Inkább ​boldog 173 csillagozás

Miért olyan nehéz boldognak lenni?
Adam Silvera: Inkább boldog

A tizenhat éves Aaron Soto igyekszik újra magára találni egy családi tragédiát követő nyáron. A barátnője, Genevieve segítségével lassanként emlékezni kezd, milyen lehet a boldogság, ám amint összebarátkozik Thomasszal, minden összezavarodik, amit a múltjáról és a jövőjéről gondolt. Aaron és Thomas egyre közelebb kerülnek egymáshoz, és Aaron önmaga előtt sem tagadhatja le többé az érzelmeit. A Leteo Intézet memóriatörlési eljárása lehet a megoldás, hogy újra a régi legyen. Ám ezzel együtt az igazi önmagát is elveszítheti.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Kiadói ajánlás: 16 éves kortól · Tagok ajánlása: 14 éves kortól

316 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634034223 · Fordította: Hartinger Emese
316 oldal · ISBN: 9789634034988 · Fordította: Hartinger Emese

Aaron Soto · Brendan · Genevieve · Thomas Reyes

Ngie>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

Az Inkább boldog azon könyvek egyike, ami nem rossz, de valahogy végig színtelen, szagtalan marad számomra. A híre megelőzte a könyvet, nagyon kíváncsi voltam Adam Silvera írására, de az élmény valahogy elmaradt. Folyamatosan unalmas volt az olvasás, de kitartottam, mert egészében akartam látni. Amiről beszélni akart, az érdekes volt, a megoldás nem tetszett.

Tóth_Orsolya_3 P>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

„…ott találok boldogságot, ahol keresek.”

Nem hittem volna a könyv első felét olvasva, hogy a végén ennyire közel kerül a szívemhez Aaron története. Mert bizony a végére megérintett, elgondolkodtatott és még meg is ríkatott. Nem mindennapi könyv.

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

Mindenképpen olvassák el ezt a könyvet azok, akik szerint a melegek számára az átnevelő terápia egy valóban működő megoldás. Mert bízhatsz benne, kipróbálhatod és szenvedhetsz, hazudhatsz mindenkinek a világon, még magadnak is, hogy te jól vagy és „normális” vagy, sanyargathatod magad évekig, de igazából legbelül akkor is szenvedsz, mert tulajdonképpen semmit sem változtál.
spoiler
off

316 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634034223 · Fordította: Hartinger Emese
Fairymysz>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

Szívfájdító könyv, de egyetlen pillanatra se bánom, hogy elolvastam.
Aaron Soto egy átlagos kamasz, aki szerencsétlenségére nem a legjobb környéken él és akinek épp elég tragédia jutott már ki az élettől.
Mégis úgy érzi, hogy „boldog”, mert itt van neki a barátnője Genevieve és a haverjai.
Egy nap megismerkedik egy Thomas nevű sráccal, akivel nagyon jó barátok lesznek… míg egy szép napon Aaront villámcsapásként éri, hogy ő bizony sokkal többet érez a barátja iránt.
És mikor érzelmei nem találnak viszonzásra úgy dönt, hogy aláveti magát a Leteo eljárásának és inkább elfelejti a dolgot és hetero lesz.
De ekkor Adam Silvera gondolt egyet és bevitt egy olyan kis csavart, amit ugyan halványan sejtettem, mégis arculcsapásként ért.
Silvera csodálatosan ír. Nagyon jó a stílusa, egy pillanatra se lankadt a figyelmem – sőt alig tudtam rávenni magam, hogy elmenjek aludni és korán keltem, hogy folytathassam.
Adam Silvera könyvét minden kamasz kezébe belenyomnám, hogy olvassa el, függetlenül attól, hogy meleg vagy nem. Minden kamasznak vannak problémái, bizonytalan saját magát, a világot és a jövőt illetően. Nagyon sokan szeretnének dolgokat törölni az életükből.
Jobban belegondolva, nem csak a kamaszok kezébe tenném, hanem mindenkinek. A homoszexuálisoknak azért, mert mindenkinek nehéz felvállalnia magát. Félnek a reakcióktól, félnek attól, mi lesz utána.
A heteroszexuálisoknak pedig azért, hogy lássák, mekkora félelem él a másikban, mekkora bátorság kell kiállni magukért és, hogy egyetlen rossz szóval, reakcióval mekkora károkat tudnak okozni egy másik embernek. Nem lenne szabad, hogy a mai világban (vagy bármikor is) az számítson, ki kit szeret és kivel mit csinál az ágyban. Az emberiségnek ideje lenne felnőnie.
A könyv erőssége, hogy nem csak akörül forog, hogy Aaron meleg és milyen rossz neki, hiszen a könyv első negyedében „boldog” hetero. De szóba kerül itt az öngyilkosság, a családi elfogadás/elutasítás, a barátság, szerelem, hazugságok és persze a gyűlölet.
A gyűlölet, ami végül odáig jut, hogy Aaron élete fenekestül felfordul.
Rengeteg érzelem van a könyvben: hol kuncogtam, hol drukkoltam, hol rettegtem Aaronért és mindvégig kíváncsi voltam, hogy fog dönteni. És iszonyú dühös voltam, mert Aaron sokkal jobbat érdemelt mindannál, mint ami végül érte.
Adam Silverának másik nagy plusz pont a realitásért. Persze, az emléktörlős rész fikció, de minden egyéb: a környezet leírása, a reakciók, a fiúk viselkedései mind-mind reális és hihető. Számomra nem volt senki viselkedésében olyan, amire felkiáltottam volna, hogy „na ne, ilyen nincs”.
Adam Silverának sikerült egy csodálatos könyvet írnia arról a szomorú valóságról, milyen nehéz a melegeknek felvállalniuk magukat.
A könyv végső tanulsága, hogy nem futhatsz el semmilyen módon saját magad elől és az elől, ki vagy. Egy időre elfelejtheted, megjátszhatod magad, titkolhatod, de előbb-utóbb kibukik és visszaüt. Boldog csak akkor lehetsz, ha az vagy, akinek születtél.

(És ugyan csillagot nem vontam le érte, azért kedves @MenőKönyvek nem tudok elmenni a könyvben fellelhető elírások és hibák mellett. A legnagyobb hiba pedig az, hogy még szereplők nevét is sikerült elírni: pl. Brendan Brennanként szerepel.)

ggizi>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

Ez nem egy könnyed és rózsaszín történet volt. Bár ez a Leteo Intézetes vonal kissé futurisztikussá teszi az egészet, mégis nagyon jó alapot adott Aaron történetéhez.
Két szakasza van a sztorinak, és ha az első nem kimondottan izgalmas részén túljutunk, akkor hirtelen a „kedves barátoknak” köszönhetően összeáll a kép, és rögtön más szintre helyeződik minden és más megvilágításba kerül az első szakasz is. Aaron próbált spoiler megfelelni mások elvárásainak, de rá kellett jönnie, hogy van, ami felett nincs hatalma. Ez a második szakasz az önkeresésről szólt, ami sokkal összetettebb és izgalmasabb rész volt és érzelmileg is erősebb hatást gyakorolt. Szomorú hangulata volt, de Aaron inkább volt „boldog”, mint nem.

Nyctea P>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

Találomra választottam ki ezt a könyvet a könyvtárban, mert érdekesnek tűnt, de aztán néhány fejezet után majdnem félbehagytam. Elég laposan indult, és az ígéretes fülszöveg ellenére egy sablonos „magát eddig heterónak gondoló srác rájön, hogy meleg” típusú történetnek tűnt. Aztán mégis folytattam, és abszolút nem bántam meg, mivel elég ütős csavarok voltak benne!

A 16 éves Aaron a boldogságot keresi, mint ahogy mindenki más is, és arra jut, hogy sokkal könnyebb lenne az élete, ha nem lenne homoszexuális. Alá akarja vetni magát egy memóriatörlési eljárásnak, melynek során elnyomják a nemkívánatos emlékeket, így biztosítva egy normális élet lehetőségét. De vajon tényleg normális lenne az az élet?

A történet a második felétől válik igazán izgalmassá. Nekem az tetszett a legjobban, hogy nagyon sok olyan kérdést felvet, amiken el lehet gondolkodni… Pl. mennyiben határozzák meg egy ember életminőségét az élményei, az emlékei? Boldogabbak lehetnénk-e, ha csak úgy pikk-pakk megszabadulhatnánk a rossz emlékeinktől? Az jár jobban, aki elmenekül a múltja elől, vagy aki szembenéz vele? spoiler
Emellett fontos téma a regényben a viszonzatlan szerelem és a másság megélése egy elutasító közegben.
Negatívum a sztori elejének unalmassága és a helyenként suta fordítás, de ezzel együtt nagyon kellemes meglepetés volt számomra ez a könyv. Érdemes elolvasni.

Rácz_Stefán_Tibor IP>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

A karakterek annyira éltek, olyan valóságosak voltak, és valamiért mindenkit lehetett szeretni, vagy legalább megérteni. Kész pszichológiai esettanulmány ez a könyv, ráadásul istenien szórakoztatott, miközben sokat gondolkodtam is rajta. Üdítő az, ha tökéletes a dramaturgia és a csavarok, jók a karakterek, és a stílus is mindent visz.

Nagyon érezhető, hogy az író a saját életéből merített, és ettől a könyvnek még erősebb lett a lelke, még jobban átjött a sztori. Imádtam, no. Csak reménykedni merek benne, hogy a Menő Könyvek meglep még minket pár Silvera művel.

Edmond>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

Az Inkább boldog tipikusan azoknak a könyveknek egyike, melyeknek a végére érve az olvasó szíve is összetörik.
Letehetetlen olvasmány volt, melyet egy éjszaka alatt kiolvastam.
Gyönyörű történet, nagyon is fontos mondanivalóval, mindenkinek bátran ajánlom.

Lilla_Miko>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

Bár a könyvet már rég ismerem, mégsem mertem mostanáig nekiállni. Most már fogalmam sincs, mi tartott vissza.
Ez a második regény, amit a szerzőtől olvastam, és most már úgy vagyok vele, hogy lehet, ezzel kellett volna kezdenem. spoiler
A főszereplőt megkedveltem, szívesen olvastam, amit mesél. Picit lagymatag volt, de ettől még nem volt rossz. Először nem tudtam, mindennek mi értelme lesz, de gondoltam, majd kialakul. Hát nem igazán azt kaptam, amire számítottam. :'D Kb. ott ért az első sokk, hogy Aaron honnan tudja, hogy Thomas spoiler, egyetlen olyan mozzanat nem merült fel, ami azt sugallta volna, hogy ez több, mint barátság. Mert átölelte?
A csavar érdekes volt a közepén, bevallom, azzal meglepett. Izgalmasabb lett a történet, de akkor is volt valami, ami hiányzott. És a vége… Csak néztem, hogy most mi van? Ne már. Úgy látom, Silvera szereti spoiler a szereplőit. :S
Nem mondom, hogy nagyon tetszett, de jobbnak éreztem a másik könyvénél, és ha jön újabb regény, biztos kézbe veszem. off

Chris_Q>!

Adam Silvera: Inkább boldog Miért olyan nehéz boldognak lenni?

Eléggé kellemetlen olvasási válságban voltam, amikor elkezdtem ezt a könyvet. Nagy elvárásokkal is indítottam ezért, és szerencsére nem is kellett csalódnom, remek könyv volt, még más művekhez is meghozta a kedvemet.
A történet főszereplője Aaron, aki éli az átlag tizenhat évesek életét, van barátnője és barátai. Az egyetlen nem mindennapi eleme a műnek a Leteo Intézet, ami páciensek emléktörlésével foglalkozik. Először számomra szimpatikus volt az eljárás, hiszen ki ne szeretne néhány dolgot elfelejteni? Aaron egyik barátja például halott ikertestvérét felejti el, és egy sokkal boldogabb életre lesz így lehetősége. De azért felmerül a kérdés: mi az, amitől tényleg érdemes megszabadulni, van olyan emlék, amit ha kitörölnek, megváltoztat? Mik azok a dolgok, amik annyira egy ember része, hogy még az emlékei átírásával se lehet megváltoztatni?
A szerzőnek nagy tehetsége van abban, hogy elvigye az olvasót egy teljesen másik irányba, pedig visszatekintve számíthattam volna több mindenre is, de örülök neki, mert nagyon fordulatos könyvet olvashattam így. Gondolom, nem okozok nagy meglepetést, ha elmondom, hogy be fog valamikor jönni az LMBT-szál. Nem akarom elmondani a végét, de a könyv sok helyen felteszi a kérdést, hogy miért ilyen nehéz boldognak lenni. Néhol keserédes, és általános érvényű igazság, hogy milyen nehéz a saját boldogságunkat választani más emberek elvárásainak teljesítése helyett, ez pedig egy átlag LMBT+-ember esetében még nagyobb nehézség. Számomra nagyon megrázó volt az itt bemutatott helyzet, hogy mire nem képes valaki önmaga ellen a környezete hatására. De tetszett, mert olyan életszerű volt, hiába nem létezik a Leteo, valahogy el tudtam hinni, hogy az egész történet valódi, mert nincsen cukormázba csomagolva, a maga szenvedésével és szépségeivel van feltárva, miért olyan nehéz boldognak lenni, és hogy néha csak inkább boldogok tudunk lenni, mintsem ténylegesen boldogok.
Az írási stílus a témához képest meglepően könnyed, bár a tinikhez pont passzol. Nincs túlírva, ami van, az úgy van leírva, ahogy egy tizenhat éves látja, kicsit egyszerűen, mégis élvezhetően. Nagyon gyorsan fogytak nálam a lapok, igazán olvastatja magát. Emiatt nem is tudnám megfogalmazni, hogy milyen besorolást adnék a műnek, mert egyszerre nehéz és könnyű, de talán pont ezért tetszett ennyire.

FeketeAlex I>!

Amikor szar az életed, a sztorijaid is szarok.

FeketeAlex I>!

Nekem ki kell tartanom, és továbbmennem előre; azok miatt, akik nem a könnyebbik utat választják, és akkor is szeretnek, amikor az élet szívás.

Dgi_Rebeka I>!

Elég megszállott és kényszeres dolog szeretni valakit; elsőnek akarod hallani minden történetét, és néha te akarsz lenni az egyetlen, akit egyáltalán ismer.

tmezo P>!

Néha olyan elviselhetetlen a fájdalom, hogy lehetetlennek tűnik kibírni még egy napot. Máskor pedig iránytűként mutatja az utat a felnőtté válás labirintusában.

Kapcsolódó szócikkek: Aaron Soto · fájdalom
shadowhunter1975 P>!

De ma éjjel ennyi is elég. A zöld lámpás által vetett formákból soha nem találnád ki, hogy két fiú üldögél egymáshoz bújva, miközben próbálják megtalálni önmagukat. Csupán ölelkező árnyakat látnál, előítéletek nélkūl.

155. oldal, Második rész - Másmilyen boldogság 3. A-oldal (Menő könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Aaron Soto
FeketeAlex I>!

(Tipp: a barátnőd nem fog gyanakodni, hogy a haveroddal szexelsz, ha néha megütöd.)

FeketeAlex I>!

Egyszer már ígérte, hogy soha semmi rossz nem fog történni, de azóta felnőttem, és minden tönkrement.

FeketeAlex I>!

A szerelmi bánatba nem halhat bele az ember, de az öngyilkosságba igen.

FeketeAlex I>!

A világom összeomlott, és képtelen vagyok felállni.

FeketeAlex I>!

Nem hagyhatod figyelmen kívül a múltat, csak mert nem tetszik.