„Erényeim: monotóniatűrés, terhelhetőség, empátia, magas kooperációs készség.” – áll az összes, szó szerint az ÖSSZES önéletrajzban, amivel munkakeresők házaltak és házalnak az elmúlt 10 évben.
Igaz hát még mindig a Dr. House axióma: mindenki hazudik!
Hihetetlen, hogy mennyire pozitívnak és kívánatosnak tartunk olyan értékeket, amikhez egyébként a mindennapi élet döntései közepette semmi közünk nincs, sőt, menekülünk előlük. Pedig erről szól az összes rajzfilm, amivel már az én generációmnak is masszívan tömték az agyát: egységben az erő, segíts a gyengébbnek, emeld fel a nálad elesettebbeket, mert a végén még kiderül, hogy valami olyat tudnak, amit te nem, és csak velük győzhetsz. A hősök külön-külön elbuknak, de együtt sikerül Power Rangerré változniuk és leverik a gonoszt.
Már az iskolában se ezt tapasztalod: Béla eltakarja Andris elől a dogát, nehogy Andris lebuktassa, hogy puskázott róla, amikor Anna telefonját elveszi a tanerő, egy öblös „Hé, és a Lucának szabad?” kiáltással csökkenti saját vétkét, lám, más is csinálja – és ez még csak a tanóra, a szünetek háborús lövészárkairól szót se szólok. De ekkor talán még mindig elhiszed. Á, most kicsit vagyunk, gyerekek vagyunk, a felnőttek jobbak.
És kikerülsz az első munkahelyedre, ahol azt látod, hogy az emberek egymásra kennek mindent, hogy kirúgnak egy kollégát, mert beteg merészelt lenni és kivette a szabadságát, hogy arra kérnek fel, ne dolgozz olyan jól, mert a többiek bajba kerülnek, hogy ők rosszabbul teljesítenek, hogy azt lesik, a te fizud mennyi, mert állítólag jobban keresel, hiszen mondjuk van autód és rohadj meg érte. Írók hallgatják agyon a többi író tehetségét, mert attól félnek, konkurenciát teremtenek maguknak. Államok rohannak bele fegyverkezési versenyekbe, amiből kiszállni nem lehet, csak tönkremenni. Vallások feszülnek egymásnak azon, hogy kinek nagyobb a pásztorbotja és így kinek van egyedüli joga megmondani azt, amit mindenképp meg kell mondani. Még a mindennapokban is, emberek ugranak egymásnak a neten, a sarki közértben vagy a kricsmiben azon, hogy kinek van igaza egy olyan témában, amiről egyiküknek sincs halovány lila segédfogalma sem. Közhely, hogy az egyes ember normális, de nagy tömegben hülyék vagyunk.
Nem. Önző, egomániás, önmagunkat és a magunkénak tekintett dolgokat féltékenyen védő, durva szörnyek vagyunk külön-külön is és csoportban is.
Pedig ha belegondolsz, az ember, akit az előbb leüvöltöttél az idesanyjába, mert bénázott a parkolásnál és ez tizenhét másodpercedet elvette, amíg állnod kellett mögötte, nos, ha elindulsz felfelé a családfáját, akkor SURPRISE SURPRISE, az egyszer csak a te családfáddá válik, valószínűleg jóval előbb, mint hinnéd. Akkor is, ha az illető gonosz, ördögtől bagzott muszlim, akkor is, ha gonosz, pénzéhes zsidó, ha konok, primitív magyar, ha szőröstalpú román vagy bunkó francia… Mert mindnyájan, akiknek két kezünk, két lábunk, két fülünk, két szemünk, viszonylag nagy agyunk és még sok-sok közös vonásunk van, képzeld el: valamilyen szinten mindnyájan testvérek vagyunk.
Valószínűleg közelebbi testvérek, mint azt elhinni akarod.
Igen, Anna is a testvéred, hiába szakított veled. Gyuri is a testvéred, hiába gúnyolt ki tesiórán. Zoli is a testvéred, hiába született torz testtel a csontbetegsége miatt. Kovács Donhozéarmandó is a testvéred, hiába kér tőled egy szál cigit bicskával.
És fordítva is igaz. Lehet, hogy megcsalt, Anna, de Geri a testvéred, nem kell bosszút állnod rajta. Gyuri, az a szerencsétlen nyomorult ott lehet, hogy lassabban fut mindenkinél, de képzeld, egyszer írsz neki egy emailt, hogy mennyire szeretted a regényt, amit írt és mennyire szégyelled, hogy kigúnyoltad. Zoli, neked sem kell gyűlölnöd azt, aki nem betegen született. Donhoéarmandó, akibe éppen a késedet bököd, annak az embernek a dédmamája a te dédmamád unokatestvére volt.
Testvérek vagyunk, akár tetszik, akár nem. Mindnyájan. A római pápa és Kim Jong Un, a migránsok és a szerelmed, a kedvenc színészed és a szomszéd kisfiú, aki anno hetente egyszer összevert, tudósok és szerelők, munkanélküliek és gazdagok, a rablógyilkos és a máglyán égő „boszorkány”, Jacques de Molay és Szaladin, HVP és Avrana Kern. Testvérek. És ennek a felismerése lenne az első lépés az empátia felé.
De még ez se megy. Nézz magadba, amikor ránézel mondjuk egy részeg, piszkos és agresszív hajléktalanra. Próbáld magadban azt mondani: ő a testvérem.
Automatikusan, ösztönösen fogsz reagálni: „De én nem akarok ilyen testvért!”
És akkor jön egy két milliméteres, csenevész kis pók és leiskoláz mindnyájunkat.
Én ezen a könyvön sírtam, nem egy helyen, mert ez a legdurvább tükör, amit valaha olvastam. Eléd teszi, és mutatja: „Nézd, ez lehetnél.” és már látod is: az emberiség utolsó túlélői hatalmas összefogással, az ősök tudását részben megfejtve egy hatalmas bárkán elhagyják a haldokló Földet. Mekkora eredmény, micsoda összefogás! És akkor Tchaikovsky vigyorogva elfordítja a tükröt, épp csak egy leheletnyit, és mondja: „…és ez vagy.” És barbárok rohangálnak a hajón, a monomániás parancsnok ezrek életét veszi semmibe, csak mert nincs ínyére a halál még százötven évesen se, az élet bárkáján halálhozó páncélosok lövik egymást, és miért? Mert valaki egója nem bírja elviselni, hogy valaki másnak is igaza lehet. Mert valaki nem tűri, hogy ne ő mondja meg, mi a kotta.
Az ősi lemez, amit az első ember óta az összes feltesz a saját lejátszójára. Majd én tudom. Megízleltem a tudás fájának gyümölcsét és én én én én majd tudom.
És amivel kontrasztba állítja a kötet az ember bénaságát, az egy ugrópók, Portia labiata. A mesterségesen felgyorsított evolúció során a póktársadalom végigszáguld az emberi történelem nagy kríziseinek párhuzamán: nagy önvédő háború, pestisjárvány, világháború, maszkulinizmus (vagy minek lehetne nevezni a férfiak egyenjogúsági küzdelmét? :D ), vallási krízisek… És a kérdés az, hogy a szörnyű viszontagságok ugyanolyan atombomba-hajigáló, cinikus, relativista, értékvesztett bandává aljasítják a póktársadalmat, mint ami felé mi, emberek tartunk a valóságban.
Mert amikor az utolsó emberek odaérnek, a pókok már várják őket, hogy berepüljenek a történelem minden értelemben vett legnagyobb pókhálójába…
A jobbnál jobb ötletek csak úgy peregnek az oldalakról, ez a kötet olaj a fantáziád tüzére és fenőkő az elmédnek. Alapos, intelligens, okos és kínosan igaz, hiába szaladgálnak benne farkaskutya méretű, bioszámítógépekké alakított hangyabolyokkal szaladgáló ugrópókok.
A végjátékra pedig nincs szavam. Csak egy ütemes, kőkemény vastaps. Igen, így kell ezt. Nincs didaktikus majdénmegmondom, nincs hatásvadász kacsintgatás Hollywood szent hegye felé. Csak egy végkifejlet, amire nem lehet felkészülni, és ami megtépázza a lelked.
Mert jól tudod, a szíved mélyén tudod, hogy az erényeid nem monotóniatűrés, terhelhetőség, empátia, és magas kooperációs készség. Vagy ha igen, akkor sem szívesen élsz az erényeiddel. (Aki igen, az annyira ritka, hogy valószínűleg nem fogsz ilyet látni, őket hívjuk szenteknek.)
De valahol azt is nagyon jól tudod, milyen lenne a világ, ha igazat mondtál volna az önéletrajzod alján az önfényező szekcióban, és ha mindenki más is igazat mondott volna.
Csodálatos volna. Gyönyörű.
És itt kap rajta mindnyájunkat az univerzum a hazugságon. Merthogy a világunkat mindenné tesszük, csak csodálatossá nem. Felfal minket a szemét, a bolygó szép lassan felforr, megesszük az összes műanyagdarabokkal teli halat és kivágjuk az összes fát, miközben azon versengünk, kinek van hosszabb és keményebb atombombája. Tedd a kezed a szívedre. Ilyen világot építenénk, ha tényleg a testvéreinknek tartanánk a többieket?
A változás te magad légy, olvastam valahol. Valaki nálam okosabb mondta ezt. Hát legyél te a változás. Ebben segíthet ez a könyv – amellett, hogy messzemenőkig kiváló sci-fi, nem csak az agyadat, de a lelkedet is kényezteti, ráadásul elképesztő jól van megírva is.
Nagyon, nagyon jó szívvel ajánlom. És olvasd figyelmesen: a mondanivalót ugyanis ki fogják kérdezni tőlünk. Jobb esetben az utánunk jövő generációk, akiknek átadjuk. Rosszabb esetben maga az univerzum, amikor fejcsóválva a sarkával elmaszálja azt a szemétdombot, aminek uralmáért az utolsó emberek botokkal és kövekkel vívnak meg.
Ha már hálót szőni nem tudnak.