Az ​első, aki meghal a végén (Halál-Hírek 0.) 236 csillagozás

Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

A ​New York Times-sikerlista első helyét meghódító, Mindketten meghalnak a végén előzménytörténetében hét évet ugrunk vissza az időben, és jelen lehetünk a Halál-Hírek első hívásánál.

Orion Pagan évek óta várja, mikor közlik vele, hogy meg fog halni. Komoly szívbetegséggel él, és azért iratkozott fel a Halál-Híreknél, hogy tudja, mire számítson.
Valentino Prince New Yorkban akarja újrakezdeni az életét. Hosszú, ígéretes jövő vár rá, és csak azt követően regisztrált a Halál-Híreknél, hogy az ikertestvére kis híján odaveszett egy autóbalesetben.
Orion és Valentino a Times Square-en akadnak össze, és azonnal érzik, hogy közük van egymáshoz. Ám a legelső Végnapi hívások örökre megváltoztatják az életüket – egyiküket felhívják, míg a másikat nem. Noha azt egyik fiú sem… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

Menő Könyvek, Budapest, 2022
606 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635842728 · Fordította: Morcsányi Júlia
Menő Könyvek, Budapest, 2022
606 oldal · ISBN: 9789635843046 · Fordította: Morcsányi Júlia

Valentino Prince · Orion Pagan · Dalma · Scarlett Prince

MissFortune>!
Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

Újra egy könyv, amivel ellentétes érzelmeim vannak.
Előzménykötet lévén megismerhetjük a Halál-Hírek első napját. Sőt, az egyik főszereplőnk az, akit legelsőnek felhívtak a cégtől. Mivel az ötletgazda szemszöge is szerepelt pár fejezetben, így azt gondoltam, kicsit lerántja majd a leplet, hogy honnan tudják előre ki mikor fog meghalni. Ám ez nem történt meg. Nyilván tudom, hogy ennek a sorozatnak nem ez a lényege, mégis motoszkál a fejemben…. így pedig csúnya dolog volt fejezeteket adni Joaquin Rosanak, mert kb. semmit nem adott hozzá a történethez, csak plusz oldalakat.
A szereplők kedvelhetőek, szerethetőek, de nem tudtam őket igazán a szívembe zárni, ahhoz hiányzott valami. Ettől függetlenül is jó volt „velük lenni” az első és utolsó együtt töltött napjukon. Itt még a Halál-Hírekkel kapcsolatban nem épült ki túl sok biznisz, így különösen meg kellett fontolniuk, hogy mibe vágnak bele.
A közepe felé számomra volt 50-70 oldalnyi holtpont, de utána szerencsére tudott fordítani ezen a szerző. Nem találtam soknak a 600 oldalt amúgy, abszolút jól olvasható történet.

Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

Elképesztő elfogultsággal és – nincs értelme tagadni – elvárásokkal álltam neki ennek a könyvnek, mert AS túl magasra tette a lécet. És mérhetetlenül haragudtam volna, ha csalódást okoz az első rész után.
De a léc még csak meg sem rezgett.

Bár Mateo és Rufus egy életre a szívembe költöztek, ugyanez elmondható Orionról és Valentinóról is… ♥️
Élet és valóság volt ebben a könyvben. Szeretet és rengeteg szépség. Többet kaptam, egy egyszerű olvasási élménynél.

Van hasonlóság a két könyv között. De ezek egészen más életek. És abból nincs két egyforma.

Kollár_Betti I>!
Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

– Én még nem vagyok történelem, Orion! Én meg itt vagyok!

Már akkor tudtam, hogy a könyv darabokra töri majd a szívemet, mielőtt elkezdtem volna. Mondtam is a páromnak, hogy Adam Silvera mindig olyan könyveket ír, amiknél tudod, hogy utána két hétig megszakadt szívvel keresed majd újra a helyed a világban, de mégis olvasni akarod.

„Adam Silvera rá jellemző keserédes stílusban mesél arról, milyen óriási hatással vannak egymásra az emberek, és újra bebizonyítja, hogy mindig érdemes kihasználni életünk minden pillanatát.”

Nem tudom, mit mondhatnék. Folyamatosan fogva tartotta az érzelmeimet és gondolataimat. Elérte, hogy agyaljak azokon a dolgokon, amiket megjelenít, de ne csak a könyv kontextusában, hanem a saját életem kapcsán is.

Nem sírtam. De a lelkem végig szorongatva volt és szerintem a könyv még egy jó ideig nem is ereszti.

Köszönöm szépen a @MenőKönyvek-nek a recenziós példányt!

Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

Imádtam, de egy kicsit örülök neki h vége….. ♥ Nem kérdés, h megszakadt-e a szívem és hogy sírtam-e! off De egy percét sem bánom, h elolvastam ezt a könyvet!
Nagyon szerettem Valentinot és Oriont! Nagyon különlegesek srácok voltak egy nagyon különleges helyzetben! Szerettem ahogyan megismerkednek, ahogyan az őszinte tiszta barátságukból valami több lesz! Fantasztikus és kalandos napot tölthettünk velük és mi is bejárhattuk egy kicsit New Yorkot!
Tetszett ahogyan szépen lassan összefonódtak a szálak és sok mindenre fény derült, ami a másik részben fontos lesz! spoiler Dalma és a Young csapat, Scarlett, illetve a többiek is akik kaptak 1-2 saját fejezetet nagyon „feldobták” a könyvet! Fantasztikus karaktereket kaptunk most is!
Nagyon szerettem ezt a könyvet, de nem nagyon hiszem, h még egyszer el fogom olvasni! De az biztos, h ezeknek a srácoknak is bérelt helyük van a szívemben! ♥

fannislibrary P>!
Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

„Tudtam, hogy egy újabb érzelmes történet fog megelevenedni a szemem előtt, elvégre Adam Silveráról és a Halál-Hírekről van szó. Számítottam rá, hogy meg fog hatni és hatással lesz rám, és nem is tévedtem nagyot – ugyanakkor mégis azt érzem, hogy az első részhez képest valami hiányzik. Nem mondom, ez is egy érzelmi hullámvasút volt egy szívszorító, szépséges és megható befejezéssel, de még ez sem tudta betömni a cselekmény közepe felé érzett lyukakat.”

Bővebben:

klaratakacs P>!
Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

Az első kötethez képest nagy a visszaesés, alig haladtam ezzel a New York-i kliséhalmazzal, amit néha cukorba borított a szerző. A Halál-hírek ötlete tényleg nagyon jó, az első részben ki is jött, ütősen, de a második rész már nem adott pluszban semmi újat. Valentino az tipikus szőke amerikai fiatal, esküszöm még a fogai is előttem voltak a reklámok alapján. Orionban több volt a lélek, persze íróról van szó, de nem szerettem meg őt sem.
Kitalálható történet, fordulatmentes, a három csillag nagy jóindulattal jár.

fannisbookland>!
Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

Ma éjjel kezd élesben a Halál-Hírek, így mindenkit ugyanaz a kérdés foglalkoztat: tényleg meg tudják jósolni, hogy valaki meg fog halni, vagy csak egy aprólékosan kitervelt átverés az egész? Orion és Valentino története szívszaggató, olyan, amin napokig fogsz gondolkodni, darabokra töri a szíved, de a végén összeragasztja a darabkákat.

„Lehet, hogy a jövő nekem csak egy álom, de a jelenben attól még élhetek.”

Orion mindennapjait szívproblémái teszik elviselhetetlenné, az élete nem áll másból, csak szorongásból, ellenben Valentino éppen csak most költözött a Nagy Almába és előtte az egész élet, egy fényes modell karrier. A Halál-Hírek egyiküket azonban fel fogja hívni, hogy közölje, élete utolsó napjával kell szembenéznie.

Adam Silvera igazán ért ahhoz, hogy hogyan kell megsiratnia az olvasóit, ennyire sok könnynek már szinte illegálisnak kellene lennie. A regény megtanít minket arra, hogy sosem késő elkezdeni élni, hogy merjünk kibújni a csigaházból és merjünk teljes szívből szeretni, még akkor is, ha akit szeretünk meghal, vagy számunkra jön el a vég.

Egy lenyűgöző történet, melynek kardinális része a halál, ellenben mégis az életről szól. Az előző regényből megismert kirakós módszer szerint volt felépítve a könyv, minden és mindenki összefüggött és én ezt imádtam!

Ha ez még nem lenne elég, bepillantást nyerhetünk a kicsi Rufus és Mateo gyermekkorába is, ami igazán lélekmelengető fordulat volt. ValentinOrion pedig végérvényesen belopta magát a szívembe.

„Ez a szív itt nem az én szívem, vagy a te szíved. Ez a mi szívünk.”

Egy keserédes történet, amire míg élsz emlékezni fogsz!

KöfférTzitzah P>!
Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

Úgy kezdtem bele ebbe a könyvbe, hogy nem olvastam az első részt, így előzetes ismereteim nem igazán voltak a Halál-Hírekkel kapcsolatosan. Első gondolatom az volt, hogy mégis ki szeretné tudni előre, mikor hal meg? Néhány dologban boldog tudatlanság párti vagyok, és nem mondom, hogy úgy élem az életem, mintha minden nap az utolsó volna, de igyekszem kihozni belőle a legtöbbet. A könyv végére érve azonban kissé megváltozott a nézőpontom, ugyanis ha más oldalról közelítünk a dologhoz, akkor így hangzik a kérdés: ki ne akarná tudni, hogy nem hal-e meg aznap? Ha tudnám, hogy ez a napom nem az utolsó, és a ma bármit teszek, holnap még itt leszek, akkor sokkal nagyobb biztonságérzettel élném meg az előttem álló 24 órát, s olyan dolgokba is belevágnék, amikhez nem biztos, hogy amúgy lenne bátorságom. A könyv így is közelít a dologhoz, és azt kell mondjam, ez a gondolat eléggé megfogott. Ne úgy éld minden napodat, mintha az lenne az utolsó, hanem úgy, hogy tudod, számodra még van holnap, és ezt kezeld hatalmas ajándékként, mert nagyon sokak számára ez a luxus nem adatik meg. Silvera ilyen módon hozza közelebb az olvasóhoz a véget, azonban ezzel számos új lehetőséget is megnyit számára.

Hogy a történetről is meséljek pár szót: a két főszereplő Orion és Valentino, akik nagyon eltérő karakterek, más-más életúttal, különböző felfogással. Orion szívbetegséggel küzd, aki minden napját a halál árnyékában éli, s várja, mikor búcsúzik el végleg az élettől. S mivel minden percben veszély fenyegeti a szívét, számára a Halál-Hírek bizonyosságot jelent, hogy ez a nap még nem az, amitől olyannyira tart. Valentino viszont teljesen egészséges, New York friss lakosa, aki azzal a céllal érkezik a metropoliszba, hogy megszabadulva családja ítélkezésétől végre önmaga lehessen, s elkezdhessen úgy élni, ahogy ő szeretne. A Halál-Hírek indulásának estéjén találkoznak, s innentől kezdve sorsuk összefonódik. Egyikük az első a történelemben, akit felhívnak, így a másik elhatározza, hogy minden tőle telhetőt megtesz, hogy a fiú a lehető legjobb élményekkel távozhasson a földi létből, miközben mindkettejük szíve (szó szerinti és átvitt értelemben is), belekeveredik a kalandba.

Silvera stílusát leginkább John Greenéhez tudnám hasonlítani: olvasmányos, lendületes, viszi magával az embert. Igaz, hogy ahhoz képest, hogy csak egy napot ölel fel a könyv, elég vastagra sikeredett, viszonylag kevés kiugró történéssel. Mégsem unatkoztam egy percig sem, annyira kíváncsi voltam, mi lesz ebből, s annyira hajtott magával a remény, hogy talán van megoldás, s talán mégsem hal meg senki a végén. A főszál mellett más jelentőségteljes témák is terítékre kerültek, például az emberi sorsok összekapcsolódása, a melegek helyzete, a család és a barátok szeretetének fontossága. Úgy éreztem, a könyv minden szava érték, s mindannak ellenére, hogy közben gyakran aggodalommal, szorongással töltött el a szereplők sorsa, átéreztem az örömüket, egymás és az élet iránti kötődésüket is, s nagyon hálás vagyok Silverának, hogy emlékeztetett arra, amire időnként minden embert érdemes emlékeztetni: ne csak létezz, élj is!

Blogbejegyzés: link

AniTiger P>!
Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

Úgy érzem, hogy Adam Silverának ismét sikerült összetörnie a szívemet, pedig tényleg nagyon szerettem arról olvasni, ahogy Orion körbekalauzolja Valentinot New Yorkban. Néha elég torokszorítóak voltak mind a fiúk, mind a háttérszereplők történetei, de örült a szívem, amikor ismerős arcokba futottunk bele. Érdekes volt az előzményeit olvasni Mateo és Rufus sztorijának! (Persze az bosszant, hogy a két könyvben máshogy hívják a Végső/Utolsó Barát appot, de így alakult a fordítás…)

Bővebben – https://hagyjatokolvasok.blogspot.com/2023/01/adam-silv…

Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén

Most, hogy már a harmadik könyvét olvasom, egyértelműen kijelenthetem, beleszerettem Adam Silvera írásaiba. Hihetetlen ez a pasi, annyira olvasmányosan ír, olyan ütős és modern karaktereket alkot meg, tök jól működik nála a romantika is, közben pedig olyan témákat vet fel, ami végig elgondolkodtat.

Bővebben a blogomon:
» https://sorok-kozott.hu/2023/01/konyvkritika-adam-silve…

DzsDzs88 IP>!

Minden lehetséges módon szeretném meggyógyítani a szívedet.

DzsDzs88 IP>!

De ha csak a Végnapján kezd el élni az ember, az azt jelenti, hogy nem lesz mindenre ideje. Az élete alkalmakra osztódik, elsőkre és utolsókra, és persze ott lesz egy csomó sose.

DzsDzs88 IP>!

– Uram Isten, de utállak. Komolyan, szerzek egy állást a Halál-Híreknél, csak hogy felhívhassalak.
– Á, nem tudnál nélkülem élni.

Kapcsolódó szócikkek: Dalma · Halál-Hírek · Orion Pagan
DzsDzs88 IP>!

– Ami hiányzik a történelmi tudásodból, Orion, azt bőven pótolod a metafóráiddal.
– Író vagyok. Tudnom kell az ilyen szarokat.

Kapcsolódó szócikkek: Orion Pagan · Valentino Prince
DzsDzs88 IP>!

…muszáj lenne venni egy mély levegőt, és lenyugodni.

Kapcsolódó szócikkek: Orion Pagan
bemese05 P>!

Nem értem, akkor most versengünk Valentinóért? Tizennyolc évesek vagyunk, nem nyolc, de én láttam meg először, én jöttem ide hozzá először, én csináltam hülyét magamból először. Akkor hadd én lássam meg először, mi lesz a dologból!

Kapcsolódó szócikkek: Orion Pagan
bemese05 P>!

Valahogy minden alkalommal beleborzongok az izgalomba, amikor Valentino kimondja, hogy meleg. Úgy érzem, szivárványszínben kellett volna ragyogjon a szoba, hogy jobban lássam, amikor kiröppennek a szív alakú ajkain ezek a szavak.

Halál-Hírek sorozat · Összehasonlítás