Emissaries ​from the Dead (Andrea Cort 1.) 3 csillagozás

Adam-Troy Castro: Emissaries from the Dead

Two murders have occurred on One One One, an artificial ecosystem created by the universe's dominant AIs to house several engineered species, including a violent, sentient race of sloth-like creatures. Under order from the Diplomatic Corps, Counselor Andrea Cort has come to this cylinder world where an indentured human community hangs suspended high above a poisoned, acid atmosphere. Her assignment is to choose a suitable homicide suspect from among those who have sold their futures to escape existences even worse than this one. And no matter where the trail leads her she must do nothing to implicate the hosts, who hold the power to obliterate humankind in an instant.
But Andrea Cort is not about to hold back in her hunt for a killer. For she has nothing to lose and harbors no love for her masters or fellow indentures. And she herself has felt the terrible exhilaration of taking life….

Eredeti megjelenés éve: 2008

HarperCollins, London, 2008

Adam-Troy Castro: Emissaries from the Dead

Úgy tűnik, kezdenek ismét népszerűek lenni az idegen lényekkel telepakolt sci-fi univerzumok. A 2008-as év Philip K. Dick díjas regénye azonban nem úgy használja a toposzt, ahogy várnánk. Itt senkinek nincs ereje csillagközi háborúkat vívni, sőt, a HomSap úgynevezett Konföderációjának arra sincs elég hatalma, hogy saját bolygóin egységes törvényeket léptessen életbe. Így számos lakott világon alakult ki a zsarnokság egy vagy más formája. Sokaknak talán az az egyetlen menekülési útja, ha eladják magukat a Konföderáció Diplomata Hadtestének, öt-tíz-húsz évig tartó szerződéses rabszolgaságba. Ez a DipHad természetesen nem egy megbecsült politikai elit, hanem bürokraták és problémamegoldók csapata, akiknek az jut, hogy eltakarítsák mások szemetét. E kegyetlen múltú és nehéz jövőjű „diplomaták” közül kerül ki a könyv nyomozója, és összes gyanúsítottja is.
Adjunk még a keverékhez egy rejtélyes idegen űrállomást – amelyre a hagyományokkal ellentétben ezúttal maga az alkotó hívja meg az embereket, hogy körülnézzenek rajta. Ez az alkotó az AIsource, az emberi fajnál öregebb, szinte istenszerű mesterséges intelligenciák konglomerátuma. És amikor a meghívott diplomatákat öldösni kezdik, az egyetlen logikus gyanúsított maga a házigazda. De Andrea Cort, a DipHad nyomozója parancsba kapja, hogy az AIsource-t semmi szín alatt nem vádolhatja meg…
E depresszív világban depressziós karakterek élnek. Maga a főhős egy halálvágyó, háborús bűnösként elkönyvelt fiatal nő, aki gyermekkorában részt vett egy egész városra kiterjedő őrült mészárlásban. A könyv kezdetén egyedül valamiféle elvont profizmus mozgatja. A hely, ahová kerül, kiegyensúlyozottabb embereken is kifogna, mivel az AIsource az egész űrállomást a feje tetejére állította, és aki lezuhan, arra lent több kilométer mély üresség vár. A plafonról lelógó őserdőkbe pedig egy olyan értelmes létformát telepített, amelynek alapvető gondolatai is rejtélyesek: az embereket például a Holtak Küldötteinek tartják. De az emberek sem sokkal jobbak, akik között dolgoznia kell. Az uralkodó hangulat nyomottságát egy különös, de nagyon plasztikusan megformált karakter enyhíti: egy cylink, vagyis olyan ember, aki két ember teljes agyi összeolvadásából keletkezett. Alighanem ő az egyetlen optimista figura az egész könyvben.
A könyv első körben krimi (vagy talán pszicho-triller), de jól beépíti a sci-fi elemeket: például mit tehet egy nyomozó, ha a kézenfekvő gyanúsítottak motivációit esélye sincsen felfogni, mert azok milliószorta intelligensebbek nála? Idővel aztán – nagyon helyesen – kitágul a nézőpontunk, és Andrea gyermekkora is fontos része lesz a konfliktusnak. Az, hogy végre szembenézzen Láthatatlan Démonaival és megértse az akkor történteket, legalább olyan fontos, mint a gyilkosságok felderítése, mellesleg jó sci-fiként a világ titkaira is fokozatosan fényt derít. Érdekes, hogy a szerző mintha a világot is egy krimi szabályai szerint kezelné: többször is félrevezeti az olvasót, elhitetve vele, hogy ilyet már olvasott, és tudja, mi lesz a háttérben, pedig az ismerős elemek mögött nála új koncepció áll. (Nagyon tetszett egyébként, amikor rájöttem, hogy a könyv címe nem egészen véletlenül rímel a Speaker for the Dead-re)
Kár, hogy a regény vége spoiler

Hanna IP>!
Adam-Troy Castro: Emissaries from the Dead

Annak idején elmaradt az értékelés, utólag meg nehéz összeszedni, miért is tetszett annyira ez a sci-fi krimi.

De az első ok minden bizonnyal a főszereplő. Andrea Cort egy utópisztikus társadalmi kísérletben nőtt fel, ahol egy emberi és egy földönkívüli nép élt együtt békés harmóniában, egészen addig a napig, amikor a kolónia valamennyi lakója megőrült, és mészárolni kezdte a szomszédait és családtagjait. Az akkor 8 éves Andrea Cort a Homo sapiens faj vérszomjának arca lett a médiában, és felnőve sem képes szabadulni a háborús bűnös bélyegétől. Az emberi világok szövetsége ennek ellenére nyomozó-diplomataként használja, és amikor az Egy Egy Egy nevű mesterséges élettérben egy kutatócsapatban gyilkosságot követnek el, Andreát küldik az eset felgöngyölítésére.

A másik ok Egy Egy Egy volt, egy olyan bolygóméretű élettér, amelynek a napja a belsejében van, a bennszülött (valójában az életteret működtető mesterséges intelligencia által kísérletképpen létrehozott) intelligens faj pedig a „héj” belső felületén él, dacolva a gravitációval.

Maga a történet egy olyan krimi, ahol a rejtély nagyon is szervesen kapcsolódik a világ jellegzetességeihez, és egy több köteten átívelő metaplot is körvonalazódik.

Ami miatt kifejezetten élvezet olvasni, az Andrea intelligenciája, ahogyan a nyomokat összeköti, másfelől pedig az antiszocialitásából fakadó humora. Olyan önmagát gyűlölő, emberidegen karakter, aki még Poirot-t is lepipálja idegesítő arroganciában, mégis van benne valami szerethető.

Amit viszont nem fogok megérteni, hogy a 3 megírt Andrea Cort történetből miért csak kettő jelent meg angolul papírkönyvként.

Noro P>!

I've never been a fan of natural ecosystems.
I know they're romanticized. They're great for people who like to swat bugs, step on feces, and catch strange diseases, an odd subsection of humanity that has never included myself.

Chapter 1: Habitat

Noro P>!

We're all owned. It's just a matter of deciding who holds the deed.

Chapter 23: In the Confessional

Noro P>!

The dominant language of human trade and diplomacy was a crass and unpoetic tongue, engineered long ago to edit out elements that could be culturally offensive to any of humanity's thousands of squabbling subcultures. There was not a single beautiful phrase in it.

Chapter 4: Brachiators

Andrea Cort sorozat · Összehasonlítás