, ő ADY, zseniális!
Héja-nász az avaron, Meg akarlak tartani nagy kedvencek.

MrClee IP
Ady Endre: Új versek

Az első kötet, amit teljesen elolvastam Ady-tól (nem az utolsó).
Jó ez a moly, mert a legjobbakat ki tudtam gyűjteni idézet formájában, így megvannak egy helyen a saját kedvencek.

Risus P
Ady Endre: Új versek

Nagyon-nagyon szép versek találhatóak ebben a kötetben. Eddig ez a legjobb :)

Karinthy93

Szemembe nézett s szivéért nyúlt,
Az arcomon még most is érzem:
A bús csodáknak ligetében
Arcomhoz vágta a szivét,
Meleg, beteg, szegény szivét.

A Léda szíve

Bla I

Jőjjön az édes, süket este,
Hol dal nem hallik, láng se lobban:
Aludni akarok aranyágyon
Renyhén, meredten, jóllakottan.

A sárga láng (részlet)

Meg akarlak tartani téged,
Ezért választom őrödül
A megszépítő messzeséget.

Meg akarlak tartani

Karinthy93

Csak tudnék én mást úgy kivánni,
Mint téged. Óh, csak jönne más.
Egy más asszony. Valaki. Más.
Akárki.

Kalásztalan, bús lelkem indult,
Elhalt a ködharangok hangja s a zene
S én szálltam az álom-lányok csapatával
A város fele.
A szárnyam súlyos, szörnyű nesztelen,
Nézem a várost és nincsen szemem,
Sírnék: nincs könnyem, szólnék: nincs szavam,
Csak szállok búsan, némán, magasan:
Elűzött a földem.

Mit várok? Semmit. Egy asszony
Utamba állt és néha csókot ad:
Sohse látott ez a csókos Páris
Betegebb és szomorúbb csókokat.
……….
……
Elmúlik a Napisten papja,
A legfurcsább és a legbetegebb,
Aki fáradt volt, mielőtt élt
S aki még Párisban sem szeretett.

Egy párisi hajnalon

Míg csókolsz, nincsen szavunk,
Ha megszólalsz zuhanunk.

Vad szirttetőn állunk

Karinthy93

Karollak, vonlak s mégsem érlek el,
Itt a fehér csönd, a fehér lepel.
Nem volt ilyen nagy csönd még soha tán,
Sikolts belé, mert mindjárt elveszünk,
Állunk és várunk, csüggedt a kezünk
A csókok és könnyek alkonyatán.
Sikoltva, marva bukjék rám fejed
S én tépem durván bársony-testedet.
Nagyon is síma, illatos hajad,
Zilálva, tépve verje arcomat.
Fehér nyakad most nagyon is fehér,
Vas-ujjaim közt fesse kékre vér.
Ragadjon gyilkot fehér, kis kezed:
Megállt az élet, nincsen több sora,
Nincs kínja, csókja, könnye, mámora,
Jaj, mindjárt minden, minden elveszett.
Fehér ördög-lepel hullott miránk,
Fehér és csöndes lesz már a világ,
Átkozlak, téplek, marlak szilajon,
Átkozz, tépj, marj és sikolts, akarom.
Megöl a csend, ez a fehér lepel:
Űzz el magadtól, vagy én űzlek el.

A fehér csönd

Enoia

A lelkem ódon, babonás vár,
Mohos, gőgös és elhagyott.
(A két szemem, ugye, milyen nagy?
És nem ragyog és nem ragyog.)

A vár fehér asszonya

Karinthy93

Ez az utolsó nászunk nékünk:
Egymás husába beletépünk
S lehullunk az őszi avaron.